İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde sonuç bildirgesi şekilleniyor

Güncel / Yerel Yönetimler

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde sonuç bildirgesi şekilleniyor

Tarihi Bıçakçı Han’da paydaş buluşmalarının son oturumu yapılacak. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ise birçok uzman isim dinleyicileriyle buluşmaya devam edecek.
Millet İttifakı partilerinin ekonomi politikalarından sorumlu genel başkan yardımcıları ise “Millet İttifakı Ortak Politikalar Metni Paneli”nde buluşacak.

“Yeniliğe Davet” başlığıyla yapılan ve geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi dördüncü gününde. Yedi gün sürecek kongre etkinlikleri dördüncü günde iki farklı mekânda paralel olarak sürecek.

Tarihi Bıçakçı Han’da paydaş buluşmalarının ikinci ve son oturumu yapılacak, paydaşlar bildirgelerine son hâllerini verecek. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ise birbirinden değerli birçok isim dinleyicileriyle buluşmaya devam edecek. Konuşmaların ardından ise Millet İttifakı partilerinin ekonomi politikalarından sorumlu genel başkan yardımcıları “Millet İttifakı Ortak Politikalar Metni Paneli”nde buluşacak.

PAYDAŞ BULUŞMALARI SON GÜNÜNDE

Kongrenin dördüncü gününde işçi, çiftçi ve sanayici-tüccar-esnaf grupları, 2022’nin Ağustos ayından beri üzerinde çalıştıkları bildirgeleri nihai hâline getirmek için son kez toplanacak.

Hazırlanan bildirgeler, kongrenin son gününde tüm delegelerin oylarına sunulacak ve sonuç bildirgesi ortaya çıkacak. Türkiye'nin ikinci yüzyılının iktisat politikalarında rol oynayacak sonuç bildirgesi, 21 Mart’ta tüm Türkiye ve dünyaya ilan edilecek.

AFETLERE HAZIRLIK KONUŞULACAK

“Doğamıza Davet” başlığıyla yapılacak dördüncü günde AASSM’de Özlem Gürses’in sunumuyla yapılacak günde özellikle depremle ilgili birçok uzman konuşma yapacak. ODTÜ’den Kentsel Çalışmalar Uzmanı Prof. Dr. Tarık Şengül, İTÜ’den jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, Koç Üniversitesi’nden iktisatçı Prof. Dr. Kamil Yılmaz ve İTÜ’den jeolog Prof. Dr. Naci Görür dinleyicilerle buluşacak.

Öğle arasının ardından depremle ilgili sunumlar İTÜ’den jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve Japon mimar Hiroyuki Unemori ile devam edecek. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Dr. Güven Eken, Genç İşsizler Platformu Kurucusu ve iktisatçı Dr. M. Murat Kubilay, Chicago Üniversitesi’nden iktisatçı Prof. Dr. Ufuk Akçiğit konuşmalarını yapacak.

SHİVA VE MCAFFEE KAPANIŞ KONUŞMALARINI YAPACAK

Günün kapanış konuşmakarını ise araştırmacı yazar ve ekoloji aktivisti Prof. Dr. Vandana Shiva ve Massachusetts Institute of Technology Dijital Ekonomi Girişimi Kurucusu Prof. Dr. Andrew McAfee gerçekleştirecek. Shiva “Doğa Ana ve İnsanlığın Geleceği” başlıklı konuşmasıyla dinleyicilerle buluşacak.

McAffee ise “Demateryalizasyonun Gücü” başlıklı konuşmasında “Daha az doğal kaynak tüketirken ekonomiyi nasıl büyütebiliriz ve dijitalleşmeyi kullanabilir miyiz?” sorularının cevabını arayacak.

MİLLET İTTİFAKI GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI İZMİR’DE

Konuşmaların ardından Güldem Atabay’ın moderatörlüğünde Millet İttifakı partilerinin ekonomi politikalarından sorumlu genel başkan yardımcıları “Millet İttifakı Ortak Politikalar Metni Paneli”nde buluşacak.

Panele Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin, İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale ve Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir katılacak.

SONUÇ BİLDİRGESİ 21 MART’TA DUYURULACAK

Sivil, şeffaf ve tümüyle katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 21 Mart’ta sona erecek. Yeni yüzyıla yön verecek politika önerilerini içeren bildirge, tüm Türkiye ve dünya ile paylaşılacak. Kongreye katılım “İktisat Kongresi” mobil uygulamasından sağlanabiliyor. Ana oturumlar için ilgili güne kayıt yaptırmak ve verilen karekodu etkinlik alanında göstermek yeterli oluyor. Kongrenin tamamı İzmirTube YouTube kanalından canlı olarak yayınlanıyor.

Kongrenin sekreteryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. Kongre programı ve diğer tüm detaylar için iktisatkongresi.org ziyaret edilebilir.
Bu haber 18.3.2023 11:37:49 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde sonuç bildirgesi şekilleniyor

 • Bayraklı, Çanakkale zaferini kutladı

 • AK Parti İzmir’de Arabulucu&Avukat Gezici, Milletvekili Aday Adayı oldu

 • CHP’li Sındır, “iktidar giderayak ormanlarımızı ve küçük çiftçilerimizi feda ediyor”

 • AK Parti İzmir İl Başkan Vekili Nail Kocabaş’tan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi 108. Yıl Mesajı

 • Atatürk öncülüğünde milli bilincin ve uyanışın 'önsözü' 108 yıl önce Çanakkale'de yazıldı: Tarihi değiştiren zafer

 • Bölge İdare Mahkemesinden emsal kararı... Depremzedelere müjdeli haber

 • Büyükşehir'de gündem borçlanma ve siyasi kariyer; CHP’li Aydın: “Kapısını Çaldığımız Kurumlar ya Ekonomik ya da Siyasi nedenlerle Kredi vermiyor!'

 • Francis Fukuyama: “Demokrasinin yeniden inşa edilmesi önemli”

 • Prof. Dr. Bilge Yılmaz: Geleceğimiz çok parlak

 • Yenifoça İztaşıt Seferleri 16 Nisan'da Başlıyor

 • Prof. Dr. Demiralp: Çözümü biliyoruz, başarıyla yürüme gücüne sahibiz

 • Doç. Dr. Erol Köroğlu: Daha farklı bir Türkiye için eleştirel okurlar yetiştirmeyi başarmalıyız

 • İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin üçüncü gününde paydaş grupları buluştu

 • Harmandalı Planları Büyükşehir Meclisi’nde

 • Prof. Dr. Halıcı: Atatürk Türkiye’nin ilk büyük girişimcisidir

 • İhtiyaç Haritası Kurucusu Özgür: Tek dileğimiz umutlu olmak, çalışmak ve gönüllü olmak

 • Uzmanlar “Geleceğin Şehirleri” çalıştayı için İzmir’de buluştu

Benzer Haberler