Sertel: Bütün imkanlar beşli çetenin ayaklarının altına seriliyor

Politika

Sertel: Bütün imkanlar beşli çetenin ayaklarının altına seriliyor

İstanbul Havalimanı’nın kira borçlarının ertelenip ertelenmediğine ilişkin iddialar Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından teyit edildi
Buna göre; İstanbul İGA Havalimanı’nın 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ait 1 milyar 195 milyon Euro tutarındaki kira borcunun 2042 ve 2043 yıllarına ertelendiği belirtildi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in KİT Komisyonu’nda İstanbul Havalimanı’nın kira borçlarının ertelenip ertelenmediğine ilişkin sorusunu yazılı olarak yanıtlayan DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, “Görevli şirket tarafından 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ait kira ödemelerinden 1 milyar 195 milyon Euro tutarındaki kısmının ötelenmesine, ötelenen kira bedellerine Hazine Müsteşarlığınca belirlenen uzun vadeli Eurobond üzerinden hesaplanacak faizin yansıtılarak KDV’si ile birlikte işletme süresinin 24 üncü ve 25 inci yılları olan 2042 ve 2043 yılı kira ödemeleri ile birlikte ödemesine karar verilmiştir” dedi.

 

242 MİLYON TAHSİL EDİLEBİLDİ

 

Havalimanı kirasının 25 yıl sonraya ertelenmesi nedeniyle kamu zararı doğmadığını öne süren DHMİ Genel Müdürü Keskin, “İhalede oluşan 10 milyar 247 milyon Euro yatırım tutarı ile 22 milyar 152 milyon Euro + KDV toplam kira dengesi hiçbir surette kuruluşumuz aleyhine bozulmamış, herhangi bir kamu zararı doğmamış ve hizmetin kesintisiz ve dar boğazsız bir şekilde devam ettirilmesi sağlanmıştır. İstanbul Havalimanı işleticisi İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş tarafından 25 yıllık işletme süresi boyunca idaremize ödenecek kira bedeli 22 milyar 152 milyon Euro olup bugün itibarıyla tahsil edilen kira tutarı 242 milyon 616 bin Euro’dur.”

 

“TAHSİLAT DEVEDE KULAK”

 

Açıldığı tarih olan 2018 yılından bugüne yalnızca 242 milyon 616 bin Euro kira tahsilatı yapılabildiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, tahsil edilen miktarın ödenmesi gereken ve ertelenen kiranın yanında devede kulak kaldığını söyledi. Türk parası olarak 22 milyar lira gibi büyük bir alacağın 25 yıl sonrasına ertelenmesinin başka bir ülkede kesinlikle mümkün olmadığını ifade eden Sertel, şunları söyledi:

 

“Kısa bir süre önce kamuoyunda tartışma konusu olan ve halkımız nezdinde rahatsızlık yaratan İstanbul Havalimanı’nın kira ertelemesini KİT Komisyonunda DHMİ Genel Müdürüne sorduk. Bize verdiği yazılı yanıtta ertelemeyi teyit etti ve net rakamı açıkladı. Beşli çetenin içerisinde yer aldığı her projede olmaz diye bir şey yok! Onların vergi borçları siliniyor, ödeyecekleri kiralar da tam 25 yıl sonraya erteleniyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ertelemeye, kiracısını bu kadar seven, kirasını vermese dahi ona 25 yıl boyunca müsamaha gösteren mal sahibine rastlayamazsınız. Türkiye’de hemen her şey çivisinden çıktığı gibi yandaşlara gösterilen müsamaha da çoktan rayından çıktı. Başka şirketlere uygulanmayan bütün imkanlar bunların ayaklarının altına seriliyor. Devletin kasasına girmesi gereken 1 milyar 195 milyon Euro’dan hiçbir ticari anlayışa sığmasa da tek adamın talimatıyla bir kalemde vazgeçilebiliyor. Genel başkanımızın dediği gibi haramilerin saltanatına son vereceğiz.”

 

 
Bu haber 16.8.2022 11:07:10 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İZSU’ya 450 Milyonluk Ek Bütçe!

 • CHP’li Vekil Bayır’ın Twitter hesabı hacklendi… Bayır’dan uyarı geldi!

 • Kent Belleği’nde Taş Devrinden Kalan Toprak Ana Demeter Söyleşisi

 • Beko'dan iktidara: 14 bin PTT çalışanına verdiğiniz kadro sözünü tutun!

 • Bayraklı’nın çehresi değişecek…Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Planları Askıya Çıktı

 • Buca’da dolu dolu “Avrupa Hareketlilik Haftası”Spor, dans ve tiyatro Buca'da buluştu

 • CHP’li Sertel israfın boyutlarına dikkat çekti…Okullarda tasarruf dersleri verilmesini önerdi

 • 6. İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali, ‘Edebiyat Sakindir’ Temasıyla Gerçekleşecek

 • Meteorolojiden İzmir’e Kuvvetli lodos ve yağış uyarısı!

 • Karabağlar'da kadınlardan spor kurslarına yoğun ilgi

 • Başkan Soyer Balkan Kültür Gecesi’ne katıldı…“Bugün belediye başkanı olarak değil Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım”

 • Gaziemir Belediyesi’nden örnek çalışma…Üniversite öğrencilerine ekonomik destek

 • 16. Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’nde son gün…Rumeli’den Göçler ve Osmanlı’da Çok Kültürlülük söyleşisi yapıldı

 • Kız Öğrenci Yurdu inşaatına ilk kazma…Bornova’ya yeni öğrenci yurdu

 • Narlıdere’de Engelli Şarj İstasyonu Kuruldu

 • Akdeniz kentlerinden uzmanlar İzmir'de bir araya gelecek

 • Kosova Filarmoni Orkestrası’ndan Balkan ezgileri

 • Yücel’den AKP’ye Sahadan Mesaj Ve Kamp Değerlendirmesi: “AKP’lilerin Çırpınışına Bakılacak Olursa… “

Benzer Haberler