Bir yılda bin 600 hayvan mahallesinde kısırlaştırıldı

Yerel Yönetimler

Bir yılda bin 600 hayvan mahallesinde kısırlaştırıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle kırsal ilçelerde sokak hayvanları için hizmete aldığı mobil araçla bir yılda bin 600 hayvan kısırlaştırıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarının sağlıklı üremesi, popülasyonunun kontrol altında tutularak çevre ve insan sağlığının korunması için mobil kısırlaştırma aracıyla hizmet vermeyi sürdürüyor. Birçok ilçede kısırlaştırma çalışmasına aralıksız devam eden veteriner hekimler, gönüllülerin işbirliğiyle Urla’da da gün boyu operasyon yürüttü. Yurttaşların mahallelerinde kısırlaştırma talepleri üzerine bölgeye giden ekip, hayvanları mobil araçta bulunan ameliyathanede kısırlaştırdı. Bölge halkı bu hizmeti veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

HER GÜN 20’YE YAKIN HAYVAN KISIRLAŞTIRILIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’nde Veteriner Hekim olarak görev yapan Saygun Ürgen, mobil araç ile yaklaşık bir yıldır hizmet verdiklerini söyledi. İzmir’in her yerine hizmet götürdüklerini vurgulayan Saygun Ürgen, “Bölgedeki gönüllüler bizi arayıp kısırlaştırma yapmak istediklerini söylüyor. Biz de gidiyoruz ve o bölgede çalışıyoruz. Her gün her gittiğimiz bölgede ortalama 20 civarı hayvan kısırlaştırıyoruz” dedi.

YERİNDE KISIRLAŞTIRMA

Aracın 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 3 ay boyunca bölgede hizmet verdiklerini de belirten Ürgen, “İzmir’de de bir yıl içerisinde yaklaşık bin 600 hayvanı kısırlaştırdık. Kedi ve köpek karışık yapıyoruz ancak genelde kedileri kısırlaştırıyoruz. Merkeze uzak bölgelerde vatandaşlar çok memnun kalıyor. Metropolden çok dış bölgelerden kısırlaştırma talebi geliyor. Kınık ve Bayındır’a kadar gidiyoruz. Yerinde kısırlaştırma yapılıyor. Operasyonun ardından hayvanı yurttaşlara teslim edebiliyoruz. Bekletmeye ve barınak koşullarına girmelerine gerek kalmıyor. Hizmeti vatandaşın ayağına, istediği yerlere götürmüş oluyoruz. Belediyelerin kısırlaştırma çalışmalarına önem vermesi gerekiyor. Orantısız popülasyonun önüne geçmenin en önemli yolu bu” dedi. .

 

“ÇOK ETKİLİ BİR HİZMET”

Urla Atatürk Mahallesi Muhtarı Rahime Tekin ise yurttaşların kısırlaştırılmasını istedikleri hayvanlar için kendileri ile irtibata geçilmesini istedi. 20 kedi bulunması halinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kısırlaştırma için mahalleye gittiğini anlatan Rahime Tekin, “Mahalle sakinleri kedileri sepete koyarak bir yerde topluyor. Veteriner hekimler de gelip kısırlaştırıyor. Güzel bir hizmet ve herkesin bundan faydalanması önemli. Mahallemizde çok fazla kedi var. O nedenle bu çalışma çok etkili olacak” diye konuştu.

 

“ONLARIN DA SAĞLIĞI İÇİN KISIRLAŞTIRMA ÖNEMLİ”

Atatürk Mahallesi sakinlerinden Türkan Güleç de daha önce kendi çabasıyla 62 kedinin kısırlaştırıldığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Sokağımızda çok fazla kedi var. Bebeklerinin çoğu yaşamıyor. Anneleri bir ya da iki yavruya bakabiliyor ama diğerleri ölüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir hizmeti olduğunu duyunca gün aldık. Geldiler. İki gündür kedileri topluyoruz. Kısırlaştırılacaklar. Böylece hayvanlarımız daha sağlıklı olacak. Hayvanlara yönelik şikayetler azalacak. Bir hayvan sever olarak belediyenin bu çalışmasını çok takdir ediyorum. Bu kedilerin hepsine bakamayacağımız için en iyi çözüm kısırlaştırma. Hayvanların çoğu sokaklarda ölüyor. Yurttaşların sadece evlerindeki değil sokakta bulunan kedilere de bakması lazım. Onların kısırlaştırılmasını sağlaması lazım. Kısırlaştırma çok sağlıklı. Lüzumsuz çoğalma ve bebek ölümlerini engelliyoruz.”
Bu haber 18.11.2023 10:56:11 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 •   Başkan Tugay'dan katılımcı ve şeffaf yönetim vurgusu… “Yeni nesil belediyeciliği İzmir uygulayacak”

 • CHP’li İrfan Önal emekli astsubaylarla buluştu 

 • Dikili Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Türkiye’ye örnek bir belediyecilik hikayesi yazacağız

 • Bornova adayı Eşki, “Her ihtiyacınızda yanınızda olacağız”

 • Cemil Tugay: İzmir'in en başarılı belediye başkanlarından biri olacağım

 • CHP’li Eşki’den miting gibi açılış

 • Başkan Kırgöz baba ocağı Salihler’e 1300 araçlı konvoyla çıkarma yaptı

 • İrfan Önal: İlk işim ‘Kentsel dönüşüm’

 • İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını

 • CHP’li Çiçek Ziyaretlerini Sürdürüyor

 • Cemil Tugay: Aile gibi çalışacağız

 • CHP’li Mutlu kadınlarla buluştu: Baskılara karşı direnmeye devam edeceğiz

 • Güçlü Bornova için yürüdüler

 • CHP’li Duman Bucalı pazarcılarla buluştu

 • Menderes’te Çiçek Gibi Açılış

 • CHP’li Mutlu mahalleleri adım adım gezdi: Dönüşüm ve hizmet için geliyoruz

 • CHP’li Önal’dan Adalet Mahallesine trafo değil ‘Yeşil alan’ müjdesi!

Benzer Haberler