Ağır sanayi şirketleri kent içinden taşınacak

Güncel / Yerel Yönetimler

Ağır sanayi şirketleri kent içinden taşınacak

Başkan Soyer'in seçim vaatleri arasında yer alan 'Ağır sanayinin kent içinden çıkartılması' için ilk adım atıldı. Ağır sanayi alanlarının çevresi konut alarak planlanarak, sanayi tesislerinin büyümesi engellenecek, tesis eğer taşınma kararı alırsa, arazisini konut alanı olarak kullanabilecek.
EHAEGE- İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı üçüncü bileşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

İZDOĞA'YA SERMAYE ARTIRIMI

Meclis gündemine Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA'nın 218 milyon 836 bin 512 TL tutarındaki ayni sermayenin devri ile mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Selçuk ilçesi Belevi mahallesi, 163 ada 324, 325, 326, 327, 328 no’lu taşınmazlar ile 185 ada 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 no’lu taşınmazların ayni sermaye olarak verilmesine, Fidanlık kurulması amacıyla 76 milyon 728 bin 739 TL nakdi sermaye artırımından payına düşen yüzde  74,0400'una tekabül eden 5 milyon 809 bin 958,36 TL’lik rüçhan hakkının kullanılarak nakdi sermaye olarak karşılanabilmesini içeren önerge geldi.

CHP'Lİ KÖKLÜ: "MAKSAT İŞBİRLİĞİ YAPMAK"

Önerge hakkında bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Köklü, "Bu sermaye artırımı iBB'nin kendi mülkünün ayni olarak aktarılması ile ilgili, konu bu, gündeme gelen konu da bu. Nasıl yapılabileceği noktasında başka görüşler olabilir ama konu bu değil, konu ayni sermaye artışı ile ilgili. Nakdi sermaye ise, ortaklarının sermaye paylarını koruması için de nakdi sermaye artışlarında diğer şirktelerin yapması gerekiyor. Burada yapılan işlem fidan üretimi, bölgede kooperatifler de var. Maksat işbirliği yapmak. İşbirliği protokolü ile araziye ihtiyacı olan kooperatiflerin araziyi kullanımıyla ilgili. Kimse kimseye bir şey vermiyor. Dışarıdan ithalatı azalmak için, bölgedeki üreticilerle de üretim işbirliği yaparak, dağıtmakla alakalı. Ancak konu sermaye artırımı" dedi.

HIZAL: "GÜVEN EKER KİMDİR?"

Önergeye Cumhur İttifakı grubu karşı çıkarken, İBB'nin arazisinden kooperatiflere yer verileceğini kaydetti. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "İZDOĞA Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken, artık gördüğü her şeyi babasından isteyen çocuğa döndü. Marjinal fikirleriyle ortaya çıkan Güven Eker kimdir ya!" çıkışında bulundu. CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın ise, "Böyle bir üslup yok, bu sözleri kınıyorum" ifadelerini kullandı. Millet İttifakı'nın oylarıyla önerge kabul edildi.

AĞIR SANAYİ KENT İÇİNDEN ÇIKACAK MI?

Kent içinde kalan ağır sanayi alanlarının, kent dışına taşınmasına, söz konusu alanın da kentsel yerleşim alanı olarak planlanmasına ilişkin önerge gündeme geldi.

AK PARTİLİ BOZTEPE: "DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN"

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, tamamen eş dost alışverisinde görsün. Bu ağır sanayiyi buradan çıkarabilecek misiniz, hayır. Zaten onlar ne zaman isterse o zaman çıkacağını söylüyorsunuz. O zaman bunu neden yapıyoruz! Buradaki iş insanlarına bu önerge ile çok büyük bir rant sağlanacak. Kent genelinde plan yapalım, metropolde, kent merkezinde ağır sanayi yapılmasın" dedi.

 

 

CHP'Lİ ÖNAL: "TAŞINMAYA TEŞVİK EDİYORUZ"

İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, önergeye ilişkin açıklamada bulunarak, "Başkanımızın seçim vaatlerinden biri, ağır sanayinin kent merkezinden çıkarılmasıydı. Keşke sizden de yeterli desteği görebilseydik ve ağır sanayiyi kent içinden gönderebilseydik. Bizim yapabildiğimiz, bunların büyümesinin önüne geçebilmek, tesislerini büyütmelerini engelleyecek kullanım kararı getiriyoruz. Bizim yetkimiz bu kadar. Batıçim'in üstünü planlıyoruz, burayı sanayi olarak büyütemeyecek, isterse konut alanı olarak kullanabilecek, bunu yapabilmesi için de taşınması gerekecek. Biz taşınmaya teşvik ediyoruz. Planla bizim elimizden gelen bu sanayilerin büyümesini engelleyebilmek" dedi.

"İNSANLAR KANSERE YAKALANIYOR"

Bornova ve Kemalpaşa'da bulunan ağır sanayinin, çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğine dikkat çeken Önal, "Etrafta yaşayan insanlar kansere yakalanıyor, yüksek patlayıcılarla hastalıklar çoğalıyor. O insanlara gidin sorun ve merkezi hükümetten ne beklediklerini görün. Bizim elimizden gelen bu, onları çıkartacak yaptırım da merkezi hükümetin" ifadelerini kullandı.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMASI

Güzelbahçe ve Dikili'ye yönelik imar planı değişikliği kapsamında ise, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Belediye Bakanlığın planını takmıyor, 'Biz 25 binlik planlarımızı istediğimiz gibi yaparız' diyor. Siz planları objektif kriterlerinizle yapmazsanız, kişiye göre, belediyesine göre plan yapmış olursunuz. Güzelbahçe'ye yapmadığınızı Dikili'ye yapıyorsunuz. Bu şekilde bu şehrin gelişiminin önünü açamazsınız" dedi. Hızal'a yanıt veren Önal, "Planlamadaki arkadaşlarımız talepler doğrultusunda, nüfusa göre çalışmalarını yapıyor. Siz 100 binlik planları yaparken belediyeye soruyor musunuz" yanıtını verdi.

Çiğli'de Ahmet Efendi, Balatçık, Küçükçiğli, Mahahleri için hazırlanan imar revizyon planları  5 Mart 2022 yılında Çiğli Belediyesi meclisinden oy birliği ile geçmişti. Bugün gerçekleşen İZBB Meclisinde Çiğli- Ahmet Efendi, Balatçık, Küçük Çiğli Mahalle sınırları içerisinde kalan alana ilişkin 1/1000  ve 1/5000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisinin değişikliği meclisten oy çokluğu ile geçti.  geçti.

BOZTEPE: “BIRAKIN KREŞ HUZUREVİ YAPALIM NEDEN ÖNÜNÜ KAPATIYORSUNUZ?”

Konu hakkında söz alan Çiğli ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, konuya ilişkin söz alarak İZBB’nin yanlış yaptığını kaydetti. Boztepe, Bu planlar Ataşehir, Ahmet Efendi,  Küçükçiğli, Balatçık  yani ova kısmı dediğimiz mahallerimiz için yapılan bir plan. Biz bunu konuştuk plan yapmak kolay değil, 2007-2008’de de 1/1000 binlik plan yapıldı ama defalarca değişikliğe uğradı. Bizim Atateşhir de bir kapalı Pazar alanımız var Çiğli Belediyesi diyor ki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi  var ve tek otele sahip bir ilçe burada otel yapılarak yatak kapasitesi arttırılmak isteniyor. Fakat buradaki bürokrat arkadaşlar kendini belediye başkanın yerine koyuyor ilçeyi bilmeden pazar yerini kaldırmayız diyor. Biz tamamen kaldırsak pazar yerini tamam . Mavibahçe’nin  ortası  da bir Pazar yeri. Ama biz burada Pazar yerini kaldırmıyoruz, arkasında yeni bir pazar yeri kuruyoruz. Bizler Narlıdere’de, başka ilçelerde Pazar yeri revizyon ile gelmedi ret verdik bugün revizyon ile bu geldi gene olmaz deniyor. Sosyal tesis açacağız deniyor bu defa da kurum görüşü alın deniyor. Bir sağlık alanı için alınan bir kurum görüşü var. Hastane çalışanları için otopark, hasta ve hasta yakınları için yeşil alanda ayrılmış ama biz işi uzatıyoruz. Ama bürokratlar farklı bakıyor. EGS’nin yanı planda  otopark  ama şu anda yerinde alışveriş merkezi var. Mavişehir Mahallesi’nin pazar yeri de Mavibahçe oldu. Biz yeni Pazar yeri yapıyoruz ama gene hayır deniliyor. Ya kreş ve huzurevi için her gün aranıyoruz. Bırakın bunları yapalım neden yaptırmıyorsunuz önünü açın bunların” ifadelerini kullandı.

ÖNAL: “PAZAR YERİ KORUNMALI”

Bozte’nin ardından söz alan İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal,  “Birkaç noktada teknik düzenlemeye ihtiyaç vardı onu yaptık. Hüsnü Bey’in bahsettiği konuların burayalar ilgisi yok. Keşke söz ettiği yerde Pazar yerleri kalsaydı ama bu hataları biz yapmadık. Bizim buradaki Pazar yerinin korunması konusundaki ısrarımız sürüyor” dedi.

“NEDEN BAŞKA İLÇE İÇİN  FARKLI BİR DİĞER  İLÇE İÇİN İSE FARKLI KARAR ALIYORUZ”

Önal’ın ardından tekrar söz alan Boztepe, “Balatçık’taki konuyla ilgili de şimdi konuşayım burada Katip Çelebi Üniversitesi’nin alanı burası küçük sanayi bölgesi ve sanayiden çıkıp yapılan planlarla  ticaret alanına dönüştü. Çiğli Belediyesi 0.80  emsalden 1.5 emsale çıkmak istiyor ama siz 0.80 emsal ile devam edilsin diyorsunuz ama biz buralarda  birçok ilçe için 0.50’ den 1.5  emsale çıktık. Burada neden 1.5 çıkarmıyoruz? Lütfen bu konuyu tekrar komisyona iade edelim. Bu önemli bir konu. Biz neden başka ilçeye farklı başka ilçeye farklı işler yapıyoruz burada. Bu konuda bir ay kaybedelim ama Çiğli Belediye Başkanını ve ilgili bürokratları çağıralım tekrar konuşalım” diye konuştu.

 
Bu haber 15.9.2023 18:04:47 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler