CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“AKP, Tarikatları Savunma Telaşına Düşmüştür”

Güncel / Yerel Yönetimler

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“AKP, Tarikatları Savunma Telaşına Düşmüştür”

AKP Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyüp Kadir İnan’ın Ege İhracatçılar Birlikleri Başkanı üzerinden, tüm sivil toplum kuruluşlarına gözdağı veren söylemleri, İzmir Sivil Toplum Kuruluşları arasında infial yarattı.
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi’nin, yapay zekâ teknolojilerinin konuşulduğu Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda, yapay zekâ ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaları hakkında dile getirdiği görüşlerine sert eleştirilerde bulunan AKP’li İnan’a CHP Parti Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, sosyal medyadan tepki gösterdi.

 

AKP’li İnan’ın Ege İhracatçı Birlikleri üzerinden STK’ları hedef gösteren, ağır hakaretler içeren, kin ve nefret dolu söylemlerine ilişkin Yücel, şunları söyledi:

İZMİR, AKP ZİHNİYETİNE GEÇİT VERMEDİ, VERMEYECEK…

“Jak Eskinazi, gerçek bir İzmir sevdalısıdır, İzmir'in bir değeridir. Yıllardır gerek üreterek ve istihdam yaratarak, gerek ihracat yaparak, gerek de sivil toplum ve odalarda çalışma yaparak İzmir’e değer katmış saygın bir iş insanıdır.  Yapay zekâ teknolojilerinin konuşulduğu bir programda, yapay zekâ ve Millî Eğitim Bakanlığının uygulamaları hakkında görüşlerini dile getirmiş, aklın, bilimin ve teknolojinin önemini ortaya koymuştur. Sayın Eskinazi'nin sözlerini başka mecralara çekmeye çalışan, AKP’nin kirli zihniyeti bir taraftan kin ve nefret diliyle Sayın Jak Eskinazi‘yi hedef gösterirken diğer yandan tarikatları savunma telaşına düşmüştür. ENSAR ve TÜGVA ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçınan zihniyet, ne yazık ki değerli bir iş insanına hakaret ederek, çağdaşlığın ve demokrasinin simgesi olan İzmir gibi bir kentte yer edineceklerini sanıyor... İzmir, AKP gerçeğini yıllardır görüyor, 22 yıldır bu çirkin zihniyete geçit vermiyor. Çağdaşlığa, akla, bilime, demokrasiye ve Mustafa Kemal Atatürk’e sevdalı İzmirliler 31 Mart'ta bu zihniyete bir kez daha dersini verecektir.”

ESKİNAZİ VE İNAN NE DEMİŞTİ…

Konuşmasında yapay zekâya her alanda önem verilmesi gerektiğini belirten Eskinazi, Milli Eğitim Bakanlığı’na eleştirilerde bulunarak; “Eğitimde de yapay zekânın önemi ortaya çıkıyor. Yapay zekânın avantajları ile e-ticaret’te de büyüyebiliriz. Mesleki teknik okullarımızda buna dair çalışmalar yapmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı tarikatlar ve cemaatler ile sözleşme imzalayacağına yapay zekâ kuruluşları ile anlaşma imzalamalıdır. Yapay zekânın hız ve verimliğinden faydalanabiliriz” demişti.

AKP’li İnan da Eskinazi’ye sosyal medya hesabından şunları söylemişti: “Her seçim öncesi aynı isim 28 Şubatı çağrıştıran sözlerle tuhaf kıyaslamalarda bulunuyor “Çocuklarımız namaz kılacağına bale yapsın” diyen absürtlük neyse bu açıklamalar da öyle… Her geçen ay ihracat rekorları kıran, milli uçaklarını uçuran ve yapay zekâdan en üst düzeyde istifade eden bir ülkede bu açıklama çağdışılıktır. Fahri konsolosu olduğu İsrail’in çocuk katliamlarına ses çıkaramayan bu utanmaz, çocuklarımız ve geleceği ile ilgili söz söyleyecek son kişidir. Bu zavallıyla İzmir ve ihracat kelimelerinin yan yana gelmesi şüphesiz hepimiz için ibretlik ve ders çıkarılması gereken bir hadisedir. Bu vicdanı kör, zihniyeti dinozorlaşmış ahlaksızlarla hak ettiği şekilde mücadele edeceğiz.”

 

 
Bu haber 1.3.2024 11:14:29 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“AKP, Tarikatları Savunma Telaşına Düşmüştür”

 • Kınay’dan CHP Karabağlar İlçe Örgütü’nün En Yaşlı Üyesine Ziyaret

 • CHP’nin adayı Tugay Projelerini ve 180 günlük hızlı eylem planını anlattı

 • CHP’li Mutlu’dan iş dünyası temasları ve halkla coşkulu buluşma

 • İrfan Önal seçim ofisi açılışında konuştu: ‘Halkla beraber kentin refahı için çalışacağız’

 • Çamlık Parkı Çocuklarla Buluştu

 • CHP’li Eşki, “Oylarımızı arttıracağız”

 • Başkan Kırgöz’e Yaylayurt’ta coşkulu karşılama

 • CHP’li Çiçek ve Başkan V. Özkan’dan Birlik Mesajı

 • Genel Başkan Yardımcısı Bağcıoğlu’ndan Karabağlar Ziyareti

 •   Başkan Tugay'dan katılımcı ve şeffaf yönetim vurgusu… “Yeni nesil belediyeciliği İzmir uygulayacak”

 • CHP’li İrfan Önal emekli astsubaylarla buluştu 

 • Dikili Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Türkiye’ye örnek bir belediyecilik hikayesi yazacağız

 • Bornova adayı Eşki, “Her ihtiyacınızda yanınızda olacağız”

 • Cemil Tugay: İzmir'in en başarılı belediye başkanlarından biri olacağım

 • CHP’li Eşki’den miting gibi açılış

 • Başkan Kırgöz baba ocağı Salihler’e 1300 araçlı konvoyla çıkarma yaptı

Benzer Haberler