Ve Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu Kararını verdi: “Baro Görevlilerine Sandıkta Veto!”

Ana Manşet / Güncel / Yerel Politika

Ve Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu Kararını verdi: “Baro Görevlilerine Sandıkta Veto!”

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı, Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu’na yazdığı yazıda Baro Görevlilerinin müşahit olmamasını istemişti. Bu karar bugün İlçe Seçim Kurulu tarafından onandı.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- 28 Mayıs’a kısa bir süre kala müşahit ve sandık görevlileri için çalışmaları sürüyor. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak her sandıkta 5 müşahittin bulunması için çağrıda bulunmuştu. Öte yandan Barolar ve avukatlar da müşahit olma isteğini dile getirmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temsilcisi Mesut Güldoğan imzalı bir yazı İlçe Seçim kuruluna gönderildi.

 “ÖZELLİKLE BARO GÖREVLİLERİ…”

Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu’na dün gönderilen yazıda da; ‘Her sandıkta Cumhurbaşkanı adaylarının tek bir müşahittiniz yer alacağı dikkate alındığında, Sandık Görevlilerimizden ve müşahitlerimizden aldığımız bilgiye göre, sandık kurulu başkanlarımızı rahatsız ettikleri, tutanakların yanlış düzenlenmesine sebebiyet verdikleri, insicamı bozdukları, seçim güvenliğini tehlikeye soktukları birlikte değerlendirildiğinde oy kullananlar ve sandık görevlileri dışındakilerin özellikle Baro Görevlilerinin sandıktan uzaklaştırılması ile ilgili karar alınmıştır’ denildi.

“BARO GÖREVLİLERİ SADECE GÖZLEMCİ OLABİLİR…”

İşte bu talep bugün İlçe Seçim Kurulu tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Kararın sonuç kısmında şu ifadelere yer verildi; Barolarda görevli başkan ve üyelerin sahip olduğu görevli belgesi ile sandık  alanlarında gözlemci olarak görev yapamayacaklarına; ancak bir seçmen olarak oyların sayım ve dökümünü izleyebileceklerine ve 298 sayılı Kanun’un 110’uncu  ve 112’nci maddeleri çerçevesinde itiraz haklarını kullanabileceklerine oy birliğiyle karar verilmiştir.”

YACAN: “YETKİ BELGESİ OLMAYAN BARO GÖREVLİLERİ SORUN YAŞAYABİLİYOR”

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Rafet Yacan ise kararla ilgili şu açıklamayı gerçekleştirdi; “Burada boşuna bir çaba var çünkü mevzuat çok net. Yani sandık kurulunda bulunabilecekler, itiraz hakkı olanlar çok net. Barolara böyle bir yetki tanımlayan mevzuat yok. Baroların partilere destek vermesini bekledik ve onlar verdiler de zaten, bize gönderilen hukukçularımıza biz bir yetki belgesi ve müşahit belgesi verdik. Parti tarafından görevlendirilenler de bir sorun yok. Bir itiraz var bunun için bir belge verdik bir de şikayet var bu ikisi bir birinden farklı. İtiraz da yetkililer bunu İlçe Seçim Kuruluna yapabiliyorlar. Sandık alanında bir girişimde bulunabilmelerinin tek koşulu da ya o sandığın seçmeni olmak ya da müşahitti olmaktır. Biz tedbirimizi aldık ama barodan görevlendirilip parti ile hiç iletişim kurmadan giden arkadaşlar orada bir yetkileri olmadığı için sorun yaşayabiliyor. Bizimle hiçbir iletişim kurmadan sandık alanına gidip müdahale edilirse sorun yaşayabilir. Yani yetki belgesi olanlar bir sorun yaşamıyor” ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 22.5.2023 11:59:13 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Soyer Kemal Kılıçdaroğlu’nun hayatını anlatan belgeseli izledi

 • Çiğlililer Baharı Karşılama Pikniğinde Buluştu… Gümrükçü; “Yarın Bir Kez Daha Baharı Karşılayacağız!”

 • CHP’li Yücel: Vatanını seven sandığa gelsin!

 • Başkan Soyer’den Temmuz için müjde: “Bu yaz İzmirliler buz gibi Şaşal’la susuzluklarını giderecek”

 • Körfez turuyla “yaza merhaba”

 • Aqua Yaşam Havuzları açıldı

 • Tugay, “Tüm gün sandık başında olacak, akşam da sandık peşinde koşacağız”

 • İZSU'da 3 saatlik faaliyet maratonu… “İzmir Kendisiyle Yarışıyor”

 • “TOKİ’nin imal ettiği su deposu kullanılamaz”

 • Başkan Soyer Bayındır Çırpı'da Roman yurttaşlarla buluştu: “Yüreği her zaman sizinle olan bir ağabeyiniz var”

 • Başkan Soyer: Körfez için en önemli adımlardan biri

 • CHP’li Vekil Yücel, kadınlara seslendi: “Seni recm edecek kadar ileri gidebilecek bu karanlık zihniyete, dur demelisin!”

 • “Bizim asli meselemiz sizlere sahip çıkmak”

 • Çiğli’ye Halkın Bakkalı…Soyer: “İzmir’in en çok ihtiyaç duyulan mahallelerine gidecek”

 • Van’da Aldığımız Oyları Kıymetli Buluyoruz Ve Bu Oyları Daha Da Çok Yükseltmeliyiz

 • İzmir’in 2026 Avrupa Gençlik Başkenti çalışmaları konuşuldu

 • Narlıdere’nin Spor Okullarında Sertifika Heyecanı

 • Başkan Soyer Roman yurttaşlarla bir araya geldi“Pazar günü Türkiye’de değişimin önünü açabilirsiniz”

Benzer Haberler