CHP’li Arslan: ` İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!`

Yerel Politika

CHP’li Arslan: ` İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!`

Ednan Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın gerek depreme hazırlık gerekse de deprem yaralarını sarmada sınıfta kaldığını, İzmir'de de benzer bir sürecin yaşandığını belirtti.




CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan 2018 yılında Bilgi Edinme Dilekçesine verilen yanıtta, Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılında İzmir’de Bakanlığa ait binaların yüzde 51’inin depreme hazır olmadığını bildirdiğini hatırlatarak; "Depreme hazırlık konusunda 2018 yılından bu yana hiçbir adım atmayanlar, seçim gelince depremi ve İzmir'i hatırlıyor. Sormak gerek bugüne kadar aklınız neredeydi" dedi.

Ednan Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın gerek depreme hazırlık gerekse de deprem yaralarını sarmada sınıfta kaldığını, İzmir'de de benzer bir sürecin yaşandığını belirtti. Arslan, "Bazı iktidar mensupları seçim arifesinde hastane ve okul gibi kamu binalarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için yapacakları çalışmalardan, dünya finans kuruluşlarından alacakları kredilerden, İstanbul’da uygulanan formülden bahsediyorlar. 2018’de iktidarın İzmir Milletvekili, şimdinin logosuz Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ve mensubu olduğu iktidarın, bu gerçekleri ve alınması gereken önlemleri bilmelerine karşın bunca yıldır önlem almadıkları ortada. Gelinen noktada kentsel dönüşüm için kaynakları yok, dış kaynak arayacaklar. İktidar gücü arkalarındayken, neden bu zamana kadar yapmadılar, sormak gerek” dedi.

İktidarın depremlere karşı yıllardır önlem almadığının altını çizen Arslan, hastane ve okulların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesinin seçim malzemesi yapılmasını, “Seçim zamanı gelince, hastane ve okul gibi kamu binalarının dayanıklı hale getirilmesi için yeni vaatlerde bulunuyorlar.” diye eleştirdi.

Arslan şunları söyledi:

“Olası bir depreme karşı İzmir’de kamu binalarında alınan önlemlere ilişkin 2018 yılında bilgi edinme taleplerimize Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yanıtları hatırlatmak gerek. Verilen cevaplarda Sağlık Bakanlığı’na ait yapıların yüzde 51’inin depreme hazır hale getirilmesi gerektiği, Milli Eğitim Bakanlığı içinse İzmir’de bulunan okulların yaklaşık yüzde 83’ünde deprem tahkiki, güçlendirme projesi ya da güçlendirme çalışması yapılmadığı ifade edilmişti. Peki sonrasında ne yapıldı, kaç bina depreme dayanıklı hale getirildi?

ÖNERGELERE CEVAP VERMEDİLER

Her yerel seçimde İzmir’de kazanma umuduyla verdikleri boş vaatleri seçimi kazanamayınca unutan, İzmir’e yatırım yapmayan, İzmir’in sorunlarını çözemeyen iktidar, İzmir’deki kamu binalarının durumunu sorguladığımızda artık cevap bile vermiyor.  2019 ile 2021 arasında İzmir ve Türkiye genelinde bulunan Sağlık Bakanlığı’na ait binaların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesine ilişkin verdiğimiz soru önergelerinin tamamı yanıtsız bırakıldı.

30 Ekim 2020’de İzmir, 6 Şubat 2023’te ise Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır ve Elazığ illerimiz ve halkımız büyük depremlerin acısını birlikte yaşadık.

DEPREM VERGİLERİ, TOPLANAN BAĞIŞLAR NE OLDU?

Halkımızdan alınan deprem vergilerinin hesabını vermeden, 6 Şubat depremlerinin ardından toplanan yardımların akıbetini açıklamadan, bazı iktidar mensupları seçim arifesinde hastane ve okul gibi kamu binalarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için İzmir’de yapacakları çalışmalardan, dünya finans kuruluşlarından alacakları kredilerden, İstanbul’da uygulanan formülden bahsediyorlar. 2018’de iktidarın İzmir Milletvekili, şimdinin logosuz Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ve mensubu olduğu iktidarın, bu gerçekleri ve alınması gereken önlemleri bilmelerine karşın bunca yıldır önlem almadıkları ortada.

İKTİDAR İZMİR’İ SADECE SEÇİM ZAMANI HATIRLIYOR

Gelinen noktada kentsel dönüşüm için kaynakları yok, dış kaynak arayacaklar. İktidar gücü arkalarındayken, neden bu zamana kadar yapmadılar? Sormak gerek. İzmir’i sadece seçim zamanı hatırlayanları, daha önce bakanlık düzeyinde ve valilik düzeyinde uyardık göreve davet ettik. Bugün tekrar ediyoruz. İzmir’de depreme karşı gereken önlemleri alın.”




Bu haber 5.3.2024 11:41:46 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Helil Kınay: O koltuğa hep birlikte oturacağız

 • İrfan Önal, ‘Eşitlik Politika Belgesini’ imzaladı

 • CHP'li Görkem Duman, Bucalı kadınlarla buluştu

 • Çiğli Belediyesi’nde duygusal meclis

 • Başkan Tugay: 'İzmir aşağılanmayı hak etmiyor'

 • Başkan Kırgöz’ün Salimbey Mahallesi’deki ev ziyareti mitinge dönüştü

 • Efes Selçuk Belediyesi’ne “Sanata Evet”  Ödülü

 • CHP’li Yücel: “Kadınların Özgürce Yaşadığı Bir Türkiye Boynumuzun Borcu…”

 • İrfan Önal ve Cemil Tugay halk buluşmasına katıldı

 • CHP’li Mutlu: Kent yoksulu haline getirilen vatandaşlarımıza ulaşacağız

 • Genç Başkan’dan gençlere müjdeler

 • Başkan Tugay'dan seçmene 31 Mart çağrısı:“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

 • CHP Bayraklı örgütü tek yumruk!

 • 8 Mart'ta Dengin Ceyhan İle Kadın Ezgileri: Güçlü Kadınlar Aydınlık Gelecek

 • CHP’li Mutlu'dan 'aktif yurttaş' vurgusu: Herkes söz sahibi olacak

 • Başkan Tugay seçim güvenliği için İzmir Barosu'ndan destek istedi

 • CHP’li Çiçek’ten Esnafa Ziyaret

 • CHP’li Arslan: ' İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!'

Benzer Haberler