‘Karabağlar’da 7 yıl geçti, değişen bir şey olmadı’’

Güncel / Gündem / İzmir / Yerel Yönetimler

‘Karabağlar’da 7 yıl geçti, değişen bir şey olmadı’’

AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, Muhuttin Selvitopu yönetimindeki Karabağlar Belediyesi’nin değerlendirdi
Başkan Doğruca, 2014 yılından beri Karabağlar’da değişen hiçbir şey olmadığını, verilen sözlerin yerine getirilmediğini, vatandaşların mağdur edildiğini ifade ederken hükümetin yapacağı projeleri de engellediklerini söyledi.

Karabağlar Belediyesi’nin yerel seçimlerden sonra ikinci yılında, AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca’dan, belediyenin çalışmalarına yönelik ağır eleştiriler geldi. Basın açıklamasıyla eleştirilerine sıralayan Başkan Doğruca, Karabağlar’ın 12 yıldır CHP Belediyeciliği tarafından yönetildiğini ve son 7 yılda ise Karabağlar’a hiçbir şey yapılmadığını, seçim zamanlarında vatandaşa verilen sözlerin yerine getirilmediğini, her şeyin aynı yerinde durduğunu belirtti.

Sözler havada kaldı

Verilen sözleri hatırlatan Başkan Doğruca, ‘’ 2014 yılında Eskiizmir’de vatandaşa söz vermişti. Kilimcitepe - Bozyaka-Zincirlikuyu-Eskiizimir  Caddesini genişletecekti. 7 yıl geçti. Herşey aynı yerinde duruyor. Sırrı Atalay Caddesini genişleyeceğinin sözünü vermişti. Değişen bir şey yok. Büyük araç geçerken ileri geri yapılarak araçlar ancak birbirlerine öyle yol verebiliyor. Belediye Başkanı, kadınlara söz vermesine rağmen, ilçemize Kadın Sığınma Evi yapamadı.  Seçimlerde Karabağlar’ın Kültür Sanat Merkezi haline geleceğinin sözünü vermişti. Bugün bakıldığında ilçede değil kültür sanat 12 yılı geçirmişler, bir sinema salonu yapamamışlar. Belediye Başkanı, bütçesinin yüzde 50’den fazlasını maaş olarak ödüyor.  Geri kalan bütçeyle büyük Karabağlar’a küçük küçük projeler yaparak, açılış törenlerinden nasibini alıyor. Karabağlar’da altyapı ve üst yollar yapılmadıkça, ne yapılırsa yapılsın hiçbir şey ifade etmez.  CHP 12 yıldır Belediye’yi yönetiyor. Karabağlar ilçemizin altyapısı henüz tamamlanmamış. Kibar Pazaryerini açarak, Günaltay Pazar esnafına yerlerinden feragatı şart koştular. Şimdi Günaltay Mahallesi halkı pazarlarının kalkmasını istemiyor. Başkan pazarcı esnafına şartı kaldırmazsa, hem esnaf hem halkı mağdur edecek. Normal süreçte de hızlı verilmesi gereken inşaat ve iş yeri ruhsatları, Karabağlar’a yatırım yapmak isteyen müteahhitlere ve kalkınma sağlayacak olan esnafa engel için ellerinden gelen yapılıyor. Son 2 senede ilçeler sıralamasında en az ruhsat verilen belediye olarak bayrağı önde götürüyoruz. Bunu da faaliyet raporuna eklemelisiniz, Sayın Başkan.’’ dedi.

Vaat çok iş yok

Verilen vaatlerin çok olduğunu ancak yapılan icraatlerin olmadığını ifade eden AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, ‘’General Kazım Özalp, Yeşilyurt ve Yurtoğlu Mahallerine Pazar yeri sözleri henüz gerçekleşmedi. Belediyeye bağlı olan şirketlerin borcu olmazken, Belediyenin gelirlerine rağmen oluşan 2010 yılından bu yana ödenmeyen resmi SGK ve Prim borcu 33.301.458,89 TL.  Bu tutar İller Bankası tarafından Belediyemize yatırılacak olan payımızdan kesilmiş faizli bir şekilde ödenmiştir. Sırrı Atalay Caddesi trafiğini rahatlatmak için, istimlak yapılarak, yol genişlemesi yapılacaktı. Yapılmadı ve yine Sırrı Atalay Caddesi sonu ile Aktepe Pazar yerinin kesiştiği köşedeki gece kondu neden kaldırılıp, trafiği rahatlatmadınız. Hayata geçireceğim deyip, 2 yılı geçtim 7 yıl geçmesine rağmen yerine getiremediği projeler bunlar. Bunun yanında Karabağlarda; temizlik, çöplerin toplanması, spor kompleksi eksikliği, Gençlerin Spor Sanata Eğitime yönetileceği alanlarımızın olmaması, bozuk yollar, her yağmurda su basan iş yerleri, evler ve altyapı yatırım yapılmaması ne yazık ki ilçemizi her geçen gün geriye götürüyor. Belediye’nin borcunun üzerine borç yüklenmesi, Karabağların bir meydanının olmaması, yeşil alan, park ve bahçelerin yetersizliği, çarpık kentleşme, planların uygulanabilir olmamasından kaynaklı değişimin yenilenmesinin gecikmesi, sağlık, spor ve sosyal binaların inşa edileceği alanların açılamamasından kaynaklı Karabağlarda yaşayan Karabağlı vatandaşlarımız çok ciddi zorluk ve sıkıntılarla karşılaşmaktadır.’’ dedi.

Hükümetin projelerine engel olmaktan başka bir şey yapmıyorlar

‘’Az önce saydığım birçok maddeyi projeyi ya da icraatı, söz verdiği halde yapmayan veya yapamayan Belediye Başkanı bizim Karabağların gelişimine, kalkınmasına, yenilenmesine ek katkı koyacak birçok hükümet projesinin önüne yaptığı itiraz ve açtığı davalarla, engel olmaya çalışmaktadır.’’ diye sözlerine devam eden AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, ‘’Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğü Karabağlar’da kurulsun diye, son Başbakanımız Binali Yıldırım başta olmak üzere Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ, İl Başkanımız, vekillerimiz ciddi bir girişim yapıp, Üniversite Rektörlüğünü ve Kampüs alanını Karabağlara kazandırdık. TOKİ’ye ait arazinin 78 hektar alanın, 38 hektarlık kısmı Üniversite alanı olarak planlanmış, geri kalan 40 hektar dar gelirli vatandaşlarımız ev sahibi olsun diye bunu da konut yapılması planlanmış ve ilk etapta 750 konut için kuralar çekildi. 30 bin kişinin başvuru yaptığı kurada, hane sahipleri belli oldu. Maalesef ve maalesef ki CHP’li Belediye Başkanı ne kuradan ne de plandan haberi olmadığını iddia edip, planlara itiraz etmekte. Ayrıca, Yenitepe Konutlarının başladığı 101 hektarlık alanlarda inşaatlar başlamış ve devam ederken, ilk etap tamamlanmasına yakın Spor Toto ve Loto ile bu boş alanlarda Spor Kompleksi saha yapımı ile ilgili antlaşmalar sağlandı. Hem Karabağlardaki amatör spor kulüplerinin ihtiyaçlarını giderecek hem de Karabağlar’da yaşayan gençlerimizin, insanlarımızın sportif faaliyet ihtiyaçlarını giderecek bir proje hazırlandı. Ne yazık ki CHP’li Belediye Başkanı bu alana da itiraz edip, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldı.’’ dedi.

Kentsel dönüşümde de engeller…

Her alanda olduğu gibi belediyenin kentsel dönüşümde bahanelere sığındığını ifade eden Başkan Doğruca, ‘’Kentsel dönüşüm yapılacak olan ve riskli alan ilan edilen 14 Mahalle 540 hektarlık alanda düzenleme yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait olan, dar gelirli vatandaşların yaşadığı ve sağlıksız konutların olduğu bu alanlarda, ilgili bakanlık, ilk önce 4 mahalleyi kapsayan bir planlama yaptı ve askıya çıkardı. Bu planlara da emsal yüksek ve yeşil alan yetersiz gibi bahaneler sunarak itiraz edip, bu planların uygulanmasını geciktirip neye hizmet ettiği belli değildir.'' dedi
Bu haber 3.5.2021 14:10:43 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Öner:

 • Alınan tedbirler Manisa’da işe yaradı en az vaka olan 10 il arasına girdi

 • “Turizmde Seyahat Acenteciliği Mesleği ve Sorunları” konulu söyleşi gerçekleşti

 • Torbalı Belediye Başkanlığı seçimine yapılan itirazda yeni gelişme

 • Vaka sayısı en fazla azalan İzmir’de denetimler sürüyor

 • Alaşehirli öğrencilere trafik eğitimi

 • Efeler’in ilk yardım bilgilendirmelerine başvurular sürüyor

 • Kuşadası’nda uyuşturucu operasyonu: 1 tutuklama

 • Kuşadası’nda turistler sahile akın etti

 • Yeni Menderes Köprüsü için geri sayım başladı

 • Merkezefendi’de sineklerle mücadele başladı

 • Denizlispor seçime gidiyor

 • Merkezefendi Basket’te şampiyonluğu inanç getirdi

 • Aydın’da, Nisan ayında rekor ceza

 • Yunusemre ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerinin yanında

 • Ülkü Ocakları ihtiyaç sahiplerini unutmadı

 • ’Sihirli eller, üreten zihinler’ projesi çocukların gelişimine katkı sunuyor

 • 5. kattan kamyonetin üzerine düşen çocuk hayatını kaybetti

Benzer Haberler