Bebeklere Özel Sağlık Sigortası Var mı?

Eğitim - Sağlık / İzmir

Bebeklere Özel Sağlık Sigortası Var mı?

Bebekler doğumdan sonra bir süre doktor kontrolünde tutulur. Bu süre içerisinde aşılar ve birtakım tetkikler yapılır.
Bu sağlık hizmetlerinin bir kısmı aile sağlığı merkezlerinden bir kısmı ise hastanelerden alınır. Ebeveynler yenidoğan bebekleri için maddi bir kaygı yaşamaksızın hastane ve doktor konusunda özgür bir şekilde seçim yapabilmek ister. Bunun için de pek çok ebeveyn, bebeklerine özel sağlık sigortası yaptırır.

 

Bebekler için sağlık sigortası, ihtiyaç duyulan tüm muayene, tedavi ve tetkiklerin masraflarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. Bu sayede aileler diledikleri özel hastaneye giderek düşük ücret ödeyerek veya tedavi ücreti ödemeden bebekleri için sağlık hizmeti alma imkânı bulur. Bebekler anne karnında bulundukları sürede annenin sigortasına eklenir. Aynı zamanda doğduktan sonra da için sigorta yaptırıldığında yine annenin sigortasına eklenerek sisteme dahil edilir. Başka bir deyişle bebeklerin kendi adına bir poliçesi bulunmaz. Tüm sağlık hizmetleri, annenin poliçesi ile alınır.

Annenin sağlık sigortasına ek olarak alınan yenidoğan teminatı sayesinde doğumdan sonra bebeğin ilk muayenesi de ücretsiz bir şekilde yaptırılır. Ancak yenidoğan teminatı, doğum sigortasında yer alan kısa süreli bir hizmettir. Anne adayları, bebeğin korunmasını sağlayan bu teminattan faydalanmak için hamilelik başlamadan önce doğum sigortası yaptırabilir. Ek olarak bazı sigorta şirketleri hamileyken doğum sigortası yapabilir.

Yenidoğan teminatı, yalnızca bebeğin ilk muayenesi gibi sağlık hizmetlerini kapsadığından dolayı diğer ihtiyaçlar için bebek sağlık sigortası yaptırılması gerekir. Bebek sağlık sigortası hem özel hem de tamamlayıcı sağlık sigortası paketlerine dahil edilebilir. Ebeveynler bebeklerine özel teminatları kendi sağlık poliçelerine ekletebilir. Böylece bebeklerin tedavi masrafları da sigorta tarafından karşılanır.

Bebek Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Bebek sağlık sigortasının kapsamı, poliçede belirlense de bu kapsam sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Bebek sağlık sigortası yaptıran aileler doktor, hemşire, kuvöz, aşı, ultrason cihazı, işitme ve laboratuvar testlerinin masraflarını teminat altına alır. Önceden belirlenen limitler dahilinde oluşturulan sigorta poliçesi sayesinde bebeğin ihtiyacı olan tüm tedavilerin masrafları karşılanır. Aileler, limitler dahilinde bebek sağlık sigortasından faydalanır.

Doğacak Bebekler için Sağlık Sigortası Yaptırılabilir mi?

Aileler istekleri doğrultusunda bebeklerine sağlık sigortası yaptırabilir ancak sağlık sigortalarının tamamı bebeklerin doğuştan gelen rahatsızlıklarını teminat altına almaz. Bu fark, annenin sağlık sigortasının doğum teminatı içerip içermemesine bağlıdır. Annenin doğum teminatı bulunan bir sağlık sigortası olması durumunda bebekler doğumdan sonra sigorta kapsamına alınır.  Bu sayede hem doğuştan gelen hem de sonradan ortaya çıkan tüm sağlık sorunlarına karşı bebekler güvence altında olur. Bu sigorta türünde herhangi bir bekleme süresi yoktur.

Annenin sağlık sigortasının doğum teminatı içermemesi halinde bebek genellikle ebeveynlerden birinin sağlık sigortasına dahil edilerek masrafları karşılanır. Ancak böyle bir durumda sigorta başlangıç tarihi üzerinden 15 günlük bir süre geçmesi gerekir. Bu sürenin sonunda ise sağlık sigortası devreye girer. Bu noktada doğuştan gelen rahatsızlıkların kapsam dışında olduğu da bilinmelidir.

Yaygın olmasa da bazı sigorta şirketleri yalnızca bebekler için de sağlık sigortası teklifleri sunar. Diğer bir deyişle bebeklerin ebeveynlerden birinin sağlık sigortasına eklenmesi gerekmeden ayrı bir şekilde sağlık sigortası yapılabilir. Bunun için doğumdan sonra iki hafta geçmesi gerekir. Ek olarak doğuştan gelen rahatsızlıklarla ilgili tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmaz ve bekleme süresinden sonra sigortadan faydalanılır.
Bu haber 2.11.2022 14:16:51 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Tugay seçim güvenliği için İzmir Barosu'ndan destek istedi

 • CHP’li Çiçek’ten Esnafa Ziyaret

 • CHP’li Arslan: ' İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!'

 • Başkan Tugay: Görev süremi tertemiz, lekesiz çalışarak geçireceğim

 • İrfan Önal: Vatandaşlarımızın yanınızda olacağız!

 • CHP’li Mutlu’ya Basmane’de coşkulu karşılama: Eski değerine kavuşturacağız

 • Başkan Kırgöz’ün 1300 araçla çıkarma yaptığı Bademli ziyareti büyük mitinge dönüştü

 • Başkan Tugay’dan Demokrat Partili rakibine nezaket ziyareti

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Vatanımız, Milletimiz, Bayrağımız, Mustafa Kemal Atatürk Ve Demokrasi Mücadelemiz Bizi Ortaklaştırıyor”

 • CHP Buca Belediye Başkan adayı Görkem Duman, hafta sonu köyleri ziyaret etti

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: 31 Mart’ta sandıkları patlatalım

 • CHP’li İrfan Önal’dan deprem vergisi çıkışı

 • Çiğli Belediyesi’ne Avrupa’dan Üst Üste 5. Kez ‘Yerel Demokrasi Ödülü

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“AKP, Tarikatları Savunma Telaşına Düşmüştür”

 • Kınay’dan CHP Karabağlar İlçe Örgütü’nün En Yaşlı Üyesine Ziyaret

 • Efes Selçuk'ta Çarşı Güzelleşirken, Sokaklar Aydınlanıyor!

 • İrfan Önal’dan eşit hizmet vurgusu

 • CHP’nin adayı Tugay Projelerini ve 180 günlük hızlı eylem planını anlattı

Benzer Haberler