CHP’li Yücel: “Kadınların Özgürce Yaşadığı Bir Türkiye Boynumuzun Borcu…”

Güncel / Yerel Yönetimler

CHP’li Yücel: “Kadınların Özgürce Yaşadığı Bir Türkiye Boynumuzun Borcu…”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle bir mesaj yayınlayan Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, “Kadın hakları için verilen mücadele, aydınlık, eşit, özgür bir gelecek için verilen mücadeledir” dedi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, 8 Mart’ın emeğin, alın terinin, üretimin, kadın hak mücadelesinin günü olduğuna vurguladı.

Yücel, “Bundan 167 yıl önce 8 Martta ABD’deki bir tekstil fabrikasında 129 kadının ölümüyle sonuçlanan yangın, dünyada kadın hak mücadelesinin başlangıcı olmuştur. Evde, işte toplumun her alanında üreten, hayata değer katan kadınların verdiği mücadele, eşit ve özgür bir gelecek mücadelesidir” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

Kadına yönelik şiddetin bugün Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğuna değinen CHP’li Yücel, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizi, 22 yıldır kadını birey olarak görmeyen, onu “aile” ve “anne” kalıpları içinde tutmayı hedefleyen bir zihniyet yönetmektedir. Kadın-erkek eşitliğinin fıtrata uygun olmadığını, anneliği reddeden kadının eksik, yarım olduğunu, kadının tek kariyerinin annelik olduğunu söyleyen bir zihniyet yönetmektedir. Kadına yönelik şiddeti önlemede çok önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkılmasıyla kadınların kazanımları, hakları ve özgürlükleri önünde bir duvar örülmüştür. AKP tarafından, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un nafakanın ve kadınların medeni haklarının tartışmaya açıldığı her dakika kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Kocaları, sevgilileri, babaları hatta çocukları tarafından öldürülen kadınları ‘rakam’ vererek veri paylaşmanın üzüntüsünü yaşasak da kamuoyunu bilgilendirmek adına son zamanların açıklanan çarpıcı rakamı şöyle: Türkiye’de 27 Şubat Salı günü 24 saatte tam yedi kadın yurttaşımız hayatlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun öldürülen kadınların anısına kurduğu ‘Anıt Sayaç’ta yer alan verilere göre son 10 yılda 3 bin 850 kadın öldürüldü.”

KADINLARIN ÖLDÜRÜLMEDİĞİ BİR TÜRKİYE BOYNUMUZUN BORCU…

CHP’li Yücel, “İşte bu karanlık zihniyet, 8 Martları bayram havasında kutlamanın önündeki en büyük engeldir” dedi ve açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Kadınların kıyafetinin sorgulanmadığı, ‘o saatte orada ne işi varmış’ denilmediği, dilediğince kahkaha atabildiği, şiddet görmediği ve en önemlisi öldürülmediği bir Türkiye’yi inşa etmek boynumuzun borcu…

Seçme ve seçilme hakkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından, dünya ülkelerinden 88 yıl önce kadınlarımıza verilmiş bir haktır. Kanunen verilmiş bir hakkın, 22 yıllık AKP iktidarınca yok sayılması kabul edilemez.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınların özgürce yaşayabilecekleri bir ülkeyi kurmak için çalışıyoruz. Bu iktidarın, kadının aile, iş, sosyal yaşam alanında önüne ördüğü duvarları yıkacağız. Kadınların fikri ve emeğiyle ülkenin aydınlık yarınlarını hep birlikte kuracağız. İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacak, güçlendirilmiş ve kadınlara teslim edilmiş bir parlamenter sistemin mimarı olacağız.

8 Mart artık kadınların seslerini duyurmak, haklarını korumak, emeklerine sahip çıkmak zorunda kalacakları bir gün değil, tüm kazanımlarından emin oldukları, özgürce kutlayacakları bir bayram olacak. Her şeye rağmen umutla, mücadele ve dayanışmayla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.”

 

 
Bu haber 7.3.2024 10:53:49 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Tugay: 'İzmir aşağılanmayı hak etmiyor'

 • Başkan Kırgöz’ün Salimbey Mahallesi’deki ev ziyareti mitinge dönüştü

 • Efes Selçuk Belediyesi’ne “Sanata Evet”  Ödülü

 • CHP’li Yücel: “Kadınların Özgürce Yaşadığı Bir Türkiye Boynumuzun Borcu…”

 • İrfan Önal ve Cemil Tugay halk buluşmasına katıldı

 • CHP’li Mutlu: Kent yoksulu haline getirilen vatandaşlarımıza ulaşacağız

 • Genç Başkan’dan gençlere müjdeler

 • Başkan Tugay'dan seçmene 31 Mart çağrısı:“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

 • CHP Bayraklı örgütü tek yumruk!

 • 8 Mart'ta Dengin Ceyhan İle Kadın Ezgileri: Güçlü Kadınlar Aydınlık Gelecek

 • CHP’li Mutlu'dan 'aktif yurttaş' vurgusu: Herkes söz sahibi olacak

 • Başkan Tugay seçim güvenliği için İzmir Barosu'ndan destek istedi

 • CHP’li Çiçek’ten Esnafa Ziyaret

 • CHP’li Arslan: ' İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!'

 • Başkan Tugay: Görev süremi tertemiz, lekesiz çalışarak geçireceğim

 • İrfan Önal: Vatandaşlarımızın yanınızda olacağız!

 • CHP’li Mutlu’ya Basmane’de coşkulu karşılama: Eski değerine kavuşturacağız

 • Başkan Kırgöz’ün 1300 araçla çıkarma yaptığı Bademli ziyareti büyük mitinge dönüştü

Benzer Haberler