CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç:  “DEÜ Acil Servisinden 19 Hekim Mobbing Yüzünden İstifa Etti; Derhal Soruşturma Başlatılmalı”

Güncel / Yerel Politika

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç:  “DEÜ Acil Servisinden 19 Hekim Mobbing Yüzünden İstifa Etti; Derhal Soruşturma Başlatılmalı”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda son 1 yılda mobbing nedeniyle 2 öğretim üyesi ve 17 asistan hekimin istifa ettiğini açıklayarak; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya mobbing iddialarının incelenmesi çağrısında bulundu.
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda gerçekleşen mobbing iddialarını TBMM Gündemine getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Kılıç, şu açıklamayı yaptı:

İSTİFALARIN NEDENİ MOBBİNG

“Bize gelen bilgilere göre istifaların birinci nedeni iş yoğunluğu. Sağlıkta performans diye tutturanlar, hastanelerimizi ticarethaneye dönüştürenler yüzünden artık doktorlarımız isyan ediyorlar. İstifaların ikinci ve en önemli nedeni ise mobbing!

Dokuz Eylül’den istifa eden hekimler mobbinge uğradıklarını söylüyorlar. Dekanlığın baskıları yüzünden bugün itibariyle acil servisimizde hasta bakacak doktor kalmamıştır.

MEVZUATA AYKIRI GÖREVLENDİRME YAPILIYOR

Acil Servisteki durum o kadar vahim bir hale gelmiştir ki; Dekanlık, diğer birimlere yazı yazarak görevlendirme talep etmiştir. Bu hem tıbben hem de hukuken baştan sona yanlış bir uygulamadır. Birbirinden alakasız birimlerdeki doktorlar acil servislerde nasıl bir hizmet verecektir?

DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATILSIN

Üstelik böyle bir görevlendirme mevzuattaki görev tanımına da aykırıdır, hukuki değildir. Bugün itibariyle vatandaşlarımız acil serviste sağlık hizmetine erişememektedir. Sağlık Bakanlığı’na Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’ndaki mobbing iddialarına ilişkin olarak acil soruşturma başlatması talebinde bulunuyorum. Bir an önce mobbing iddiaları soruşturulsun, İzmirlilerin sağlık hakkına erişiminin sağlanması için acilen Acil Tıp Birimindeki sıkıntılar giderilmelidir.

KOCA’YA ÇAĞRI

Sevda Erdan Kılıç, Fahrettin Koca’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda, 2023 yılı boyunca öğretim üyesi, asistan hekim ve sağlık personelleri istifa etmiş midir? Hangi alanda kaç kişi istifa etmiştir.

İstifa edenlerin gerekçeleri nelerdir?

Kurumda bu kadar fazla istifa gerçekleşmesi hayatın olağan akışına uygun mudur? İstifaların mobbing ve iş yoğunluğundan gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda sağlıkta performans politikaları kapsamında neler yapılmaktadır? Hekimlere mesai saatleri ve mesai saatleri arasında bakmaları gereken hasta sayısı konularında baskı yapılmakta mıdır? Bölümde 2023 yılı boyunca hekim başına ortalama kaç hasta düşmektedir?

Acil Tıp Ana Bilim Dalında gerçekleşen istifalar sonrası neden yeni kadro açılmamıştır?

Acil Tıp Ana Bilim Dalı Dekanı, neden diğer birimlere yazı yazarak görevlendirme talep etmiştir?

Herhangi bir branştan hekim Acil Servis’te görev yapabilir mi? Yapamazsa bu görevlendirmelerin yapılması tıbben hatalı değil midir?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve asistan hekimlerin görevleri mevzuatta tanımlanmıştır. Bu tanıma rağmen uzmanlık öğrencilerinin uzmanlık eğitimi uygulamasından sayılmayan işlerde görevlendirildiği iddiası doğru mudur?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda gerçekleşen istifalar nedeniyle vatandaşa verilen sağlık hizmeti aksamış mıdır?

 

 

 

 

 
Bu haber 1.2.2024 12:54:30 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Ömer Eşki, “Atatürkçüler kazanacak”

 • Hep aranızda olacağım

 • İrfan Önal’dan kentsel dönüşüm mesajları

 • Özel’den bayram ikramiyesinin 3000 TL olmasına tepki

 • CHP Genel Başkanı: CHP ve Özgür Özel sizi namerde muhtaç etmeyecek

 • CHP Genel Başkanı Özel'den Bakırçay çıkarması

 • Kadın emeği değerlendirilecek

 • Ritmimiz De Keyfimiz De Yerinde

 • CHP’li İrfan Önal DİSK ile buluştu: Ortak akıl vurgusu!

 • CHP İzmir'de adaylar vitrine çıkıyor: Özel'den çarpıcı '30'da 30' mesajı!

 • CHP’li İrfan Önal, ‘Bayraklı’yı sevgiyle yöneteceğiz!’

 • CHP İzmir'de Adaylar vitrine çıkıyor!

 • Kursiyerler Sertifikalarını Filiz Başkan’ın Elinden Aldı

 • Nilüfer Çınarlı Mutlu: Her sokağa hizmet götüreceğiz

 • Afetlere karşı dirençli Bornova’yı kuracaklar

 • CHP’li Cemil Tugay: Öyle çalışacağım ki insanlar 50 yıl konuşsun istiyorum

 • CHP’li Ednan Arslan: “Söyledik Demekten Usandık, Tedbir Almamaktan Usanmadılar”

 • CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç:“Bakan Protokolleri Neden Açıklamıyor?”

Benzer Haberler