Büyükşehir Meclisi’nde İZTARIM, Grand Plaza ve Buca Cezaevi Alanı Tartışması

Güncel / Yerel Yönetimler

Büyükşehir Meclisi’nde İZTARIM, Grand Plaza ve Buca Cezaevi Alanı Tartışması

İzmir Büyükşehir Belediye meclis toplantısında İZTARIM, Grand Plaza ve Buca Cezaevi tartışması yaşandı. İZTARIM ve Grand Plaza’ya sermaye artırımı yapılması ve Buca Cezaevi Alanı için Büyükşehir’in yeniden plan hazırlığına girmesi AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getirdi.
EHAEGE- İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı ikinci birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.

 

BOZTEPE: “BAŞKASININ MALINI BIRAKIN KENDİ MÜLKÜNÜSÜ YEŞİL ALAN YAPIN”

Buca Cezaevi alanında yani Buca İnönü Mahallesi, 673 ada ve çevresinin "Rekreasyon Alanı (özel projesine göre)", "Genel Otopark Alanı", "Hafif Raylı Toplu Taşıma İstasyonu" ve diğer kamusal kullanımların belirlenmesine yönelik hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarına AK Parti’den itiraz geldi. Önerge meclisten oy çokluğu ile geçti.

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, konuya ilişkin; Siz burayı kamulaştırma yapmadan  rekreasyon alanı ilan ediyorsunuz. Kamulaştırma yapmadan nasıl bu plan meclisten geçiyor. Burası İller Bankası’nın İZBB’nin değil, siz başkasının mülkünü bırakın siz şehrin içinde kalan kendi mülkiyetinizdeki alanlarınızı yeşil alan yapın. İZBB hangi  hakla hangi düşünce ile bunun planını yaptı? Burası kamunun malı ve bu yanlıştan dönülmeli. Kalemle çizerek yeşil olmuyor, ağaç dikersen yeşil olur. İZBB 5 yılda kaç ağaç dikti? Bu konu komisyonlara havale edilmeli ve bir kez daha görüşülmeli” ifadelerini kullandı.

AKTAŞ: “BU ISRARDAN VAZGEÇİN”

CHP Buca ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Fikret Aktaş, “AK Partili arkadaşların Buca Cezaevi konusunda fikirleri değişecek diye düşünürken ısrarla bu fikirlerini sürdürüyorlar. İller Bankasının hülle ile aldığı yeri sanki İller Bankası kutsalmış gibi Buca’nın hakkı olan bir yerden söz ediyoruz. İller Bankası Hazine’den aldığı parayı Buca Halkına veriyor. Orası başka yerler ile karşılaştırılamaz. Buca en çok göç alan  ve bir daha da Buca’da böyle bir alan yaratma şansımız yoktur. İLLER Bankası mağdur oluyor neden mağdur olsun o paralar vatandaş için değil mi? Bu da Buca halkının yararına Buca’da AK Partili vatandaşlar bile böyle düşünüyor. Lütfen bu ısrardan vazgeçelim” dedi.

ÖNAL: “ BİZLER İMAR RANTI PEŞİNDE DEĞİLİZ”

İmar Komisyonu Başkanı CHP’li İrfan Önal, Rezerv alanı ilan edilmiş biz itiraz etmişiz mahkeme kabul etmiş ve ardından da yeni bir plan yapıyoruz. Sizinle hayata aynı yerden bakarsak hicap duyarız. Rezerv alan ilan edilen yerin kentsel dönüşüme faydası olsun diye yapılıyor.  Burada böyle bir şey yok. Hazine’ye ait yer alelacele İller Bankası’na devrediliyor ve yarın birine satılacak. İller Bankası babasının hayrına mı para veriyor ya halkın vergisi bu, halk vergi ödüyor o da pay edip veriyor. Dışarıya satmak için bir yöntem geliştirip hemen rezerv alan ilan edelim. Birine satmak için bu yapılıyor. Yok, İller Bankası’ndan görüş mü aldınız? Siz alelacele 2 gün içinde bir plan yaparak dediniz ki rezerv alan edildi, yok biz AVM ile ilgili plan yapmışız siz kaldırmışsınız. Yok konut alanı getirdik dediniz bizi o gün AVM yapmakla suçlayanlar bugün yeşil alan yapınca da neden yeşil alan yaptınız yok neden belediye hizmet alanı ayırdınız? 0.5 emsalle küçük bir alan ayrıldı belediye hizmet binası olarak. Biz her yerin imara açılmasını doğru bulmuyoruz ve elzem değilse de buna müsaade etmiyoruz. Bu da hayata bakış açımızdan kaynaklanıyor. Çünkü bizler imar rantı peşinde değiliz” ifadelerini kullandı.

HIZAL: “SOYER ORTALIKTA YOKTU”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Başkan Tunç Soyer’i samimi olmamakla eleştirdi. Hızal,  “Samimiyet önemli bir şey samimiyetsizlik kötü bir şey popülizm ondan da kötü bir şey. Buca Cezaevi problemi vardı ve bugün kaldırıldı. Bakanlığın yetkilileri ilgili milletvekilleri başkanlar İzmir için çok önemli bir adım attı. Ama o zaman Tunç Soyer ortalıkta yoktu ama şimdi ise bir takım çalışmalar yapıyor. Sayın Başkan Tunç Soyer ve birçok arkadaşımız yeşilden söz ediyor. Hepimiz yeşili önemsiyoruz ama samimiyetsizlikleri ve popülizmi eleştireceğim. Elbette Bakanlığın planı da eleştirilebilir. Hiçbir şey demem. Ama bunu eleştirirken samimi olmanızı istiyorum” diye konuştu.

Hızal sözlerini şöyle sürdürdü;

“ÇİĞLİ’DE FİİLEN PARK OLAN ALANI SATTINIZ”

Bu şehirde fiilen park olan alan satıldı. Üzerinde ağaçlar, çocuk oyun alanları Çiğli Belediyesi tarafından ya da Büyükşehir tarafından yapılan alan fiilen park sizin döneminizde satıldı. İmar durumunun bir önemi yok, bir saatte değiştirebilirsiniz siz parkı sattınız. Üstünde ağaç var ağaç o sattığınız firma bu ağaçları kesti muhtemelen.

“YALANDAN BİR YEŞİL SEVDASI VAR”

Başka bu şehirde ne yapılmış? Bu ağaçlar şu anda kesiliyor. 30-40-50 yıllık çam ağaçları olan alan Bornova’da bir kamu şirketine satıldı o şirket İZBETON ve İZBETON da konut yapsın diye başka bir firmaya verdi ve ağaçlar kesildi. İşte sizin ağaç hassasiyetiniz. Göstermelik 2-3 ağaç dikmekle zeytin ve ağaç sevdalısı olunmaz. Tunç Soyer popülizmin dik alasını yapıyor,  yalancı demeyeyim ama  yalandan bir yeşil sevdası var.

“ NİYETİNİZ ÜZÜM YEMEK DEĞİL BAĞCIYI DÖVMEK”

Buca’da Şirinyer Parkı var ve 1-2 saat sonra gidin bakın ne halde ve mülkiyeti kimde? İzmir Büyükşehir’de. Parkın içindeki yapılar yıkılsın diye mahkeme kararı da var ama 4 yıldır Büyükşehir’in yaptığı bir şey yok. Yapın oraya park ama o da yok. Ama maksat üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olunca böyle oluyor.

“BUCA BELEDİYE BAŞKANININ BUNDAN HABERİ VAR MI?”

Hizmet binası da yıllarca şantiye alanı olarak kalacak.  İZBB kendi asli görevlerini yapamıyor. Balçova arsa mağdurlarına verilen sözler tutuldu mu? 5 yıldır hangi çözümü ürettiniz bırakın bunları. Buca’nın revizyon planı 5 ay askıya çıkmadı daha yeni kurula gönderildi. Elbette Bakanlığın, İller Bankası’nın yaptığı plan eleştirilebilir ama bunu yaparken de yok zeytin ağacı dikeceğiz, park yapacağız diyerek bu iş olmaz. Bu yeni planda bir metro durağı var. Buca Belediye Başkanın bu durağın buraya alındığından haberi var mı? Bence yok diyelim ki var itirazı var mı? Evet, ama kendisi ile görüşüldü mü hayır. Kayıp zeytin ağaçlarınız nerede söyleyin bilmiyorsunuz çünkü onları birilerine peşkeş çekiyorsunuz.

ÖZUSLU: “ZEYTİN AĞAÇLARI KAYIP DEĞİL”

Başkan Vekili Mustafa Özuslu zeytin ağaçlarını peşkeş çekiyorsunuz ifadelerinin ardından söz alarak, “Kayıp zeytin ağaçları ile ilgili konuşmamız meclis kayıtlarında var o günde anlatmıştım.  Öyle alanlardaki o ağaçların toplanması, işlenmesi mümkün değil. O meclis kayıtlarını bulalım ve arkadaşlar da bilgilendirme yapsın. Kayıp değil, evet Sayıştay raporunda var ve eksikliğimiz varsa düzeltiriz. Denetlenmek güzel bir şey, bunlarda feyz alarak işimizi yapıyoruz bundan daha doğal ne olabilir ki” dedi.

AYDIN: “MAHKEME BAKANLIĞA YAPILAN KANUNA AYKIRIDIR DİYOR”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın’dan AK partinin eleştirilerine oldukça sert bir yanıt geldi. Aydın, “Meseleleri yine çarpıtarak bir yere varmaya çalışıyorsunuz. İZBB bu yerle ilgili plan hazırlığına girdi ve bir anda 2 yıl önce verilen rezerv alan kararı çıktı. Biz de ilgili yönetmeliğe aykırı olduğunu ve kanuna karşı hile yoluyla bir işlem gerçekleştirildiğini burada söyledim. Mahkeme kararı  yapılan mevzuat kararından yoksundur diyor. Bu parsellere yönelik özel bir irdeleme yapılmadığı, tekil olarak rezerv alan olarak belirlenmesine yönelik teknik bir işlem yapılmadığı yazıyor. Mahkeme bakanlığa diyor ki bu yapılan kanuna aykırıdır. Hani yönetmelik hükümlerine uyuyordunuz uymamışsınız.

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü;

“BURASI İZMİR HALKININ YERİ BABANIZIN YERİNİ Mİ SATTINIZ?”

Arkadaşlar burası halkın mülkü babanızın malını mı satıyorsunuz? Burası İzmir halkının yeri babanızın yerini mi sattınız? Burası hepimizin mülkü size para veren kurum ne demek lütfediyor mu? İller bankası bizim vergimizi veriyor en çok vergi veren şehiriz ama para almada 70. Sıradayız. İller Bankası bir tüzel kişidir, hangi kurum görüşünden söz ediyorsunuz. Yalancı demeyeyim ama yalan söylüyorlar yeter ya 500 kere mi anlatacağız?

“BAKANLIK ORADA İNŞAAT ALAN

Bakanlık inşaat alanını azalttı diyorsunuz? Hani nerede? 36 bin 870 metre kare olan inşaat alanını bakanlık 69 metre kareye çıkarıyor, 2 katı.  20 bin 417 olan yeşil alan bakanlık planında 11 bin 880 metre kare neyi arttırdınız? İşte burada karşılaştırma, Pazar yeri bizim planda da duruyor. Asli görevinizi yapın diyorsunuz işte yapıyoruz. Bu alana moloz dökmeye biz mi izin verdik? Alanın sözde sahibi İller Bankası ne yapmış o zaman? Hiç, siz ancak laf atarsınız.

“GELİN BURAYI İZMİR HALKINA KAZANDIRALIM”

Bilgi kaosu yaratılıyor. İZBB bu alan yeşil alan olsun istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut ve ticaret alanı yapmak için rezerv alanı ilan ederek bu alanı planladığını ileri sürdü. Sonra da İller Bankası’na sattı kaça sattı bilmiyoruz? Sonra kat adeti yükseltildi, inşaat alanı 2 katına çıkarıldı. Sonra İzmirliler, odalar buna karşı çıktı ve İZBB rezerv alanın iptali için dava açtı ve mahkeme de rezerv alan kararını iptal etti. Bakanlığın planlama yetkisi ortadan da kakmış oldu. Bizim tek derdimiz İzmir halkına ait bir yerin İzmir halkının kullanımına sunulmasıdır. Gelin bunu siyasi çekişme ve polemik konusu yapmayalım. Yarın yokuz ama burasının nasıl kullanılacağı yıllarca konuşulur. Gelin burayı İzmir halkına kazandıralım.

HIZAL: “İZMİRLİNİN MALINI SİZ SATTINIZ”

Aydın’ın ardından bir kez daha söz alan Hızal, “ Kimse kimsenin malını bir yere satmıyor. Orası Adalet Bakanlığının ve İller Bankası ile takas yapılmış. Murat bey yıllarca bir yargıç olarak Adalet Bakanlığının lojmanlarında ikamet etmiş. İzmir’de görev yapacak adli personelin lojman ihtiyacı ile ilgiliydi o inşaat planı. İzmirlinin malını sattırmayız demekle ilgisi yok. Asıl İzmirlinin malını Bornova’da siz sattınız. 50 yıllık ağaçlar başka bir yere transfer etmek yerine kökünden kestirdiniz. Tunç Bey’in de haberi var çıkıp bana yeşili seviyorum demesin. Çiğli’deki parkı da sattınız yok park ama imar da park değil öyle olmaz. Ama samimiyet önemli bir şey. Haberimiz yok demeyin Bornova’da o ağaçları siz kestirdiniz.

“İZBETON SİYASETİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞTI ONUN DA ALTINDA KALDI”

Hızal şöyle devam etti;

Siz İzmir’in malını İZBETON’a verdiniz o da İzmir htta Türkiye siyasetini dizayn etmeye çalıştı ama onun da altında kaldınız.  Bir Kamu kurumu siyaseti dizayn için uğraşırsa işte onun da altında kalırsınız.

AYDIN: “İNŞAAT ALANI ARTTIRILMIŞ DİYORUM O RAKAMLARI DUYMUYORSUNUZ”

AK Partili Hızal’ın ardından  tekrar söz alan Aydın, “Devletin bir kurumu İzmir halkının yerini satıyor sonra gelip de diyor ki bu bir takas ve lojman falan yapılacak. Bir daha bakın tapu kaydına bu satıştır. Yok orada burada ağaç kestiniz… Peki, her şeyi yanlış yaptık o zaman verdiğim rakamları neden duymamazlıktan geliyorsunuz? 2 kat arttırılıyor inşaat alanı. Gelin Buca halkının yararına olan bir şeyi birlikte yapalım. Ya da siz tek yapın. Biz gelip geçiciyiz orası kalıcı. Ömrümüz vefa ederse torunlarımız ile oraya gide ve deriz ki buranın park olmasında bizim de payımız büyük. Siz alın takdiri önemli değil. Yeter ki İzmirli hakkını alsın.

İZTARIM’A BÜFE VE SOSYAL TESİSİ DEVRİNE TEPKİ

İzmir Fuar Kültürpark 9 Eylül Kapısı (Basmane Meydanı) üstünde bulunan sosyal tesisin işletme hakkının 360.000,00-TL/Yıl+KDV bedel ile 5 yıllığına İZTARIM A.Ş'ye devredilmesine yönelik önerge de oy çokluğu ile geçti. Bunun ardından Bornova’da yer alan Büfenin de işletme hakkı 260.000,00-TL/Yıl+KDV bedel ile 5 yıllığına İZTARIM A.Ş’ye devredilmesi önergesi de tepkiye neden oldu. AK Parti’den Grand Plazaya yazık ediyoruz. İZTARIM ne zamandır büfeciliğe başladı? Grand Plaza’nın işi neden İZDOĞA, İZTARIM’A veriliyor çıkışı geldi.

HIZAL: “BAZI ŞİRKETLER ÖZ BAZILARI ÜVEY EVLAT”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Şirketler, bürokrasi her şey bir birine girdi. Baı şirketler öz bazıları üvey. İZBETON öz çünkü başındaki adamın CHP’nin yüksek katlarında tanıdığı var. İZTARIM öz çünkü  başındaki kişinin Neptün Soyer ile iyi ilişkileri var. İZDOĞA öz çünkü başındaki kişi Soyer’in yakın bir  danışmanı. İZTARIM’a kafeterya işletmek için bir yer tahsisi etmenin ne anlamı var? Bunun için Grand Plaza kurulmuş ve yıllardır hizmet ediyor mu? Elbette zarar da edebilir ama kurulma amacı İzmirlilere sizin deyiminizle arka sıradakilere hizmet etmek. Siz Grand Plazayı siyasi işlerde görevlendiriyorunuzü parti ilerinde sonra da onun yapması gereken işi İZTARIM’a veriyorsunuz. Levent Marina’yı Grand Plaza’ya verdiniz o da özel kişiye verdi neden?”  Sözlerinin ardından Mustafa Özuslu araya girdi ve Hızal ile Özuslu arasında kısa bir atışma gerçekleşti.

Özuslu: Neden?  Kurum para kazanıyor çünkü kamu zararı yok ki

Hızal: Kurum para mı kazanıyor? Arka sıradakiler gidip orada çay içemiyor, yemek yiyemiyor. Demek ki ayrım yapıyorsunuz CHP’li bile olsa bu bizdendir bu değildir diye ayrıma tutmuş. Vatandaşı da aynı şekilde ayrıma tuttunuz. Kafanıza göre sabah kalktık burayı İZTARIM’a verelim, öğlen de İZDOĞA’ya şurayı verelim.

Hızal: “Az önce itiraf ettiniz… Orayı özel şirkete kiraya vermek için mi aldınız? Hayır. Haberleri çıkarayım mı? İzmir’in simgesi olan bir şirket vardı adamı tahliye ettiniz.

Özuslu: O şirket Levent Marina’nın içinde bir bölümdü sadece, lütfen aynı şey değil

Hızal: Şimdi burayı da İZTARIM’ a verdiniz o da başka şirkete verecek

Özuslu:  Hayır veremeyecek

Hızal: Verecek Levent Marina’ya da vermeyecek deniz verdiniz para kazanıyor ama diyeceksiniz.

Özuslu: Apartman dairesini kiralıyorsunuz 3 oda 1 salon çocuk odasındaki arkadaş ben orada kalacağım diyor. Hızal’ın bahsettiği konu budur. olmaz. O da çıkacak. Gemilerin çekek yeri ardı o gün için ön görülmeyen bir problem çıktı ve kullanamadık. O nedenle de gemilerimiz yok. 89,11’i kızakta 185 tekne de sırada işlettiğimiz marinada yer almak için sıraya giriyorlar. Biz de o daireyi 2 ye böldük ve şu an orası kar ediyor. Mehmetçik Vakfına para ödüyoruz ama kiracılarımızdan falan parayı fazlasıyla çıkarıyoruz. Elbette baştaki irade çekik yeriydi ama olmadı.

İZTARIM VE GRAND PLAZA’YA SERNAYE ARTIRIMI

İZATARIM ve GRAND Plaza’ya sermaye artırımında AK Partiden tepki geldi. AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Benim aklım almıyor GRAND Plaza  gibi bir şirket nasıl zarar ediyor. O kadar pahalı ki biz oturup bir şey içemiyoruz. Nasıl oluyor da Grand Plaza zarar ediyor” dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise Grand Plaza’nın talep ettiği sermaye artırımının nedenin maaşları ödemek olduğunu söyledi.

KÖKLÜ: “SICAK PARAYA İHTİYAÇ VAR”

Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı CHP’li Bülent Köklü,  “ İZTARIM’ın başka göreve ihtiyacı yok büfecilik yapmak istiyor diye bir şey yok,  devir edemez ibaresi de var sadece sıcak paraya ihtiyacı var diye bunu yaptık. Konu para ile ilgilidir. İZTARIM bir tarım lisesi kuracak bu sermaye artırımındaki paranın büyük bir kısmı da oraya gidecektir. Sermaye arttırdı para yetmedi, iyi kullanmadınız diye nitelendirmek doğru değildir. Bugün ekonominin geldiği durum ortada. Ülkemizde sürekli ek bütçe yapılıyor, ekonominin gerekliliği bunlar. 110 Milyon Liralık stoku var İZTARIM’ın iştirak zincire katılacak ve bu da para olarak gelecek. 100 tonluk süt fabrikası açıldı, 150 kişi istihdam ediliyor. Yani siz her şeye paranız yok olarak bakarsanız doğru değil. Bütçe büyüdü çünkü satın alma gücü bu hale geldi. 2.652 Trilyon cari açık var bu ülkede. Ülkeyi yöneten 2 kez asgari ücrete zam yapıyor. Bu ülkenin tarım politikası var? Lütfen Allah aşkına arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

“AMERİKA PAZARINA GİRDİK KOLAY MI? HERKES BİZE TEŞEKKÜR ETMELİ”

Son olarak söz alan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Elimizi vicdanımıza koyup konuşalım. Elbette işi tarım, büfeleri var mı var? Bayındır’a siz dev bir tesisi kurmuşsanız. Buna Türkiye’deki herkes ama herkes önce bir teşekkür edecek. Bayındır’da 200’den fazla insana ekmek veriyoruz. Yılda 250 Milyon TL’lik ilkem hacmine sahip bir tesisi. Bu bir kıymettir bunu hangi fabrika yapıyorsa yapsın Allah razı olsun denir. İzmirli diye bir marka yaratıldı, Amerikan pazarına girdi mi girdi? Kolay mı Amerika pazarına girmek 20 sene o pazarda çalıştım ve girdik o pazardayız. Her şeyi aştık o pazara girdik. Peynir üretiliyor, Halkın Bakkalında satılıyor. Eleştireceğiz ama insaflı da olacağız. Teslim edilecek bir hak varsa onu da teslim edeceğiz” diye konuştu.

“ZARAR ETTİ DEDİĞİNİZ ŞİRKET 85 HALK EKMEK BÜFESİ İLE UCUZ EKMEK VERİYOR”

Özuslu şöyle sözlerini sonlandırdı; “O zarar edilen denilen şirketimiz Grand Plaza 85 halk ekmek ile bu şehre ucuz ekmek veriyor ucuz ekmek bunu da ilave etmeden geçemeyeceğim. “

 

 

 

 

 

 
Bu haber 15.11.2023 20:42:24 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Cemil Tugay: Aile gibi çalışacağız

 • Güçlü Bornova için yürüdüler

 • CHP’li Duman Bucalı pazarcılarla buluştu

 • Menderes’te Çiçek Gibi Açılış

 • CHP’li Mutlu mahalleleri adım adım gezdi: Dönüşüm ve hizmet için geliyoruz

 • CHP’li Önal’dan Adalet Mahallesine trafo değil ‘Yeşil alan’ müjdesi!

 • CHP İzmir’den Seçime Özel Danışma Kurulu

 • Başkan Tugay, Balkan ezgilerine eşlik etti

 • Filiz Başkan Muhtarlarla Buluştu: 5 Yılda Hep Birlikte Çaba Sarf Ettik

 • CHP'li Mutlu'dan Kemeraltı mesajları: İlk günden çalışmaya başlayacağız

 • CHP’li İrfan Önal, Gazilerle buluştu: Bayramlarımızı görkemle kutlayacağız!

 • Başkan Gümrükçü’den çalışanlara ek protokol müjdesi

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Emeklilerin sosyalleşebileceği alanlar yaratacağız

 • CHP’li Çiçek Vatandaşla İç İçe

 • Başkan Kırgöz, 1200 araçlı konvoyla Deliktaş’ta seçim startını verdi

 • Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde Zeytinyağı Sabunu Atölyesi

 • Başkan Tugay’dan Bayraklı Şehir Hastanesi'ne monoray

 • CHP’li Önal belediye emekçileriyle buluştu

Benzer Haberler