Çiğli Meclisi’nde Menderes Çöp Tesisi isyanı; CHP Grubu: “Haykırıyoruz bu tesisin önündeki engeli kaldırın Harmandalı Çöp Tesisi bu ilçeden kalksın!”

Güncel / Yerel Yönetimler

Çiğli Meclisi’nde Menderes Çöp Tesisi isyanı; CHP Grubu: “Haykırıyoruz bu tesisin önündeki engeli kaldırın Harmandalı Çöp Tesisi bu ilçeden kalksın!”

Çiğli Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısı ikinci birleşimi Başkan Vekili Ali Rıza Koçer’in idaresinde gerçekleşti.  Meclisin ana gündem maddesi bir kez daha Harmandalı Çöp Tesisi oldu.
Sevilcan GÜNAY/ EHAEGE- Harmandalı Çöp Vahşi Depolama Alanının varlığı ile ilgili Deprem ve Affet Bölgesi Komisyonu önergenin reddine karar verdi. Kararda ‘Çiğli Belediyesi’nin yetkisi dahilinde olmaması’ gerekçe göstertildi. Öte yandan önergede Menderes Katı Atık Tesisinin bir an önce açılması gerektiği belirtildi.

 

Önergenin reddedilmesinden sonra AK Parti ve CHP Grubu karşı karşıya geldi. CHP Grubu, bunun etik olmadığını savunurken, AK Parti Grubu ise bu tavsiye kararı ne olacak ki yaklaşımında bulundu. Önerge oy çokluğu ile reddedildi.  

KANER: “TAVSİYE KARARI ALAIM”

AK Partili  Meclis Üyesi  Özgür Kaner, Mecliste bu önergenin kabul edilerek Büyükşehir Belediyesi meclis gündemine gitmesi gerektiğini savundu. Kaner, “Bu çöpe herkes hayır diyor, bunda hemfikiriz, çöpü hiç birimiz istemiyoruz. Biz Çiğli Halkını temsilen buradayız ve Büyükşehir Belediyesi çöp konusunda bir karar alabilir ama önce Çiğli Meclisi’nin sesi oraya taşınmalı. Çiğli Kent Konseyini de kuran biziz. Kent Konseyi’nin yönetmeliği de kent konseyi bir karar alırsa belediye meclisi bunu ilk toplantısında belirler ve kamuoyu ile paylaşır diyor. Çiğli Kent Konseyi de bunu yaptı; bir basın açıklaması ile bunu duyurdu. Ama şimdi komisyonda reddediliyor. Ben komisyonda da dedim biz bir karar alalım, tavsiye kararı da olur. Biz bunu Büyükşehir’e gönderelim. Bu kararı alsak ne olacak Büyükşehir ne diyecek ki bize? Biz önergemizin arkasındayız” diye konuştu.

ÇETİN: “BURADA TOPU BÜYÜKŞEHİR’E ATMAK DOĞRU DEĞİL”

CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Çetin, “Biz çöpün kaldırılmasını istiyoruz, her türlü çalışmanın yanındayız. Biz mutlaka kalksın bu çöp istiyoruz. Ama çöp Menderes yüzünden kalkmıyor. ÇED raporu yok diye kalkmıyor. Biz burada Kent Konseyi’nin akademik çalışmalarını aldık deklare ettik, ulusal basına verdik. Ama burada topu sadece Büyükşehir’e atmak doğru değil, çünkü ÇED Menderes’in açılmasının önünü açmalı” dedi.

İNCESU: “MENDERES’İN ÖNÜNDEKİ ENGELİ KALDIRIN, AK PARTİ GRUBU OLARAK BİZE DESTEK OLUN”

Çiğli Belediyesi Meclis Üyesi ve Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu, “Depremde büyük bir facia yaşandı, yarın Harmandalı’nda da bunun yaşanmayacağını bilmiyoruz ne yazık ki. Komisyon kuruldu ve 4-5 gün önce toplandık, önümüzdeki hafta yine toplanacağız. Çiğli’de, Büyükşehir’de, CHP, AK Parti Grubu ’da, Odalar da hem fikir bu çöp kalkmalı. Menderes ÇED süreci Tarım İl Müdürlüğü tarafından bu ay onaylamazsa Harmandalı çöp tesisi daha 2-3 yıl bekleyecek. Ben buradan haykırıyorum. İkinci bir facia yaşanmasın. 24 Şubat’ta dolacak olan anlamsız bir itirazın önüne geçsin. Menderes’te modern bir tesis olacak. Bir imzayı AK Parti Grubu kaldırtsın ve bu sorunda bitmiş olacak. Geçen yine bunun için yazı yazdım, cevap verilmedi. Ben AK Parti Grubundan rica ediyorum ÇED üzerindeki itirazı kaldırıp tarihe geçsinler. Diğer türlü tartışmalar siyasidir. Çözüm belli arkadaşlar, orada tesisin zeytinlere zararı yok” diye konuştu.

BOZTEPE: “BİZ ÇED RAPORUNA MÜDAHALE EDEMEYİZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Hüsnü Boztepe, “15 yıldır çözüm arıyoruz, o Menderes’teki alana 3 kez gittim. ÇED raporu verin diyorsunuz ama zeytin kanunu var. Burada bizim böyle bir gücümüz yok biz ÇED raporuna nasıl müdahale ederiz arkadaşlar. 15 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi neden 3-5 alternatif yaratmadı? Olmaz bakanlık olmaz diyor, gidin yolu görün gene de olmaz. Olmuyorsa alternatif bulun arkadaşlar. Sen bir yer bulmuşsun ben burayı istiyorum bu da olmaz. Biz karar alsak da yaptırımı yok ama sesimizi duyururuz. Evet dersek gündem olur. Tavsiye kararını alalım diyoruz biz” dedi.  

ÇAĞLAYAN: “ŞU AN YAPILMAK İSTENEN BAĞCIYI DÖVMEK”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi Meclis Üyesi Suat Çağlayan, “Olaya İzmir sorumluluğu içinde bütüncül bakmamız lazım. Burada çıkan bir raporu destekleyip, desteklememek değil konu. Büyükşehir’in kucağına gelin topu atalım olmaz. Bu üzüm yemek mi bağcı dövmek mi? Şu an istenen olay bağcıyı dövmek, üzüm yemenin yolu sorunu çözmek. Merkezi hükümet bunu çözmese, Büyükşehir’in eli kolu bağlanmış olur. Arkadaşlarımızın dediği gibi ÇED raporu olayı çözülmeli. Bu bağcıyı dövmekten öteye gitmez ve bağcı da Büyükşehir olur. Tavsiye kararı etik olarak doğru olmaz, tüm yükü Büyükşehir’e atmak, bizden top gitsin de onlar ne yaparsa yapsın demek olur” ifadelerini kullandı.

TOKMAK: “İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

CHP’li Meclis Üyesi Edibe Tokmak, “Taş ocağı, maden derken zeytinler yok oluyor. Neler yaptığınızı biliyoruz, ama şu an zeytini bahane ediyorsunuz. Biz de çöp kalksın istiyoruz ve modern bir tesisin oraya zararı yok. Biz Büyükşehir’e tavsiye kararı alıp da ney yapacağız? Karşıyaka örnek gösterilmişti ama orası da kabul edilmedi. Yerler gösteriliyor ama kabul edilmiyor. Kimsenin iyi niyetinden şüphe etmiyoruz ve çöpü istemiyoruz. Şurada ÇED’e verilen gerekçe tüm Türkiye’ye duyurulmalı, biz burada bir yatırım istemiyoruz, biz insanca yaşamak ve temiz bir hava yaşamak istiyoruz. Merkezi hükümetin toleranslı olmasını ve Büyükşehir’in önünün kapatılmamasını istiyoruz. Büyükşehir onlarca yazışma yapmış durmadan reddedilmiş. Zeytin ağacı çok değerli ve kadim ama burada başka bir sorun var” diye konuştu.

BEKTAŞ: “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ DEĞİL Kİ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Bektaş, “Önemli bir konuyu tartışıyoruz. Aziz Kocaoğlu, başkanlığı döneminde yapamadığım ve üzüldüğüm tek konu Harmandalı Çöp Tesisi demişti, o günden bu yana yaptırılmadı, siyasi sopa olarak bu kullanılıyor. Bugün tavsiye kararı alacağız diyorsunuz,  Büyükşehir Belediyesi kör, sağır ve dilsiz değil ki. Orada da defalarca tartışıldı. Büyükşehir kendini sürekli sorumlu görüyor oradaki 14 evin tapusunu üstüne aldı. 2023 yılındayız hala çöple yatıp kalkıyoruz, bu tüm İzmir’in sorunu.   Bu sorun AFAD’ın da, Valiliğin de sorunu, hadi buyurun Valiliğe de, AFAD’a da tavsiye kararında bulunalım. Büyükşehir zaten bunu içselleştirmiş Bergama, Ödemiş Çöp Tesislerini yaptı. Biraz elinizi vicdanınıza koyun. Bu dur vurma diyen birine devamlı olarak vurmak demek” ifadelerini kullandı.

KOÇER: “YÜREĞİMİZ, CİĞERİMİZ YANIYOR”

Meclisin açılışından önce konuşan Başkan Vekili Ali Rıza Koçer,  “Türkiye tarihinde ilk kez böyle büyük bir deprem yaşıyoruz. Yüreğimiz, ciğerimiz yanıyor. İki depremin peş peşe gelmesi çok kötü oldu. Allah bir daha bize böyle bir deprem göstermesin, kelimelerin bittiği yer, 1966 depremini yaşadım. O acıyı çok iyi bilirim. Kurtarma ekibimiz yola çıktı. Diğer yardım kampanyaları devam ediyor. Tüm siyasi partiler, kaymakamlık, tüm birimler teyakkuzda. Hep beraber Çiğli’de buna destek için çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin başı sağ olsun.”

ÇETİN: “DAYANIŞMA İLE YARALARIMIZI SARACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Hüseyin Çetin; “Bu sabah hepimizi sarsan bir haber ile uyandık. Binlerce vatandaşımız bu kara kışta sokakta kaldı. Dayanışma ile yaralarımızı saracağız. Herkese geçmiş olsun. Binlerce köy etkilendi, 10 ilimiz etkilendi. Gerçekten çok zor, umarım bir daha böyle bir deprem olmaz” dedi.

BOZTEPE: “YANINIZDA YER ALACAĞIZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Hüsnü Boztepe, “Suriye’de de ülkemizde de hayatını kaybeden herkese baş sağlığı diliyoruz, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Çok büyük bir bölgeyi etkileyen bir deprem. Ülkemizde Elazığ 7.9’du orada da binlerce can kaybı olmuştu. 1999’da Gölcük-Düzce Depremi, sonra da 30 Ekim’de İzmir depremi. Ama bu korkunç bir deprem binlerce mezra, köy, yüzlerce ilçe 10 il burada arama kurtarma da çok zor. Kış mevsimi olması dolayısıyla da çok zor koşullar var. Buradaki çoluk, çocuk yaşlı enkazın altında. Soğuk olması çok kötü. Hem AK Parti hem de CHP Grubu olarak beraber konuştuk ne yapabiliriz diye. Bu konuda AK Parti Grubu, Cumhur İttifakı olarak Çiğli Belediyesi’nin yanındayız, ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

CHP VE AK PARTİ GRUBU GEZİNİN ERTELENMESİNE KARAR VERDİ

Önümüzdeki ay yapılacak Strazburg Gezisi ile ilgili de konuşan Boztepe, Yaşanan deprem sonrasında gezinin ertelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kararı CHP Grubu ile aldık ve ileri bir tarihe ertelenmesinde hem fikir olduk” dedi.
Bu haber 6.2.2023 19:25:03 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • ‘‘Haybeden Gerçeküstü Aşk’’ Foçalı Tiyatroseverleri Güldürdü

 • Dünyaca ünlü tekne markaları bu fuarda

 • Kılıçdaroğlu 15 Mayıs'ı işaret etti: Yapılacakları sıraladı

 • Yeniden Sinematek’te Alman sineması rüzgârı

 • Efes Selçuk Belediyesi’nden İstihdam Ve Tasarruf Sağlayarak Dayanışmayı Güçlendiren Proje

 • Dünya Tiyatro Günü’nde “3 Nalla 1 At” oyununun galası yapıldı

 • Bergama’da Tekne Orucu yaşatılıyor

 • Çiğli ve Menemen’de gece timleri sokağa indi!

 • CHP’li Alçay: “Hevesleri Kursaklarında Kalacak”

 • Dört ayda üç madalya

 • Narlıdere, Günübirlik Turizmin Merkezi Olacak

 • Atila Sertel’den Ziraat ve Halkbank müdürlerine kayırmacılık eleştirisi

 • Kemalpaşa’nın İstihdam Çatısı ‘Kemalpaşa Kariyer’

 • EYT’li Çalışanlardan Güzelbahçe Belediyesi’ne Veda

 • Bornova’da sivil toplum kuruluşlarından büyük işbirliği modeli

 • Bayraklı’nın sporcuları fark yarattı

 • Menemen Belediyesi ‘Eski Ramazanları’ Yaşatıyor

 • Çiğli’de Kadın ve Sağlık Atölyesi Eğitimleri devam ediyor

Benzer Haberler