“Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz”

Gündem / İzmir

“Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz”

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da bulunan Şah-ı Merdan Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi aynı gün saldırıya uğradı.
Bugün İzmir'de  yapılan saldırıları kınayan protesto eylemi gerçekleştirildi

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, tarafından ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada baskılara boyun eğilmeyeceği vurgusu yapıldı; Öncelikle şunu belirtelim ki; Canlarımıza, Cemevlerimize, ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz.

“72 MİLLETE BİR NAZARLA  BAKMAYA DEVAM ETTİK”

Açıklamanın satır başları şöyle;

Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız. Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen  72 millete bir nazarla  bakmaya devam ettik. Hakları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi , 10 Ekim'den ve  Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz....

“DEMOKRAT  VE DEVRİMCİ GÜÇLERLE BİRLİKTE OMUZ OMUZA BİR MÜCADELEYE İNANIYORUZ”

Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat  ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz. Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz. 2023 Genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan Devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir.

“BU OLAYLAR DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”

Halkımızı kurumlarına ve Cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz! Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir.İçişleri bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in  birinci  gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

“CEMEVLERİNE SALDIRMAK ASLINDA ANADOLU HALKLARININ HOŞGÖRÜSÜNE VE BİN YILLIK KOMŞULUĞA SALDIRMAKTIR”

Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği, demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz.  Biz Aleviler olarak diyoruz ki; Bozuk düzende sağlam çark olmaz! Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız!  Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir.  Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır.

“ELİNİZİ, DİLİNİZ İNANCIMIZDAN VE İNANÇ MERKEZLERİMİZDEN ÇEKİN!”

Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır.Dün bu ülkenin başkentinde  4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve  mekanlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.  Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan, hakir gören, aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır.  Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun. Elinizi, diliniz inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin !  Bizi tarif etmeyin , Tanıyın!  Provokatörlere karşı, Kandan beslenen zalimlere karşı, İrkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı.

 

 

 
Bu haber 31.7.2022 19:11:55 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Benzinden sonra motorine de zam geliyor

 • CHP'li 11 Büyükşehir Başkanı Tekirdağ'da bir araya geldi…

 • Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde Su Çalıştayı

 • Binin üzerinde bağış yapanların adı kütüphanelerde yaşayacak

 • AK Parti Menemen’den bir ilk….Önceki dönem İlçe Başkanı ve yönetimi toplantılara katılıyor

 • Türkiye Tiyatro Buluşması Foça’da Gerçekleşecek

 • CHP’li Bakan: KPSS’deki skandal PAEM-7’de de yaşanmış!

 • Başkan Yetişkin bir kez daha yineledi “ Zeytinli Rock Festivali’ne talibiz”

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedelere desteği sürdürüyor…Uzundere konutlarının tahsis süresi yılsonuna kadar uzatıldı

 • AK Partili Bekle’den CHP’li Purçu’ya DEÜ yanıtı

 • Başkan Sandal Körfez Mahallesi’nde vatandaşla buluştu…“Bayraklı’yı birlikte güzelleştireceğiz”

 • CHP'li Torun'dan Soylu'nun açıklamalarına yanıt!

 • Devrim Mahallesi'nde sıcak buluşma

 • Bayındır Belediyesi’nden Aşure İkramı

 • Dijital Torun Projesi Karşıyaka’da Başlatılıyor

 • İzmir’de ‘AK Kadın Zirvesi’

 • Menemen İçin El Ele

 • İZSU Genel Kurulu gerçekleşti… Özuslu’dan körfez çıkışı: “Gelecek kuşaklara tertemiz bir körfez vermek bizim görevimiz ve Başkan Tunç Soyer bu iradeyi ortaya koydu!”

Benzer Haberler