Hoşçakal yüreği güzel insan Adnan AKYARLI
Günler geçiyor, hayat devam ediyor ve birer birer sönüyor karanlık günlerde yolumuzu aydınlatan o en güçlü ışıklar. Hani sevdiğiniz biri size veda etmeden gider. O uzaklaşırken arkasına hiç dönmez,  o zaman anlarsınız bir daha geri gelmeyecek. Ona rağmen bir şey söyleyemez ve boğazınızda bir yumru oluşur. Bir ekmeği yutarsınız ancak boğazınıza takılır, acısı hep orada kalır. İşte  o koca yürekli güzel insanın gidişi İzmir'in boğazında o ekmek parçasından daha yakıcı bir acıyla 26 Ağustos sabahı sarsıcı bir şekilde hissedildi. Hani diyor ya büyük usta Yaşar kemal ' O güzel insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler' 

************

 

Dev bir çınar olan Adnan Oğuz Akyarlı güzel bir ata binip özgürlüğe doğru yol aldı. Adnan Hocayı tanıyalı çok bir zaman olmamış olabilir. Ancak tanıdığım süre boyunca kendisiyle birçok kez sohbet etme fırsatı buldum. Kendisiyle ettiğim her sohbet sonrası ise kendi hayatımda önemli kararlar verdim. Sizlere bir anımı aktarmak isterim. 

 

6 Mayıs 2022 Cuma günü İzmir Kent Konseyinde Çocuk Meclisi'nin düzenlemiş olduğu, günün anlamını belirten '3 Fidan Onurumuzdur' adlı panale yakın bir dostum olan Çiğli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkan Cemil Efe Bozkurt ile katılım sağladık. Panelin konuşmacıları ise İzmir 68'liler Platformu Başkanı Okan Yüksel, İzmir Devrimci 78'liler Derneği Başkanı Ayhan Tural, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Alper Gülay ve son konuşmacı İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof Dr. Adnan Akyarlı. Hepsi zamanının devrimci hareketlerinde yer almış, bedeller ödemiş  zamanın bize bıraktığı en büyük hediyeler diyebiliriz. Tabi bu kadronun olduğu yerde bilgi aktarımın ucu bucağı olmuyor. Onlar konuştukça saatin nasıl geçtiğini anlayamıyorsun. Bir yandan da panel öncesi değerli dostum Efe beni Konak Gençlik Meclisi Başkanlığı'na aday olmam için sıkıştırıyor. Süreç Kent Konseylerinin Gençlik Meclislerinin seçimlerinin olduğu dönem. Ben ise çok sıcak bakmıyorum bu işe.  Ta ki panelde söz Adnan Hocamıza gelene kadar. O sözler kulağımdan hiç çıkmıyor. Sözler ise şu şekilde:'Gençlik yıllarımda devrimci olmanın gururunu yaşarken çok fazla bedeller ödedik ve bizler vatanımıza çok bağlıydık. Biz devrimci gençler için sürekli vatan haini diyorlardı ancak biz hiç bir zaman onlar gibi Amerikanın gemilerini kıble bilip baş eğmedik. Biz onurlu duruşumuzu mücadelemizden öğrendik' Adnan Hocanın bu sözleri mevcut düzen içerisinde bizlere yaşattığı zorluklara karşı dik durmamız gerektiğini hatırlattı. Panel bitiminde ise katılımcılara söz hakkı verdiler. Bende bu duygu birikimi ile söz aldım. Önce bu etkinliği düzenleyen Çocuk Meclisine sonrasında bu etkinlikte bizlere Türkiye'nin Bağımsızlığı için darağacına giden üç genci anlattıkları için birbirinden değerli panelistlere teşekkür ederek, ' Bugün burada olmanın onurunu yaşıyorum çünkü bağımsızlık uğruna dövüşerek ölenler ile mücadele verenlerin yanlarında tarihe şahit oluyoruz. Bu onurlu mücadelede Denizlerin yaktığı meşaleyi bizlere taşıyan siz büyüklerden teslim almanın vakti geldi. Sizlerden aldığımız meşaleyi gelecek nesillere sizler gibi aktarmak boynumuzun bir borcudur' dedim. Konuşma yaparken gözlerimin içine bakan insanların gözündeki o parıltıdan sonra hiç unutamıyorum. Adnan Hoca yerinden kalktı sıkı bir şekilde bana sarıldı. Kulağıma, 

'Teşekkürler evlat teşekkürler' dedi. İşte o zaman Konak Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanlığına aday olmaya karar verdim. Evet o an karar verdim ve kendime söz verdim; mücadelen mücadelemdir hocam, bende artık bu kent için çalışacağım.

*********

 

Hayatınız boyunca öğrenmeye açık olun derdi Adnan Hoca. Kendisi ile ilk tanıştığımda ise kalabalık gitmiştik ziyaretine. Arkadaşlarımın bir çoğu da üniversite okuyordu. Tanışma sırasında da bir yandan soruyor Adnan Akyarlı ' Hangi bölümleri okuyorsunuz?'  Arkadaşlarımızda teker teker söylüyor bölümleri. Her cevap veren şaşırıyor sonrasında. Çünkü Adnan Hoca, ya o bölümü okumuş ya da o bölüm hakkında eğitimler almış. Bu sırada herkes birbirine bakıyor şaşkınlıkla. Bir arkadaşımız bölümünü söylüyor, terimsel bir cevap alıyor arkadaşımız şaşıp kalıyor. En sonunda laf fotoğraflardan açılıyor. Adnan hoca diyor ki ' Artık ben albüm yapmıyorum ya kayboluyor ya yıpranıyor sağlıklı olmuyor. Küçük bir torunum var üniversitede kodlama okumuştum. Sanal bir albüm oluşturdum. Tek tuşla dedesi ile fotoğraflarını bulsun beni özlediği zaman açsın açsın baksın diye.' İşte böyle bir insandı Adnan Oğuz Akyarlı. 

 

*********

 

Hadi gelin biraz daha tanıyalım kendisini.

 

1949 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlköğrenimini Mardin, Bursa ve Edremit’te, orta öğretimini Edremit Lisesi’nde, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun olan Akyarlı, 1975 yılında "Doktor Mühendis", 1980 yılında "Kıyı ve Liman Yapıları" dalında "Doçent", 1987 yılında "Hidrolik" ve 1988 yılında ise "Deniz Teknolojisi" dallarında olmak üzere iki kez "Profesör" unvanı aldı. “İkinci Üniversite” kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik”, ardından “Web Tasarımı ve Kodlama” programlarını bitirdi. Akyarlı “Yerel Yönetimler” programında da eğitimini sürdürmekteydi.

 

1972-1998 sürecinde Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde çeşitli düzeylerde yönetim sorumlulukları alan Akyarlı, 1998 yılında emekli oldu. Bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yaptı, yurt içinde ve dışında yayınlanmış 320 civarında eser bıraktı. 

 

1998-2009 yılları arasında Türkiye-Belçika ortaklığındaki bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalıştı ve özel sektörde önemli görevler üstlendi. Akyarlı, 2009-2014 döneminde "İzmir Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkan Vekili” ve “Konak Belediye Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı” olarak, CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesinde Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 

 

Konak Kent Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı, Karabağlar Kent Konseyi Önceki Başkanı, İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucu Dönem Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Dönem Başkanı, son olarakta İzmir Kent Konseyi Başkanı olan Akyarlı, çok sayıda mesleki örgütün, derneğin, vakfın ve yeni nesil Biyoekonomi Kooperatifi’nin kurucu üyesi oldu.

 

Adan Oğuz Akyarlı, Denizlerin Yaktığı meşaleyi bize ulaştırdığınız için çok teşekkür ederiz. Gözün arkada kalmasın o meşale hiç sönmeden gelecek nesillere aktaracağız. Hayalini kurduğunuz tam bağımsız Türkiye'yi bizler kuracağız. Bir etkinlikten sonra konuşmamı beğendiğini dile getirmiştin.İşte sana konuşmamın sonundaki o şiir ile veda etmek istiyorum değerli hocam.

 

 

Ölenler dövüşerek öldüler;  güneşe gömüldüler.

Vaktimiz yok onların matemini tutmaya!

 Akın var güneşe akın

Güneşi zaaaptedeceğiz

Güneşin zaptı yakın!


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları