Çiğli’de Tarımsal Faaliyetleri Destekliyoruz

Güncel / Gündem / İzmir / Yerel Politika / Yerel Yönetimler

Çiğli’de Tarımsal Faaliyetleri Destekliyoruz

Çiğli Belediyesi Meclis toplantısının Temmuz ayı ikinci oturumu Çiğli Belediyesi Meclis Salonu’nda Belediye Başkanı Utku Gümrükçü idaresinde gerçekleşti.
Meclis toplantısında Temmuz ayı birinci oturumunda oy birliği ile karara verilmek üzere komisyonlara yönlendirilen maddeler oy birliği ile kabul edildi.

 

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz Tarım ve Hayvancılığa Destek Olacak

Belediye bünyesinde yeni kurulan Tarımsal Hizmet Müdürlüğünün faydalı işler yapacağına inandığını belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz meclis kararı ile yeni kurduğumuz bir müdürlük. Çiğli bölgesinin  Sasalı Kaklıç bölgesinde yoğun olarak devam eden tarımsam faaliyetlerini belediye imkanları ile desteklemek o bölgede toprak analizi yaparak çiftçiye destek olmak, yeni tarımsal teknolojileri çiğlide ki üreticilere göstermek ve aynı zamanda Balatçık bölgesinde üretilen enginar gibi Gediz deltasında bulunan deniz börülcesi gibi birçok tarımsal artı değeri hem korumak hem İzmir ve Türkiye’ye tanıtmak hem de üreticilerin burada ekonomik bir fayda sağlamasına nasıl yardımcı olacağımıza karar vereceğimiz bir müdürlük kurmuş olduk” dedi.

Çiğli’de Tarımla Uğraşan Ciddi Bir Kesim Var

Çiğli bölgesinde tarımla uğraşan ciddi bir kesin olduğunu belirten, CHP Grup Başkanı Özgür Özcan, “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün çok faydalı hizmetler yapacağına inanıyoruz. Çiğli bölgesinde tarımla uğraşan ciddi bir kesim var. Yönetmelik çalışma usul ve esasları itibariyle de eksiklikler vardı. Bu yönetmelikle de sahada hızlı bir şekilde Çiğli’nin sorunlarını çözmek noktasına halkımıza yardımcı olacağı kanaatindeyiz. Bununla beraber diğer ilçelerde ve büyükşehirde gördüğümüz kırsal mahalle uygulaması ile kırsal mahalle kararları var. Bu tarımsal hizmetler ile beraber Çiğli’de de değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu müdürlüğün tespitinden sonra dilek ve temennimiz odur ki ilerleyen süreçte özellikle Sasalı, Kaklıç, Harmandalı gibi daha önce köy statüsüne sahip tarım ve hayvancılık faaliyetlerini halen devam ettiği geçimini buradan sağlayan mahallelerin bu kapsamda kalıp kalmayacağı başta müdürlük olarak değerlendirileceğim daha sonra bunu meclise getirileceği düşüncesi ve temennisi içindeyiz” dedi

Seyyar Satıcılara Geçit Vermemeliyiz

Çiğli bölgesinde seyyar satıcılar ile mücadele edilmesi gerektiğini belirten Özcan, “Sayın başkanım üzülerek görüyoruz ki Çiğli’de esnaf olmak için yasa gereği sizden ruhsat alıyorlar. Sayısız bir bürokrasi ruhsatlandırma ücretlendirme olduğunu görüyoruz. Fakat özellikle belirli saatlerde alt geçitlerde ve diğer yerlerde dolaştığınızda çok ciddi bir seyyar satıcılık var. İnsanların gelirlerini elde etmesi için alın teri dökerek çalışmasına hepimizin saygısı sonsuz. Ama burada da bir adalet olması gerekiyor. Ruhsat alanla almayanı bir tutmamamız gerekiyor. Zabıta faaliyet ve hizmetlerinde belediyemiz düşen yükümlülükler anlamında özellikle seyyar satıcılık konusunda mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gerekirse ruhsatlandırılmasını veya başka çözümler bulunması gerekmektedir. Seyyar satıcılıkla birlikte gıda satışı da birleştiğinde özellikle pandemi döneminde hastalık ile ilgili hiçbir kontrol olmadan bunların Çiğli’de gece vakti her köşe başında bir gıda satışı yapıldığını maalesef görüyoruz. Belediyecilik anlamında halkımızın Zabıta denetimi hizmetinde yoksun kalmaması gerektiği düşüncesindeyiz. Ama maalesef belediye hizmetleri konusunda bu hususta geri kaldığımızı görüyoruz” dedi.  

Büstün Arkası İlan ve Reklam Panosu Haline Geldi

Atatürk büstünün arkasının ilan ve reklam panosu yerine döndüğünü belirten Özcan, “Cumhuriyet meydanı dediğimiz herkesin kasaplar meydanı diye bildiği yerde büyükşehir belediyesi yetkisinde olduğumuzu biliyoruz ama orada bir büstümüz var. O büstünde hikayesi çok eskidir. Yenilerek yeri koyuldu. Ama büstün arkası maalesef ilan ve reklam panosu haline geldi. Oraya yapıştırılan ilanlar aylarca orada kalıyor. Dolayısıyla orada bir temizlik faaliyeti yapılması görev bölgemiz hailinde olmasa bile Çiğli Belediyesi olarak bizim boynumuzun borcu diye düşünüyorum. Orasının temiz tutulması ve ilan broşür asılmasının yasaklanması hakkında bir düzenleme yapılması gerektiğini kanaatindeyim” dedi.

Köyiçi Bölgesi Dar Alanda Sıkışıp Kalabilir

Köyiçi bölgesinden yapılan bazı çalışmaların ileri de belediye çalışmalarını zora sokabileceğini belirten Çiğli Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Nedim Aslan, “Köyiçi bölgesinde yapılan bazı çalışmaların bizim yapmış olduğumuz kentsel dönüşüm ve imar revizyon çalışmalarına hizmet etmediğini düşünüyorum. Köyiçi bölgesinde arsa ve hak sahipleri haklı olarak çeşitli işler yapıyorlar. Fakat biz orayı sizin de bildiğiniz gibi bütüncül bir plan çalışması düşünüyoruz. Daha öncede biz bölge il ilgili çalışmalar yaptığımızda birkaç tane yeni inşaatın yapıldığını gördük. Bunlar gözden kaçmıştır şeklinde değerlendirdik fakat şu an bölgede ciddi anlamda bir inşaat çalışması olduğunu görmekteyiz. Çeşitli firmaların bu bölgede arsalar topladığını da görüyoruz.  Bu toplanan arsalar bu meclisin bölge il ilgili uygulamak istediği planı zora sokacaktır. Çünkü bizim orada rezerv alanlarımı var. Özellikle bahçelik alan dediğimiz muhacir mahallesinin olduğu üst tarafta ki yerlerde ciddi oradan bir rezerv alanımız bulunmakta. Dolayısıyla bu durumda sanki bu bölge elden kayıyor izlenimi doğmakta. Mal sahipleri tabi ki burada bir çalışma yapabilir fakat yarın biz Köyiçi bölgesi ile ilgili çalışma yaptığımızda bunlar buradan koparsa bizim işimiz zora girer ve Köyiçi bölgesi o dar alanda sıkışır kalır” dedi

Gelecek meclisin 2 Ağustos Pazartesi günü Çiğli Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılması kararlaştırılarak oturuma son verildi.  
Bu haber 7.7.2021 21:09:50 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kuzey İzmir TEKMER’de İzmir İçin Yola Çıkıldı

 • Ayvalik Kurban Bayrami’na Hazir

 • 15 Temmuz Ruhu Bergama’da ilahiler, Kasideler ve Dualarla anıldı

 • Başkan Soyer’in Temiz Gediz, Temiz Körfez turunda ikinci gün

 • AIESEC İzmir ve KARGEM’den kültürlerarası proje!

 • Karabağlar’da kurban satış alanlarına sıkı kontrol

 • “Zorlukları dayanışmayla aşacağız”

 • CHP’li Bakan’dan 15 Temmuz’da ‘askeri öğrenciler’ hatırlatması

 • Kemalpaşa’ya Metro Müjdesi

 • Karşıyakalı çocuklara ücretsiz diş sağlığı taraması

 • Milletvekili Sındır, “İzmir’de kent yaşamı yeni tehditler altında!”

 • Bin 500 Gaziemirli Ata’sı için zeybek oynayacak

 • İZSU bayramda yaşanabilecek yoğun su tüketimine karşı hazırlıklarını yaptı

 • Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çifte kupa gururu

 • Dikili’de Mavi Bayrak Gururu

 • Bornova Kınalı Bamyası usta aşçıların elinde lezzet buldu

 • Gazipaşa’nın Yolları Tamam

 • Temiz Gediz, Temiz Körfez turunda ilk gün

Benzer Haberler