Büyükşehir`de bütçe maratonu sona erdi…Soyer ilk kez ikinci dönem projelerini anlattı

Güncel / Yerel Yönetimler

Büyükşehir`de bütçe maratonu sona erdi…Soyer ilk kez ikinci dönem projelerini anlattı

İzBB'de bütçe görüşmelerinde Cumhur İttifakı kanadından gelen eleştirileri yanıtlayan Başkan Soyer, 'Güneş balçıkla sıvanmaz' diyerek, seçim beyannamesinde olan 165 projenin yüzde 85'inin hayata geçtiğini, İzmir'e 66 milyarlık yatırım yapıldığını kaydederek ilk yeni dönem projelerini anlattı.
EHAEGE- İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) kasım ayı olağan altıncı meclis birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. Toplantıda, İzBB’nin 2024 Mali Yılı Performans Programı ile 2024 Mali Yılı Bütçesi ve İzleyen Yıllar Bütçesi görüşüldü.

Sık sık tartışmaların yaşandığı oturumun sonunda tüm eleştirilere yanıt veren Başkan Tunç Soyer, "İzmir aşkıyla çalıştık. Bazı günler zor kararlar aldık, omuz omuza çalıştık, bazen de çok tartıştık ve birbirimizi ikna edemediğimiz zamanlar oldu. Ortak nokta demokrasiydi, hepimiz daima demokrasiden yana olduk. Biz sadece demokrasiye ve Cumhuriyetimize bağlı kaldık. Kurtuluşun ve kuruluşun kadim şehri İzmir böyle bir yer. Bu şehrin mayasında adalet, demokrasi, çokluk içinde birlik var. İzmir ve Cumhuriyet birbirine mühürlenmiştir. Biz de Cumhuriyetimizin bekçileriyi" dedi.

Soyer'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"VAATLERİMİZİN YÜZDE 87'SİNİ HAYATA GEÇİRDİK"

2019 yılında seçim beyannamemizde yer alan 165 projeyi böyle bir ruh ve kararlılıkla uyguladık, yüzde 85'ini tamamladık. Diğer belediyelerin karnelerini inceleyin, bunun ne kadar büyük başarı olduğunu göreceksiniz. Seçim beyannamemizde olmayan 15 ayrı projeyi de ayrıca başlattık ve tamamladık. Birçok kriz ve felaket yaşadık. Yaşadığımız felaketler karşısında beraberlik ve umudumuzu kaybetmedik. Tek yürek olduk. İzmir depreminin 4. dakikasında arama kurtarma ekiplerimiz enkazlarda çalışmaya başlamıştı. O gece tek vatandaşımızı dışlarda bırakmadık, çadır alanları kurduk. 30 Ekim hem tarifsiz bir acı hem de İzmir tarihinin en önemli dayanışması oldu. Bir kira bir yuva kampanyasıyla depremzedelerimizi sıcak yuvalarıyla buluştuk. Son çadırı 30 Kasım günü kaldırdık.  6 Şubat'ta ülke tarihinin en acı felaketini yaşadık. Deprem bölgesine saatler sonra ulaşmıştık, desteklerimizi tırlarla, uçaklarla bölgeye taşıdık. İmecemizi 6 Şubat'taki depremden etkilenen vatandaşlarımız için yaptık.

"9 EYLÜL'DE TEK YÜREK OLDUK"

Demokrasiye ve barışa sım sıkı tutunduk. 9 Eylül'de tek yürek olduk. 100 yılın en görkemli kutlamasını gerçekleştirdik. Bir kilit taşı olan İktisat Kongresinden 100 yıl sonra iktisat kongresini yine İzmir'de düzenledik.

"AVRUPA ÖDÜLÜNÜ ALDIK"

2022 Avrupa ödülü İzmir'e verildi. İnsanın doğayla uyum içinde yaşadığı döngüsel belediyeciliğin temelini attık. Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisine oybirliği ile başkan olarak seçildim. Bu görevi Mustafa Kemal'in emanetini daha ileri taşıyacağıma söz vererek üstlendim.

"66 MİLYARLIK YATIRIM YAPTIK"

Altyapı hamleleri başlattık, körfez kirliliğinin sonunu getirdik. Üretime, tarıma destek olduk. İzmir vergilerinden 44,7 milyar lira gönderildi İller Bankasından, 27 milyar yatırım  yaptık, 12 milyar ulaşıma destek sağladık. 15,2 milyar personel gideri ödemelerimiz var. Bunların toplamı 54,3 milyar. Bunun dışında tüm gelirlerimizi kendi imkanlarımızı sağlıyoruz. En yüksek olan kredi notumuzla fonları İzmir'e getirmeye devam ediyoruz. İzmir'e 1 milyar Euro görev süremiz içinde düşük faizli ve uzun vadeli yatırım finansmanı kazandırdık. 66 milyarlık yatırım yapık.

"GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ"

Güneş balçıkla sıvanmaz. Koşullar zordu ama mazeret üretmedik. 165 projeden 7'sini tamamlayamadık. Biri elektrik fabrikası, neden yapılamadığını herkes biliyor. Yapamadığımız diğer projelerin nedenleri de bununla benzer. Ya bir yol bulduk ya bir yol açtık. Her fabrika bir kaledir sözünden aldığımız ilhamla, su, süt, et tesislerini şehrimize kazandırdık. 2024 stratejik planımızı hazırladık. Bu plan önümzüdeki 13 ay daha belediyemize, meclise ve tüm çalışanlara rehberlik edecek.

"Bu akşam, yeniden İBB başkanı seçilirsem önümüzdeki 5 yıl için programımı ilk kez açıklıyorum" diyen Soyer şunları kaydetti:

SOYER’DEN TEKRAR BAŞKAN OLMASI DURUMUNDA 7 MADDELİK YAPILACAKLAR LİSTESİ

Başkan Tunç Soyer, bir kez daha başkan seçilmesi durumunda 7 başlık altında İzmir için neler yapacağını mecliste ilk kez açıkladı. Soyer, “Ben Seferihisar’da 10 Büyükşehir’de 5 yıllık tecrübemle. İzmir’i dünyaya entegre olacak bir uyum şehri olarak görüyorum. Daima yenilenen dönüşen değişimle uyumlu bir İzmir için çalışıyoruz. 7 ana başlıkta yeniden seçilmem durumunda neler yapacağımı anlatmak istiyorum; 1-Güvenlik yaşam 2-Refahın büyümesi, 3- Yerel demokrasi, 4-sosyal gelişme, 5- doğayla uyum, 6- Geçmişten öğrenmek 7- geleceğin inşası. Bu şehirde önce can güvenliği olmalı, bu da  alt yapı ve kentsel dönüşüm hamlelerimizin  devam etmesi anlamına geliyor. Refahı büyüterek, gelir adaletsizliğini çözmek için çalışmak. Demokrasiye ve yerel demokrasiye sarılarak yerel demokrasi gelişecek. Bu 5 yılda bir sandığa giderek olmaz, biz bunu demokrasiyi içselleştireceğiz. İnsana yatırım da çok önemli en arkadakini en öne dört başı mahmur olanı da daha ileriye taşımalıyız. Bu da gençlere ve çocuklara yatırım ile olur. 5. Hedefimiz ise bizi çağımızın en önemli şeyi olan doğa ile uyum, beton değil daha yeşil bir kent lazım, temiz bir körfez lazım. Bir kolumuz geçmişe diğeri de geleceğe dayanır. Önce gelecekten ilham alacağız, kültür mirasımızı korurken, İzmir’i de teknoloji ile buluşturmalıyız. Halkımız takdir eder e yeniden başkan olursam başladığım seferberliğe canla başla devam edeceğim.

“BİR ZİMMET YA DA SUÇ UNSURU YOK”

Sayıştay meselesi; yüz binlerce işlem yapmışız ve o dosyadaki maddeler çok minimum usul hatalarıdır. Bir zimmet, suç söz konusu değil. Uyarılar var ama yolsuzluk ve şaibe yok. Her sorgunun bir cevabı var.

“ŞEFAF OLARAK BİZ HESAP VERİYORUZ AYNISINI SİZDEN DE BEKLİYORUZ”

Yol ve asfalt 5.3 milyon ton asfalt yapmışız 2019-2023 arası ve tüm ayırdığımız bütçeyi de buraya harcadık. Akaryakıt 6 kat pahalılaştı ama biz hizmete devam ettik. 106 kilometre 8 metre genişliğinde yeni yol açtık. 103 kavşak tamamlandı. Buca Tüneli’nin yarıdan fazlası bitti ve göreceksiniz ki 2025’te İzmir trafiğini rahatlatacak viyadük ve tünel açacağız. 203 milyon da otopark yapmak için harcadığımız para. Biz otopark fonu için şeffaf hesap veriyoruz. Aynısını da deprem fonu için bekliyoruz.

“ÖZGÜR BEY ÖZELLİKLE SİZE FIRAT PARKI’NA GİTMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM”

Arka sıradakilere dokunmaya devam edeceğiz. Canla başla bununla uğraşıyoruz. 34 adet yeni rekreasyon alanı yarattı. Özgür Bey Fırat Parkına gitmeyi size özellikle tavsiye ediyorum. Cezaevi alanına da çok güzel bir rekreasyon alanı geliyor.

“YENİ BİR ÇÖP TESİSİ İÇİN 3 YIL GEREKLİ”

Harmandalı’nda şu anda yargı kararına aykırı bir şey yapılmıyor. Menderes’te son dakikada İl Tarım Müdürlüğü görüş değiştirdi ve proje askıya alındı. 7 ayrı alanda çalışıyoruz fakat Menderes noktasına gelmesi için 3 yıl gerekiyor. Menderes’te ısrarımız o yüzden çünkü 3 yıllık çalışma tamamlandı. İzmir 3 yıldır harcadığı zamanı kaybetmiş görünüyor. Tire’de eskiden vahşi çöp döküm alanı olan için ÇED süreci tamamlandı ve imza aşamasına geldi. 1 yıldır imza bekliyoruz.

“OPERA BİNASI’NIN YAPIM İHALESİ FESHEDİLDİ”

Opera Binası’na rezalet beceriksizlik dendi. Ekonomi ortada, firma işini yapamadığı için yapım ihalemiz feshedildi hepsi bu arkadaşlar.

YILBAŞINI KEMERALTI’NDA KUTLAYACAĞIZ

50 yıldır halının altına süpürülen sorunları biz bitirmek için çalışıyoruz. Kemeraltı’nda yaptıklarımızı görücüye çıkartıyoruz ve 6 hafta sonra tüm İzmirlileri orada yılbaşı kutlamaya davet edeceğiz.

"İZMİR'E VERDİĞİNİN YÜZDE 6'SI VERİLMİŞ"

Soyer, geçmiş yıllarda da sıklıkla gündeme getirdiği İzmir'in merkezi hükümetten yeteri kadar pay alamadığı sözlerini güncel rakamlarla açıklayarak, "Hükümetin bu şehre, bu şehrin insanlarına borcu yok mu? İzmir'de 2019 - 2023 yılları arasında 890,9 milyar vergi toplanmış. Bunun 44,7 milyarı İzbb'ye aktarılmış, yani yüzde 6'sı. Toplanan vergilerden merkezi idarenin yatırımı İzmir'e 20,6 milyar. Yani yıllardır devam eden 40'a 1 oranı 43'e 1 olarak bu sene de devam etmiş. Sizlerden İzbb meclis üyesi olarak İzmir'in hakkının verilmesi noktasında da ısrarcı, heyecanlı takipçi olmanızı rica ediyoruz" dedi.

"ANKET YAPILSIN KAYGIMIZ YOK!"

Soyer, kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemesine yönelik eleştirilere de, "CHP, bir kurultay yaparak Genel Başkanını değiştirmiştir. Siyasi partilerde demokrasiden bahsedeceksek, önce bunu hatırlamalıyız. Tabi ki CHP anketler yapacak, demokrasinin gereği bu. Biz kimsenin 2 dudağı arasında olmak istemeyiz, kimsenin de 2 dudak arasında olmasını istemeyiz ve kimsenin 2 dudağı arasında değiliz. Tabi ki anketler yapılsın , hiç kaygımız yok, bununla iftihar ediyoruz. Çünkü biz CHP'yiz" sözleriyle yanıt verdi.

45 MİLYARLIK BÜTÇE

İzBB’nin 2024 yılı tahmini bütçesi 45 milyar 100 milyon TL olarak açıklandı. Bütçe ödeneğinin 15 milyar 794 milyon 614 bin lirası genel kamu hizmetleri, 14 milyar 386 milyon 539 milyon lirası ekonomik işler ve hizmetler, 4 milyar 179 milyon 437 bin lirası dinlenme, kültür ve dine hizmetleri, 3 milyar 018 milyon 379 bin lirası iskan ve toplum refahı hizmetleri 2 milyar 507 milyon 186 bin lirası sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetleri, 2 milyar 237 milyon 248 lirası kamu düzeni ve güvenlik hizmetleri, 2 milyar 173 milyon 668 bin lirası çevre koruma hizmetleri, 707 milyon 346 bin lirası sağlık hizmetleri ve 95 milyon 583 bin lirası da eğitim hizmetlerine ayrıldı. Taslak gider bütçesinde dikkat çeken detaylar ise personel giderleri için 3 milyar 299 milyon 300 bin lira, mal ve hizmet alımı giderleri için 11 milyar 377 milyon 760 bin lira ve faiz giderleri için de 1 milyar 600 milyon 90 bin lira ayrılması oldu. Sermaye giderleri ise 18 milyar 623 milyon 50 bin lira olarak şekillendi. Vergi, faiz, taşınmaz satışları ve diğer alanlardan oluşan çeşitli gelirlerle 2024 yılı tahmini gelir bütçesi ise 39 milyar 800 milyon lira olarak belirlendi. 

 

Ülkede yaşanan ekonomik kriz üzerinden İzBB’nin bütçe değerlendirmesini yapan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı CHP Meclis Üyesi Bülent Köklü, “Böyle bir ekonomide Büyükşehir Belediyemiz zor işleri başarıyor. Hepimizin parası sabahtan akşama eridiği bu süreçte işimiz gittikçe zor. Bütün bütçeler ülke yönetimiyle alakalı. Bu mecliste yaşamadığımız şey kalmadı. Kovid, sel, dolu felaketleri ve maalesef ki depremler yaşadık. Bu süreçte İzBB, birçok yaraya merhem olmaya çalıştı ancak doğrudan da zarara uğradı. Sel felaketleri ve Kovid derken birçok genelge ile belediyeler gelirlerinden vazgeçmek zorunda kaldı, bazılarından da indirim yaptı. Herkesin evine kadar sağlık hizmeti verdik, gıda yardımında bulunduk. Derken ülkede yavaş yavaş sıkıntılar başladı; enflasyon hortladı, ekonomik dengeler kırıldı ve yeni maliye politikaları uygulamaya sokuldu. Gittikçe artan kuru önlemek için faiz yükseltilmeye başladı. Bunun kurumlara ve şirketlere ne kadar zarar verdiğini görüyoruz. Göreve geldiğimizde 5 lira 93 kuruş olan dolar, şimdi 29 liraya dayandı. İzBB’nin 17 buçuk milyar lira borcu var, kurdan etkilenen rakamı çıkarttığımızda 2.6 milyar TL… İzBB her zaman gerçekçi ve ayağı sağlam bütçeler yaptı. Bunun karşılığında da bütçemizin tutması yüzde 95’lik rakamlara ulaşacağı açık ve net görülmekte” diye konuştu.

SOYER İLE HIZAL ARASINDA GERGİNLİK

CHP Grup Sözcüsü Gamze Gül Çamur’un konuşmasında kendilerine yüzsüz dediğini ileri süren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti Sözcüsü Hakan Yıldız, bir anda bağırmaya başladı. Cevap vereceğim bu nasıl söz diye tepki gösteren Hızal’a Soyer’den tepki geldi. Başkan Soyer, “Bu mecliste neler söylendi neler…6 saattir herkes büyük bir saygı ve sükunet ile her şeyi dinliyor. Kimse burada taşkınlık yapmadı. Yeter Özgür Bey lütfen susar mısınız bunu yapmayın kimse yüzsüz demedi başka bir cümle kullandı. Hakaret değil, Bana cevap vermeyin susar mısınız ya susun diyorum Hakan Bey, sussanız CHP grubu da masalara vurmayacak. Burada hakaret yok cevap hakkı doğuracak bir şey yok. 5 senedir yaptığımız en sükunetli toplantının sonunda bunu hiç birimiz hak etmiyoruz. Kapanış konuşmasını yapacağım. Sizleri de sükunetle dinlemeye davet ediyorum” diye konuştu.

"70 MİLYAR BORÇLANMA HAKKIMIZ VAR"

İzBB’nin yeni dönem bütçesinde 5 milyar 300 milyon TL borçlanma öngörüldüğünü belirten CHP’li Köklü, borçlanma yetkisi ile ilgili de şu bilgiyi verdi: “Toplamda 92 milyar 376 milyon lira borçlanma yetkisine sahibiz. Şu an bunun yüzde 23’ünü kullanıyoruz, daha 70 milyar 917 milyon lira borçlanma hakkımız var.”

KREDİ BULMAKTA ZORLANIYORUZ

Bütçe ve performans programında ilişkin söz alan İzBB CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, bakanlıklardan kredi almakta zorluk çektiklerini belirterek, “Bütçeler, siyasi tercihlerimizi, hayata bakışımızı ve geleceğe dair perspektifimizi ortaya koyar. Çağımız dünyasının en önemli sorunlarından biri sürdürülebilir bir kalkınma. İzBB bütçesinde de bu kalkınma tercihlerinin izlerini görüyorsunuz. Belediyemiz günlük işlerin yanı sıra şehrin geleceği için altyapı çalışmalarını da yapıyor. Sürdürülebilir kalkınmanın pek çok zorluğu var; günümüzde bunun en önemli nedeni ekonomik zorluklar. Ekonomik zorluklar bizim de bütçemizi olumsuz etkiliyor. İzBB bütün bunlara rağmen kredi notunu artırmak için finans bulmaya çalışıyor. Ancak kredi ve finansman bulmakta güçlük çekiyor, neredeyse yerli bankalardan hiç finansman elde edemiyoruz. Tüm bu zorluklara rağmen 2024 bütçesinin yüzde 41’lik 18 milyar lirasını yatırıma ayırıyoruz. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca bir tercih yaptı İzBB ve altyapı sorunlarını çözmek için çalışmalar yaptı. İzBB bütün bu yatırım faaliyetlerini yürütürken altyapı yatırımlarının üst yapıya yansımasını önümüzdeki dönem göreceğiz. Elbette bunu yaparken bir finansa ihtiyacımız var. Ancak bakanlıklardan bırakın hibeyi, kredi bulmakta bile güçlük çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

HAKKINI ALAMAYAN BİR ŞEHİRİZ

İzmir’in ödediği verginin hakkını alamayan bir şehir olduğunu vurgulayan CHP’li Aydın, “2024 bütçesi 41 bin lira, bunun 18 milyar lirasıyla yatırım yapacak. Merkezi idarenin 2024 bütçesinde 11 trilyon 89 milyar liralık bütçenin sadece yüzde 14.4’ü ayrılıyor. İzmir’e ise 2023 yılında 8,5 milyar liralık kamu yatırımı yapılmış. Bunun 4 milyar 800 milyonunu İZSU, 600 milyon lirasını diğer belediyeler sadece 3 milyar 100 milyon lirasını merkezi hükümet yapmış. İzmir’e yapılan yatırımların 100 lirasının 56 lirasını belediyeler harcamış. 11 trilyon 89 milyar liralık bütçeden İzmir’in payına bu mu düşer? Zaman zaman arkadaşlarımız eleştirirken ‘Bakanlıklarımız şunu yaptı’ diye söylüyorlar. İzBB ile merkezi hükümetin bütçesini karşılaştırıyorsanız bu bizim için gurur verici olur ama hükümete ayıp olur” dedi.

YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPIYORUZ

İzBB’nin kentsel dönüşümde yerinde dönüşüm anlayışıyla hareket ettiğini dile getiren CHP’li Aydın, “Kentsel dönüşümü sadece bütçe içinde yapamaz, belediyenin üzerine bırakamazsınız. İnsanlar, 30 Ekim depreminde de 6 Şubat depreminde de evlerinde öldüler. Bunun için çalışabiliriz. İzBB bu noktada yerinde dönüşümü uyguluyor. Bu ülkede yaşayan herkesin dikkatini çekmek isterim; TBMM’den çıkan yeni kentsel dönüşüm yasasını dikkatle incelemeliyiz. Ciddi sorun ve handikaplar içeriyor. Bunun önümüzdeki dönem yansımalarını daha fazla göreceğiz. İzBB uzlaşıyla gidiyor, o yüzden yavaş gidiyor ama biz buna razıyız. Bugün insanların gönlünden kopan yardım parasını Kızılay’a vermeye güvenmediği, yeni kurulmuş bir derneğe vermeye razı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Toplum böyle bir güven problemi yaşarken vatandaş evinin tapusunu İzBB’ye veriyor. Zor bir süreç” açıklamalarında bulundu.

ULAŞIMA DEV BÜTÇE

Ulaşım konusuna değine CHP Grup Başkanvekili Aydın, elektriğe ve motorine gelen zam oranları dikkat çekerek şöyle konuştu: “İzBB’nin faaliyet alanlarından önemli biri de ulaşım. ‘İnsanlar toplu ulaşımı daha fazla kullanmalı ve bu da raylı sistemle olmalıdır’ diyoruz. O yüzden İzBB, raylı sistem yatırımlarını sürdürüyor. İzmir’de ilk kez üç raylı sistem projesi aynı anda yürüyor. Buna rağmen hala yeterli değiliz. Ulaşımı daha iyi, konforlu, hızlı yapmak zorundayız. Bunun için de 2024 bütçesine daha fazla kaynak ayrıldığını görüyoruz. Bu ülkede yaşayan herkes gibi İzmir halkı da yoksullaştı. O yüzden insanlar bütçelerini denkleştirebilmek için ciddi kaynak ihtiyacında ve nereden kısabilirim diye bakıyor. Bu harcama kalemlerinden biri de ulaşım. Gerek su gerek ulaşım temel insan hakkıdır ve ücretsiz olmalı. Bu varmak istediğimiz noktadır. Ancak bunun olabilmesi için pek çok unsurun bir arada olması gerekiyor. İzBB, bu hedefe ulaşmasa da yaklaşacak tercihlerde bulunuyor. İzBB’nin bütçesinden 4 milyar 300 milyonunu ulaşıma aktarıyor. Eğer İzBB ulaşıma kaynak aktarmasaydı yatırım bütçesini yüzde 17 daha büyütecekti. Bugün İzmir’de okutulan kartın sadece yüzde 35’i tam; kalan yüzde 65’i ya indirimli ya da ücretsiz. Eğer İzmir’in ulaşım için harcadığı tüm parayı bilet gelirinden sağlayacak olsaydı tam biletin 13 lira değil 45 milyar olması lazım. Bu bir nevi İzmir halkına sosyal yardım olarak veriliyor. Ancak artık ESHOT ve İzmir ulaşım sisteminin bu maliyetleri karşılamaya gücü olmayacak, zorlanacağız. O yüzden merkezi hükümetin ve yasal altyapının da ulaşımın ücretsiz ya da hiç değilse ucuz olması için çalışması lazım. Motorin göreve geldiğimiz günden bu yana yüzde 503 artmış elektrik ise 543 artmış. ‘Bütçeniz de o ölçüde arttı’ diyorlar ama bugün 200 lira dediğimiz eskinin 20 lirasıdır. Yani 1 milyarlık bütçe 10 milyar liraya çıktığınızla siz 10 katı zengin olmuyorsunuz.”

UKOME’YE ‘GASP’ ELEŞTİRİSİ

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) hakkında eleştirilerde bulunan CHP’li Aydın, şunları söyledi: “UKOME tarafından uğradığımız baskıları burada söylemiyorum bile. Bütçeler halkın bütçesidir, Magna Carta’dan beri bütçe halkı halka aittir. Halk bu bütçeyi seçtiği meclis üyelerinin eliyle kullanır. Eğer gelirlerin belirlenmesini halkın değil, atanmışlarının eline verirseniz bu gasp olur. Bugün UKOME eliyle yapılan şey budur. Bu nedenle bin 500 yıl geriye gitmiş durumdayız.”

İZMİR İLE İNATLAŞMAYIN

Katı atık bertaraf tesisleri hakkında yaşanan tartışmaları hatırlatan CHP’li Aydın, “Uzun yıllar İzmir’in katı atık bertaraf sorununu konuştuk. Bu yıl bu sorunu çözmek için İzBB 1 milyar 600 milyon yatırım ayırdı. Ancak rica ediyorum bu konuda İzmir ile inatlaşmayın, Menderes’te tıkanan proje sorununu çözün” dedi.

EN GÜÇLÜ KURUMLARDAN

CHP’li Aydın açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “2023 hepimiz için zor bir yıldı 2024 daha zor olacak. Önümüzde ihtiyatlı bir bütçe çalışması görüyorsunuz. Kamu harcamalarının daha çok kısıldığı, ücretlilerin baskılandığı bir dönem yaşayacağız. Önümüzde de bir seçim olduğu için seçim ekonomisinin uygulandığı ve faturanın seçim sonrasına çıkarılacağı bir dönem yaşayacağız. İzBB de bundan nasibini alacak. Ancak İzBB, kurumsal yapı olarak Türkiye’nin en güçlü kurumlarından biri. Liyakatın olmadığı bir dönemde İzBB kurumsal kapasitesini güçlü bir şekilde ayakta tutuyor. Ben öncelikle Başkanımız’a sonra da tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Mustafa Kemal’in bize açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümeye devam edeceğiz. 2024’te de durmadan devam edeceğiz. Cumhuriyetin kuruluş değerlerinde yürürken yürümeyenleri arkamızda bırakacağız.”

Bütçe oyçokluğu ile kabul edildi.
Bu haber 24.11.2023 21:57:32 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Çiğli Belediyesi’ne Avrupa’dan Üst Üste 5. Kez ‘Yerel Demokrasi Ödülü

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“AKP, Tarikatları Savunma Telaşına Düşmüştür”

 • Kınay’dan CHP Karabağlar İlçe Örgütü’nün En Yaşlı Üyesine Ziyaret

 • Efes Selçuk'ta Çarşı Güzelleşirken, Sokaklar Aydınlanıyor!

 • İrfan Önal’dan eşit hizmet vurgusu

 • CHP’nin adayı Tugay Projelerini ve 180 günlük hızlı eylem planını anlattı

 • CHP’li Mutlu’dan iş dünyası temasları ve halkla coşkulu buluşma

 • İrfan Önal seçim ofisi açılışında konuştu: ‘Halkla beraber kentin refahı için çalışacağız’

 • Çamlık Parkı Çocuklarla Buluştu

 • CHP’li Eşki, “Oylarımızı arttıracağız”

 • Başkan Kırgöz’e Yaylayurt’ta coşkulu karşılama

 • CHP’li Çiçek ve Başkan V. Özkan’dan Birlik Mesajı

 • Genel Başkan Yardımcısı Bağcıoğlu’ndan Karabağlar Ziyareti

 •   Başkan Tugay'dan katılımcı ve şeffaf yönetim vurgusu… “Yeni nesil belediyeciliği İzmir uygulayacak”

 • CHP’li İrfan Önal emekli astsubaylarla buluştu 

 • Dikili Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Türkiye’ye örnek bir belediyecilik hikayesi yazacağız

 • Bornova adayı Eşki, “Her ihtiyacınızda yanınızda olacağız”

Benzer Haberler