CHP’li Bakan’dan 15 Temmuz’da ‘askeri öğrenciler’ hatırlatması

Güncel / Gündem / Politika

CHP’li Bakan’dan 15 Temmuz’da ‘askeri öğrenciler’ hatırlatması

Bundan beş yıl önce, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından çıkarılan 669 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile askeri okullar kapatılmış ve yaklaşık 17 bin askeri öğrenci doğrudan ihraç edilmişti.
Herhangi bir soruşturma ya da yargı süreci geçirmeyen bu öğrencilerin, mağduriyetlerinin giderilmesi için kurulan OHAL İnceleme Komisyonu’na yaptıkları başvurular da kabul edilmemişti.

 

Öğrencilerin ve ailelerinin aktardığına göre; uzun süre farklı partilerden birçok siyasetçiyle görüştüler, AK Partili Mustafa Elitaş, Özlem Zengin, Binali Yıldırım ve Süleyman Soylu da görüşülen isimler arasında yer aldı. Bu isimlerle ayrı ayrı görüşmeler yapan aileler bu kişilerden “Haklısınız, at izi it izine karıştı, az sabredin” cevabını aldıklarını ifade etti. Ancak öğrencilerin ve ailelerinin, kendilerine güvenlik soruşturması yapılması yönünde talebi karşılanmadı, mağduriyet giderilmedi.

‘Bunlar bir hukuk devletinde nasıl açıklanır Hulusi Akar?’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bugün 15 Temmuz darbe girişiminin 5’inci yılı. Her zaman söylediğimiz gibi; biz her türlü askeri ve sivil darbenin karşısındayız. Sandıkla gelen sandıkla gider. Bu beş yılda ülkemizde çok şey değişti. Değişmeyen, sürekli kanayan ve günden güne artan en büyük talep; adalet. 15 Temmuz sonrası kapatılan askeri okulların öğrencileri 5 yıldır adalet bekliyor. Herhangi bir soruşturma yapılmadan ilişiği kesilen öğrencilere, KHK damgalı diplomalar verildi. Bu KHK damgalı diplomalar, soruşturma ya da yargı süreci geçirmeyen binlerce öğrenci için, hayatları boyunca ‘belirlenmemiş bir sebepten olayı damgalanmış oldukları’ ve aileleriyle birlikte peşinen ‘suçlu’ kabul edilerek hüküm giydirildikleri anlamına geliyor. Bu insanlar kendilerine sözler verildiğini ancak hiçbirinin tutulmadığını anlatıyor. Yazılı soru önergeme yanıt veren Hulusi Akar’a göre ‘mağdur edilen öğrenci olmamış.’ Peki, Hulusi Akar; bu gencecik çocukların sicillerinde KHK’lı oldukları yazıyor, bu yüzden iş bulamıyor, bu yüzden de hayatlarına devam edemiyorlar. Haberin var mı? Darbeyle alakası olup olmadığı dahi araştırılmamış, herhangi bir soruşturma veya yargı süreci geçirmemiş binlerce öğrenciye peşinen vurulan ‘bu suçlu damgası’ ve tüm hayatlarını geleceklerini etkileyen peşinen kesilmiş ‘bu ceza hükmü’ bir hukuk devletinde nasıl açıklanır? Peki Nurettin Canikli’nin yaptığı açıklamayı nereye koyacağız? Canikli, bu konuda çalışma yapıldığını, mağduriyetlerin giderileceğini söylüyor görüntülerde. Madem bir mağduriyet yok, Nurettin Canikli hangi mağduriyetin giderileceğinin sözünü veriyor? Üzerinden beş yıl geçmiş, bir arpa boyu yol alınamamış. Bunu nasıl açıklayacaksınız?

Bu konuda talep de çözüm de net; bir hukuk devleti olarak bu öğrencilere ve ailelerine güvenlik soruşturması yapacak, ardından yaratılan mağduriyetleri giderecek ve bu öğrencilerin itibarlarını iade edeceksiniz. İnsanların hayatlarıyla, gelecekleriyle oynamayın…” diye konuştu.
Bu haber 15.7.2021 12:01:28 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İZSU’ya 450 Milyonluk Ek Bütçe!

 • CHP’li Vekil Bayır’ın Twitter hesabı hacklendi… Bayır’dan uyarı geldi!

 • Kent Belleği’nde Taş Devrinden Kalan Toprak Ana Demeter Söyleşisi

 • Beko'dan iktidara: 14 bin PTT çalışanına verdiğiniz kadro sözünü tutun!

 • Bayraklı’nın çehresi değişecek…Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Planları Askıya Çıktı

 • Buca’da dolu dolu “Avrupa Hareketlilik Haftası”Spor, dans ve tiyatro Buca'da buluştu

 • CHP’li Sertel israfın boyutlarına dikkat çekti…Okullarda tasarruf dersleri verilmesini önerdi

 • 6. İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali, ‘Edebiyat Sakindir’ Temasıyla Gerçekleşecek

 • Meteorolojiden İzmir’e Kuvvetli lodos ve yağış uyarısı!

 • Karabağlar'da kadınlardan spor kurslarına yoğun ilgi

 • Başkan Soyer Balkan Kültür Gecesi’ne katıldı…“Bugün belediye başkanı olarak değil Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım”

 • Gaziemir Belediyesi’nden örnek çalışma…Üniversite öğrencilerine ekonomik destek

 • 16. Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’nde son gün…Rumeli’den Göçler ve Osmanlı’da Çok Kültürlülük söyleşisi yapıldı

 • Kız Öğrenci Yurdu inşaatına ilk kazma…Bornova’ya yeni öğrenci yurdu

 • Narlıdere’de Engelli Şarj İstasyonu Kuruldu

 • Akdeniz kentlerinden uzmanlar İzmir'de bir araya gelecek

 • Kosova Filarmoni Orkestrası’ndan Balkan ezgileri

 • Yücel’den AKP’ye Sahadan Mesaj Ve Kamp Değerlendirmesi: “AKP’lilerin Çırpınışına Bakılacak Olursa… “

Benzer Haberler