İZSU’ya 450 Milyonluk Ek Bütçe!

Güncel / Yerel Yönetimler

İZSU’ya 450 Milyonluk Ek Bütçe!

İzmir Büyükşehir Belediyesi  İZSU eylül ayı  Olağanüstü Genel Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu  idaresinde gerçekleşti. İZSU’nun 450 milyonluk ek bütçesi oy birliği ile meclisten geçti.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- Olağanüstü İZSU Genel Kurulu’nda İZSU’ya 450 milyonluk ek bütçe oy birliği ile geçerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Korunması İyileştirmesi Müşavirlik ve Proje Hizmetleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi (İZDOĞA A.Ş.)  arasında imzalanmak üzere ekli “İzmir İli Menderes İlçesi Şaşal Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisinin Kiralanması – Mevcut Tesisin İyileştirilmesi - İşletilmesi ile İdareye Devir Sözleşmesine İlişkin Protokol” ün kabulü ve bu konuda İZSU Yönetim Kuruluna izin verilmesi önergesi AK Parti tarafından liyakat eleştirisine neden olurken, önerge oy çokluğu ile meclisten geçti.

Tarifeler Yönetmeliğinde yapılacak ekli ilave ve değişikliklerin önergesi oy birliğiyle geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Korunması İyileştirmesi Müşavirlik ve Proje Hizmetleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi (İZDOĞA A.Ş.)  arasında imzalanmak üzere ekli “İzmir İli Menderes İlçesi Şaşal Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisinin Kiralanması – Mevcut Tesisin İyileştirilmesi - İşletilmesi ile İdareye Devir Sözleşmesine İlişkin Protokol” ün kabulü ve bu konuda İZSU Yönetim Kuruluna izin verilmesi önergesi ile İZSU Genel Müdürlüğü 2022 Mali Yılı Üçüncü Ek Bütçe önergesi ise Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi. Önergelerin görüşülmesi için de meclise ara verildi.

MECLİSTE İZDOĞA TARTIŞMASI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Korunması İyileştirmesi Müşavirlik ve Proje Hizmetleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi (İZDOĞA A.Ş.)  arasında imzalanmak üzere ekli “İzmir İli Menderes İlçesi Şaşal Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisinin Kiralanması – Mevcut Tesisin İyileştirilmesi - İşletilmesi ile İdareye Devir Sözleşmesine İlişkin Protokol” ün kabulü ve bu konuda İZSU Yönetim Kuruluna izin verilmesi hususu meclisten oy çokluğu ile geçti.

HIZAL: “BELEDİYE DANIŞMANLARLA YÖNETİLİYOR”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Tunç Soyer bu madde görüşülürken bence salonda olmalıydı. Ama acil bir işi var sanırım ki ayrıldı salondan. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir taşınmaz yine İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketine kiralanıyor. Protokolde bazı teknik sorunlar var, İzmir Büyükşehir belediyesini yürüten siyasi akıl bence bir kafa karışıklığı içerisinde belediye ve kurum önündeki yasa ve yönetmelik ile yönetilir ama dönem dönem bunların arkasından dolanarak yasal olmayan işler yapıyoruz. Bunu Kentsel Dönüşüm kapsamında İZBETON’a verdiğimiz devirde de gördük. İZBETON kendisinin yapması gereken bir işlemi yasal mevzuata aykırı kanuna karşı hile ile kooperatife devretti ve ihale yapmadı. Burada da buna benzer bir durum var. Birincisi protokolün devir yasağı koyuyor madde ama bir de bunu delen bir husus var maddede yüzde 49 hisseye sahip olacak şekilde bir ortak alma hakkı yanınmış. Belediye bir tesisini İZDOĞA’ya devredecek ama bu şirket bu tesisin yüzde 49’nu bizim denetimimiz dışında, Sayıştay denetimi dışında bizim bilmediğimiz üçüncü bir şirketi ortak alarak devredecek, burada çok ciddi bir problem var. Şirketler bir amaç uğuruna kurulmuştur. İZBETON kaldırım, asfalt için, İZDOĞA 1986’da İzmir Körfezi’nin kirlenmemesi için kurulmuş geldiğimiz noktada İZDOĞA kuruluş amacının çok dışında bir iş yapma durumuna gelmiş. GrandPlaza şu an elimdeki suyu üretiyor ve kuruluş amacına uygun demi. İki tane tesis var bayilik ağı kurmuş ve bir yeterliliği var. Bu şirketlerin şu an İZDOĞA’ya verilmesini şaşkınlıkla izliyoruz. Sayın Başkanın  fantastik düşünceli danışmanı Güven Eken var.İZDOĞA bilimsel çalışma yapsın, körfez için diye kurulmuş. Soyer göreve geldiğimde görevi dışında kullanılıyor. 3 yıl geçti Tunç Soyer Körfez’de yüzebiliyor mu? Hayır, yüzerse sağlığından endişe duyarız. Sonra da koku problemi var dedik ama yok dediniz. Şimdi Soyer iki yıl sonra koku sorunu bitecek diyor. Hayalci ve fantastik fikirlere sahip danışmanlarla koca bir belediye ve şehri yönetmeye kalkarsanız gülünç duruma düşersiniz. Şu anda da gülünç duruma düşüyorsunuz. Elinizde Grandplaza var ama siz onu itip İZDOĞA ile karşımıza geliyorsunuz. İZDOĞA yıllık 2-3 milyon kira bedeli ile bu suyu üretecek bu size gerçekçi mi geliyor? Artık asfaltlamayı da GrandPlaza yapsın amadem böyle bir karmaşa var. İZDOĞA denilen şirket körfez temizliği ile ilgili ne yapmıştır şu ana kadar hiçbir şey. Adım gibi eminim ki İZSU bürokrasisini de önüne engellemektedir. Şimdi Yönetim Kurulu Başkanı istedi diye Grandplaza’yı görmezden gelip, yeterliliği olmayan bu firmaya bu suyu, İzmirlinin parasını devredeceksiniz. Yeniden ara verin bunu Grandaplaza’ya verelim biz de oy birliği verelim. Sayın Başkanın danışmanı olduğu için Yönetim Kurulu o yüzden bu tesis İZDOĞA’ya devrediliyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Şu anda Havagazı Fabrikası tesisinde şehit ve Gazi yakınlarına verilen yemek var Sayın Başkanımız da oraya gitti. Bu bilgiyi de vereyim” dedi.

AYDIN: “SİZLER ÜLKEYİ DANIŞMANLAR İLE YÖNETİYORSUNUZ”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “ Net olarak şunu söyleyelim Başkanımızın da, yönetiminde, bürokratların da, çalışanların da, danışmanların da kafası karışık değil. Her şey 5 yıllık ortaya koyduğumuz Stratejik plana göre yapılıyor. Bir gece uyanıp karar vermiyoruz. Yüzde 49’u kiralanınca yok denetleyemeyiz. Hukukçu olmasa bilmiyor da söylüyor diyeceğim. O Anonim şirket biriyle ortak olsa da Sayıştay ve ticaret hukuku bakımından denetlenir, denetlenemez diye bir şey yok. Kendisi ortak var diye eleştirebilir ama denetim dışına çıkıyor diye tanımlamak doğru bir yaklaşım değil. Tüm şirketler, kurumlar zamanın akışı içinde ana istikametini kaybetmeden sürdürürler. Bu şirketin isminde faaliyet alanı tanımlanmıştır. Bu şirketin tam adı da İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Korunması İyileştirmesi Müşavirlik ve Proje Hizmetleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi. Dolayısıyla ticari sicile kayıtlı her şirket ana sözleşmesi kapsamında çalışır dışına çıkarsa da denetlenir. Bu şirket ana konunun dışına çıkmamıştır. İzmir Körfezi ve kokuyu devamlı konuştuk, bu tekrar tekrar sunuyorsunuz. Sayın Güven Eken dahi hiçbir çalışanımız fantastik fikirli değildir. Ayrıca sizin kalıplara sıkışmış, dar anlayışınız ile insanları fantastik sanabilirsiniz bu da sizin eksikliğinizdir. Fantastik olmak da kötü bir şey değildir. Bu belediye danışman ile yönetiliyor diyorsunuz da sizin partiniz ülkeyi danışmanlar ile yönetiyor şimdi una ne demeli? Garndaplaza da değerli bir şirketimiz ve bu şirketimiz de öyle yani bizler yasa çerçevesinde çalışmayı sürdüreceğiz.

ARDA: “BU SİZE HİÇ DÜŞMEZ…”

Eleştirisi sırasında kentsel dönüşümü de eleştiren Hızal’a Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’dan geldi. Arda, “Özgür Hızal’ı anlıyorum bir şeye karşı gelip yasal zemine oturtmaya çalışıyorlar. Ultra Vires Kuralını onların iktidarı kaldırdı. 6102 sayılı ticaret yasasının 371. Maddesi ile Ultra Vires kalktı. Bu şirketlerin amaç ve konusu dışında çalışamaması demekti ama bu kalkınca tüm ticari şirketler amacı dışında faaliyette bulunurlar, fatura kesip, vergi öderler. Öte yandan İZBETON, İş İnsanları Kooperatifine de değindi. Aktepe, Emrez Kentsel Dönüşüm Alanı ile ilgili bir yasa var. Kentsel Dönüşüm alanındaki  hazine arazileri  Büyükşehir Belediyesine devredilir diyor. Ama Büyükşehir bize satın diye  yazışmalar gerçekleştiriyor ama  reddediliyor.  6-7 yıl süren dava sonrasında hakkını Büyükşehir mahkeme kararı ile alıyor. Bu hafta pazar temeli attık ve yasal değilse madem mahkemeye gidersiniz. Güreşçileri Banka yönetimine atayan iktidar partisinin üyesi olarak liyakati tartışmak size hiç düşmez” dedi.

“NEDEN GRANDPLAZA DEĞİL DE İZDOĞA?”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Biz çalışan ve bürokratlar liyakatsiz demedik. Bizler fantastik fikirli danışmanların o fikirleri ile bürokratların önü engellenmesin dedik. Biz basit bir şey sorduk. Bu tesisi neden bu işi hali hazırda yürüten GrandPlaza’ya değil de hiçbir yeterliliği olmayan bu işi yapmamış İZDOĞA’ya veriliyor? Biz bunu soruyoruz” diye konuştu.

YILDIZ: “GRANDPLAZA PİLOT ORTAK OLSUN”

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız,  “Daha işin başında İZDOĞA ben bu işi bilmiyorum ve pilot ortak alacağım bana izin ver diyor. Fantastik fikir şudur Körfez kendi kendini yenileyecektir. Çağa ve iş alanları bir biri içine geçtiği için daha rahat bir iş yapması için Vires kanunu kalktı. İZDOĞA şirketimiz Şehir Tiyatrosundaki sanatçıları bünyesinde barındırıyor, figüranları seçiyor ihale ile, sabun satın alıyor, Film çekiyor. Şehir Tiyatrosu kuruş sözleşmesini neden ana faaliyeti dışına çıkıyoruz biz bunu soruyoruz. Bademsu, İzmirsu’yu üretiyor ama İZDOĞA’a  bir de dağıtım yapacak peki  dağıtımı kim yapacak? Garndaplaz’nın ise  16 ilçede 20 ayrı noktada bayiliği var GrandPlaza İzmir’in bırakın  Didim’e  de su veriyor,  altyapısı var siz neden pilot ortak arıyorsunuz? Deyin ki bu pilot ortak GrandPlaz’a olsun neden kabul etmiyorsunuz? Buna da oy birliği yapabiliriz bütçedeki gibi… Bu sabun almaya, film çekmeye, oyuncu almaya  benzeme. Gelin bu hatadan dönelim. Parselde de sorun var zaten” dedi.

“TAHTALI BARAJINDA DOLULUK ORANI YÜZDE 47”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Arkadaşlar kontrol ettiler elbette bir hata varsa düzeltelim ama parsel numarasında sorun yok. Tahtalı barajında doluluk oranı yüzde 47,  8 ay yağmur yağması bile aktif doluluğumuz yüzde 24’ün altına düşmeyecektir.” İfadelerini kullandı.

ÖZUSLU: “SOYER’İN ORTAYA KOYDUĞU İRADEYE İTİBAR ETMEK LAZIM”

Özuslu, “Koku meselesi fazlasıyla speküle ediliyor, daha önceki konuşmalarda da değinmiştim, İzmir kaç bin yıllık şehir 8 bin yıllık. 8 bin yıldır bu şehiri şehirde yaşayanlar hoyratça kullanmışlar. 1954 yılında bir konuşmada Ey İzmirliler diyor bundan sonra lağımlarınız sokağa akmayacak doğru denize gidecek diyor. Peki, kaç yıldır arıtma var 20-22 yıldır 8 bin yılın birikimini 20 yıllık arıtma ile çözmeye çalışıyoruz peki o biriken ne olacak? Körfez’in kendini temizlemesi konusu… Bu tezden bizim yönetimimiz başka bir teze geçti ama bu daha önce de tartışılan bir şeydir. 8 bin yıl önce Körfeze giren su miktarı belli, gezdiği alan belli, girer dolaşır ve çıkar. Bu sirküle oluyor, Üniversitenin ilgili bölümlerine de sorun. Sığlaşma, karasallaşma var mı? Var. Kirli mi? Kirli Burada Sayın Tunç Soyer’in ortaya koyduğu iradeye itibar etmek lazım. Yapılan çalışmalar ve irade ortada buna destek verilmeli bu İzmir hepimiziz” diye konuştu.

450 MİLYONLUK  EK BÜTÇEYE OY BİRLİĞİ

İZSU’ya 450 milyonluk ek bütçe önergesi meclisten oy birliği ile geçti.  2022 Mali Yılı Üçüncü Ek Bütçesi 450 Milyon olarak belirlendi

 

 

 

 
Bu haber 27.9.2022 19:23:28 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İYİ Parti İzmir’de 7 ilçede kongre heyecanı…İl Başkanı Kırkpınar İktidara sert çıktı: “Hadi Oradan”

 • Çiğli Belediyespor Davutlar Belediyespor 1-0

 • Meteoroloji uyardı…  Yağmur ve fırtına hafta boyunca etkili olacak

 • Minik buz pateni sporcusu Doğa annesinin yolunda

 • Mandalinanın Cennetinde Coşku Dolu Festival

 • “İzmir Tarımı” mobil uygulaması devrede…Çiftçiler ani iklim olaylarına karşı uyarılacak

 • Kent Belleğinde Şiddetsiz İletişim Atölyesi

 • AK Parti İzmir’de “Siyaset Akademisi Kadın” başlıyor

 • Özlem nasıl öldü?

 • Kan donduran itiraf… 13 Yıl sonra çözülen yasak aşk cinayeti

 • Karaca’dan Başkan İduğ’a övgü

 • “Şanslı” kanseri yendi!

 • Buca’da şampiyonlar arenasında tansiyon hiç düşmedi

 • Balçova'ya iki yeni okul binası

 • İYİ Parti Konak’ta seçim tamam; Seçimin 2 adaylı olması bekleniyordu ama…

 • Zeytini merkezine alan ilk çocuk festivali İzmir’de yapıldı

 • İzmir’de Çocuk Hakları Günü unutulmadı

 • Menderes AK Parti döneminde altın çağını yaşadı: Toplamda 1 katrilyonluk kamu yatırımı

Benzer Haberler