Köşeye Dönüş
Uzun bir aradan sonra tekrar köşeme dönüyorum. Bu süre zarfında birçok konu kaçırdım. Ancak merak etmeyin, bu yazımda belli başlı konulara kısa kısa değinerek hafızamızı tazeleyeceğiz.

KONSEYDE DÜŞÜNDÜREN SORULAR

Son yazımdan bugüne kadar konular oldukça birikti. Hem yerel gündemde hem genel gündemde kafalarda soru işareti bırakacak konularla karşı karşıya kaldık. Bunlardan bir tanesi ise İzmir Kent konseyi'nde gerçekleşen başkanlık seçimi oldu. Bilindiği üzere Kent Konseylerinin fikir babalarından biri olan aynı zamanda İzmir Kent Konseyi'nin başkanlığını yapan Oğuz Adnan Akyarlı'nın aramızdan ayrılışı üzerine meclisin en yaşlı üyesi olan, Doğan Albayrak göreve geldi. Ancak bu görev süresi çok uzun soluklu olmadı. Yönetim ve birkaç siyasi denge hızlı bir karar ile bu işi seçime götürmek için ortak akıl ile hareket etti. Karar alındıktan seçim sürecine kadar yapılan görüşmeler,başkanlık için farklı isimleri gündeme taşısa da planlanmış olduğu ve şeffaf bir süreç olmadığını görmek çok zor olmadı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer'in işareti ile başkan, 27. dönem 10. sıra CHP İzmir Milletvekili adayı ve büyükşehir meclis üyesi olan Avukat Nilay Kökkılınç oldu. Akıllarda ise şöyle sorular kaldı;

İZMİR KENT KONSEYİ BU SÜRECİ ŞEFFAF YÜRÜTEBİLDİ Mİ?

YÜRÜTME KURULU VE KONSEY BASKI ALTINDA MI KALDI?

NİLAY KÖKKILINÇ DOĞRU BİR ADAY MIYDI?

Nilay Hanım'ın 2023 seçimlerinde vekil adayı olma ihtimali kulsilerde geçerken Sayın Soyer Nilay Hanımın CV'sine mi ekletmek istedi, yoksa Nilay hanım hakkında vekillik mi düşünmüyor?

Nilay Hanım vekilliğe aday olursa konsey bir daha mı seçime gidecek?

Evet sayın okurlarım bu soruların cevapları çok zor olduğunu sanmıyorum. Yorumlamak size kalmış.

NE KADAR ÖZGÜRÜZ?

Biraz da genel gündemi değerlendirmekte fayda var. Sosyal medyanın ve teknolojinin hayatımızın her alanına girdiği bu sürede hepimiz kendimizi yaptığımız paylaşımlar ve yazılar doğrultusunda özgür kıldık. Her türlü konu hakkında farklı kanallar aracılığı ile fikrimizi beyan ettik. Elimizdeki telefonlar ile adeta birer muhabir olduk. Ancak bazı söylemlerimizle AKP iktidarlığı tarafından her zaman bir sansüre uğradık. Yasal bir karşılığı olmasa da bir kılıfına uydurularak Cumhurbaşkanlığına hakaret vb. tanımlarla davalarla karşı karşıya kaldık. Ancak son olarak MHP ve AKP aracılığı ile TBMM'ye tasarı olarak gelen "Sansür Yasası" meclisten geçerek kabul gördü. Dünya üzerinde gazetecilerin çoğunun tutuklu olduğu ülkemizde artık basın sektörünü ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan, fikirlerini beyan eden gazeteciler ve yurttaşlar  bir kılıfına uydurulmadan sansür yasası kapsamında daha kolay bir şekilde yargılanabilecek. Bu sistem sadece seçimi kaybedeceklerini bildikleri için yaptıkları yolsuzlukları ve  hukuksuzlukları daha fazla ayyuka çıkmasın, yayılmasın diye düzenlediler. Ancak biliyoruz ki gazeteciliğe saygısı olan, etik değerlerinden şaşmayan tüm gazeteciler bu sistem karşısında asla susmayacak. Halka karşı sorumluluklarını yerine getirecektir.

BAY KEMAL LONDRA'DA

Seçim hattına girdiğimiz bu süreçte merak konularından bir tanesi ve en önemlisi 6'lı masanın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Kulislerde ise bu soruya verilen çok farklı cevaplarla karşılaşabilirsiniz. Bana sorarsanız masanın toparlayıcı ve öncüsü olan Sayın Kılıçdaroğlu halkın gözündeki ön yargıyı kırarak yeni üretmiş olduğu söylemler ile ivme kazanmış durumda. Son olarak Avrupa'da yapmış olduğu görüşmeler ile ülkemizi dünya ülkeleriyle diplomatik bir şekilde bağ kurarak dış politikada iddayı ortaya koyacaktır. Avrupada yaptığı görüşmeleri ise Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesaplarından Bay Kemal Londra'da isimli reels'ları izleyerek öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde çok hızlı bir şekilde gündem değişiyor. Ancak bu yazımda hepsine yer vererek uzun bir yazı ile sizleri boğmak istemedim. 13 Kasım'da İstanbul İstiklal caddesinde gerçekleşen bombalı saldırı konusunu unuttuğumu sanmayın.Saldırada hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı minnetle anıyorum, yaraları acil şifalar diliyorum.Önümüzdeki haftalarda bu konu hakkında söyleyecek birkaç sözüm var. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları