CHP İzmir’de 2 Adaylı Kongre… İşte Listeler!

Güncel / Yerel Politika

CHP İzmir’de 2 Adaylı Kongre… İşte Listeler!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir örgütü bugün gerçekleşen İl Kongresinde 2 adaylı yarışa sahne oluyor. Mevcut İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve CHP Konak eski Başkanı Şakir Başak il başkanlığı için yarışıyor.
EHAEGE- Adaylar konuşmalarını yaparak, delegelere seslendi. Başak konuşmasında oldukça çarpıcı açıklamalar yaptı. Başak, “22 yıldır bu iktidar bir yoksulluk yarattı ve ülkeyi dizayn etti, onları kendimize benzetmeye çalışırken biz onlara benzedik. 617 delegenin burada 67 tanesi sadece bana imza verebildi “dedi.

 

BAŞAK: “KORKMA, KORKMA, KORKMA”

Mehmet Şakir Başak,  bazı şeylerin yanlış yapıldığını ve nasıl İl Başkanı olması gerektiğini göstereceğini kaydetti. Başak, “Bu tarihi kongrede Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak sizi selamlamak istiyor ve şu cümle ile başlamak istiyorum; ‘Korkma, Korkma, Korkma. 100 yıllık bir çınarın üstünde siyaset yapıyoruz. Ben burada konuşurken sizlerin çığlığı oluyorum. Ben bu çığlığın, mücadelenin sesi olmak için karşınızdayım” dedi.

Başak sözlerini şöyle sürdürdü;

“CHP İÇİN CANLARI İLE BEDEL ÖDEYENLERİN RUHUNU SIZLATMAMAK LAZIM”

25 yılımı Cumhuriyet Halk Partisi’nde geçirdim, elbette mücadele derken hatlarımız, eksiklerimiz olabilir. Ancak ilkesel hatayı siyaset affetmez. Üstünde durduğumuz ve CHP için canları ile bedel ödeyenlerin ruhunu sızlatmamak lazım.

“AYNI ŞEYLERİ TEKRAR EDİP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEK AHMAKLARIN İŞİ”

Bana neyine güvenip aday oluyorsun dediler ben  de örgütümün adalet duygusuna güvenip aday oluyorum dedim. Bu sese çığlığa alışkın değilsiniz ama bu sokağın, halkın sesi. Bugün tarihi bir sorumluluk ile karşınıza çıktım ve ilk defa İl Başkanı Adayı oldum. Herkes kendine, sokaklara, örgütün heyecanına, sokakların umuduna baksın. Var mı? Yok mu? Aynı şeyleri tekrar edip farklı sonuçlar beklemek ahmakların işi.

“YÜZDE 70’İ GEÇEMİYORSAK BUNDA BİR YANLIŞLIK VAR DEMEKTİR!”

Hiç örgütümün başını yere eğdirmemdim ve örgütüm dışında da hiç boyun eğmedim. Çarşaf liste mi blok liste mi olacak yoksa 2.Yüz yılı mı takip edeceğiz diye konuşuldu ama kişilik karakter olarak ilke olarak, adalet olarak 50 yıl öncesinde miyiz? Herkes kendisini ayrı ayrı sorgulamalı. CHP İzmir’in kalesi değildir inanmıyorum yüzde 70’i geçemiyorsan burada bir yanlış var demektir. Değiş deniyor bu önce örgütün çarkından başlamalı.

“İKTİDARI KENDİMİZE BENZETMEYE ÇALIŞIRKEN BİZ ONLARA BENZEDİK”

22 yıldır bu iktidar bir yoksulluk yarattı ve ülkeyi dizayn etti, onları kendimize benzetmeye çalışırken biz onlara benzedik. 617 delegenin burada 67 tanesi sadece bana imza verebildi. Bir anlayıştan söz etmek istiyorum. Önümüzde bir yerel seçim var, ben o sokakların, halkın düşüncesini çok iyi biliyorum. Bu halk 22 yıldır aynı iktidarı seçiyorsa bir problem var. O problem de biz de sokakta broşür dağıtarak insanları ikna edemiyoruz, sokakta insanlar kendini bizde göremiyor o yüzden de karşınıza çıktım ve il başkanlığı nasıl yapılır bunu göstermek istiyorum.

“İNSANALRIN İRADE ZAPT EDENELRE DEĞİL BİZ DİYENLERE İHTİYACI VAR”

Ben örgüt için bir tuğla dahi koyan herkesin önünde eğiliyorum ama ben onların yapmadığını yapmak için geliyorum. Ben sokakta dolaşıyorum ve insanalar siyasetin kirlendiğini düşünüyor.  Siyaset kurumunu kirleten insanlar değil,  adil ve dürüst insanlar siyasete girmediği sürece bizleri böyle kirlenmiş insanlar yönetecektir. Siyaset koltuk sevdası için değil halk için yapılan ve yapılması gereken bir şeydir.  Sayın İl Delegeleri bugün tarihi sorumluluk sizin. Bizlerin insanların iradesini zapt edenlere değil ben yerine biz diyenlere ihtiyacı var.  Artık örgütün iktidarının olması için karşınızdayım. Her türlü ön seçim her türlü ön seçim. İl Başkanı olursam bunun da mücadelesini vereceğime söz veriyorum.

 

 

 

 

CHP İzmir İl Başkanı ve 38. Olağan Kongre İl Başkan Adayı Şenol Aslanoğlu, yaptığı adaylık açıklamasına, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi anlatarak başladı. İl kongre sürecinin İzmir ile başlamasını çok istediğini kaydeden Aslanoğlu, "Partimizin ilk il kongresinin İzmir’de olmasını çok istedim. Daha mahalle seçimleri başlamadan Sayın Genel Başkanınıza giderek efendim ilk il kongresini İzmir’de yapalım. İzmir’den umudum ve heyecanı tüm Türkiye’ye yayalım. İzmir kuruluşun ve kurtuluşun kenti, İzmir ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in memleketi, izmir düşmanın denize döküldüğü kent, İzmir partimizin amiral gemisi, İzmir on yıllardır yerel iktidar olduğumuz kent, İzmir Kemal Kılıçdaroğlu’na 2 milyon oy vermiş, Erdoğan’a 1 milyon 20 bin oy farkı atmış şehir. Tüm Türkiye’de ki Cumhuriyet Halk Partililerin bir gözü İzmir’dedir. İzmir’in heyecanı ile başlayalım dedim. İzmir’den başlıyoruz. Bugün kongresini yapan illerimiz var. Onlara selam gönderelim. Ben ilimizin adını söyleyeyim siz selam olsun diye selam gönderin lütfen. İzmir’den Batman’a, İzmir’den Ardahan’a, İzmir’den Gümüşhane’ye, İzmir’den Malatya’ya İzmir’in aydınlığını bekleyen illerimiz var. Onlara selam gönderelim. Gür bir sesle İzmir’den tüm Türkiye’ye selam olsun" dedi.

"DİMDİK AYAKTA KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Aslanoğlu'nun açıklaması şöyle:

Bildiğiniz gibi 28 Mayıs’tan sonra AKP ve yandaşları topyekûn bir savaş başlattılar. Muhalefet üzerindeki baskılarını arttırdılar. Sadece bize değil tüm muhalefet partilerine baskıyı arttırdılar. Artık hiçbir muhalefete tahammülleri yok. Kim kafayı kaldırsa terörist diye yaftalayıp susturulmaya çalışılıyor. 28 Yıldır devam eden cumartesi annelerine tahammülleri yok. 28 yıldır bıkmadan usanmadan evlatları için eylem yapan cumartesi annelerine selam olsun. Seçilmiş milletvekilinin meclise gelmesine tahammülleri yok. Hatay Milletvekili Can Atalay’a selam olsun. Baskılar ile yalan dolan kasetler ile, iftiralarla ile bizleri yıldıracaklarını sananlar. Görüyor musunuz? Dimdik ayaktayız. Dimdik ayakta kalmaya devam edeceğiz.

"YÜRÜYECEĞİZ ÇOĞALA ÇOĞALA"

Bir gün mutlaka yeneceğiz, ey eski zaman sarrafları!  Ey kaz kafalılar! Ey sadrazam!  Çiçekler açıyor durmadan, savaşlar oluyor, her şey nasıl bitebilir bir bombayla, nasıl kazanabilir o kirli adamlar.  Uzun uzun düşünüyor, sularla yıkıyorum yüzümü, temiz bir gömlek giyiyorum. Bitecek bir gün bu zulüm, bitecek bu han-i yağma.  Bir gün mutlaka yeneceğiz! Bir gün mutlaka yeneceğiz! Bunu söyleyeceğiz bin defa!  Sonra bin defa daha, Sonra bin defa daha, çoğaltacağız marşlarla ben ve sevgilim ve arkadaşlar yürüyeceğiz bulvarda.  Yürüyeceğiz yeniden yaratılmanın coşkusuyla. Yürüyeceğiz çoğala çoğala...

"ALLAH ŞAHİT ÇOK ÇALIŞTIM"

Bunların faşizan baskıları sürse de biz mücadeleye devam edeceğiz. Hiçbirimiz bir an bile tereddüt etmeyiz mücadeleden. Mücadelenin bayrağını daha da yükselteceğiz. Sizden korktuğumuzu mu düşünüyorsunuz. Sizden korkan sizin gibi olsun.          Bu mücadeleyi verebilmek için çok çalışacağız. Allah şahit çok çalıştım. Göreve geleli 8 ay oldu. 8 ayda sabahın köründen gecenin yarısına kadar çalıştım. 8 ayda 8 kez kendi işyerime gitmedim. Sahurlarda da biz vardık, akşam gecekonduda, iftarlarda da. Gece işyerlerini taksi duraklarını gezdik, sabah 5’te balık halini. Bir günde 5-6 ilçede çalıştık. Geldik deprem oldu. Hem burada, hem deprem bölgesinde çalıştık.

 

"30 İLÇEDE SEÇİMİ YÖNETTİK"

Seçim başladı bir saniyesini boş geçirmeden çalıştık. Yetmedi Osmaniye’de çalıştık. İkinci turu oldu örgütü diri tutmaya çalıştık. Seçim bitti, delege seçimi başladı. 1254 mahallede, 30 ilçede seçimleri yönettik. Birlik beraberlik içinde seçimleri tamamladık. Adaylığımı açıkladığım   törende de sordum. Şahit misiniz diye. Şahidiz dedi herkes. Hakikaten kolay değil 8 ayda 1 büyük deprem, 2 seçim, 3,5 ay süren 1 kongre sürecini yönetmek. Normal süreçlerde bir başkan göreve geldikten sonra 4-5 yıl içinde en fazla 1 yerel seçim, 1 milletvekili seçimi-cumhurbaşkanlığı seçimi bir de kongre kurultay süreci götürür. Ben göreve geldiğimden beri 1 deprem - 1 milletvekili seçimi, yetmedi iki tur Cumhurbaşkanlığı seçimi bir kongre kurultay süreci tamamladım. Seçilir, yerel seçim sürecini de yönetirsem yaklaşık 1 yılda 4-5 yıllık süreci tamamlamış olacağım. Bu o kadar sıkışık takvimde, tebrik etmek isteyen yoldaşlara randevu veremedim. Ziyarete gelmek isteyen İzmirli dostlara randevu veremedim. Bu sekiz aylık süreç sabah 7 de başlayıp gece yarısı bitse de, bu süre hiçbirimize yetmedi. Hakkınızı helal edin lütfen.

 

"KILIÇDAROĞLU'NUN ARKASINDAYIZ"

Gittiğim ilçelerde sohbette dedim ki adayın “bana görev verirseniz çok çalışırım” demesine aldırmayın. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Çalıştım mı ben diye sordum. Gözleri görmeliydiniz. Tüm gözler onayladı. Herkes, çalıştın hakkını vermek lazım dedi. Evet çok çalıştım. Ama hakkımın verildiğini gördüm ya tüm yorgunluğu alıyor bu. Bundan sonra hep yenilikten bahsedeceğim yenilik, yenilik, yenilik. Yenilenmeliyiz. Evet. Ama yenilik dedim diye hemen genel başkanlığa getirecek basın konuyu. Sürecin en başından beri yüksek sesle haykırdım. Bu partinin genel başkanlık sorunu yoktur. Bu partinin daha verimli çalışmalara ihtiyacı vardır. Her toplantıda konuştum. Biz dimdik genel başkanımızın arkasındayız. Şimdi genel başkanın arkasındayız dedi, ama tam söylemedi, ama isim vermedi diyenler olacaksa onlar için tam söyleyelim. İzmir olarak, birlik içinde, dimdik Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasındayız.

 

 

"KILIÇDAROĞLU İÇİN KOCAMAN ALKIŞ İSTİYORUM"

Adaylığımı açıkladığım törende sormuştum. En çok çalışanımızın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğuna şahit misiniz diye? Orda bulunanlar her biri şahidiz diye bağırmıştı. Şimdi en çok çalışanımız Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu için kocaman bir alkış istiyorum. Bu çalışma ayakta alkışlanmayı hak ediyor arkadaşlar. Seçim gecesi Twitter sana hakkım helal dede diye yıkılıyordu, size hakkımız helal sayın genel başkanım. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk yasal siyasi partisidir. Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla Anadolu ve Rumeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti'nin devamı olarak kurulduk. Sonra partimizin adının başına, 10 Kasım 1924 tarihinde "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935'teki 4. Kurultay'da "fırka" sözcüğü yerini daha modern parti sözcüğüne bırakarak, "Cumhuriyet Halk Partisi" adını aldı. 12 Eylül Darbesi'nin ardından, o dönemki genel başkanımız Bülent Ecevit döneminde maalesef kapatıldı partimiz. Daha sonra kuruluşumuzun 59. yıl dönümünde, bundan 41 yol önce 1992 de tekrar açıldı. Sivas Kongresi partimizin 1. Kurultayı olarak da kabul edilir.  

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 16.9.2023 18:56:39 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler