İzmir Büyükşehir Meclisi’nde  İYİ Partili Mısırlı`nın `Rüşvet` İddiaları Meclisi Gerdi!

Güncel / Yerel Yönetimler

İzmir Büyükşehir Meclisi’nde  İYİ Partili Mısırlı`nın `Rüşvet` İddiaları Meclisi Gerdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı dördüncü birleşimi Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti.
EHAEGE- İBB meclisinde İYİ Partili Fikret Mısırlı'nın, AK Partili Özgür Hızal ve Hüsnü Boztepe'ye yönelik rüşvet iddiaları gündeme gelirken, İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç, söz konusu raporda Mustafa İduğ ve Hüseyin Ünal isimlerinin geçmemesinin kendi talebi olduğunu kaydetti. 

SAYIŞTAY RAPORLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Meclis gündemine İBB ve iştirakleri olan İZBETON, İZFAŞ; Grand Plaza ve İZBAN şirketlerinin Sayıştay raporları geldi. Raporların tamamında "Denetim Görüşünün Dayanağı Bulgular' bölümünde belirtilen hesap alanları hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varıldığı belirtilmiştir" ifadelerine yer verildi.

“100 YILDIR BU COĞRAFYADA BARIŞ İÇERİSİNDE YAŞIYORSAK BUNU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E BORÇLUYUZ”

Filistin halkının çektiği acılara dikkat eden Başkan Tunç Soyer, Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anmak istiyorum Irak’ta Suriye’de Filistin’de  yüz yıllardır devam eden iç savaşlar çocuk katliamları devam ederken biz eğer ki 100 yıldır barış içerisinde bu coğrafya da yaşıyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz kendisini bir kez daha minnet ve saygı ile anıyorum” dedi.

BOZTEPE, "İZMİR'E YAKIŞIR SİYASET YAPMAYA ÇALIŞTIK"

AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe siyasi geçmişini ve parti değişimlerini, aldığı görevleri anlatarak, "İBB'de 5 yıldır birlikte çalışıyoruz, iyi, doğru kararlar aldık. Olumlu muhalefet yaptığımızı düşünüyprum. Birçok grup başkanvekili gördüm, bu dönem tüm siyasi partilerin grup başkanvekillerini kutuluyorum. Özgür Hızal bu görevi 4,5 yıldır yapıyor, olumlu, kararşı muhalefet yapmaya çalıştık. İzmir için kelam etmeye uğraştık ama İzmir'e yakışır muhalefet yapmaya çalıştık" dedi.

"İBB'DEN HİÇBİR TALEPTE BULUNMADIM"

Boztepe, "Bizim partimizde birçok siyaset yapan ve istifa edenler oldu. Bazıları siyaseti bıraktı, bazıları ya siyasi parti kurdu ya da istifa ettiğini bile bilmeden başka partiye geçti. Bunların çoğu siyasi çöplükte yaşamını idame ettiriyor. Ben hayatımda Buğra Gökçe'nin odasına 1 defa gittim, o da deprem ve doğal afetler daire başkanlığı kurulması sürecinde, Barış Karcı'nın odasına hiç gitmedim. Suphi Bey'in odasına 1 defa başsağlına gittim. Hayatımda İBB'den hiçbir şey talep etmediğim gibi, İBB'de görev almak, mal satmak gibi talebim olmadı. Kimse için de talepte bulunmadım" açıklamasında bulundu.

"OPERASYON ÇOCUĞU BULMUŞLAR!"

İYİ Partili Fikret Mısırlı'nın operasyon aracı olarak kullanıldığını anlatan Boztepe, "Grubumuza ve partimize bir operasyon yapılmak isteniyor, bunun için de bir operasyon aparatı, operasyon çocuğu bulunmuş. Bizim ismimizi kullanarak, başka ismilerden bahsetmeden algı oğerasyonu yapıulmak isteniyor. Denetim Komisyonu ile ilgili grup kararı almadık, zaten alınmaz. Biz güya o gün grup kararı almışız ve mecliste güya size okutmamışız. Bu bir hayal ürünü, algı operasyonu, densizlik, akıl tutulması, deli saçması. 2021'de biz imar komisyonundaydık, tüm arkadaşlarımızla birlikte dışarı çıktık. İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç o gün, 'Ben bu mevcut operasyon çocuğu ile görüşmek istiyorum. Mevcut şahısla görüşmek istiyorum' dedi.

"İDUĞ'UN ELİNİ SIKMIŞLIĞIM YOK"

İduğ ve Ünal'ın isminin geçmemesinin İYİ Partili Sevinç'in talebi olduğunu dile getiren Boztepe, "Bornova Beleidye Başkanı Mustafa İduğ'ın ve Hüseyin Ünal'ın elini sıkmışkığım yok. Kendisi bize ismi geçmezse sevinirim dedi ve o gün orada geçti gitti. Burayla ilgili dava açılmış, ben davaları da yeni öğrendim. Biz rüşvet teklif etmişiz... Bİz Bornova Belediye Başkanı ve CHP meclis üyeleri için hangi çıkarla rüşvet teklif edeceğiz. Ne diyeceğimi bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

"NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU"

Boztepe, "Kişinin kendisini diğer insanlardan üstün görmesidir' der" diyerek, "Narsist kişilik bozukluğunda, kişinin ifadelerinden de bu anlaşılıyor. Bu arkadaş şu an İYİ Parti'de siyaset yapıyor. Bizim Kemal ağabey ile gittiğimiz konunun dışında bildiğimiz başka konu yok" dedi ve 2021 yılı 1'inci ayında alınan UKOME kararını gösteren Boztepe, kararda İzmir'in tüm yöneticilerinin imzası olduğunu kaydederek, UKOME'den kimsenin kafasına göre karar çıkartamayacağını kaydetti.

SOYER: “BU KONU MECLİSİN KONUSU DEĞİLDİR”

Boztepe’nin 15 dakikalık konuşması sonrasında arayan giren Başkan Tunç Soyer, “Bu konu meclisimizin çatısı altında sürdürebileceğimiz bir konu değil. Kişilik haklarına yönelik bir saldırı var ve hukuki yollar açıktır. 15 dakikadır sürüyor bu konuşma ama meclisin konusu değildir” dedi.  

SEVİNÇ: “BEN SADECE İSİM OKUNMASIN DİYE RİCACI OLDUM”

Boztepe’nin konuşmasının ardından söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç,  “Sizi bu konu ile üzdüğüm için özür dilerim 5 yıldır bu mecliste kimseye saygıda kusur etmedim. Gücümün yettiği kadar da yapıcı eleştiriler yapmaya çalıştım. Denetim raporunda Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ hakkında bir takım ibareler oldu, raporun içeriği de basında yer aldı. Millet İttifakı olarak o esnada raporda tek satıcı olduğu ve başkan olmadan önce de malın bir kısmını belediyeye verdiğini de dile getirdik ve o komisyonun başkanı Fikret Kardeşimdi. Ben de Özgür Kardeşime dedim ki bari isim zikredilmesin mecliste Özgür Kardeşim de ‘bakarız’ dedi. Sonra Fikret kardeşim denk geldi o esnada ve ben de dedim ki belli bu isimler bari artık iyice dillendirmeyin, o da ‘bakarız’ dedi ve yapıcı bir amacımız vardı. Bu durumun böyle olmasında çok üzgünüm” diye konuştu.  

MISIRLI: “SİYASETİ MESLEK HALİNE GETİRMEDİM HEP DOĞRU SÖYLEDİM BEDELİNİ DE ÖDEDİM”

Daha sonra söz alan Fikret Mısırlı ise olayın anlatıldığı gibi olmadığını bu konuda hem Sevinç’in hem de AK Partililerin ısrarcı olduğunu kaydetti. Mısırlı, “Operasyon Çocuğu diyerek kahve ağızı ile konuştu. 2003’te ben İhracatçı Birliğinde görev yaptım. Evet, AK Parti bilinmezken sektör başkanı olduğum için bizden oy isterlerdi. Elbette o günlerde siyaset yapmak daha zordu bugün ise çok kolay. O gün yasaklar, yolsuzluklar nedeniyle bu partide görev yaptım ve asla da partime zarar vermedim. Ben AK Parti’de siyaset yaparken bu işi meslek edinmedim siyaset yaparak geçim temin etmiyorum. Ben her zaman doğruyu söyledim, ben hapiste yattım ve bedel de ödedim” ifadelerini kullandı.

Mısırlı sözlerini şöyle sürdürdü;

“BU PARTİDE YOLSUZLUK YOK DESİNLER ALINLARINDAN ÖĞECEĞİM”

Ben içeride yaşadığım gerçekleri anlattım ben bu partiden ayrılma nedenimi anlattım. Dün gelmişler bunlar partiye ama ben bu partide 21 yıl görev yapmışım ve ben partime zarar vermezken şunu gördüm ki; bu yolsuzlukların, hırsızlıkların içerisinde olmayacağım. Kalkıp desinler ki bu partide yolsuzluk yok desinler alınlarından öpeceğim.

“YOL BOYUNCA İSİMLER RAPORDA YER ALMASIN DİYE BENİMLE KONUŞTULAR”

Ben kimseye o çocuğu, bu çocuğu demem. Bu işi meslek edinmişler. Eğer ki ben bugün İYİ Parti’de de yolsuzluk görürsem siyaseti bırakırım. O raporu yazacağımız gün bu iki arkadaş beni ile çağırdı ve il başkan yardımcılarına anlattılar durumu. Onların arabaları ile buraya geldik, arabam İl’de kaldı. Yol boyunca da bu isimler olmasın raporda diye benimle konuştular. Ben bu konuyu İçişleri Bakanlığı’na götürdüm ve denetim izni verildi. Umarım bir suçları varsa ceza alırlar, yoksa da ben görevimi yaptım.

“BENDEN RİCACI OLDULAR”

Biz arabayla buraya geldik ve bir kısmı arkadaşların beni  yukarıda belediyede bekliyordu ve orada da bu isimler çıksın denildi. Ben de neden ‘Mustafa İduğ’nun ve Hüseyin Ünal’ın adını çıkarıyoruz ki?’ dedim rapordan. Arkadaşlar da dediler ki ‘Kemal Ağabey bize İmar Komisyonunda yardımcı olduğu için biz de onu kırmak istemiyoruz.’ Ben de dedim ki ‘AK Parti’nin Kemal Ağabeyin desteğine ihtiyacı varsa kapatalım partiyi.’  Sonra geldim dedim ki ya bu rapor hiç verilmez ya da bu isimler bu raporda olacak. Sonra Kemal Ağabey, baktım ki kapıda;  bir yandan Kemal Ağabey bir yandan da  arkadaşlar bu isimleri çıkaralım diye ricacı oldu. ‘Ben de bakarız dedim’ tekrar komisyona girdim. Kemal Ağabey çıkaracağız dedi tekrar geldi ben de hayır kalacak dedim.

“KONUYU BURADA KESİYORUM”

Hüseyin Ünal’ın söz istemesi sonrasında Başkan Tunç Soyer, bu hukuki bir zemine taşınmış söz vermeyeceğim. Biz bu meclis çatısı altında şeffaf her iddiayı konuşmak zorundayız. Sadece kişili haklarına bir saldırı varsa bu meclisin konusu değildir. Hukukun konusudur o nedenle konuyu burada kesiyorum” dedi.
Bu haber 20.11.2023 19:28:59 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler