Başkan Gümrükçü saat 11.00’da açıkladı… İşte Çiğli’nin Geleceğini Değiştiren O Karar!

Güncel / Yerel Yönetimler

Başkan Gümrükçü saat 11.00’da açıkladı… İşte Çiğli’nin Geleceğini Değiştiren O Karar!

Dün gece sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak,İzmir ile ilgili önemli bir açıklama yapacağını kaydeden Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, beklenen açıklamayı yaptı. Gümrükçü, '2019 yılında göreve gelirken sorunu çözeceğimi belirttiğim bir konu bize tebliğ edilen mahkeme kararıyla sonuçlandı'
EHAEGE- Gece saatlerinde sosyal medya hesabından “İzmirimizle ilgili çok önemli bir kararı yarın saat 11’de sosyal medya hesaplarımdan açıklayacağım…” açıklaması ile merak uyandırmış ve herkesin de dikkatini çekmişti. Gümrükçü o açıklamayı saat 11.00’da yaptı.  Başkan Gümrükçü,   bir açıklamasında “Bizim hak iddiamız var. Umuyorum bu dönem onu da kazanacağız” demişti ve dediğini yaptı,  verdiği sözü tuttu ve artık Mavişehir Çiğli’ye bağlanmış oldu.

 

İŞTE O AÇIKLAMA;

ÇİĞLİ HAKKI OLAN SINIRINA KAVUŞACAK!

Çiğlimizin uzun yıllardır süren tramvay, çöp tesisi ve arıtma tesisinden kaynaklı koku sorunlarını çözme gayreti içerisindeyiz… Bunların yanı sıra 12 Eylül darbesinde Çiğli Belediyesi'nin kapatılması ve 1992 yılında tekrar açılmasından günümüze gelen başka bir sorunumuz daha bulunmaktaydı. Geçmiş dönem belediye başkanlarımızın da üzerinde titizlikle durduğu ve 2019 yılında göreve gelirken sorunu çözeceğimi belirttiğim bir konu bize tebliğ edilen mahkeme kararıyla nihayet Çiğli lehine sonuçlanmıştır.

Karşıyaka Belediyesi ile Çiğli Belediyesi arasında devam eden davada, lehimize olan karara Karşıyaka Belediyesi'nin Danıştay'a açmış olduğu karar düzeltme istemi mahkeme tarafından reddedilmiştir.  Bu karar ile birlikte Çiğlimiz hakkı olan sınırına kavuşacaktır.

Çiğli Belediyesi olarak halkımıza bu kararı duyurur, yetkilileri, tüm siyasi parti temsilcilerini ve Sivil Toplum Örgütlerini Çiğli'nin hakkını temsil eden bu kararın arkasında durmaya davet ediyoruz.

Not: Dünkü paylaşım nedeniyle yazılan mesajları okudum. Özellikle yerel seçimler ile ilgili adaylığım konusunda destekleriniz için teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili sizlerle birlikte adaylığıma karar vereceğimi belirtmek isterim.

 

 

 

NE OLMUŞTU?

Çiğli ile Karşıyaka Belediyesi arasındaki sınır tartışması 27 yıl öncesine dayanıyor. Çiğli'de 1980 yılına kadar hizmet veren belediye, 12 Eylül darbesi sonrası kapatılarak Karşıyaka Belediyesi'ne bağlandı. 90'lı yıllara kadar bu şekilde hizmet veren Çiğli Belediyesi, daha sonra Karşıyaka'dan ayrılarak 1992 yılında tekrar kuruldu. Söz konusu tartışmalar da kuruluştan sonra komşu iki ilçe arasındaki sınırların belirlenmesi aşamasında başladı.  Yaptığı bir açıklamada Çiğli'nin Karşıyaka sınırları içerisinde kalan tarihsel, doğal haklarının verilmesini istediklerini söyleyen Gümrükçü, "Mavişehir'in tamamının Çiğli'ye bağlanmasını istiyoruz. Çiğli 12 Eylül'e kadar beldeydi ve kapatılarak Karşıyaka'ya bağlandı. Aslında 12 'Eylülzede'dir Çiğli. Burada da en önemli nokta Çiğli'nin tarihsel haklarının Çiğli'ye verilmesini sağlamak. Karşıyaka sınırları içinde kalan 1-2 mahalle Çiğli’nin tarihsel doğal hakkı. 2005’te daha güncel bir tartışma vardı. Ensari Bulut Çiğli’de, Cevat Durak Karşıyaka’da başkandı. Süreç mahkemelikti. Geçmişten gelen bir konu. Her kentin belediye başkanı o kentin hakkını korumakla mükelleftir. Bizim de hak iddiamız var. Umuyorum bu dönem onu da kazanacağız ”demişti. Bu hususta  2019’da Mavişehir’in Çiğli2ye katılması için açılan davayı da Çiğli kazandı ve Mavişehir Çiğli’ye bağlanmış oldu. Böylece Başkan Utku Gümrükçü Çiğli’ye büyük bir değer katarak, sözünü de tuttu.

 
Bu haber 20.9.2023 11:19:34 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Büyükşehir'de gündem İZSU: 2024'te suya ne kadar zam gelecek AK Parti ve CHP arasında sert polemikler

 • CHP'de 13 kişiye af çıktı! İşte Listede Yer Alan İzmirliler

 • CHP'de adaylık başvuruları o tarihe uzatıldı

 •  Sertel Büyükşehir için yola çıktı: Bu görevi layıkıyla yaparım!

 • Tsunami etkisi yaratan afet sonrası mağdurlara yardım eli

 • Başkan Gümrükçü’den “Kadına Şiddete Hayır” İmzası

 • Bucalı miniklere diş sağlığı eğitimi

 • Güzelbahçe trafiğini rahatlatacak proje…75. Yıl Cumhuriyet Bulvarı için çalışmalar başladı

 • Asfalt çalışmaları devam ediyor

 • Menderes’te Anlamlı Panel

 • Başöğretmen Atatürk Satranç Turnuvası sona erdi

 • Dr. Kısacık: “Taşkın sıklığında artış var”

 • Başkan Karakayalı Adaylık Başvurusunda Bulunacak

 • İzmir’de yeni haftada hava nasıl olacak?

 • Başkan Soyer, deniz kabarmasının tsunami etkisi yarattığı Kordon’da

 • “Kadına şiddete hayır!”Başkan Sandal, “Şiddetin karşısında kadınlarımızın yanındayız”

 • Kadın Yazarlar Efes Selçuk’ta Buluştu: İnadına Kadınım, Kadınsın, Kadınız

 • İzmir’de deniz 1 metre yükseldi

Benzer Haberler