Başkan Soyer açıkladı 9 Eylül yürüyüşüne CHP Lideri  Kılıçdaroğlu’da katılacak 

Ana Manşet / Güncel

Başkan Soyer açıkladı 9 Eylül yürüyüşüne CHP Lideri  Kılıçdaroğlu’da katılacak 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sabah saatlerinde FOX TV’de bir canlı yayına katıldı. Başkan Soyer yaptığı açıklamada  İzmir’in Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümün ’de gerçekleşecek yürüyüşe CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını kaydetti.
EHAEGE- Programda çarpıcı açıklamalar da bulunan Başkan Tunç Soyer, hem 9 Eylül hem 91. Kez kapılarını açacak olan İzmir Fuarı hem de Asbestli gemi, İktisat kongresi ve deprem hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“O ELİ HİÇ BIRAKMAYACAĞIZ”

Depremzedelerin ellerini asla bırakmayacaklarını kaydeden Başkan Soyer “O eli hiç bırakmayacağız hep yanlarında olduk ve olacağız. Bizim deprem ile ilgili birçok çalışma başlığımız var, birincisi  mikro bölgeleme çalışması yapıyoruz yani 200’e 200 metrelik karalejler ile  İzmir’in yer altının fotoğrafını çekiyoruz.  10 Üniversite 84 akademisyenle yaptığımız protokol doğrultusunda 2 yıllık bir çalışmaydı bir bölümü geri kaldı ve 30 Ekim’de de raporun bir kısmını İzmirliler ile paylaşacağız. Hangi faylar canlı, hangi faylar ölmekte, hangi fayların tahribatı ne olabilir bunları tek tek tespit ediyorlar. İkincisi binalarımızın depreme dayanıklılığını tespit ediyoruz. İnşaat mühendisleri odası ile 33 bin 100 binamızın depreme dayanıklılığını test ettik. Deprem karnesini çıkardık, deprem mevzuatının değişmesinden önce yapılan 1998’den önce yapılan binalar da maalesef daha büyük sıkıntılar var. Maalesef daha riskli binalar. Tüm çalışmalar ışığında İzmir nereye doğru büyümeli ve genişlemeli tüm bunlar netleşecek ve geleceğe ışık tutacak. Biz aslında bugünü değil İzmir’in geleceğini de planlayan bir çalışma yürütüyoruz. Depremle iç içe yaşamayı öğrenmeliyiz. Deprem olmadan önce göreve gelir gelmez bir Deprem Daire Başkanlığı kurmuştuk ve bu şehrin depreme olan direncini, dayanıklılığını ölçmeyi hedefledik. İnsanların bu kentte güvenle yaşaması için çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hem İzmir’in depreme direncini arttıracak hem de bilimsel veriler ışığında çalışıyoruz. İzmirli rahat olsun kentimizin direncini arttırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İZMİR MARKASI İLE İHRACAT EDECEĞİZ…”

91. Kez açılacak fuar için de konuşan başkan Soyer, “İnsanlar İzmir’e yerleşmek ya da tatile gelmek istiyor ama bunun tek nedeni havası, doğası, iklimi değildir…İzmir’in toplumsal iklimidir asıl cezbeden insanları… İzmir’in güler yüzlü insanları, toplumsal barışıdır insanları etkileyen insanları  yüzden buraya çok rağbet ediyor. En çok böyle bir toplumsal iklimde yaşamak istiyor. İzmirli insanların barış için de yaşaması en büyük sebep. İzmir Fuarı 91. Kez kapılarını açacak 2. Dünya savaşı yıllarında bile kapılarını kapatmamış, ihracatın, tarımın, eğlencenin, sanayinin, eğitimin yer aldığı bir fuar ve 91 yıldır yapılan İzmir Fuarı aslında bir EXPO’dur dünyaya bir ayna tutan ve o ayna etrafında insanları buluşturan bir fuar. Dünyanın en büyük fuarı olan Toprak Ana( Terra Madre)  teması ve bunu gastronomi fuarı ile buluşturduk pandemi nedeniyle geçen sene yapamadık ama bu sene gerçekleşeceğiz. Dünyanın her yerinden sakin şehirler gelecek, artık gıda, gastronomi lezzetle ilgili değil sağlık, tarım ve turizm ile olan bağları her geçen gün artıyor. Pandemi de tarımın, gıdanın önemini bir kez daha gördük ve 2 Eylül’de kapılarımızı açacağız. İzmir’imiz, Ege Ovaları dünyanın en bereketli toprakları, bir kendi kendine yeten, dünyanın tahıl ambarıydık ama yanlış politikalar sonrası daha çok ithal eden kendi bereketini bitiren bir hal aldık. Şimdi ise iadeyi itibar yapıyoruz, küçük üreticiden süt, tarım alıyoruz. Biz tarımda küçük üreticiye sahip çıkmak adına bir çoban haritası çıkardık, kaç çoban var, kaç hayvanları var, o süt kaç kilo ve o sütü almaya başladık ve Bayındır’da bir süt fabrikası kurduk ve ekim  ayında bu fabrikamızı açacağız. “ İzmirli” markası ile bu tesiste ürettiğimiz ürünleri ihracat edeceğiz. O üreticileri de ihracatçı haline getireceğiz. Zeytin ve zeytin yağı, üzüm, badem, incir, mera hayvancılığı, kıyı balıkçılığı ve tarım bu 5 ürün dünyanın her yerinde rekabet gücü yüksek. Dünyanın lezzetleri ile tanışacaksınız, değişik mutfaklar, tarımsal üretim sürecini tanıyacaksınız, keşfedeceksiniz. 1 milyon ziyaretçi ile 10 günlük organizasyonu oluşturacağız herkesin ekonomisine katkı yapacak bir organizasyon olacak” diye konuştu.

“3 GÜNLÜK YÜRÜYÜŞTE YER ALACAĞIM”

9 Eylül’ün 100. Yıl dönümünde gerçekleşecek etkinlikler hakkında da konuşan Başkan Soyer, “9 Eylül 100. Yılı Tarkan bizi elbette çok heyecanlandırıyor, 100. Yılı büyük bir canlandırma şovu ile gerçekleştireceğiz, aylardır bunun çalışması sürüyor ve inanılmaz bir gösteri olacak. Onun filmini de arkadaşlar ayrı çalışıyor, filmi çekilecek usta sinemacılar ile asıl mirasımız o film olacak. Ertesi günde Cem Adrian’dan, Göksel’e 10 sanatçı İzmir Türkülerini seslendirecek. Bir albüm hazırlandı ve o albüm ilk kez o sahne de seslendirilecek. Onun da albümünü tüm İzmirlilere hediye edeceğiz. 9 Eylül bir şehrin kurtuluşu ama aslında bir ülkenin kurtuluşudur. Tüm İnsanlık tarihine örek olacak bir an biz bunu büyük bir görkemle kutlamayalım da ne yapalım aslında bizim zaferimiz 100 yıl bir asır barış ile yaşamışız. Biz barışı öne çıkaracağız. 10 Eylül’de Mustafa Kemal’in İzmir’e gelişi o nedenle artık hem 9 Eylül hem de 10 Eylül kutlanacak. Müthiş heyecanlıyız. 24 Ağustos’tan itibaren de ordumuzun geçtiği güzergahı geçip 9 Eylül’de İzmir’e ulaşacağız İlk gün Dereçine’den 8 km’lik bir yürüyüş var akşam başlanacak. Ben ilk 3 gün yürüyeceğim. 25 Ağustos’ta ise Kocatepe’den akşam ve 14 km’lik bir yürüyüş ve ilk yürüyüşe 850 kişi katılacak. 2 gün Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’da bu yürüyüşe katılacak. 3 gün gündüz yürüyüşü o da 13 km’lik bir yürüyüş, geri kalan parkurlar ise günde 10-15 km’lik 350-400 kişilik gruplarla yürüyeceğiz” dedi.

“ BU GEMİYİ İZMİR’E SOKMAYACAĞIM”

Asbestli gemi hakkında sert konuşan Başkan Soyer, kesin bir dille bu gemiye izin vermeyeceklerini belirtti. Soyer, “Engelleyeceğiz, dünyada 4 nokta Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Türkiye’de söküm yapılıyor biz dünyanın çöplüğü değiliz. Benim asli görevim o gemiyi İzmir’e sokmamak ve gelirse de geri göndermek için ne gerekiyorsa yapacağım neden biz insanımızı bu zehir ile buluşturalım bunun  ikizinde 760 ton asbest çıktı.  8 bin 500 yıllık bir şehirde yaşıyoruz berrak sular, ormanlarımız biz o Aliağa’nın pırıl pırıl denizini korumak zorundayız rant uğuruna denizimizin, insanımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz. Bizler çevreyi Çevre Bakanlığı’ndan korumakla uğraşıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı metro yapmalı, Tarım Bakanlığı küçük üreticiyi desteklemeli, Çevre Bakanlığı çevreyi korumalı ama bunları biz yapıyoruz ne diyeyim? Çevreyi de biz koruyacağız, metroyu da biz yapacağız, tarımı da biz destekleyeceğiz” diye konuştu.

Soyer açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“400 BİN YOLCU TAŞIYACAĞIZ”

Buca metrosu da başladı ve Türkiye’nin en verimli projelerinden biri olacak 4 yıl geri ödemesiz, 12 ay vade ile aldığımız kredi de kimsenin cebinden para çıkmadan inşaatı tamamlayıp, günde 400 bin yolcuyu taşıyacağımız olağan üstü bir yatırım hayata geçecek hem trafik rahatlayacak, hem tasarruf edeceğiz hem de otobüsleri kaldıracağız” dedi.

“BU İZMİR’E YAKIŞIRDI”

100. Yılı önce bu memleketin üretici güçleri çiftçiler, sanayiciler, işçiler, tüccarlar 20. Yüzyıla bir selam çakmışlar, büyük bir yangın yaşamış ve büyük bir tahribat görmüş kentten 5 ay sonra yani Cumhuriyet daha kurulmadan,  Lozan Müzakereleri devam derken İktisat Kongresi’ni gerçekleştirmişler.  Mustafa Kemal tüm İzmir yanmış, 3.5 yıl işgal altında kalmış ondan sonra 5 ay geçmeden kurulmamış bir devletin iktisat kongresini topluyor bu çok şahane bir şey. Milletimiz mazisinden değil istikbalinden sorumludur sözleri ile kongre başlıyor, 4 ayrı grup bin 135 delege 9 Eylül 1922’den 5 ay sonra 17 Şubat 1922’de bir araya geliyorlar ve günlerce kendilerinin geleceğini tasavvur ediyorlar. Buradan bir devletin iktisat politikalarını ortaya koyuyorlar biz de aynı heyecan ile 100 yıla bakmak istiyoruz o 4 grubu tekrar topladık çiftçi ve işçi temsilcileri ile buluştuk. 4 ayrı masada doğa, demokrasi, tarih ve gelecek masası bu gruplardan gelen talepleri bilimsel olarak istişare edecekler ve 17 Şubat 4 Mart arası nihai

 sonuç bildirgeleri ortaya çıkacak. Bunu yapmak en çok İzmir’e yakışırdı” ifadelerini kullandı.
Bu haber 16.8.2022 10:09:20 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İZSU’ya 450 Milyonluk Ek Bütçe!

 • CHP’li Vekil Bayır’ın Twitter hesabı hacklendi… Bayır’dan uyarı geldi!

 • Kent Belleği’nde Taş Devrinden Kalan Toprak Ana Demeter Söyleşisi

 • Beko'dan iktidara: 14 bin PTT çalışanına verdiğiniz kadro sözünü tutun!

 • Bayraklı’nın çehresi değişecek…Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Planları Askıya Çıktı

 • Buca’da dolu dolu “Avrupa Hareketlilik Haftası”Spor, dans ve tiyatro Buca'da buluştu

 • CHP’li Sertel israfın boyutlarına dikkat çekti…Okullarda tasarruf dersleri verilmesini önerdi

 • 6. İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali, ‘Edebiyat Sakindir’ Temasıyla Gerçekleşecek

 • Meteorolojiden İzmir’e Kuvvetli lodos ve yağış uyarısı!

 • Karabağlar'da kadınlardan spor kurslarına yoğun ilgi

 • Başkan Soyer Balkan Kültür Gecesi’ne katıldı…“Bugün belediye başkanı olarak değil Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım”

 • Gaziemir Belediyesi’nden örnek çalışma…Üniversite öğrencilerine ekonomik destek

 • 16. Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’nde son gün…Rumeli’den Göçler ve Osmanlı’da Çok Kültürlülük söyleşisi yapıldı

 • Kız Öğrenci Yurdu inşaatına ilk kazma…Bornova’ya yeni öğrenci yurdu

 • Narlıdere’de Engelli Şarj İstasyonu Kuruldu

 • Akdeniz kentlerinden uzmanlar İzmir'de bir araya gelecek

 • Kosova Filarmoni Orkestrası’ndan Balkan ezgileri

 • Yücel’den AKP’ye Sahadan Mesaj Ve Kamp Değerlendirmesi: “AKP’lilerin Çırpınışına Bakılacak Olursa… “

Benzer Haberler