CHP’li Arslan: ` İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!`

Yerel Politika

CHP’li Arslan: ` İzmir’de Sağlık Bakanlığına Ait Bina Ve Hastanelerin Yüzde 51’nin Depreme Dayanıklı Değil!`

Ednan Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın gerek depreme hazırlık gerekse de deprem yaralarını sarmada sınıfta kaldığını, İzmir'de de benzer bir sürecin yaşandığını belirtti.
CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan 2018 yılında Bilgi Edinme Dilekçesine verilen yanıtta, Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılında İzmir’de Bakanlığa ait binaların yüzde 51’inin depreme hazır olmadığını bildirdiğini hatırlatarak; "Depreme hazırlık konusunda 2018 yılından bu yana hiçbir adım atmayanlar, seçim gelince depremi ve İzmir'i hatırlıyor. Sormak gerek bugüne kadar aklınız neredeydi" dedi.

Ednan Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın gerek depreme hazırlık gerekse de deprem yaralarını sarmada sınıfta kaldığını, İzmir'de de benzer bir sürecin yaşandığını belirtti. Arslan, "Bazı iktidar mensupları seçim arifesinde hastane ve okul gibi kamu binalarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için yapacakları çalışmalardan, dünya finans kuruluşlarından alacakları kredilerden, İstanbul’da uygulanan formülden bahsediyorlar. 2018’de iktidarın İzmir Milletvekili, şimdinin logosuz Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ve mensubu olduğu iktidarın, bu gerçekleri ve alınması gereken önlemleri bilmelerine karşın bunca yıldır önlem almadıkları ortada. Gelinen noktada kentsel dönüşüm için kaynakları yok, dış kaynak arayacaklar. İktidar gücü arkalarındayken, neden bu zamana kadar yapmadılar, sormak gerek” dedi.

İktidarın depremlere karşı yıllardır önlem almadığının altını çizen Arslan, hastane ve okulların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesinin seçim malzemesi yapılmasını, “Seçim zamanı gelince, hastane ve okul gibi kamu binalarının dayanıklı hale getirilmesi için yeni vaatlerde bulunuyorlar.” diye eleştirdi.

Arslan şunları söyledi:

“Olası bir depreme karşı İzmir’de kamu binalarında alınan önlemlere ilişkin 2018 yılında bilgi edinme taleplerimize Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yanıtları hatırlatmak gerek. Verilen cevaplarda Sağlık Bakanlığı’na ait yapıların yüzde 51’inin depreme hazır hale getirilmesi gerektiği, Milli Eğitim Bakanlığı içinse İzmir’de bulunan okulların yaklaşık yüzde 83’ünde deprem tahkiki, güçlendirme projesi ya da güçlendirme çalışması yapılmadığı ifade edilmişti. Peki sonrasında ne yapıldı, kaç bina depreme dayanıklı hale getirildi?

ÖNERGELERE CEVAP VERMEDİLER

Her yerel seçimde İzmir’de kazanma umuduyla verdikleri boş vaatleri seçimi kazanamayınca unutan, İzmir’e yatırım yapmayan, İzmir’in sorunlarını çözemeyen iktidar, İzmir’deki kamu binalarının durumunu sorguladığımızda artık cevap bile vermiyor.  2019 ile 2021 arasında İzmir ve Türkiye genelinde bulunan Sağlık Bakanlığı’na ait binaların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesine ilişkin verdiğimiz soru önergelerinin tamamı yanıtsız bırakıldı.

30 Ekim 2020’de İzmir, 6 Şubat 2023’te ise Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır ve Elazığ illerimiz ve halkımız büyük depremlerin acısını birlikte yaşadık.

DEPREM VERGİLERİ, TOPLANAN BAĞIŞLAR NE OLDU?

Halkımızdan alınan deprem vergilerinin hesabını vermeden, 6 Şubat depremlerinin ardından toplanan yardımların akıbetini açıklamadan, bazı iktidar mensupları seçim arifesinde hastane ve okul gibi kamu binalarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için İzmir’de yapacakları çalışmalardan, dünya finans kuruluşlarından alacakları kredilerden, İstanbul’da uygulanan formülden bahsediyorlar. 2018’de iktidarın İzmir Milletvekili, şimdinin logosuz Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ve mensubu olduğu iktidarın, bu gerçekleri ve alınması gereken önlemleri bilmelerine karşın bunca yıldır önlem almadıkları ortada.

İKTİDAR İZMİR’İ SADECE SEÇİM ZAMANI HATIRLIYOR

Gelinen noktada kentsel dönüşüm için kaynakları yok, dış kaynak arayacaklar. İktidar gücü arkalarındayken, neden bu zamana kadar yapmadılar? Sormak gerek. İzmir’i sadece seçim zamanı hatırlayanları, daha önce bakanlık düzeyinde ve valilik düzeyinde uyardık göreve davet ettik. Bugün tekrar ediyoruz. İzmir’de depreme karşı gereken önlemleri alın.”
Bu haber 5.3.2024 11:41:46 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler