Büyükşehir`de bütçe maratonu tam gaz…ESHOT`a dev bütçe ve Torbalı tartışması

Güncel / Yerel Yönetimler

Büyükşehir`de bütçe maratonu tam gaz…ESHOT`a dev bütçe ve Torbalı tartışması

İzBB kasım ayı son meclis toplantısında AK Parti ile CHP Tırbalı Meydan projesi nedeniyle karşı karşıya geldi. Öte yandan ESHOT'un 11 milyar 290 milyonluk dev bütçesi mecliste kabul edildi.
EHAEGE- İzmir Büyükşehir Belediyesi kasım ayı olağan meclis toplantısı 7. Birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.

SU BASKINI MAĞDURLARINA BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK MECLİSTEN OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

25-26 Kasım tarihlerinde İzmir’de  aşırı yağan yağmur neticesinde deniz sularının yükselerek mesken ve iş yerlerine su basarak mağduriyet yaşayan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesine katkı sağlayabilmek adına mesken ve iş yerlerinde eşyaları zarar görmüş vatandaşlar için hafif hasarlılara 15 bin TL, orta hasarlılara 20 bin TL, ağır hasarlılara 25 bin TL nakdi yardım yapılması önergesinin görüşülmesi için meclise ara verildi. Komisyon toplantısı sonrasında önerge oy birliği ile geçti.

AYDIN: “TÜM GRUPLAR OLARAK YANLARINDAYIZ”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Tüm vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diliyoruz. Tüm gruplar muhalefet iktidar yanlarındayız. Elimizden gelen bu kadar. AK Partili, İYİ Partili MHP’li ve CHP’li meclis üyelerimize teker teker teşekkür ediyoruz” dedi.

MECLİS’TE TORBALI TARTIŞMASI

Torbalı Belediyesi ile İZBB arasında imzalanan protokolün ilgili hükümleri kapsamında, İZBB’ye devir edilecek taşınmazlardan tapu devirleri sağlanamayan taşınmazlar nedeniyle mevcut protokolün içeriğinin "İZBB projelerinde kullanılmak üzere Torbalı Belediyesi mülkiyetindeyken İZBB’ye bedelsiz devredilen, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında "Spor Tesisi Alanı" kullanımında kalan Pancar Mahallesi’ndeki taşınmazlar  ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planında BHA alanında kalan Tepeköy Mahallesi, 1115 ada, 4 No’lu  taşınmaz ve üzerinde yer alan ve yüzde 60 seviyesinde kaba inşaatı tamamlanan zemin üstü taşınmaz karşılığında, Torbalı Belediyesi mülkiyetindeki Tepeköy Mahallesi, 154 ada, 14 nolu taşınmaz üzerinde yapılacak olan meydan projesi ve inşa edilecek olan yeraltı otoparkının inşa bedellerinin yüzde 60’ının proje desteği kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından  karşılanması" şeklinde protokolün değiştirilmesi önergesi mecliste AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getirdi. Önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

HIZAL: “İLÇELERE AYRILAN BÜTÇE TOPLAM BÜTÇE İÇERİSİNDE BİNDELİK DİLİME DAHİ GİRMİYOR”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, bu tür protokollerin başka ilçeler ile de gerçekleştiğini fakat projelerin hayata geçmediğini kaydetti. Hızal, “4, 4.5 yıl önce buna benzer bir devir sözleşmesini Bayraklı Belediyesi ile yaptınız ve henüz o hizmet yani Özkanlar Pazar yeri diye bilinen proje hayata geçirilemedi. İlçe Belediyeleri ile yapılan ortak protokolleri hızlıca inceledim,  65 milyonluk bir ortak protokol ile ilçelerde faaliyet yürütülüyor. Bu toplam bütçede bindelik dilime dahi girmiyor. Bir ilçede meydan projesi, Pazar yerini elbette Büyükşehir Belediyesi yapmalı. Elbette yasalarda yatırım tanımlanmıştır ama gözle görülür, elle tutulur hizmetlerinizi kastediyoruz. Torbalı Belediyesi’nden almanız gereken yeri alamıyorsunuz sonra dönüp belediyeye diyorsunuz ki aldığımız kadarını yani yüzde 60’nı yaparız” ifadelerini kullandı.

“BU İLÇELER BİN VERİYOR SIFIR ALIYOR”

Hızal, “İzmir’in vergi gelirlerinin büyük bir geliri Torbalı, Aliağa, Çiğli  gibi ilçelerin Sanayi Tesisleri üzerinden geliyor.  Önce samimiyet biz devlete 40 verip bir alıyoruz diyorsunuz da bu ilçelerde bin veriyor sıfır alıyor. CHP’li bir belediye var Torbalı’da, hep her şeye bizim karşı çıktığımızı söylüyorsunuz ya biz CHP’li belediyeyi koruyoruz şu an. Diyorsunuz ki biz alamadık size de bu kadar veriyoruz bu 45 milyarlık bütçe nereye gidecek merakla soruyorum” dedi.

YÖRÜK: “SAMİMİ BİR İŞ YAPIYORUZ”

Hukuk Komisyonu Başkanı Ufuk Yörük, Yapılan işlemin hukuki bir gereklilik olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti; “Yaptığımız işlem yasal bir işlemdir, samimiyetten girip bu konuyu farklı yere taşımak doğru değildir. Bu meydan projesi yıllardır Torbalı’nın gündeminde bu proje revize edilecek ama hayata geçecek. AK Parti’nin projenin esasına karşı çıkmalarının nedeni merkezde yıllardır kent meydanı ve belediye hizmet binası vardı. AK Parti döneminde Torbalı’nın genleri ile oynayarak hizmet binası başka bir yere taşınmaya çalışıldı. Torbalı’nın meydan beklentisine uymayan bir şey oldu. Biz de bu dönem o binayı yurt olarak değerlendirip. Büyükşehir eli ile hizmet binasını eski yerine yapıyoruz. Önceki protokol de doğru bu revizyon da doğru. Büyükşehir o nedenle samimi bir iş yapmaktadır”

HIZAL: “BABA EVLADINA KARŞILIK BEKLEMEDEN YARDIM ETSİN”

Yörük’e yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Hızal,  “Biz yapılan meydan projesine karşı çıkmıyoruz. Bu proje yapılsın ama bu proje yapılırken baba dediğimiz Büyükşehir belediyesi evladından bir karşılık alarak hizmet etsin diyoruz. Önergenin ilk haline de bundan karşı çıktık. Bir siyasi irade belediye binasını buraya diğeri başka yere yapabilir. Ama Büyükşehir Belediyesi sen şu arsanı bana ver ondan sonra  sana hizmet vereyim dememeli. Veremiyorsan bu kadar yaparım dememeli. Torbalı Manisa’nın ilçesi değil İzmir’in ilçesi. Büyükşehir Belediyesi demek 30 ilçesine eşit koşullarda hizmet götürmek demektir” diye konuştu.

AYDIN: “BU KONUYU 7 SAAT TARTIŞTIK SİZ BAŞKA MECLİSTE MİYDİNİZ?”

Hızal’ın eleştirilerine yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Teknik bir konuyu bu kadar tartışmak manasız. Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyesi ile iş birliği yapması başka bir şey, görevi olan hizmeti yapması başka bir şey. 45 Milyarlık bütçe nereye gidiyor diye 7 saat tartıştık. Hala nereye gidiyor diye sormanız garip, başka bir mecliste miydik? Başka bir şey mi konuştuk? Büyükşehir Belediyesi, belediyeler kanununa göre ilçe belediyeleri ile protokol yaparak işleri yürütür.  Bu da hem meclisin hem de Sayıştay’ın denetimine tabidir. Yani doğrudan oraya kaynak aktarmamız söz konusu değildir.  Bu şehirden aldığınız verginin karşılığı olan yatırımı bu şehre yapmıyorsunuz. İzmir’e yaptığınız yatırımları sayın hala bekliyoruz. İzmir İstanbul Otobanını saymayın devamlı onu söylemeyin. İzmir Büyükşehir Belediyesi dediğiniz kurum her yere yatırım yapıyor. Yaptığı tüm hizmetler 30 ilçeye yapılan hizmet. Nereye ne harcadınız derseniz sıfır derseniz demek bir 7 saat daha bütçeyi konuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“BU KADAR HESABI KURT YAPMAZ, YAPSA BU KADAR YAPMAZ”

Aydın, “İZBAN 2009’da hizmete girdi, Konak Tüneli 2014, Şehir Hastanesi açılmak bilmedi. Biz İzmir’den vergi alıyoruz ama şu kadarı akaryakıt, yok şu kadarı sigaradan bu kadar hesabı kurt yapmaz, yapsa bu kadar yapmaz. Bir mevzuattan bahsediyorum. Yasalar ve hukuk derdiniz olmayabilir, kendinizi hukuktan kopmuş hissedebilirsiniz. 10-15 yıl önceden yapılan yatırımları gelip burada anlatıyorsunuz. Daha fazlasını yapmakla hükümlüsünüz. İzmir’e olan borcunuzu ödeyin. Çevre Yolu, 110 Okul,  Şehir Hastanesi başka ne var başka? Yok, o yolu sen kullanmıyor musun? Diyorsunuz, kullanacağım elbet benim vergimle yaptınız. Yapın İzmir’e daha fazla hizmet yapın elinizi tutan yok. Torbalı önergesi de bir yasal zarurettir. Bunu yapmazsak Sayıştay gelip zimmet çıkaracak. Popülizm yapmayın, doğru bir tartışma zemini değil” dedi.

ESHOT BÜTÇESİ 11 MİLYAR 290 MİYON TL

ESHOT 2024 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı meclis toplantısında, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Köklü ESHOT'un 2024 yılı gelir bütçesinin 8 milyar 890 milyon TL, açık finansmanının 2 milyar 400 milyon TL, 2024 yılı gider bütçesinin ise 11 milyar 290 milyon TL olarak belirlendiğini kaydetti.

AK Parti ve MHP grubu ESHOT bütçesine ret oyu kullandı. Bütçe İYİ Parti ve CHP oylarıyla kabul edildi.

HIZAL: "UKOME OLMASAYDI TEK BİNİŞİ 20 TL Mİ YAPACAKTINIZ?"

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, masasında bulunan 3 bardak suyu göstererek, bunların İZBB, İZSU ve ESHOT olduğunu söyledi. Elinde Sayıştay raporu olduğunu ve bu raporun beyaz olduğunu anlatan Hızal, bardağın dolu tarafını da gördüğünü dile getirdi. Hızal, muhalefet olarak görevinin bardağın boş tarafını eleştirmek ve dolmasını sağlamak olduğunu aktardı. Hızal, "Eğer UKOME olmasaydı İZBB tek biniş fiyatını 20 lira mı yapacaktı? Hükümet 'bizim binişi 20 lira yapmamızı engelledi mi' diyeceksiniz! Siz akaryakıta zam gelmeden önce de 2019 yılında da yine 449 milyon para aktardınız ESHOT'a. Aradan 4 yıl geçti yine aynı oranda yüzde 50 oranında para aktarıyorsunuz. Kahramanmaraş'ta akaryakıta zam gelmiyor mu, orada neden 8 TL" diye sordu.

AYDIN: “YERİNDEN YÖNETİM İLKESİNE AYKIRI”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Bütçe dediğiniz şey gelir ve gider kaleminden oluşur. ESHOT’un en büyük gelir kalemi olan bilet fiyatlarının bu meclise değil de bir kuruma vermek açıkça kural ihlalidir. Hatta bu kuruma iktidar taraftarlarını çoğunlukta görmek yerinden yönetim ilkesine de aykırıdır. Devri İktidarlarında ekonomik krizlerin her türlüsünü yaşadık. Ülke ekonomisini batıran siyasi iktidarın yarattığı iklimle neyle boğuştuğumuzu, buna rağmen hangi engelleri aşarak iş yaptığımızı anlatmaya çalışıyoruz. Bu kriz ortamında otobüslerimizin yaş ortalaması 6 yıl ama Türkiye’de bu ortalama 15. Bu başarıların hepsi bu zorluklara rağmen oldu ve hiçbir zorluk da bizi yapmak isteğimizden alı koymaz” ifadelerini kullandı.
Bu haber 29.11.2023 20:06:56 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler