CHP’li Mutlu kadınlarla buluştu: Baskılara karşı direnmeye devam edeceğiz

Güncel / Yerel Yönetimler

CHP’li Mutlu kadınlarla buluştu: Baskılara karşı direnmeye devam edeceğiz

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin toplantısına katılan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Mutlu, iktidarın kadınlar üzerindeki baskılarına karşı birlikte direnmeye devam edeceklerini söyledi. Mutlu, daha sonra İzmir’in en hareketli ticaret bölgelerinden biri olan Gıda Çarşısı’nı ziyaret etti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak Belediye Başkan Adayı Mimar Nilüfer Çınarlı Mutlu, seçim çalışmalarına devam ediyor. Sabah saatlerinde İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin şubat ayı toplantısına katılan CHP’li Mutlu, kadın mücadelesinin gücü ve önemine vurgu yaptı. İktidarın kadınlar üzerindeki baskılarına karşı birlikte direnmeye devam edeceklerini dile getiren Mutlu, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini sadece belediyede değil bütün Konak’ta içsselleştirmek ve kadınların çok daha güçlü yerlerde olması için mücadele edeceğiz” dedi. Başkan Adayı Mutlu, daha sonra İzmir’in en hareketli ticaret bölgelerinden biri olan Gıda Çarşısı’nı ziyaret etti. Çarşı esnafının işyerlerine konuk olan ve taleplerini dinleyen Mutlu’ya, eşi Necip Mutlu ve CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi de eşlik etti.

“DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, gün içerisinde ilk olarak İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin şubat ayı toplantısına katıldı. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra farklı siyasi partilerin belediye başkan ve meclis üyesi adayları da yer aldı. İklim değişikliği ve sıfır atık konularında sunumların yapıldığı toplantının sonunda adaylar kendini tanıttı. Salonu dolduran kadın katılımcıların alkışları eşliğinde sahneye çıkan Başkan Adayı Mutlu, “Yıllardır meydanlarda, omuz omuza kadın hakları için mücadele ettiğimiz sevgili kız kardeşlerim... Türkiye’de 22 yıldır kadınların ve kız çocuklarının üzerindeki her türlü baskıya karşı direnen İzmir’i yaratanlar aslında bu kentin kadınlarıdır. İzmir hala herkesin gelip yerleşmek istediği, nefes alabildiği, gençlerin kendini özgür hissettiği bir yerse biz bunu kadınlara borçluyuz. Bugün nafaka hakkımız elimizden alınmaya çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi kaldırıldığı için kadınlar şiddetle başbaşa bırakılıp hayatını kaybederken, çocuklar medrese eğitimine mecbur bırakılırken, biz bunlara hep birlikte direndik. Direnmeye de devam edeceğiz” dedi.

“HEP BİRLİKTE YÜRÜYELİM”

Konuşmasının devamında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın dayanışmasının önemine vurgu yapan Mutlu, “Partimiz seçilebilir yerlerden dokuz kadın aday gösterdi. Göreve başladığımızda birbirimizle dayanışmak zorundayız. Hepimizin birlikte yazacağı başarı hikayesi, arkadan gelecek yeni kadın belediye başkanlarının hem önünü açacak hem sayısını artıracak. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sadece belediyede değil bütün Konak’ta içsselleştirmek, olmazsa olmaz kılmak ve kadınların çok daha güçlü yerlerde olması için mücadele edeceğiz. Mimarım, çok uzun yıllar meslek odasında görev aldım. Bu kentin kuşunun, ağacının, insanının, çocuğunun ve doğasının hakkı için mücadele ettim. Ömrüm mücadele ile geçti. Sonrasında 4 yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yöneticilik yaparak yerel idare tarafını da öğrendim. Deneyimim ve birikimimle Konak için yola çıktım. Sevgili kız kardeşlerim, bu yolculukta sizleri yanımda görmek ve 31 Mart’tan sonra da hep birlikte yürüyelim istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Kadınların seçilebilir yerlerde olması bizi gururlandırıyor. İnşallah bu mutluluğu seçim sonrasında da tadacağız” diyen İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Dönem Başkanı Gülsen Özkan ise Konak Belediyesi ile yürütülen iş birliği çalışmalarının yeni dönemde de artarak devam edeceğine yürekten inandıklarını belirtti. CHP Konak Belediye Başkan Adayı Mutlu, toplantının ardından Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan Körfezden Geçmişe Esintiler Geleneksel Türk Çini Sanatı Karma Sergisi’ni gezdi.

GIDA ÇARŞISI’NDA ESNAF TURU

Mutlu, daha sonra İzmir’in en hareketli ticaret bölgelerinden biri olan Gıda Çarşısı’nı ziyaret etti. Çarşı esnafının işyerlerine konuk olan ve taleplerini dinleyen Mutlu’ya, eşi Necip Mutlu ve CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi de eşlik etti. Artan pahalılık ve alım gücünün düşmesinden dolayı işlerin olumsuz etkilenmesinden dert yanan esnaf, Mutlu’ya tam destek verdi. Göreve geldikten sonra en kısa zamanda esnafın taleplerini yerine getireceklerini belirten Mutlu, şunları söyledi: “Sorunları çözmek için yola çıktık. Seçildikten sonra elimiz ayağımız hep burada olacak. Konak tekrar ticaretin başkenti olsun istiyoruz. Bambaşka bir belediyecilik yapacağız.”
Bu haber 26.2.2024 13:58:08 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • CHP’nin adayı Tugay Projelerini ve 180 günlük hızlı eylem planını anlattı

 • CHP’li Mutlu’dan iş dünyası temasları ve halkla coşkulu buluşma

 • İrfan Önal seçim ofisi açılışında konuştu: ‘Halkla beraber kentin refahı için çalışacağız’

 • Çamlık Parkı Çocuklarla Buluştu

 • CHP’li Eşki, “Oylarımızı arttıracağız”

 • Başkan Kırgöz’e Yaylayurt’ta coşkulu karşılama

 • CHP’li Çiçek ve Başkan V. Özkan’dan Birlik Mesajı

 • Genel Başkan Yardımcısı Bağcıoğlu’ndan Karabağlar Ziyareti

 •   Başkan Tugay'dan katılımcı ve şeffaf yönetim vurgusu… “Yeni nesil belediyeciliği İzmir uygulayacak”

 • CHP’li İrfan Önal emekli astsubaylarla buluştu 

 • Dikili Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Türkiye’ye örnek bir belediyecilik hikayesi yazacağız

 • Bornova adayı Eşki, “Her ihtiyacınızda yanınızda olacağız”

 • Cemil Tugay: İzmir'in en başarılı belediye başkanlarından biri olacağım

 • CHP’li Eşki’den miting gibi açılış

 • Başkan Kırgöz baba ocağı Salihler’e 1300 araçlı konvoyla çıkarma yaptı

 • İrfan Önal: İlk işim ‘Kentsel dönüşüm’

 • İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını

Benzer Haberler