Başkan Tugay’dan Atakent Anadolu Lisesi açıklaması: “Binlerce öğrenci mağdur olacak eğer bir plan değişikliği talebi olursa izin vermeyiz”

Güncel / Yerel Yönetimler

Başkan Tugay’dan Atakent Anadolu Lisesi açıklaması: “Binlerce öğrenci mağdur olacak eğer bir plan değişikliği talebi olursa izin vermeyiz”

Karşıyaka Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısı 2. Birleşimi Başkan Cemil Tugay idaresinde gerçekleşti. Karşıyaka Belediyesi’ne 98 Milyonluk Ek bütçe önergesi meclisten oy birliğiyle geçti.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- Öte yandan Mecliste Atakent Anadolu Lisesi’nin boşaltılması konusu da gündem geldi. Başkan Tugay bir plan değişikliği talebi olması durumunda buna izin vermeyeceklerini kaydetti. Tugay, “Buradaki problem Atakent Anadolu Lisesi Bin 200 tane öğrencisi olan bir okul, gazete haberi ile bizim de durumdan haberimiz oldu. Burada bin 200 tane öğrencinin ki 300 tanesi bu sene okula kaydedildi bu öğrencilerin nerde okutacağı, çok gözde olan bu okulun hangi şartlarda eğitim alacağı o çocukları da velileri de rahatsız ediyor. Öte yandan 300 tane öğrencisi de bu sene üniversite sınavına girecek iddialı öğrenciler. Bu durum planlanarak yapılmalıydı dedim hala bunun arkasındayım. Şu an hangi okula gidecekleri belli değil Süleyman Demirel Lisesi’nde sabahçı ya da öğlenci olacakları konuşuluyor ama o okulda da bin 200 tane öğrenci var bu planlama da hatalı iki bin 400 öğrenci yapar. Burada bir rahatsızlık çıktı bizler de insanları doğru olarak bilgilendirmek zorundayız. 600 öğrenci için kritik bir yıl. İki bin 400 öğrenci ailelerle beraber 10 bin kişi durumdan etkileniyor” dedi.

 

EK BÜTÇEYE OYBİRLİĞİ

Yılsonuna kadar mal alımı ve maaşların ödenmesine elde olan bütçenin yetmeyeceği göz önünde bulundurularak Alımların gerçekleştirilmesi ve maaşların ödenmesi adına Karşıyaka Belediyesi bütçesine ek  98 milyon ek ödenek çıkarılması önergesi meclisten  oybirliğiyle kabul edildi.

“TEK YÜREK OLMALIYOZ”

30 Ağustos Zafer Bayramının 100 yıl dönümünün kutlanacak olduğunu kaydeden Başkan Cemil Tugay, mecliste birlik ve beraberlik mesajı verdi. Tugay, “Ülkemizin kaderini değiştiren bugün bizim için çok önemli ve 100 yılını kutlayacağız. Daha sonra da 9 Eylül’ün 100. Yılını beraber kutlayacağız bu bizlere nasip oldu, çok mutluluk verici bir şey.  Bizim için kolunu gözünü, bacağını kaybeden gazilerimize minnetimizi ve  hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. İhtiyacımız olan şey devamlı bir birini suçlamak değil tek yürek olmak. Ülkemizin kötülüğünü kim istiyorsa ona karşı tek yürek olup savaşmak, fakirliği, adaleti, sömürüyü  ve yoksulluğu yok etmek bizim hedefimiz olmalı. Atatürk’ün de dediği gibi ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.’ Süleyman Demirel de ‘ben çobanlıktan başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına yükseldiysem bu cumhuriyet sayesinde’ demiş. Şu an bir köyde çobanlık yapan bir kişi cumhurbaşkanı,  bir işportacı belki de yarın Karşıyaka Belediye Başkanımız olacak, bu adaleti bu eşitliği bilmek, düşünmek güzel şey” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ AYDIN: “SİYASİ PARTİ AYRIM OLMADAN BU GEMİYE HERKES DUR DEMELİDİR”

CHP’li Meclis Üyesi Murat Aydın, Brezilya donanmasına ait içi asbest yüklü  NAe Sao Paulo adlı geminin  Aliağa'ya gelmek üzere Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkması konusunu değerlendirdi. Aydın, “Bugün Brezilya’dan bir gemi yola çıktı ve 40 gün sonra Aliağa’da olması bekleniyor. Bulunan geminin içerisinde olan asbestin oranı konusunda yoğun bir tartışma var. Asbest özellikle söküm sırasında kansere varan çeşitli hastalıklara neden oluyor. Kimilerine göre 9 ton kimilerine göre 100 ton asbest barındırıyor. Fransa asbest kullanımını yasakladı ve o zaman bu gemiyi kıza çekti. Bu geminin  ikisinde 760 ton asbest çıkarken nasıl şu an gelen diğer kardeşinde  9 ton asbest olduğunu söylüyorsunuz. Bakanlığımıza belgeler geldi ama henüz onun üzerinde bakanlığımız fiili bir araştırma yapmadı ve gözle görülecek bir şey yok, bu gözle tespit edilemez.  Şimdi İkiz gemi kıyılarımıza gelmek üzere bu şehrin geleceğini, sağlığını düşünen herkesin siyasi ayrım yapmadan buna dur demesi gerekmektedir. Bu geminin sökümü sırasında çıkan tüm atıklar suya ve toprağa karışacak. İzmir halkının oyları ile seçilen meclis üyesinin buna dur demesi gerek. Burada söz konusu olan hepimizin hayatı ve geleceğidir” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ BARAN: “BAKANLIĞIMIZ ÜLKEMİZİN VE İNSANLARIN SAĞLIĞINA ZARAR VERECEK BİR ŞEY YAPMAZ”

Aydın’ın Asbestli gemi çıkışı sonrasında AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran’dan gemi açıklaması gelirken bir yandan da Başkan Tugay’a eleştirilerde bulundu. Baran, “Murat Bey’in bahsettiği gibi gemiyle ilgili süreci yakından takip ediyoruz. Bakanlığımız ülkesinin ve insanının sağlığına zarar verecek hiçbir şeye imza atmayacaktır. Bunun yanında depreme dayanıksız olan bir okulun yıkılıp yerine yenisin yapılmasını destekleyeceğinize, TOKİ, rant demenizi yadırgadım. Bu açıklamanız rant falan oldukça popülisttir ve bunun yanında biz de size soralım Opera binası ne zaman sonuçlanacak. 1600 kişiyle anket yaptık ve AK Parti’nin oyunun yüzde 10’na Karşıyaka’da düştüğünü söylemişsiniz bunu da gülerek okudum. Bizim partimizi Tunç Soyer ve Deniz Yücel ile olan iç mücadelenize dahil etmemenizi rica ediyorum.

TUGAY: “İKİZİNDE 760 TON ASBEST VARSA GELEN GEMİDE NASIL OLMAZ?”

Başkan Tugay eleştirilere şu sözlerle cevap verdi, “İkizi olan bir gemide 760 ton asbest olduğu ispatlanmış bir şey. Bu gemide de aynı şeyin olmaması için açıklama lazım, var olan temizlendiyse bunun da söylenmesi lazım bu da yok. Aralardaki yalıtım için kullanılan asbestin temizlenmesi için de geminin sökülmesi lazım. Aliağa’da gemilerin yarısı karada yarısı da denizde sökülüyor. Biz hepimiz Karşıyaka’yı temsilen Büyükşehir’de gerektiği zaman konuşuyoruz. Eğer gemi sökülmeden aralardaki yalıtım için kullanılan asbest temizlenemiyorsa eğer sihirli bir yöntem yoksa büyük oranda yüzde 99 bu gemide de 760 ton asbest vardır. Eğer bu asbest Aliağa’ya da havaya yayılırsa oradan esen rüzgarla parti gözetmeksizin ayırmadan hepimizin çocukları  ve bizler akciğer kanseri yapan bu maddeyi solumuş oluruz, yüz binler risk altında olur kimse kurtulamaz, 1 gramı dahi kanser yapıyor. Bu gemi de asbest yok derlerse o zaman şu soru ortaya çıkar ikizinde var yapılırken bu nasıl yapıldı bunda nasıl yok. Türkiye Karasularında geldiğinde asbest varsa bunu geri göndeririz denirse bu o zaman gelirken harcadığı yakıta da yazık. Türkiye’den bir heyet de bunu incelemedi, o ülkenin verdiği rapor var sadece” diye konuştu.

“10 BİN KİŞİ OLUMSUZ ETKİLENECEK”

Başkan Tugay açıklamalarını şöyle sürdürdü;

O okul arazisinin bir bölümünün ayrılıp başka bir şey için kullanılacağı söylentisi nerden çıktı bunu biz de bilmiyoruz. Biz bunun mantıksız olduğunu söylerken ya burada bir ayır ya da bir plan değişikliği olması lazım. Eğer böyle bir şey olursa ilk biz karşı çıkarız. TOKİ’nin Mavişehir’de satacağı spor alanının özel kişilere satılması hususunda da biz aynı hassasiyeti göstermiştik. Bunları almamalısınız biz bu alanlara talip olmuştuk ama fiyatı çok yükselttikleri için alamamıştık. Burada bir plan değişikliği olacağını düşündük ve buna karşı çıkacağımızı söylemiştik. Buradaki problem Atakent Anadolu Lisesi Bin 200 tane öğrencisi olan bir okul, gazete haberi ile bizim de durumdan haberimiz oldu. Burada bin 200 tane öğrencinin ki 300 tanesi bu sene okula kaydedildi bu öğrencilerin nerde okutacağı, çok gözde olan bu okulun hangi şartlarda eğitim alacağı o çocukları da velileri de rahatsız ediyor. Öte yandan 300 tane öğrencisi de bu sene üniversite sınavına girecek iddialı öğrenciler. Bu durum planlanarak yapılmalıydı dedim hala bunun arkasındayım. Şu an hangi okula gidecekleri belli değil Süleyman Demirel Lisesi’nde sabahçı ya da öğlenci olacakları konuşuluyor ama o okulda da bin 200 tane öğrenci var bu planlama da hatalı iki bin 400 öğrenci yapar. Burada bir rahatsızlık çıktı bizler de insanları doğru olarak bilgilendirmek zorundayız. 600 öğrenci için kritik bir yıl. İki bin 400 öğrenci ailelerle beraber 10 bin kişi durumdan etkileniyor. Binaya yapılan testten de bilgimiz yok. Eğer yıkılması mecburiyse daha iyi bir çözüm üretilmeli diye düşünüyorum bin 200 öğrencili bir okulu bin 200 öğrencili bir okula taşımak bence doğru değil” ifadelerini kullandı.

“PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE İZİN VERMEYİZ”

Bostanlı’da yapılan okulun mülteciler ile ilgili olmadığını birçok ortamda söyledim. Vali Bey’den bilgileri aldıktan sonra Valimizin ve Milli Eğitimin yanında oldum orada bir yanlış görmedim. Ama şu an bir yanlış görüyorum ve bunu konuşmak bizim de hakkımız. Amacım burada bir popülizm yapmak değil. Bu alanın birine peşkeş çekilmesine, plan değişikliği yapılmasına izin vermeyiz. Bunu da söyledim” dedi.

“AK PARTİNİN OYLARI DÜŞTÜ BU BENİM KANATİMDİR”

Bakın gazeteci bana anket sonuçları ile oylarınız düştü mü diye sordu ben de bunun doğru olmadığını düşündüğümü söyledim. Ben yaptırılan anketin rakamları üzerinden konuştum. Bu anket İl Başkanlığımız tarafından yapıldı. Bu ankete göre İYİ Parti’nin oyları yüzde 1 artmış, HDP, AK Parti ve MHP’nin oyu düşmüş. Orada bir kararsız grubu var o kullanılmamış ve onlar da oy kullandığında daha da AK Parti’nin oyları düşecektir bu benim kanaatimdir. Ben bunu diyorum asıl gerçek durum da seçimin yapıldığı gece belli olacak. Çok net söylüyorum bu gün içinde bulunduğumuz ekonomik durum, pahalılık, işsizlik nedeniyle bu iktidarın değişmesine doğru gidiyoruz. Hiçbir şart altında ülkemizin kötülüğünü istemeyiz umarız her şey düzelir” diye konuştu.

“MOLOZLARI ATANLARI İFŞA EDECEĞİZ”

Küçük Sanayi Sitesi’nde çöpleri belediye atmadı oraya, iki günde üç günde bir arkadaşlar topluyor, birileri de ısrarla atıyor. Kimseyi  İtham etmem ama işyerlerinden de kaynaklanıyor ve oraya kamera koyup atanları ifşa edeceğiz. Bu çöpleri çekip haber yaptılar buna gerek yok, bu anlık bir şey ama Karşıyaka Belediyesi devamlı olarak temizlik yapıyor, molozları atanları yakalamak için gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

“BU TALEPTE BULUNALARI KÜÇÜMSEMEKTİR”

Alaybey’deki çay bahçemiz sahil düzenlemesi yapılınca kaldırıldı. İlk günden beri vatandaş sahilde yeni alanlar istiyor, tuvalet istiyor, bunların bir sosyal ihtiyaç olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu beni küçümsemek değil de bu talepte bulunanları küçümsemek, bence böyle siyasette yürütülmez.  Biz orada bir büfe kurarak hizmet vereceğiz, vatandaşlarımız oturacak, gölge olacak bir alan istiyor, gölgelik olacak ve bir kenarına mini bir büfe konacak” ifadelerini kullandı.
Bu haber 5.8.2022 19:47:09 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin acı günü

 • Efes Selçuk Sokakları Kadınlara Emanet

 • Kurtuluşun 100’üncü yıl finalleri nefes kesti 

 • Afetler ve sivil toplum Buca’da konuşuldu

 • PERGEL üyesi kadınlardan şiddete karşı farkındalık eylemi

 • Çiğli Belediyesi İnşaat Denetimlerini Sıklaştırdı

 • Sekizinci gençlik kampı Çandarlı’da

 • İşlenmiş Deri Sanatı Narlıdere’de Öğrenilecek

 • Sertel: Bütün imkanlar beşli çetenin ayaklarının altına seriliyor

 • Başkan Soyer açıkladı 9 Eylül yürüyüşüne CHP Lideri  Kılıçdaroğlu’da katılacak 

 • 100 muhtardan İzmir’e 100’üncü yıl hediyesi

 • Resmi Gazete'de yayımlandı! 2. el araçta 6 ay-6 bin km şartı

 • Bornova’da 250 çocuğa toplu sünnet

 • Karşıyaka’da Sancar Maruflu’ya Duygu Dolu Anma

 • Efes Selçuklu Yeni Üniversitelilerin İlk Harçlıkları Belediyeden

 •   15’inci Türkiye Tiyatro Buluşması başladı ….Başkan Soyer’e sanata desteği için onur ödülü

 • Eşrefpaşa Hastanesi metal kapı dedektörü uygulamasına geçti

 • Bayraklı’nın yüzme havuzuna yoğun ilgi

Benzer Haberler