Karar İçin Son günler
2023 seçimlerine gittiğimiz bu süreçte milletvekili listelerine girmenin hazırlıklarını yapan partililer, genel merkez arasında mekik dokumaya başlamış durumda. Altılı masanın İzmir'deki liderlerinden olan İYİ Parti İl başkanı Hüsmen Kırkpınar ve CHP İl başkanı Deniz Yücel de bu sürecin başrol oyuncularından oluyorlar. İYİ Parti'de aday bolluğundan geçilmezken CHP ise bu konuda son değerlendirmeler için Ankara yolcularının sayısı üçe düşmüş durumda. İddialar üzerine cuma günü istifa edecek olan Yücel vekillik için bu günlerde son Ankara turuna çıkmış durumda. İlk yazımda ise istifa eden Yücel'in yerini kim alacağı konusunda 'CHP'de Esen Sert Rüzgarlar' adlı yazımda kulis bilgilerini sizler ile paylaşmıştım. Öncelikle İYİ Parti'den başlayacağım bu yazımda isimler şekillenmeye devam ediyor.

BOL ADAYLI İYİ PARTİ

İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ın istifası üzerine İl Başkan adayı noktasında bolluk yaşanırken bu isimlerden de sizlere bahsetmek istiyorum.

* Müsavat Dervişoğlu’nun danışmanı olarak bildiğimiz Emre Eryıldıran da il başkanı olmak için iddialı isimlerden biri oluyor.

* İl yöneticisi olan ve Hüsmen Kırkpınar ile mesai harcayan Oğuzhan Yar'da ismini sıkça duyduğumuz kişilerden oluyor.

* Aynı şekilde istifa eden İl Başkanı ile mesai arkadaşı olan bir diğer isim parti içerisinde merkezci düşünceden yana olan Şakir Genç ismini güçlendiriyor

* Balçova Belediyesi Meclis Üyesi olan Öztürk Keskin de bu listede yerini alıyor.

* Son olarak İl Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda da işadamı Sinan Bezircilioğlu da bu sürece dahil olanlardan birisi.

İYİ Parti'nin çok adaylı bu yarışında kimler ağır basacak bu süreci beraber takip edeceğiz.

İLK YAZIDAN BUGÜNE

 Şimdi ise bakalım ilk yazımda verdiğim isimler arasında, bir kaç gün içerisinde belirlenecek olan il başkanı için kalan son 3 kişi arasında yer alan var mı?

Bu sorunun cevabını sizlere vermeden önce isterseniz bu isimleri bir hatırlayalım:

1-) Olgun Atilla

2-) Şamil Sinan An

3-) Mustafa Özuslu

Tabi ki bu yazıyı yazdığımda süreç daha çok yeniydi. Süreç boyu farklı  isimler eklenen kulislerde çok farklı yorumlarla karşı karşıya kaldık. Bu konu üzerine başka yazı yazmadım ancak ilk yapmış olduğum tahminlerin de örgüt içerisinde karşılığı olduğunun da bilincindeyim. Sürecin sonuna gelirken bu üç ismin arasından tek kişi genel merkezde il başkanı olması yönünde bugünlerde tartışılan son üç isimden birisi oluyor. Gelelim bu üç isim kim?

* Daha önceki yerel seçimlerde Balçova Belediyesine Çalkaya karşısında aday adayı olan ve iş dünyasında ise karşılığı olan, parti içi polemiklere çok fazla karışmayan Girişimci Şenol Aslanoğlu. Genel Merkezde takdir görse bile örgüt nezdinde takdir görebilecek mi bu da merak edilen konulardan bir tanesi.

*  Daha önce İzmir İl Başkan Yardımcılığı yapmış tecrübe sahibi daha sonrasında ise Milletvekilli aday adayı olmuş olan ancak önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile arasındaki bağdan dolayı soğuk bakılan güçlü isimlerden biri ise Altan İnanç ,

* Süreç başında yaptığım listede yer alan ve son günlerde ise ismi çokça konuşlan son isim ise İzmir'e bir ağabey profili çizebilecek olan, Abdül Batur ve Tunç Soyer ile de bağı kuvvetli oluşuyla uyum sağlayabilecek, örgütlü tecrübesi ile seçim sürecini de rahatça götürebilecek Konak ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Şamil Sinan An .

Değerli okurlar siyasi arena içerisinde ismi güçlü olan bu isimler elbette belli bir kesim tarafından kabul ediliyor ancak asıl soru şu, bu isimleri örgüt benimseyecek mi? Şahsen ben bir parti içerisinde karar mercii olsam bu atamayı yapmadan önce parti dinamiklerini ve partili bireylerin fikirlerini de göz önünde bulundurup öyle karar veririm. bakalım bu süreçte genel merkez bu konuda kimi muhatap alacak. Örgütü mü? Yoksa parti içerisindeki büyükbaşları mı?

Bu günlerde Soyer'in  Genel Merkez ziyareti konuşulurken il başkanı karar sürecinde etkisi olacak mı? Bu isimler kulis içerisinde son çıkış olarak gözükse de CHP son dakika ters köşeleri çok sever. O yüzden Genel merkezdeki asansörde konuşulanlar ve asansörün durduğu katlar isimler için çok büyük önem taşıyor. Bu süreç içerisine yeni kurulan ve siyasete de sivil topluma da hızlı giriş yapan ve aktif çalışma yürüten, 18 Aralık Pazar günü ise 6'lı Masanın 45 ilçe başkanını ve 4 il başkanını, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin, 371 kişiyi kahvaltı organizasyonu ile bir araya getiren ve bu hareketiyle Deniz Yücel'in yapmadığı buluşma ile ilke imza atan ve yerelde de karşılığı olduğunu düşündüğüm Kent ve Demokrasi Derneğini ve Başkanı Çağdaş Altun'u da eklemek istiyorum.

Genel Merkezin kararı İzmir'in kaderini belirlerken en önemli unsurlardan bir tanesi de örgütün benimseye bileceği bir İl Başkanı profili olması. İki parti de İzmir siyaseti içerisinde önemli bir faktör olurken İl başkanın doğru isim olması bu siyasi dengeyi örgütsel noktada bozabilir. Sürecin takipçisi olurken sizlere de keyifli okumalar.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları