ENKAZ ALTINDA KALAN İKTİDARDIR!
Merhaba değerli okurlar,

 Biliyorum hepimizin morali oldukça kötü. En çok 10 ilde ancak 81 ilin hepsinde tarifi edilemez bir acı çekiyoruz. Belki eşimiz, dostumuz, yakın çevremiz o enkazın altında kurtarılmayı bekliyor. Ama inanıyorum ki bu acıları ve bu yaraları halk olarak birlikte saracağız.

Bundan 2 hafta önce Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş bir ulusal kanala çıkıyor. Oradan hükümete seslenerek "Hatay depreme hazırlıklı değil" diyor arkasından şu cümleleri ekliyor. "37 dönümlük bir arazi, orayla ilgili bir kentsel dönüşüm istedim, her şeyi yaptık, 5 buçuk yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor!"

Şimdi değerli okurlar sizlere soruyorum burada halka değer veren bir iktidar mı var? Yoksa siyasi bencillik mi var? (Hatay belediyesi CHP’li bir belediye)

Deprem oluyor aradan 3 gün geçiyor alana Erdoğan geliyor. Tabi kalabalık gırla peşinde. Ancak arama kurtarma ekiplerinin sahada çok az bir sayıyla çalışıyor. Onun üzerine Erdoğan bir açıklama yapıyor “Devlet tüm olanaklarıyla alanda. Arama kurtarma ekipleri tüm bölgede çalışıyor.” Şimdi gelelim işin doğrularına. Maraşın yarısından fazlası yok olmuş. Hatay desen devletin yaptığı hastaneler yerle bir, kalanını siz düşünün. Malatya da ona keza aynı durumda. Köylere yardım gitmiyor. Nerden mi biliyorum değerli okurlar. İki gün önce Maraş’ın bir bölgesinden beni bir depremzede aradı kendisi göçük altında kalmamış ama mahalle komple enkaz altında. Biraz sohbet ettik. Bana ne dedi biliyor musunuz? “Buraya ne bir AFAD görevlisi ne bir belediye çalışanı ne de bir insan geliyor yalnızız. Soğukta donarak öleceğimize betonların altında enkazda ölmeyi tercih ediyoruz” dedi. Bu konuşmadan sonra bir kere daha anladım ki enkaz altında kalan hükümet oldu.

DEPREMİ SİYASSALLAŞTIRMAK

Buradan sesleniyorum. Bunu iktidar nezdinde söylüyorum. Bu işi siyasallaştırmayın. Biliyoruz ki verilen veriler yanlış.  Çok zor günlerden geçiyoruz belki de 30 bini geçkin vefat haberi alacağız. Buna rağmen iktidar deprem olduktan sonra Hatay Belediye Başkanını arayıp halini, hatrını ve durumunu sormadı. Neden mi sormadı çünkü Hatay Belediyesi CHP’li. Böyle bir durumda parti ayrımı yapıp bu işi siyasallaştırmak Türkiye’nin vicdanına aykırıdır.

HALKIN YARASINI MUHALEFET SARIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yaptı. Bu açıklama da şu şekilde “ Belediye başkanlarımıza söyledim, kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar. Bürokratik engel mi koyuyorlar? Yapın dinlemeyin, bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse tutuklanın. Ağız dalaşı protokoller bürokrasi bitti. Çünkü söz bitti, milyonlarca insanımız sokaklarda." Çok takdir ediyorum. Lidere yakışan bir açıklama. Ancak Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamadan sonra biraz beklemesi ve alanda olması gerekiyor. Belediyeler ise merkeze yönelik değil deprem bölgelerinde bulunan köylere yönelik yardım çalışmalarını hızlandırması gerekiyor.

TİP HALKIN İÇİNDE

Halkın içinde olan bir diğer siyasi parti de Türkiye İşçi Partisi. Geçen gün Ahmet Şık ile görüştük. Yanında ise Erkan Baş ve Barış Atay vardı. Onlar merkezde değil köylerde. Ellerinden geldiğince haykırıyor,köylere yardım gerekiyor. Her enkazın altında bir insan her taşın altında bir hayvan. Rica ediyoruz sesimizi duyun artık. Alanda olmalarından dolayı bir vatandaş olarak ben de teşekkür ediyorum.

 

Bu konuda yaraları saracak muhalefetin partileri olacaktır. Çünkü iktidar sınıfta kaldı.

BÖYLE BASIN MENSUPLARIYLA MESLEKTAŞ OLMAKTAN UTANIYORUM

Biz gazetecilerin ve televizyoncuların asıl görevi halkın doğru haber almasını sağlamaktır. Aynı zamanda da halkın sesini duyurmaktır. Ancak şu anda televizyonlara bakıyorum. Karşılaştığım karelerden utanıyorum. Televizyon kanalları iktidarın yalakalığı ile el pençe divan olmuş. Gazetecilik ve Televizyonculuk mesleğini kirletmektedir. Ulusal kanallar ve yerel basın bizlere doğru haberleri ve verileri yansıtın. Biraz onurunuz varsa eğer bizi deprem bölgesindeki gerçek görselleri ve verileri gösterin. Biraz onurunuz varsa iktidarın enkaz altında kaldığını gösterin. O köylere gitmeyen yardımları ve arama kurtarma ekiplerini gösterin. Biraz onurunuz varsa acısını haykıran annelerin görüşlerini paylaşırken onu görmezden gelmeyin. Sizin gibi onursuz kurum ve kuruluşlar nedeni ile dünyada hapis yatan gazeteciler sıralamasında ilk beş deyiz.

 

Sözün bittiği yerdeyiz değerli okurlar tekrar hatırlatıyorum ki iktidar koordinasyonsuzlukla enkaz altında kalmıştır. Umarım güzel haberler alacağımız günler yakındır.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları