E-ticaret Sitesi Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğitim - Sağlık / Gündem

E-ticaret Sitesi Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternet üzerinden ürün ya da hizmet satışı yaparken bir sanal mağaza kurmanız gerekir. Sanal mağazanızı kurarken de dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunur.
 

E-ticaret alt yapısından e-ticaret sitesi tasarımına, ürün fotoğraflarından pazarlamaya kadar olan birçok unsur e-ticarette dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer alır.

 

 

 E-ticaret sitesi oluşturma sürecinde bu noktalar önemsenmezse markaların hedef kitlesine güven vermesi ve satışlarını arttırması oldukça zorlaşmaktadır. E-ticaret sitesi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler adlı bu yazımızda site kurulumu yaparken neleri önemsemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve markanıza ait profesyonel bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

 

 

 

 

E-ticaret Sitesi Kurma Yöntemini Belirleyin

 

 

 

E-ticaret sitesi oluşturmak için markaların tercih edebileceği birçok e-ticaret sitesi kurma yöntemi bulunmaktadır.

 

 

 

      E-ticaret sitesi yazdırma

 

 

 

      Açık kaynak kodlu yazılımlar

 

 

 

      Hazır e-ticaret paketleri

 

 

 

En çok bilinen e-ticaret sitesi kurma yöntemleridir. Bu yöntemlerin bazıları işletmenize oldukça çok avantaj sağlarken bazıları da belirli dezavantajlar getirmektedir.

 

 

 

      E-ticaret Sitesi Yazdırma: Genellikle büyük markaların bir yazılım firması ile çalışarak sıfırdan e-ticaret sitesi kurduğu yöntemdir. Markaların site kurma maliyetlerini arttırmaktadır.

 

 

 

      Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar: E-ticaret sitesi oluşturma sürecinde markaların tercih ettiği açık kaynak kodlu yazılımlar demo özelliklerde bir e-ticaret sitesi oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

 

 

 

      Hazır E-ticaret Paketleri: Genellikle bilişim firmaları tarafından paketler halinde satılan alt yapılardır.

 

 

 

E-ticaret sitesi yazdırma genellikle markaların maliyetini arttırır ve site kurma sürecini uzatır. Açık kaynak kodlu yazılımlar ise profesyonel bir şekilde e-ticaret yapmanızı engeller. Hazır e-ticaret paketleri ise lisanslı bir şekilde satılır fakat sitesi kurma sürenizi azaltır ve maliyetlerinizi düşürür. Bu nedenle e-ticaret sitesi oluşturma sürecinde en doğru yöntemi seçmeniz oldukça önemlidir.

 

 

 

Genellikle e-ticaret sektöründe başarıya ulaşan büyük firmalar hazır e-ticaret paketlerini tercih etmektedir. Çünkü hazır e-ticaret paketleri içerisinde markaların yararlanabileceği birçok modül ve özellik bulunur. Bu özellikleri kullanan işletmeler de müşterilerine profesyonel bir hizmet sağlayarak e-ticarette başarı yakalarlar ve büyük e-ticaret firmaları arasında yer almaya başlarlar.

 

 

 

Ürün Seçimi

 

 

 

E-ticaret sitesi oluşturmak isteyen her marka belirli bir hedef kitleye ürün ve hizmet satışı yapmayı istemektedir. Genellikle bu noktada markalar farklı ürün ve hizmetlere yönelmektedir. E-ticarette ürün seçimi oldukça önemli olduğu için internetten satış yapacak her markanın e-ticaret istatistiklerini ve e-ticaret sektörü verilerini inceleyerek satışını yapacağı ürünleri belirlemesi gerekmektedir.

 

 

 

Tedarikçi Seçimi

 

 

 

E-ticaret sitesi oluşturma sürecinde markaların ürün ve hizmetlerini tedarik etmesi ya da bir dropshipping tedarikçisi ile çalışması gerekmektedir. Stoklu ya da stoksuz bir şekilde satış yapacak her markanın tedarikçi seçimini önemsemesi gerekir. Çünkü çalışacağınız tedarikçi e-ticaret alanında ne kadar profesyonel olursa markanızın e-ticaret süreçleri o kadar kolay işleyecektir.

 

 

 

Bu noktada tedarikçi seçimi yapma sürecinde e-ticaret firmalarının belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket ettiği bilinmektedir. Bunlar tedarikçinin ürün çeşitliliği, tedarikçinin ürün stokları, e-ticarete olan yatkınlığı ve teknolojiyi kullanma hakimiyetidir. Bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret tedarikçi seçimi yaptığınız takdirde markanızın sektörde başarılı olma ihtimali artış gösterecektir.

 

 

 

E-ticaret Sitesi Tasarlama

 

 

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan markaların e-ticaret sitesi oluşturma sürecinde önem vermesi gereken bir diğer konu da tasarımdır. Çünkü bir e-ticaret sitesinin tasarımı ne kadar profesyonel olursa markaların müşterilerine güven vermesi o kadar kolaylaşacaktır.

 

 

 

Responsive tasarımlı bir e-ticaret sitesinin yanı sıra bu noktada e-ticaret sitesi oluşturma sürecinde markaların kurumsal kimlik yansıtmak ve ssl sertifikası kullanmak gibi önemli unsurlara da dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü kurumsal kimlik marka imajı yaratmanızı ve marka bilinirliğini arttırmanızı sağlarken SSL sertifikaları ise e-ticaret sitenizin güvenliğini arttıracaktır.

 

 

 

Sanal Pos ve Kargo Firması Seçimi

 

 

 

E-ticaret sitesi oluşturmanın bir diğer adımı da sanal pos entegrasyonu ve kargo anlaşmalarıdır. Çünkü bir e-ticaret sitesinden tahsilat gerçekleştirmek için her markanın bir sanal posa ihtiyacı bulunmaktadır. Sanal pos seçimi yaparken de markaların belirli noktaları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ödeme günleri, komisyon oranları, sanal pos firmasının güvenilirliği gibi unsurlar her markanın sanal pos firması seçerken dikkat etmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır.

 

 

 

Kargo anlaşmaları da genellikle e-ticaret firmalarının yaptığı anlaşmalar arasında yer alır. Kargo anlaşması markaların ürün ve hizmetlerini uygun fiyatlar ile tüketicilere göndermesini sağlayan anlaşmalardır. Bu noktada e-ticaret firmalarının kargo firması seçerken yalnızca indirimli kargo ücretlerini göz önünde bulundurmaması gerekir. Seçim sürecinde kargo firmasının şube sayısı, çalışan sayıyı, çalışma koşulları gibi önemli noktalar da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

 

Ticimax ile E-ticaret Yapın

 

 

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapısını tercih edin. Ticimax içerisinde yer alan modüller ile e-ticaret sitesi oluştururken dikkat etmeniz gereken her unsuru göz önünde bulundurarak sitenizi tasarlayın. Böylece profesyonel e-ticaret sitesi tasarlarken e-ticaretteki başarınızı da arttırın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 27.6.2022 17:08:45 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin acı günü

 • Efes Selçuk Sokakları Kadınlara Emanet

 • Kurtuluşun 100’üncü yıl finalleri nefes kesti 

 • Afetler ve sivil toplum Buca’da konuşuldu

 • PERGEL üyesi kadınlardan şiddete karşı farkındalık eylemi

 • Çiğli Belediyesi İnşaat Denetimlerini Sıklaştırdı

 • Sekizinci gençlik kampı Çandarlı’da

 • İşlenmiş Deri Sanatı Narlıdere’de Öğrenilecek

 • Sertel: Bütün imkanlar beşli çetenin ayaklarının altına seriliyor

 • Başkan Soyer açıkladı 9 Eylül yürüyüşüne CHP Lideri  Kılıçdaroğlu’da katılacak 

 • 100 muhtardan İzmir’e 100’üncü yıl hediyesi

 • Resmi Gazete'de yayımlandı! 2. el araçta 6 ay-6 bin km şartı

 • Bornova’da 250 çocuğa toplu sünnet

 • Karşıyaka’da Sancar Maruflu’ya Duygu Dolu Anma

 • Efes Selçuklu Yeni Üniversitelilerin İlk Harçlıkları Belediyeden

 •   15’inci Türkiye Tiyatro Buluşması başladı ….Başkan Soyer’e sanata desteği için onur ödülü

 • Eşrefpaşa Hastanesi metal kapı dedektörü uygulamasına geçti

 • Bayraklı’nın yüzme havuzuna yoğun ilgi

Benzer Haberler