CHP İzmir`de kongre günü... Blok Liste Önergesi Salonu Birbirine Kattı! Blok Listeli Seçim

Güncel / Yerel Politika

CHP İzmir`de kongre günü... Blok Liste Önergesi Salonu Birbirine Kattı! Blok Listeli Seçim

CHP İzmir İl kongresi başladı. Adaylar salona giriş yaptı. Coşkunun yoğun olduğu salonu delegeler ve partililer doldurdu. Divana blok liste önergesi verilmesinden sonra bir anda salon karıştı.
 EHAEGE- CHP İzmir 38. Olağan İzmir İl Kongresi Gaziemir Fuar İzmir'de başladı. Kadın Kollarının çeşitli ev yapımı yiyeceklerle stantlar kurduğu kongre salonunda, adayların pankartları yer almazlen, Türk Bayrağı, CHP ve Atatürk posterleri dikkat çekti. İzmir İl Başkanlığı'nın Mustafa Kemal Atatürk'lü posterinde "Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir" ifadeleri yer aldı. 

 SALONDA ÇARŞAF LİSTE SESLERİ

 Salon’da delegelerden protesto, bir grup delege salona girerken blok değil çarşaf liste sloganları attı.  

 SALONDA BLOK LİSTE GERGİNLİĞİ

 Divan Başkanı delegeler tarafından divana blok liste için önerge geldiğini ve 152 imzanın bulunduğunu, yeter sayıya ulaşıldığını kaydetti. Salonda bir grup bu durumu protesto etti ve salondan ‘yuh’ sesleri ve ıslıklar yükseldi.  Divan Başkanı Zeynel Emre Divan’ın önüne gelenleri uzaklaştırmak istedi o anda da blok ve çarşaf liste taraftarları arasında salonda kavga çıktı. Masa ve sandalyeleri kırılırken, arbedenin arasında kalan Tunç Soyer, Şenol Aslanoğlu ve  Mahir Polat korumalar tarafından salondan çıkartıldı. 

GÜMRÜKÇÜ'YE PROVOKE

 

Yaşanan arbedenin ardından, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün delegelere dağıttığı logolu hediyeler, salondan atıldı.

Blok liste aleyhinde konuşan Bayraklı İlçe Didem Gültekin, İlçe Başkanlarının özgür iradesi ile karar verdiğini ve blok listenin anti demokratik bir liste olmadığını kaydetti.

SOYLU: “KENDİNİZE GÜVENİYORSANIZ, DELEGENİN İRADESİNE İPOTEK KOYMADAN ÇARŞAF İLE SEÇİME GİRİN”

Bunun ardından lehte konuşma yapmak üzere söz alan Birol Soylu’dan İlçe Başkanlarının siyasetten geleceklerinden korktukları için blok listeye imza verdiklerini belirtti. Soylu; “Sayın Didem Hanım siz İzmir’de yokken ben siyaset yapıyordum. 15 gündür ilçe başkanları beton direklerin arasında eziliyor. İlçe başkanlarına blok liste baskısı yapılıyor ve onlar da siyasi geleceklerinden korktukları için buna onay verdiler. Konuştuğum tüm ilçe başkanları ‘ Birol Ağabey baskı var ne yapalım? Blok Listeye evet demek zorunda kaldık’ dediler. Çarşaf liste herkese siyaset yapma hakkı veriri. Ben çarşaf listeyi deldim ve disiplin kurulu üyesi oldu. Çarşaf olmasa bunu yapamazdım. Çıkın kendinize güveniyorsanız, delegenin iradesine ipotek koymadan ve yiyeceğiniz çizikleri düşünmeden çarşaf ile seçime girin. Ben tüm yoldaşlarımı birleşmeye ve aklı selime davet ediyorum. Korkmayın evlatlarınızın işten atılmasından korkmayın. Bizim hiçbir belediye başkanımız bu tür şeyler yapmaz” ifadelerini kullandı.

Soylu konuşmasını yaparken, salondan “Korkmayın Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları yükseldi.

CHP İzmir eski Milletvekili Musa Çam’da kürsüye çıkarak çarşaf liste çağrısında bulundu.  

 

 

617 DELEGE OY KULLANACAK

Kongrede 598 seçilmiş delege 10 milletvekili, 8 il disiplin kurulu üyesi  ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile 19 doğal delege var. Toplamda 517 delege oy kullanacak. 

GÜMRÜKÇÜ KURULTAY DELEGESİ ADAYI

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, kongrede kurultay delegesi oldu ve her yer Başkan Gümrükçü’nün afişleri ile donatıldı.

DEV SAHNE KURULDU

Kongre salonuna kurulan dev sahne ve dijital ekranda CHP Lideri Kemal kılıçdaroğlu ve Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları yer aldı.

KİMLER SALONDA?

3 adaylı gerçekleşmesi beklenen kongrede salona gelen ilk aday Şenol Aslanoğlu olurken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Genel Başkan Yardımcısı Devirm Barış Çelik, Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, Milletvekilleri Mahir Polat, Tuncay Özkan, Deniz Yücel, PM Üyesi ve İzmir Milltvekili Ednan Arslan, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Kadın Kolları İzmir İl Başkanı ilçe belediye başkanları, siyasi parti İzmir İl Başkanalrı  ve çok sayıda partili katıldı.

BAŞKAN ADAYLARI SALONDA

Başkan Adayları Şakir Başak ve Aytekin Tunus da salondaki yerini aldı.

GÜMRÜKÇÜ SLOGANLAR EŞLİĞİNDE SALONA GİRİŞ YAPTI

İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun kürsüye çıktığı sırada, çarşaf liste sloganları atılırken, bir yandan da o an salona giriş yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’yü ‘En Büyük Başkan Bizim Başkan, özgür delege özgür irade. Blok değil, çarşaf liste' sloganları ile karşılayan gençler Aslanoğlu’nun bir müddet konuşma yapmasına müsaade etmedi. 

DİVAN BAŞKANI EMRE OLDU

CHP İzmir İl Kongresi divan başkanlığına MYK Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre seçildi. 

ASLANOĞLU: "YOLDAŞLARIN RAKİP OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZ"

"İzmir'in umudu Aslanoğlu"  sloganlarıyla sahneye çıkan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Uzlaşıya vurgu yapan Aslanoğlu, "Temelleri kurutuluş mücadelesinde atılmış 100 yıllık şanlı tarihiyle Cumhuriyetin yıkılmaz kalesi olan CHP'nin 38. olağan il kongresine hoş geldiniz. Omuz omuz gerçekleştirdiğimiz, dosta düşmana partimize olan inancımızı gösterdiğimiz süreçte final gününe geldik. Birbirimizle rakip değiliz, çıtayı daha yukarı koyma yarışındayız. Demokrasi ve adalet için birlikte yol yürüyen yoldaşların rakip olması zaten düşünülemez. Bugün sadece il örgütü yönetim kademlerini değil, İzmir duruşuyla Türkiye'ye mesaj vereceğiz, hem de yaklaşan yerel seçim öncesi gücümüze güç katacağız" dedi.

 

"BU YOL KILIÇDAROĞLU'NUN VE ATATÜRK'ÜN YOLU"

CHP İzmir İl Kongresinde kavga bekleyenlerin hevesinin kursağında kalacağını vurgulayan Aslanoğlu, "Bizden güç almak, umudunu tazelemek isteyenleri sevindirecek, kavga isteyenleri sükut-u hayale uğratacağız. Bugün delegeleriöiz karar verecek ve biz yarından itibaren kol kola çalışmaya devam edeceğiz. Yolumuz, hedefimiz aynı. Adaletsizlik son bulsun istiyoruz, kadınlarımız şiddet ve ölüm korkusundan kurtulsun, emeklilerimizin emekleri çalınmasın, memleketimizde barış hüküm sürsün istiyoruz. Bu uğurda çalışan, bizkere öncülük eden Kemal Kılıçdaroğlu birlikte yılmadan, yorulmadan, dinlenmeden, sinmeden umudu yükselterek yeni bir yola çıkıyoruz. Bu yol direniş, birlik, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Mustafa Kemal Atatürk'ün yoludur" ifadelerini kullandı.

"BU KONGREDE KAYBEDEN OLMAYACAK"

Aslanoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

Bugünkü kongremiz bu yolda daha da ilerlememizi sağlayacak. Dertleşecek, uzlaşacak, kendimizi örgütümüze emanet edeceğiz. Kaybeden olmayacak bu kongrede, kazanan CHP, İzmir olacak. Yaşasın CHP.

‘SEÇİMLERDE İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALAMAMANIN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ’

 

Kongrede divan başkanlığını yürüten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, “Bizler kongrelerde düşüncelerimizi açıklayacağız, seçimin muhasebesini yapacağız, bu salondan kol kola güçlenerek çıkacağız. 21 yıldır iktidarda bulunan AKP’nin ülkemizin her alanında yarattığı tahribata karşı gösterilen mücadeleyi bugüne kadar el birliğiyle yürüttük. Bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. Seçimlerde istediğimiz sonucu alamamanın, seçimleri kıl payı kaçırmanın üzüntüsünü, kederini, hayal kırıklığını hep birlikte yaşıyoruz. Neden olmadı? Neden olmadığını tartışmamız lazım. Tartışıp, çözüm önerileri bulmamız lazım. Tek adam rejiminin yenilememesinin nedenini tartışılırken, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bireysel başarı veya başarısızlığını değerlendirmek meseleye çok sığ yaklaşmak olur. Bizim sosyal demokrat bir parti olarak kolektif aklı savunan insanlar olmamız lazım. Sosyal demokrat anlayış kişilerin biricikliği ve farklılığına odaklanmaz” diye konuştu.

 

Özel'in İzmir'de konuşması sloganlarla kesildi "Beni Soylu susturamadı siz hiç susturamazsınız!"

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel'in, İzmir kongresinde yaptığı konuşması, "Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu" sloganlarıyla kesildi. Özel, gruba sert çıkarak, ", bunu kim yapmanızı istediyse yapmayın. Beni Süleyman Soylu susturamadı, siz hiç susturamazsınız" dedi.

CHP genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Özgür Özel, İzmir İl Kongresine katıldı. Özel'in kongrede yaptığı konuşma sırasında, konuşması sloganlarla kesildi. Bir grup CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu lehine slogan atarak, Özel'in konuşmasını kesti.

"BAY KEMAL'İN YANINDAYIZ"

Özel'in konuşması sırasında bir grup İzmir burada Bay Kemal'in yanında sloganları attı. Özel, sahnede gruba doğru ilerleyerek, "Hepimiz Bay Kemal'in yanındayız" dedi.

KONUŞMASINI İKİNCİ DEFA KESTİLER

Grup slogan atmayı sürdürdü ve Özel'in konuşmasını bir kez daha "Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu" sloganı attı.

"BENİ SOYLU SUSTURAMADI"

Özel bu defa gruba sert çıkarak, "Gençler, bunu size kim dediyse yapmayın, bunu kim yapmanızı istediyse yapmayın. Beni Süleyman Soylu susturamadı, siz hiç susturamazsınız" ifadelerini kullandı.

 “O KAPIDA SADECE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK YAZAR”

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Grup Başkanvekili ve Manisa İzmir Milletvekili Özgür Özel kongrede söz alarak, değişim mesajları verdi. Özel, Güzel İzmir’e merhaba Kuruluşun ve Kurtuluşun Kenti, İlk Kurşunu atan Hasan Tahsin’in kenti merhaba, merhaba. Başım sıkışırsa, eğer bir gün başım zora düşerse bilirim ki baba evimde o çorba kaynamakta ve baca tütmektedir. O kapıda ne Özgür Özel yazar, ne Kemal Kılıçdaroğlu, ne de İsmet İnönü veya Bülent Ecevit. Bu partide herkes çok ama çok kıymetlidir. Bu kapıda tek isim yazar o da gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” ifadelerini kullandı.

Özel açıklamalarına şöyle devam etti;  

“HEPİNİZİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM”

Dün o baba evinde partimizde bir adım attım ve adım attığım günün ertesi de İl Kongremize katıldım. Buradan sonra Konya, Diyarbakır, Edirne, Trabzon’da, Kayseri’de olacağım ve bu sürecin sonunda partimiz daha iyi olsun diye. Cumhuriyet’in  2. Yüzyılına büyük bir moral bozukluğu ile başlamamak için, partiyi yeniden ayağa kaldırmak. Cumhuriyet Halk Partisi’ni yeniden umut yapmak için. Baba evinden helallik almaya geldim hepinizin desteğini bekliyorum

“SEÇMENİN BİZE KÜSMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ”

Şüphesiz milli mücadelenin ilk kurşunun atıldığı,  ardından son askerin 9 Eylül’de denize döküldüğü bu güzel şehir 28 Mayıs seçimleri sondasında en derin üzüntü ve hayal kırıklığını yaşayan şehirlerden bir tanesi. Biz bunların seçmende ne gibi yansımaları olduğunu biliyoruz. Karabağlar’da üzüm hasadı yapanı, Bergama Kozak Yaylası’nda çalışanı da hepimiz görüyoruz ve dinliyoruz. Üzülerek söylemek isterim ki büyük bir duygusal kopuş, umutsuzluk ve küskünlük var. Türkiye’nin en köklü partisini kuran, Cumhuriyeti kuran ve bu ülkeye demokrasiyi getiren parti olarak seçmenin bize ve sandığa küsmesine seyirci kalırsak büyük bir sorun yaşarız.

“BU ÇAĞRI TÜM TÜRKİYE’YEDİR”

 

Eğer biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak tüm diktatörlerin beslendiği sandığa katılım oranın düşüklüğüne, seçmenin siyasete küsmesine bir çözüm bulmazsak. Diktatörler için gerekli o ortam ortaya çıkar. Buna çare olmanın yolu yeniden sandıkta umut olmaktır. Şimdi önümüzde bir yol, bir tercih ve bir karar var. Ya hep beraber birlikte hiçbir şey olmamış gibi davranıp, ittifak kapasitemiz ortadan kalkmıyormuş gibi davranıp partimizi değil koltuklarımızı korumaya çalışacağız. Ya da seçmeni anlayarak, gerekli değişimi sağlayarak, sadece tüzüğü değiştirerek değil, sadece kadroların değişimi ile değil. Tepeden tırnağa bir değişim ile Türkiye’ye umut olmak zorundayız. Sizi özgürlüğe ve değişme davet ediyorum. Bu çağrı sadece CHP’nin üyelerine değildir bu çağrı sadece delegelere değildir. Bu çağrı Cumhuriyet ateşinin yakıldığı İzmir’den tüm Türkiye’yedir. 

  

 

"AMAÇ BİR ŞEY OLMAK DEĞİL ÜLKE İÇİN BİR ŞEY YAPMAK"

Soyer şunları kaydetti:

"Bundan 3 ay önce, yeni siyaset merkezi İzmir duruşu adlı belgeyi kamuoyu ile paylamış, 'İzmir CHP'nin açık ara en çok oy aldığı şehirdir" dedim. İzmir daima hayattan, özgürlükten yanadır. Eşitlikçi yanıyla kendisi gibi, olmayanlarla barışık yönüyle vardır. İzmir tarihi yeniliklerin kentidir. CHP'nin tarihi de yeniliğin ve değişimin tarihidir. Bu değişim kişilerde değil yeni değerlerin üretilmesiyle olur. Bu parti hiçbir zaman sadece kendisini değiştirmek için yola çıkmamıştır. Partimiz de kendisini memleketimizin istikbali için yeniden konumlandırır. Bizim için amaç bir şey olmak değil, Türkiye Cumhuriyeti için bir şey yapmaktır. Atatürk ve arkadaşları da bu ruhla haraket etmiştir. Geçmişle yeni yüzyıla bakmalıyız. Bu da ortak akıl ve vicdanla olur. Benim aklım seninkinden üstün diyerek Türkiye'yi hak ettiği noktaya ulaştıramayız. Dayanışmak mecburiyetindeyiz"

"KİMSENİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜRMEYİZ"

CHP'de değişime ihtiyaç duyulduğundan şüphemiz yok, bir duruşa ihtiyacımız var. Kurultay bu ortak aklı başlatmak için en güçlü zemindir. Cumhuriyetin kazanımlarını geriye çevirmek isteyenlere karşı, ne bir ittifak ne de bir nifak, son 12 kişi kalsak bile bu mücadeleyi kazanacağız. Cumhuriyeti yok saymak, itibarsızlaştırmaya çalışmak, atalarımıza ihanettir. CHP işte bu değerlerden beslenen sosyal demokrasinin en güçlü savunucusudur. Bu ülkeyi pazarlık konusu yapan kimsenin ekmeğine yağ sürdürmeyiz.  

"MUHALEFETİN KARŞISINDA PARTİ DEVLET DÜZENİ VAR"

Artık muhalefet partilerinin karşısında parti devlet düzeni vardır. Kimsenin hakkını yemeden, vatandaş için çalışan CHP'li belediyelere yaşatılanlar bunun sonucudur. Bu haksızlığa hiçbir boya tutmaz, hiçbir makyaj saklayamaz. Biz bu algı operasyonlarından nasıl kurtulacağımızı biliyoruz.

"İZMİR GÜÇLÜ SESİN YÜKSELECEĞİ YERDİR"

Bizim dünyamızda ayrımcılık, kutuplaştırma olmaz. CHP buna müsaade etmez. Bizim partimiz tabela adaleti ile değil, hakiki adaletiyle bilinir. Bizim adaletten anladığımız budur. Bugün onların zulmü arttıkça bizim adalete inancımız büyüyor. Bizim bu dünya için söyleyecek çok sözümüz var. Bu sözlerin sosyal demokrasinin evrensel değerlerinden kaynaklanır. Ortak değerlerimize dayanır. Şimdi susmanın değil konuşmanın zamanıdır. İzmir bu güçlü sesin yükseldiği yükseleceği tek yerdir.

"BURADAKİ İNANÇ VE KARARLIĞI GÖRÜYORUM"

Bizim için demokrasi sadece 5 yılda 1 sandığa giderek oy kullanmak değildir. Bu salon, bu tarihi kongrede buluşan sizlersiniz en büyüm teminat. Türkiye Cumhuriyeti'ni payidar kılmak bizim ortak hikâyemizdir. Birbirimize ne kadar bağlıysak o kadar güçlüyüz. Bizi birbirimizle çatıştırmaya çalışan odaklar daima olacak. Onlara prim vermeyeceğiz. Ben buradaki inanç ve kararlığı görüyorum, çok daha başarılı işlere imza atılacağının müjdesini veriyor. Onlar amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacak. İzmir mücadelenin bayrağını en önde taşıyacak.

 
Bu haber 16.9.2023 10:43:08 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

CHP
CHP İzmir İl Kongresi

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler