Sayıştay`dan Büyükşehir`e Kooperatiften Alıma Veto: Soyer’den Darbe Çıkışı!

Güncel / Yerel Yönetimler

Sayıştay`dan Büyükşehir`e Kooperatiften Alıma Veto: Soyer’den Darbe Çıkışı!

İzBB Başkanı Tunç Soyer, Sayıştay'ın raporlarında üretici kooperatiflerinden doğrudan alım uyarısında bulunduğunu açıklayarak, 'Beş yıldır İzmir’de ilmek ilmek ördüğümüz Başka Bir Tarım politikasına hükümet eliyle darbe yapılmıştır' dedi.
EHAEGE- Soyer, bu kararla kamu vicdanının yaralandığını aktardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı (İzBB) Tunç Soyer, kentte üretici kooperatifi temsilcileriyle, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda bir araya geldi. 

Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer'in de katıldığı toplantıda, Tunç Soyer; Sayıştay tarafından belediyenin kooperatiflerden yaptığı doğrudan alım yönteminin artık ihale yöntemiyle yapılmasının istendiğini açıkladı. "Bugün Belediyemiz hizmetleriyle ilgili önemli ve üzücü bir gelişmeyi paylaşmak üzere buluştuk" diyen Soyer, "Öncelikle bu gelişmenin içeriğini paylaşmak istiyorum. Sayıştay Başkanlığı’nın 07 Kasım 2023 tarihli ve 18. Denetim Grup Başkanlığı 6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde, 2022 yılında Belediyemizde Sayıştay Denetçileri tarafından yapılan dış denetim sonucunda düzenlenen Denetim Raporu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza gönderilmiştir" dedi.

"AÇIK İHALE USULÜ İLE ALIM GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

Soyer'in açıklaması şöyle:

Denetim raporunda Bulgu Maddesi ile ilgili belirtilen tespit ve öneriler dikkate alındığında; İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kooperatif mal alımlarının, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “İstisnalar” başlıklı 3-a maddesi kapsamında olmadığı, Kanun’un 5’inci maddesinde belirtilen rekabet, eşit muamele, güvenilirlik ve kamuoyu denetimi gibi temel ilkelere uygun olarak açık ihale usulü ile yapılması” gerektiği kesin rapor ile bildirilmiştir.  Bu kapsamda 16 Kasım 2023 tarihi itibariyle kooperatiflerden 4734 sayılı Kanun’un 3-a maddesi kapsamında alım gerçekleştirilemeyeceği ve 4734 sayılı Kanun’un 5’inci maddesi gereğince açık ihale usulü ile mal alımının gerçekleştirileceği görülmektedir.

"BELEDİYEMİZİN POLİTİKASI ENGELLENMEK İSTENİYOR"

2015 – 2018 yılları arasında 15 kooperatiften alım yapılarak, toplamda 438 milyon 429 bin 691 TL ödeme gerçekleşmiştir. 2019 - 2023 yılları arasında ise toplamda 95 farklı kooperatiften ürün alımı gerçekleştirilmiştir. Bu kooperatiflerin ikisi deprem bölgesi olan Hatay ve Osmaniye olmak üzere toplamda 26 tanesi İzmir ili dışındadır.  2019 – 2023 yılları arasında gerçekleşen kooperatif alımları için 958 milyon 636 bin 533 TL ödeme gerçekleşmiştir. Bu kararla, Büyükşehir Belediyemizin küçük üreticileri destekleyerek, şehirdeki dar gelirli vatandaşlarımıza ücretsiz veya ucuz gıda sağlamak yönündeki politikası engellenmek istenmektedir.

"BIRAKIN TOPRAKLARINIZI ÇEKİN GİDİN' DİYORLAR"

 Üretici ihaleye girecek, büyük şirket gelip ihalede üstünden geçip gidecek. Üreticiye işlenmiş ürün yapma diyor, git büyük şirketlerle rekabet et diyor. Biz bunu 2015'ten beri yapıyoruz. Neden bu hale geldi? 2016'da yerel tohum satışını yasaklayan kanun çıkardılar. 16 bin köyü kapattılar. Çünkü tarım, küçük çiftçinin işi değildir, büyük sanayi firmalarının işidir diyorlar. Siz bırakın topraklarınızı çekip gidin diyorlar size, gidin şehirde gecekonduda oturun, ucuz iş gücü olun diyorlar. Bırakmayacağız.

"KAMU VİCDANI YARALANMIŞTIR"

Kanunlar geçerliliğini kamu vicdanından aldığı için herkes için uygulanır. Kamu vicdanı yaralanmıştır, kamu vicdanının yaralanmasına izin vermeyeceğiz. Ben gücümü halktan ve haktan alıyorum, sizden asla vazgeçmem.

"HÜKÜMET ELİYLE DARBE YAPILMIŞTIR"

Üzülerek belirtiyorum ki, beş yıldır İzmir’de ilmek ilmek ördüğümüz Başka Bir Tarım politikasına hükümet eliyle darbe yapılmıştır. Belediyemizin kooperatiflerden alarak yoksul mahallelere dağıttığı Süt Kuzusu Sayıştay eliyle durdurulmuştur. Fakat göreceksiniz. Elbette buna teslim olmayacağım. Çocuklarımızı sütsüz, üreticimizi öksüz bırakmayacağım. Süt kuzusu projesi ve diğer tarımsal destekleri sonuna kadar ettireceğim. Ben gücümü halktan ve haktan alıyorum. Yeni bir yol bulmaksa varım. Bir yol açmaksa hazırım. Bedel ödemekse, ona da hazırım. Ne pahasına olursa olsun, yerli ve milli tarımı, gözü dönmüş ve hükümetin için çöreklenmiş gıda tekellerine teslim etmeyeceğiz. Dar gelirli milyonlarca İzmirliyi enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Sonunda kadar mücadele edeceğiz.

NEPTÜN SOYER: "BEN SENİ ALKIŞLAMIYORUM"

Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, "Biz ürünü işlemeyelim diye, dökme yapalım diye böyle bir Sayıştay kararı... Hükümet buğday üretiminde ithalat yapıp, makarna üreterek dünya piyasasından en büyük payı aldığını iddia ediyor. Sen bana buğday ürettirmeyeceksin, buğdayı ithal edip o buğdayla büyük firmalara makarna ürettireceksin sonra da o makarnayı satıp benden alkış bekleyeceksin. Ben seni alkışlamıyorum" dedi.

KOKULU: "KAVGA BAŞLADI"

Çağatay Özcan Kokulu: Tarıma dayalı sanayi çiftçinin elinde olmadığı sürece ne tüketici geçinir ne üretici kalkınır. Bu yol mücadele etme yolu. Ayağa kalkacağız arkadaşlar, kavga başladı.

UÇAR: "YARINDAN UMUTLUYUZ"

Nurgül Uçar: İnsanlar hayatlarında bedel öderler; siz bedel ödeyin, biz de ödüyoruz. Sonuna kadar yanındayız. Bu hikaye büyükşehir yasası ile başladı, ben de onlardan birinin kurbanıydım. 12 milyon insan bugüne kadar demokrasiden el çektirildi. Köyümüzü kapatarak bizi yönetimden yok ettiler. Köyümüzde 2 bin 900 baş hayvan vardı, şimdi yok. Biz sütümüzü artık marketten alıyoruz. Biz zeytin sıkamayız ama bir araya gelip bir fabrika ile zeytinyağı üretiriz. Bu güven demek, güven… Artık namusluların da namussuzlar kadar çözüm hakkı geldi. Biz ayaktayız. Sayıştay’a itiraz edin ve lütfen yargılanın. Biz alışkınız yargılanmaya. Ama yarın var ya yarından çok umutluyuz.

SOYER: "YOLUMUZ ÇETREFİLLİ OLABİLİR, HAZIR MISINIZ?"

Konuşan kooperatifçilerin ardından Soyer, Halilbeyli Kooperatifinden bir kız çocuğunu sahneye çağırdı. Çocuk, "hani benim sütüm" diye sorarken Soyer, "1 milyarın üstüne alım yapmışız ama ortada kamu zararı yok. Kamu vicdanı yaralanmıştır, kanun böyle yorumlanamaz, kanunda başka bir bakış açısına ihtiyaç var. Kamu vicdanı yaralanıyorsa o kanunda bozukluk var. Bu yolda ben önünüze düşmeye varım ama arkamdan gelecek misinin hazır mısınız, yolumuz çetrefilli olabilir hazır mısınız, ben de sonuna kadar sizinle hazırım" dedi.

 
Bu haber 30.11.2023 13:07:11 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 •   Başkan Tugay'dan katılımcı ve şeffaf yönetim vurgusu… “Yeni nesil belediyeciliği İzmir uygulayacak”

 • CHP’li İrfan Önal emekli astsubaylarla buluştu 

 • Dikili Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Türkiye’ye örnek bir belediyecilik hikayesi yazacağız

 • Bornova adayı Eşki, “Her ihtiyacınızda yanınızda olacağız”

 • Cemil Tugay: İzmir'in en başarılı belediye başkanlarından biri olacağım

 • CHP’li Eşki’den miting gibi açılış

 • Başkan Kırgöz baba ocağı Salihler’e 1300 araçlı konvoyla çıkarma yaptı

 • İrfan Önal: İlk işim ‘Kentsel dönüşüm’

 • İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını

 • CHP’li Çiçek Ziyaretlerini Sürdürüyor

 • Cemil Tugay: Aile gibi çalışacağız

 • CHP’li Mutlu kadınlarla buluştu: Baskılara karşı direnmeye devam edeceğiz

 • Güçlü Bornova için yürüdüler

 • CHP’li Duman Bucalı pazarcılarla buluştu

 • Menderes’te Çiçek Gibi Açılış

 • CHP’li Mutlu mahalleleri adım adım gezdi: Dönüşüm ve hizmet için geliyoruz

 • CHP’li Önal’dan Adalet Mahallesine trafo değil ‘Yeşil alan’ müjdesi!

Benzer Haberler