Yoksulluğu yönetmek değil yoksulluğu yok etmek istiyoruz

Güncel / Gündem / İzmir / Yerel Yönetimler

Yoksulluğu yönetmek değil yoksulluğu yok etmek istiyoruz

Belediyecilik hizmetinde geçen 2 yılını anlatan Başkan Arda: Yoksulluğu yönetmek değil yoksulluğu yok etmek istiyoruz
Gaziemir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili(CHP) Halil Arda, görevde geride bıraktı 2 yılı ve önümüzdeki süreçte gerçekleşecek projeleri anlattı. Gaziemir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Gaziemir Belediyesi Meclis toplantısında 2 yıldır yapılan işlemler ve kalan dönemde yapılacak planlar anlatıldı. Göreve geldikten sonra yapılandırma ve kamulaştırmaya öncelik verildiğini belirten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda; “ Pandemi süreci yapacağınız icraatları planlama konusunda bize yardımcı oldu. Gaziemir’de göreve %57 gibi rekor bir oy ile geldik. Belediye olarak önceliğimiz Gaziemir halkına hizmet etmektir. İhale ila sivile verilen birçok kuruluşu kamulaştırarak halkımıza ucuz kaliteli ve güvenilir hizmetler sunuyoruz” dedi

KAMULAŞTİRMA İLE DOĞRU STRATEJİLER ORTAYA KOYDUK

Göreve geldiklerinde belediye borçlarını üstlendiklerini belirten Arda; “ Her belediyenin olduğu gibi göreve geldiğimizde borçlarımız vardı. Kamusallaşma ile tasarruf ederek doğru stratejiler ortaya koyduk. Çöp taşeronunu ortadan kaldırarak belediyemize 440 bin liralık tasarruf sağlarken 19 tane yeni çöp kamyonuna sahip olduk” dedi.

Göreve geldiklerinde belediyenin işlettiği tesis olmadığını belirten Arda; “ Belediyelerimiz tarafından kiralalan işletmelerin kiracıları hukuka uygun bir şekilde boşaltıldı. Gaziemir halkına hizmet eden ucuz, sağlıklı, güvenilir işletmeler olarak belediye şirketi ile halka sunuldu.  Ayrıca uzun yıllardır kiralanan Tepe restorandı belediye bünyesine katarak kadın üreticilerin çalışacağı bir mutfak atölyesine çevireceğiz. Üretici kadın kooperatiflerindeki kadınlarımız buradaki mutfak atölyesinde üretim yapacak, biz de bunları belediyeye ait kafelerde satacağız. Projenin inşaatı sürüyor 1 buçuk ay içerisinde bitirmiş olacağız” dedi

Sosyal Market Projesi

Sosyal market projesi ile hayırseverlerin yardıma muhtaç kişilere yardım etmesini sağladıklarını belirten Arda; “Sosyal Market projesi hayırseverlerin yaptığı yardımların yardıma muhtaç kişilere ulaşması sağlanıyor.350 aileye yardım olarak başlayan proje şuanda 521 aileye yardım olarak devam ediyor. Bize özgü bir yazılım yaptık. Para yerine puan sistemi kullanıyoruz. Ürün yelpazemiz çok geniş, vatandaşlar her üründen bir tane alabiliyor. Gaziemir gönüllü kadınlar derneği önemli rol üstlenip hayırseverler ile buluşup marketin eksiğini onlar gidermektedir” dedi.

Yeşile değer veriyoruz

Göreve geldiği günden beri yeşillenmeye önem verdiklerini belirten Arda; “Göreve geldiğimizden beri 3 bine yakın fidan ve ağaç dikimi gerçekleştirildik. 158 tane parkımız var mevcut parklarımızı rehabilite etmeye çalışıyoruz. Deprem ve pandemi sürecinden sonra insanlar parklar ve yeşil alanlarda daha çok vakit geçirmeye başladı. Biz de parklarımızı insanların daha  rahat edeceği yerlere dönüştürmeye çalışıyoruz” dedi

YABO

“YURTDIŞI AKADEMİK BURS OFİSİ”

Gençlerimizin yurtdışı burs olanakları hakkında danışmanlık verdiklerini belirten Arda; “Gençlerimiz yurt dışından eğitim almanın yollarını arayan gençlere, yurtdışı lisans lisans üstü doktora ve dik eğitimine burslu katılmak isteyen öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir. Yurtdışına gönderdiğimiz öğrencileri sürekli takip ediyoruz. 200 den fazla öğrenciye danışmanlık hizmeti verdik.5 tanesini yurtdışı eğitimine gönderdik” dedi.

Mali Denetim Önemli

Mali denetim sistemi ile çalışanlara ve Gaziemir halkına şeffaf bir belediyecilik hizmeti sunduklarını belirten Arda; “ 1994 yılından beri gelen vergi borçlarımızın çoğunu ödedik ve ödemeye devam ediyoruz.  Gaziemir esnafına borcumuz bulanmamaktadır Esnafımıza ödediğimiz bütün borçlarınızı ödendi. Esnafa olan bir kuruş borcumuz yok. En düşük işçi ücreti 5 bin 15 lira ila en yüksek maaşı veren ilk belediye olduk. Kimseye borcumuz yok. Ödemeler günü gününe yapılıyor” dedi.

ÇERNOBİL TEHLİKESİ

Yaklaşık 15 yıl önce tespit edilen nükleer atığın olduğunu belirten Arda; Türkiye’de olmayan dışardan bir madde getiriyorlar. Kurşun üretip atıklarını toprak altına bırakıyorlar. Yağmurla birlikte resmen toprağın altında duman tütüyor ve sulara karışarak vatandaşı etkiliyor. Tehlike devam ettiği için buranın acil temizlenmesi gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu alanı kamusallaştırsın ve nükleer temalı bir parka dönüştürsün. Teklifi sunuyoruz ama karşılık bulamıyoruz” dedi.

FATURA YOK BÖREK YOK

Hakkında 55 bin liralık börek aldığına dair haberlerin asılsız olduğunu belirten Arda; “ AKP Grup Başkanvekilinin söylemleri ile çıkan yanlış haber var. Halkımıza hizmet için kurulan Alzheimer Demans Merkezine gelen hastalarımıza öğlen yemek çıkartıyoruz. Yıllık olarak bir lokanta ile anlaştık pandemi ile birlikte anlaşma bitti dosya kapandı. Ortada 55 bin liralık fatura da yok börekte yok. Dayanaksız söylemleri bizi yıpratmaya çalışıyorlar” dedi.

EN ÖNEMLİ PROJE METRO

Göreve geldiği ilk günden beri en çok önem verdiği projenin metro olduğunu belirten Arda; “ İzmirliler Gaziemir metrosunun havadisini ilk benden duydu. Bu projeyi bir gün bile erkene çekebilsek kentimizin için büyük kârdır. Uzun vadeli bir proje ama benim dönemimde başlamış olması beni çok mutlu eden bir durum” dedi.
Bu haber 30.3.2021 15:13:50 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kaymakam Kurt’un ölümü araştırılıyor

 • Kırmızıya dönen İzmir’de cumartesi günü yine sokaklar boşaldı

 • Uşak’ta uyuşturucu satıcılarına ağır darbe; 19 gözaltı

 • Kanser erken tanıyla yüzde 80 - 95 arasında tamamen düzeliyor

 • Şüphe üzerine durdurulan araçtan uyuşturucu madde çıktı

 • Pamukkale Belediyesinin faaliyet raporu kabul edildi

 • Domuz sürüleri ovaya indi, bölge halkı korkuyla yaşıyor

 • AK Kadın İzmir'den Orman Haftası'nda fidan dikimi

 • İzmir kanser hastası kadınları Umut Atölyesi’nde ağırlıyor

 • DPÜ-KAMER projesine destek

 • Hisarcık Belediyesi’nden dinamik denetim

 • AK Parti İlçe Teşkilatı’ndan ’Mazluma çatı ol’ kampanyasına destek

 • Binali Yıldırım: “Gelişmeler Türkiye’ye çok büyük fırsat penceresi açıyor, bunu görmemiz lazım”

 • Bahar alerjisi, yüz şeklini bile etkiliyor

 • Kan bankası gibi donör

 • Engelli bireylerin sorunları için çalıştay düzenlendi

 • Kaymakam Kurt Didim’de ölü bulundu

 • Kütahya’da uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı

Benzer Haberler