Sevda Erdan Kılıç:Yusuf Tekin’in “Kız Okulları” Projesinin Maskesi Düştü!

Güncel / Yerel Politika

Sevda Erdan Kılıç:Yusuf Tekin’in “Kız Okulları” Projesinin Maskesi Düştü!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Kız Okulları” projesini açıklamasının ardından Türkiye’deki kız okullarını mercek altına alan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, ilginç bulgulara ulaştı.
Samsun’da bir Kız Okulu’nda kız öğrencilere Arapça eğitim verildiğini ve öğrencilere “İslam’ın kızı” belgesi dağıtıldığını ortaya çıkaran Kılıç, muhafazakar temelli başka bir Kız Okulu’nun müdürünün ise Bakan Yardımcısı olarak atandığını ortaya koydu.

 

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, yaptığı açıklamada, Samsun’da faaliyet gösteren Kız Okulu’a ilişkin ortaya çıkan belgelere karşın, Milli Eğitim Bakanı Tekin’in sessizliğini eleştirdi:

YUSUF TEKİN’İN MASKESİ DÜŞTÜ

“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in tartışmaya açtığı ‘Kız Okulları’ projesinin maskesi artık düştü! Bu fotoğraflar, Bakan Tekin’in “özgürlükler” adı altında kız çocuklarımıza nasıl bir ortam sunmak istediğini ortaya koymuştur.

Henüz 9-10 yaşlarındaki kız çocuklarımızın bu şekilde eğitim gördükleri fotoğrafları ortaya çıkardığımızdan beri bu ülkenin vicdanı olan, yüzünü bu memleketin laik aydınlık geleceğine dönmüş yüzlerce velinin çığlığını duyduk.

BU OLAYI SORUŞTURUN

Öğretmenlerimiz ayağa kalktı. Sendikalar, STK’lar bu olayın soruşturulmasını istiyor. Bu ülkenin çocuklarına sahip çıkan her kesime ayrı ayrı teşekkür ederiz. Ama tüm bunlar olurken çocuklarımızı emanet ettiğimiz Milli Eğitim Bakanı hala sessiz.”

ERKEK ÇOCUKLARI DA TARİKAT EĞİTİMİNİN PENÇESİNDE

Samsun’da bir erkek lisesini de inceleyen Kılıç, “Bugün sizinle yine fotoğraflar paylaşmak istiyorum. Bu fotoğraflar da yine üzerinde MEB logosu bulunan bir okuldan. Bu kez karma eğitim düşmanlarının diğer yüzünü görüyorsunuz. Bu okulda Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde bulunan erkek lisesi. Yani sadece kız çocuklarımız değil, tüm çocuklarımız tehlike altında. Bakın bu okulların bir de yurtları var” diye konuştu.

BAKANLIK KADROLARI DA HAZIR

Sevda Erdan Kılıç, Kız Okullarını incelerken, bir Kız Okulu’nun müdürünün Bakan Yardımcısı olarak atandığını ettiklerini belirterek, şöyle dedi:

“Kız Çocukları projesi için Bakanlık kadroları bile hazırlandı. Türkiye’de hali hazırdaki Kız Okullarından biri de Birikim Kız Okulları. Birikim Kız Okulu’nun kurucusu ve Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’ydi. Yusuf Tekin, göreve gelir gelmez Ömer Faruk Yelkenci’yi, yani Türkiye’deki Kız Lisesi’nin mucidi, Genel Müdürünü Bakan Yardımcısı olarak atadı.

Ömer Faruk Yelkenci tanıdık bir isim. İstanbul İL Milli Eğitim eski Müdürü… Müdürlükten neden alındığını hatırlatalım mı? Yasaya aykırı biçimde çakarlı araç kullanıp, yakalandığı trafik polisini tehdit ettiği için. Sayın Bakan, sicili böyle bir ismi neden Bakan Yardımcısı olarak atadınız? Kız Okulları tecrübesi olduğu için mi?”

ADIM ADIM ANTİ LAİK SİSTEME DOĞRU GİDİLİYOR

Kılıç, şöyle konuştu:

 

“Değerli Veliler, önce Kız okullarını açarak kafalarındaki projeyi hayata geçirdiler,  Sonra da kız okullarının Genel Müdürünü Bakan Yardımcısı olarak atadılar. Şimdi ÇEDES projesini uyguluyorlar. Kafalarındaki anti laik eğitim sistemini adım adım, tüm aşamalarıyla hayata geçirmek istiyorlar. Tüm tepkilere rağmen düşünebiliyor musunuz Milli Eğitim Bakanı hala sessiz! Ama bazı çevreler avazı çıktığı kadar bağırıyor…

TEHDİT ALIYORUM

Tüm bu çarpık sistemi ortaya çıkardığım için günlerdir sosyal medyadan tehdit ve hakaretlere maruz kalıyorum. Bakanın suskunluğu ile bu pervasız yöntemlere yeltenenler iyi bilsin. Ne olursa olsun bu ülkede kız erkek fark etmez tüm çocuklarımızın esenliği için, Anayasa’nın 42. Maddesinde düzenlenen laik bilimsel eğitim ilkesinin sekteye uğramaması için, yeni Çorumlar, Aladağlar olmaması için susmayacağım.”

 

 
Bu haber 20.9.2023 15:46:15 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler