Emek Çalma Bölüm 1: Organize İşler
Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumu ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

ÖSYM KPSS cevap anahtarının belli bir kısmını açıkladıktan sonra, ÖSYM'nin paylaştığı sorular ile karşılaştırma yapanlar ilginç bir sonuçla karşılaştı.  Bir yayınevinin kitapçığındaki 20 sorunun 20’si de noktasından virgülüne kadar tıpatıp aynı çıktı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığı ileri sürüldü. Üstelik bu kanıya, iddialar ortaya atıldıktan sonra sadece 2 saatlik bir inceleme ile varıldı. ÖSYM bu açıklamasıyla adeta hatalı kodlama yaptı ya da bilmediği soruyu salladı.

Yapılan açıklama ile iktidar da yetinememiş olacak ki İletişim Bakanlığı da konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır" denildi. Daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

Konu ile ilgili bahsi geçen yayınevi iddialar karşısında ‘tesadüf’ açıklamasını yaptı. Yayınevinin sahiplerinden olan kişilerin kimlerle aynı karelerde olduğunu tahmin etmek de hiç zor değil.

Daha önce FETÖ’ nün elemanları sınav sorularını çaldı, yandaşlarına verdi denildi peki şimdi FETÖ de yok bu sorular nereye, kimlere gitti? Gecesini gündüzüne katarak çalışan kişinin, kucağında bebeğini sallayarak çalışan annenin, son parasıyla test kitabı alan gencin hakkını kim koruyacak? Sınavı gençlerin hayallerinin yattığı mezarlık haline getiremezsiniz!

Sorular şıklara kadar aynı olacak, siz kalkıp asılsız ve tesadüf gibi açıklamalarda bulunacaksınız ve bizler de inanacağız öyle mi? Neredeyse her sene soru gelen konulardan soru sorulmaması, bazı sorularda mantık hatalarının bulunması zaten açık olan şüphe kapılarını ardına kadar açıyor.

Sınavlara girerken araba anahtarından, paradan, küpeden, korkan zihniyet sorulara sahip çıkamıyor!

Ne aklımızı kiraya verdik ne de aptalız. İnanmıyoruz. Olayın aydınlatılmasını, sorumluların yargılanmasını ve cezalandırılmasını ve sınavın iptalini istiyoruz!

Sadece görevden almak yetmez. Şu sorulara cevap verilmeli:

1)     Sorular kimlere gitti?

2)     Sorular hangi amaç doğrultusunda dağıtıldı?

3)     Bu işte kimlerin parmağı var?

4)     Bu olay FETÖ’ den boşalan koltukları doldurma çabası mı?

5)     Başka herhangi bir yayınevi, kurs ve internet sitesi ve şahıs derslerinde KPSS sorularının aynıları veya benzerlerine rastlanmış mıdır?

Hayallerini çaldıklarınız, gözyaşı dökmesine sebep olduklarınız sizi koltuğunuzdan edecek! Savcılığın bir an önce harekete geçmesi ve kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir. Sadece kişilerin görevden alınması yetmez. Sebep olan zihniyeti de göndermek gerekli.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları