Büyükşehir`de gündem borçlanma ve siyasi kariyer; CHP’li Aydın: “Kapısını Çaldığımız Kurumlar ya Ekonomik ya da Siyasi nedenlerle Kredi vermiyor!`

Güncel / Yerel Yönetimler

Büyükşehir`de gündem borçlanma ve siyasi kariyer; CHP’li Aydın: “Kapısını Çaldığımız Kurumlar ya Ekonomik ya da Siyasi nedenlerle Kredi vermiyor!`

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde AK Parti ile CHP arasında 'Borçlanma' tartışması yaşandı. Başkan Tunç Soyer'in 1 milyar TL'lik borçlanma aracı talebine AK Parti'den ret gelirken, CHP grubu AK Parti'li Hızal'ın siyasi kariyer hedefini meclise taşıdı.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı üçüncü bileşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde başladı. Meclis, Ege Şehir Planlama Şirketi genel Müdürü Erkan Tükenmez'in Çiğli'de belediye çalışanları için yapacağı konutlara ilişkin sunumla başladı.

İSTİFALAR OKUNDU

Milletvekili aday adaylına müracaat etmek için meclis üyeliğinden istifa eden Nilay Kökkılınç, Dilek Yıldız, Selahattin Şahin'in mecliste istifa dilekçeleri okundu. Fikret Mısırlı'nın ise AK Parti'den istifa ettiği ancak meclis üyeliğinin devam ettiği kaydedildi.

AYDIN: “NİLAY HANIM İNŞALLAH İZMİR’İ MECLİSTE DE TEMSİL EDER”

CHP Grup Başkanvekili  Murat Aydın, “Partimizin Grup Sözcülüğünü başarı ile 4 yıldır sürdüren Nilay Hanım’a çıktığı bu yolda başarılar diliyorum. Umarım her şey güzel olur ve Mecliste de İzmir’i temsil eder. MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ve AK Partili Meclis Üyesi Dilek  Yıldız Hanım’a da başarılar dilerim” dedi.

AK Parti’den istifa ederek, İYİ Parti’ye geçen Fikret Mısırlı, komisyonlardan istifa ettiğini meclise bildirdi.

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ UMUTLU OLDU

MHP Grup Başkanvekilliğine Bergama Meclis Üyesi Cüneyt Umutlu seçildi.

KOMİSYONLARIN YENİ ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI, O KOMİSYONDA BİR İLK

Fikret Mısırlı’nın  yerine Plan Ve Bütçe Komisyonu üyeliğine  AK Parti’den Ahmet Uğur Baran,  yine Fikret Mısırlı’nın yerine Sokak Hayvanlarını Koruma Komisyonu üyeliğine  AK Parti’den Ertuğrul Akgün,  Nilay Kökkılınç’ın  yerine Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Üyeliğine CHP’den Taner Kazanoğlu  ve ilk kez komisyonda bir erkek yer almış oldu. AK Partili Dilek Yıldız ile  CHP’li Nilay Kökkılınç’ın yerine Aile Ve Çocuk Komisyonu Üyeliklerine; Çile Özkul ve   İlhan Dal seçildi.

Öte yandan Selahattin Şahin’den boşalan 4 komisyon için de seçim yapıldı;  Ulaşım Komisyonu Üyeliğine  MHP’li Hakan Şimşek, Deprem Ve Afet Komisyonu Üyeliğine Barış Bükülmez,  Turizm Ve Fuarcılık Komisyonu Üyeliğine Cüneyt Umutlu, Avrupa Birliği Ve Dış İlişkiler Komisyonu Üyeliğine  Hakan Şimşek seçildi.

UZUNDERE KONUTLARI KANUNEN DEPREMZEDELERE SATILAMAZ

Uzundere'deki Büyükşehir Belediyesi'ne ait konutların satılması mecliste AK Parti ve CHP arasında tartışmalara neden oldu. Cumhur İttifakı tarafından verilen, Uzundere'deki konutların depremzedelere satılmasını içeren önerge reddedildi. Önergenin reddediliş sebebini anlatan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, "Kamudaki lojmanların satılmasına ilişkin düzenlemeden bahsediyorum. Bu lojmanların içinde oturanlara satılması fikrindeydi hükümet ama  mevzuat buna elvermedi, yasal bir değişiklik yaparak yine ihaleye çıkılması, içinde oturan kamu görevlisine teklif edilmesini öngördü ama bizdeki önergede böyle bir durum yok. Bizim ihale kanunları dışında satmamız mümkün değil. Önkoşullar koymamız da mevzuat açısından mümkün değil. Başka türlüsü mümkün olamadığı için bu durumla karşı karşıyayız. Elimizdeki düzenleme bunu gerektiriyor" dedi.

AYDIN: “BİZİM YETKİMİZİ AŞAN BİR DURUM”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Bu konutların öncelikle İzmir’de oturan depremzedelere satılması gerektiğin  Tunç Başkan’da söylemişti ancak burada yasaya takıldığımızı ve bu hususta araştırma istemişti. Merkezi hükümette bizimle aynı karardaydı ama mevzuat izin vermiyordu ve yeniden bu konutların ihaleye çıkılarak ve indirip yapılarak içinde oturana buranın satılmasını ve o kabul etmez ise  başkasına satılması formülünü getirdi merkezi hükümet ama  bizim yetkimizi aşan bir konu olduğu için biz bunu yapamıyoruz. Başka türlüsü mümkün değil ihale mevzuatı sınırlı bir kesime satışa imkan tanımadığı için bu yola başvurduk” dedi.

BİNALARA DURUM TESPİTİNDE ‘YÖNETİM KARARI’ İBARESİNE ŞERH

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin yaşadığı binaya dair fikir sahibi olmasını sağlamak için yapı durum tespiti başvuru sürecini başlatmıştı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile yürütülen çalışmada başvuru sırasında  apartman yönetiminden onay alınması yönündeki ibareye AK Parti Grubundan şerh ve eleştiri geldi. 1-Yapılacak olan Protokol öncesi başvuruda kat maliklerinin ‘oybirliği’ yerine oyçokluğu ya da bireysel başvuru yeterli olması. 2-Yapılacak olan çalışma neticesinde bina riskli değerlendirilirse oda belediyemize yazmalı ve resmi işlem başlatılması hususunun Protokol’e eklenmesi. 3-İlgili bütçenin her türlü sosyo-kültürel faaliyetler bütçelerinden transfer edilerek 5000 konut sayısının İzmir’e ihtiyaç duyduğu adette inceleme yapılması koşulları ile evet (olumlu) oy kullanıyoruz.” Şerhi ile neden 1 kişi istese de bu çalışma yürütülmüyor çıkışı sonrasında CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın’dan şu açıklama geldi;  Bir apartmanın temsiliyeti apartman yönetim kuruluna ait yani yok efendim 90 kişilik apartmanda 70 kişi olmazsa ne olacak. Bir kişi de isterse yapalım iyi de siz bu konuda bir yasa çıkarmadınız. Biz bir tarama testi yapacağız ama bu ön inceleme çalışmasıdır. Zaten apartmanda oturan bir kişin tek başına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite edilmiş şirkete başvuru yapabilirler. İnsanlar ama hemen bu süreci başlatmak istemiyor çünkü binası riskli ise 1 yılda boşaltmaları lazım ama yapılarının durumunu da merak ediyorlar. Bu nedenle Büyükşehir bunu yapıyor. O binaların tüm projelerine bu oda ile bakıyoruz. Evet, apartman yönetimin talebi olmadan siz kişilerin binalarına, konutlarına nasıl girersiniz? O nedenle bir kişi başvurusu ile olmuyor. Yapılan işlem riskli yapı analizi değil, bina bazında ön inceleme yapılmaktadır.”

URLA MEKANİK AYIRMA TESİSİ YOLA ÇIKTI

Urla Katı Atık Transfer İstasyonunun, Mekanik Ayırma Tesisine dönüştürülmesi meclis gündemine geldi. Cumhur İttifakı grubu önergeye red oyu vererek, güzergahın yanlış olduğunu, güzergah üzerinde zeytin ağaçları olduğunu öne sürdü. Millet İttifakı grubu ise alternatif yol olmadığını, otobanın kenarından geçildiğini ve tesisin varlığının doğru olduğunu kaydetti. CHP Urla Meclis Üyesi Bülent Köklu; Katı Atık Transfer tesisi burası ve yok Büyükşehir burasını bertaraf tesisi yapacak, çöp yığını yapacak deniyor, bu doğru değil. Bu üzücü ve mesnetsiz bir şey. Burasının yeni bir Harmandalı olacağını söylemleri hoş değil. Niyetlerinin de ne olduğunu sonradan öğrendim. Bu tesisi mekanik bir ayrıştırma yapacak. Buradaki ayrıştırma sonrası bir geri dönüşüm olacak ve 6 milyon 800 bin gibi de bir gelir olacak. Urla halkı rahat olsun bir sorun söz konusu değildir. Zeytin ağacı yok” dedi.

BORÇLANMA TARTIŞMASI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meclisten 1 milyar ihraç bazlı borçlanma aracı yetkisi istedi. AK parti grubu, borçlanmayla nereye kaynak aktarılacağının bilgisi verilmediğini savunarak talebe MHP Grubu ile birlikte ret oyu verdi.

KÖKLÜ: “YENİ BİR YÖNTEM İLE İHTİYACIMIZI GİDERECEĞİZ”

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Köklü, bu uluslararası bir borçlanma değil, yurt içi bir borçlanmadır. Ülkemizdeki politika faizi uygulamaları kredi kullanmayı zor duruma sokmuştur. Kredi faizleri de yüzde 32’lerdedir, yani kredi alsak büyük bir faiz ödeyeceğiz. Yatırıma dayalı kredi alırsak düşük faizli oluyor ama Cumhurbaşkanlığı ve Hazine onayı gerekiyor. 2022 Şubat’ında yaptığımız hazine onaylı kredimiz hala onaylanmamış durumdadır. Belediyelerin gelirini arttırmaları ancak yasa ile olur, dolayısıyla alternatif çözüm ve finansman yolu arıyoruz. Önergenin içeriği bir finans yönetimidir. Teminatsız ve uluslarasın güvene dayanan kredi notumuz sonrasında bu krediyi alabiliyoruz. Yeni bir finans yöntemi ile ihtiyacımızı gidereceğiz” diye konuştu.

HIZAL: "KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SINIFTA KALDINIZ"     

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Cumhur İttifakı olarak muhalefetimizin bazı CHP'li meclis üyeleri tarafından anlaşılmadığını düşünüyorum. Konuşulan konu, borçlanma yöntemi, tekniği değil. Temel itirazımız borçlanmaya. Büyükşehir'in borçlanmasına elbette itirazımız yok, elbette belediye bir takım yatırımları hayata geçirmek adına borçlanmalıdır, buradaki sorun bu borçlanmanın neye yönelik olduğuna ilişkin hazırlığın olmaması. 4 yıldır dile getirdiğimiz binlerce temel sorun var, kentsel dönüşüm, altyapı, ulaşım ve bunlara benzer yüzlerce sorun var. Çıkalım trafiğe bakalım. Bu sorunları çözme performansı açısında İzmir Büyükşehir Belediyesi sınıfta kalmış bir belediye. Sizin iktidar olduğunuz dönemin kentsel dönüşüm verilerinizi verdim, geçtiğimiz mecliste. Başkanınız 2,5 oranı ile dalga geçti, ben onu 3 yapayım. Kentsel dönüşüme sıfır lira bütçe ayırdınız, vatandaşın parasıyla yapmaya çalıştınız, şimdi de 1 milyar lira kredi istiyorsunuz. Temel sorun bu. Yoksa elbette kredi çekebilirsiniz, yatırım yapabilirsiniz ama o yatırımın ne olduğu konusunda bu meclise bilgi vermek zorundasınız" çıkışında bulundu.

"PROTOKOL BELEDİYESİNE ÇEVİRDİNİZ"

İZBETON'a yönelik eleştirilerde bulunan Hızal, "Aksi takdirde  maaş ödemiş olursunuz, o zaman 25 milyarı ne yaptınız? Siz bu belediyeyi protokol belediyesine çevirdiniz. İşinize geldiği gibi kıymetli arazileri satıyorsunuz, 300 milyon gelir elde edilecek yerde kat karşılığı sözleşmeleri yapılıyor ve bu meclisin haberi yok. Sonra Grup başkanvekiliniz çıkıp bu belgeleri nereden bulduğumuzu soruyor, o belgeleri bu belediyede kentini seven kişiler verdi. Biz buradayız, bir serçe misali bu şehre nasıl katkı koyacaksak 4 yıl mücadele ettim, bunun şahidi de Tunç Soyer'dir. Farkında olmadığı bürokrasideki sorunları kendisine ilettim ve mücadele verdim, yine veririm" diye konuştu.

"İZBETON ASFALT ÜRETEMİYOR"

Hızal açıklamasını şöyle sürdürdü:

Biz Buca - Bornova arasındaki İzmir trafiği için kıymetli olan tünel ve viyadük inşaatının durumunu konuştuğumuzda; bitiyor dediniz. Soyer 900 milyon yatırım yaptığını ve geçtiğimiz Mayıs ayında açacağını söyledi, açılmadı. 25 milyar bütçe var, açılmadı. Büyükşehir'in vizyon projesi olarak lanse ettiğiniz Mavişehir'deki opera binası hangi aşamada? Bu proje için 3 milyara ihtiyacınız var, bunun yapılmaması kabiliyet, sonra bankalar bize kredi vermiyor dersiniz. Artık şapkanızı çıkarıp önünüze koyun. Bu şehirdeki sorunları çözmesi gereken şirket asfalt üretemiyor. o şirketin çalışanları servis verilmediği için iş için toplu taşımayla gitmesi gereken yerlere gidiyor.

AYDIN: “KAPISINI ÇALDIĞIMIZ ÇOĞU KURUM YA EKONOMİK YA DA SİYASAL NEDENLERLE KREDİ VERMİYOR”

CHP Grup Başkanvekili  Murat Aydın, “Sayın Hızal önümüzdeki mecliste İl Başkanı olacağı için faaliyet raporu konusunu önden açtı.  Nisan ayında mecliste olmayacak ya. Bu ülkede krediye erişmenin ne kadar zor olduğunu bilmeyen bir iş insanı var mı? Bugün İzmir’de konut projesi için reklam var ve orada 36 ay vade ile yazıyor, sanki çok uzun bir süreymiş gibi. İslam ansiklopedisi mugalatayı şöyle tanımlar ‘muhatabın hata yapması, yanlış yöneltme, yanıltmak için yapılan her türlü yöntem’ şu an yapılanda budur. Borçlanma yetkisi istiyoruz sanmasın vatandaş biz zaten borçlanma yetkisini aldık, biz burada borçlanma için yeni bir araç geliştirdik ve başkana yetki veriyoruz. Kapısını çaldığımız banlara ve kurumların çoğu mali nedenlerle bazıları da siyasal nedenlerle kredi veremiyor. Her yıl belediyenin bütçesini ve faaliyetini burada tartışıyoruz. Biz her sene de şununla övünüyoruz yüzde 48 yatırıma ayrılıyor, merkezi hükümetin yönettiği bir tane kamu kurumu bu bütçeyi yatırıma ayırıyor mu? Hadi gösterin” ifadelerini kullandı.

Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü;

“RİCA MİNNET İLE BAKANLIKTA İŞ Mİ ÇÖZÜLÜR, DEVLET BÖYLE Mİ YÖNETİLİR?”

Kentsel Dönüşüme yok bütçe ayırmadınız yahu biz kooperatif ile bunu yapıyoruz, bunu bilmyor musunuz? Fikirtepe, Sulukule  örneklerine bakarsak biz sizin gibi  gidip orayı dümdüz yapıp, insanları sürün kentsel dönüşüm yapmıyoruz.  Biz böyle yöntem kullanmıyoruz. Ha bir de 10 binlerce temel sorun var diyor, saysana ya 5 tane sayarsın ancak. Sürekli bu mecliste bir şey diyorsunuz ve inanın ki çok üzülüyorum. Bakanlığa bir yazı mı yazdınız bize söyleyin halledelim diyorsunuz ya arkadaşlar lütfedip cevap versinler ya Büyükşehir aracı mı kullanacak bakanlıkta bir işini yaptırmak için, hatır gönül ile bana iş yapma ya doğru mu kabul et, yanlış mı reddet. Ya Özgür Bey kredimiz takıldı gidin çözün dememe gerek olmamalı ama oluyor, ya devlet böyle mi yönetilir? Devlet böyle mi olur? Bu övündüğünüz şey iyi bir şey mi? Kurumsal kimliğimiz ile bir talepte bulunuyoruz kabulse kabul, ret ise ret ya. Bu zihniyetin değişmesi lazım.

“ÖNCELİKLERİMİZ SİZİNLE FARKLI”

Siyaset dediğiniz şey parayı kimden alacağınız ve nereye harcayacağınızdır, bütçedeki tercihlerimizi yanlış bulmanız çok doğal siz AK Partisiniz biz CHP, sizin önceliğiniz ile bizim ki aynı değil. Bu şehirde insanların sanata da, heykele de ihtiyacı var. İdeolojik eleştiri yapıyorsunuz. Evet eleştirebilirsiniz hakkınızdır, ama  bir şeyi nasıl yapacağımız nasıl bunu gerçekleştireceğimiz de bizim hakkımızdır.  

"MURAT AYDIN ÇETİN BİR RAKİPTEN KURTULMA NİYETİNDE"

CHP'li Aydın'a yanıt veren Hızal, "Murat Bey'in benim siyasi kariyerimle ilgili açıklaması oldu. Ben meclis üyesiyim, grup başkanvekiliyim, tabi kendisi çetin bir rakipten kurtulma niyetinde. Ben burada olmasam da her arkadaşım çok çetin" ifadelerini kullandı.

 

 
Bu haber 17.3.2023 21:13:56 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Sayıştay'dan Büyükşehir'e Kooperatiften Alıma Veto: Soyer’den Darbe Çıkışı!

 • CHP’li Aslanoğlu: “İktidar süt alınmasını engelledi!”

 • Narlıdere’nin Minikleri Play-Off’u Garantiledi

 • Tugay: “Karşıyaka’mızı Taziye Evi’ne kavuşturuyoruz”

 • Güzelbahçe Kahramandere’de çalışmalar tamamlandı

 • Buca’nın Antika ve 2.El Pazarı için ön kayıtlar başladı

 • Başkan Sandal “Halkımızın yanındayız”

 • Torbalı’da Akkaş Başkanlık İçin Yola Çıktı

 • CHP’li Tunus Bayraklı’dan Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı Başvurusunda Bulundu

 • Ahmet Adnan Saygun’da muhteşem 100. Yıl konseri

 • Büyükşehir’den amatör spor kulüplerine destek

 • Hayvan Dostu Belediye

 • Dikili Belediyesi’nden yakacak yardımı

 • Büyükşehir'de bütçe maratonu tam gaz…ESHOT'a dev bütçe ve Torbalı tartışması

 • Gaziemir Belediyesi’nden beş yıldızlık başarı

 • Eski başkan 'Büyükşehir için ben de varım' dedi!

 • Başkan Sandal vites yükseltti:“Yolları ve kaldırımlarıyla daha modern Bayraklı”

 • Karşıyaka’da Cumhuriyet ve kadın konuşuldu

Benzer Haberler