Türk Bayrağı
Türk Bayrağı, yılbaşı süslemesi yapan işyerlerinin dikkatine!

 

Yılbaşı haftasına girdiğimiz bu günlerde birçok esnafımızın mağazaları , işyerleri ışıl ışıl süslemeler yapay ağaçlar, biblolar bakınca gündüz ayrı güzel gece ayrı bir ışık şöleni. Hayata, çarşıya, esnafa, gözlere bir canlılık katıyor. Bu görsellik  bu güne inansın ya da inanmasın parıltılı süslemeler  bir canlılık hissi veriyor.

 

Şimdi sizlere yaşadığım bir anımı anlatmak istiyorum;  Çarşıda gezerken çok güzel süslenmiş her tarafı şıkır şıkır bir işyeri (çocuk kreşi) her dekor birbiriyle uyumlu, renk seçimleri keza belliki işi bilen kişilerden oluşturulmuş bir mekan.Tam ayrlılacaktım  oradan dışarıda cam pencere üzerindeki küçük bir bayrak direği ve iki ucunda TÜRK BAYRAĞI ama o kadar eskimiş ki Kırmızı Al bayrağımız güneşten solmuş yağmur toz ve topraktan pembe renk olmuş ve sanki sallanan bir bez parçası. Hemen işyeri sahibini çağırdım.Dükkanın süslemeleri Noel hazırlanışının güzelliğinden bahsettikten sonra bayrağımızın işyerine, evlerimize, arabalarımıza ve yüreklerimize tüm bu süslerden daha fazla yakışacağını ifade ettim.Bir  bayrağın 5-10 TL gibi paralara satıldığını onca yılbaşı süslerine verilen paralara bakınca ilk önce şanlı bayrağımızı yenilemesi gerektiğini söyledim.  Kendilerinin farkında olmadıklarını ve üzüntülerini belirttiler.Sonucunda hem fikir olduk. Kendisine Esnaf Odamıza geldiğinde  yeni bir bayrak hediye edeceğimizi söyledim. Güzel bir sohbetle ayrıldım oradan.

 

Bakmak ile görmek diye bir tabir vardır. Bizler çevremize daha dikkatli ve bu konuda duyarlı olalım. İşyeri sahibi belki bakıyordur fakat görmüyordur. Bakıyoruz yine bir çok evlerin balkonlarında bayraklarımız çok kirli yada soluk renkte. 2-3 yıldır aynı yerde aynı şekilde hiç temizlenmemiş. Bir bayrağın en fazla aynı yerde 3-6 ay kalmalıdır. Sonrasında değişmeli yada bakımı yapılmalıdır. Bir paket sigara 10-15 TL olduğu günümüzde, Bayrağımızın ise 5-10 liraya satıldığını düşünerek bayrağımızı yenilememiz gerekmektedir. Buna rağmen bayrağını bulamayan vatandaşımıza Esnaf Odamıza gelsin misafirimiz olsun çayımızı içsin Şanlı Türk Bayrağımızı biz kendisine hediye edelim.

 

İşyerlerinde, evlerimizde al bayrağımızın nazlı nazlı dalgalanışını seyrederken şehitlerimizin kanından olan bayrağımız, her zaman böyle dalgalanmalı ki bu memlekete, atalarımıza borcumuzu birazda olsun ödemiş olalım.

 

Bu duygu ve düşüncelerle güzel yurdum, Türkiyem ve Türk Bayrağına olan sevgimizi ve saygımızı böyle belli edelim.Halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.,

 

Şehitlerimizin olduğu bu  günlerde Türk Bayrağımızı çoğaltarak dalgalandıralım ki  içteki ve dıştaki düşmanlara bu memleketin onlara pabuç bırakmayacağını öğrensinler.Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalacağını bilsinler.

 

Canım Türkiyem, şanlı bayrağım canımız sana feda olsun.

İlelebet nazlı nazlı dalgalan

Sana hain bakanların gözleri kör olsun.

 

 

ÇİĞLİ ESNAF ODASI

 

BŞK. ARİF ALTIKULAÇ


Son Yazıları

02.01.2021 - Öfkelenince Neden Bağırırız
30.12.2016 - Türk Bayrağı

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları