Bakanlık onayladı... Alaçatı’da flaş plan değişikliği!

Güncel / İzmir

Bakanlık onayladı... Alaçatı’da flaş plan değişikliği!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alaçatı’da denize sıfır olan bazı parsellerin planlarını değiştirdi. Hazırlanan “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı değişikliği” planı askıya çıktı.
Planda belirtilen hazineye ait parsellere 650 yatak kapasiteli oteller ayrıca günü birlik tesisler yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi yapılan plan değişikliği ile ilgili, "....Alaçatı Mahallesi 3792 ada 1 parsel, 3791 ada 1 parsel, 4561 ada 1 parsel, 4472 ada 1 parsel, 4477 ada 1 parsel, ve bir kısım tescil harici alana ilişkin olarak hazırlanan ve ilgili yazıda iletilen 1/5000 koruma amaçlı nazım ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar plan değişikliği önerilerinin ilgili yazı ekinde iletilen öneriye göre emsal değerlerinin düşürülmesi açısından daha olumlu olduğu düşünülmekle birlikte, sosyal ve teknik altyapı alanlarını azaltıcı olması nedeniyle mekânsal planlar yapı yönetmeliğinin 26. maddesine aykırı olması ve yapı yoğunluğunu artırıcı, parçacı nitelikte taşıdığı ve emsal teşkil edici olması dikkate alındığında uygun değerlendirilmediği sonucuna varılmıştır" görüşünü bakanlığa iletti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Çeşme Alaçatı’da denize sıfır olan  3791 ada 1 parsel, 3792 ada 1 parsel, 4561 ada 1 parsel, 4562 ada 1 parsel, 4472 ada 1 parsel, 4477 ada 1 parsel ve tescil harici alana ilişkin imar planı değişikliği yaptı. Yapılan yeni imar planı bakanlık tarafından onaylanarak askıya çıktı.

NEYİ KAPSIYOR?

Yapılan imar planı değişikliği hazırlanan raporda şu şekilde açıklandı:

“Çeşme ilçesi, Alaçatı mahallesinde bulunan ilgili parsellere ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile parsellerin yer aldığı bazı yollar korunmuştur. Meri Planda, planlama sınırları içerisinde yer alan; 4472 ada 1 ve 4477 ada 1 parselin yer aldığı Turizm Yerleşme Alanı ve Günübirlik Tesis Alanı, teklif planda Turizm Alanı, Günübirlik Tesis Alanı, Ticaret Alanı, Otopark ve Park Alanı olarak düzenlenmiştir. Kapatılan yol alanı kadar otopark, yol ve park alanı ayrılmıştur. Meri Planda, planlama sınırları içerisinde yer alan; 4561 ada parsel ve 4562 ada 1 parselin yer aldığı Turizm Yerleşme Alanı teklif planda Turizm Alanı olarak değiştirilmiştir. Mevcutta bulunan park alanı ise Turizm Alanına dahil edilmiştir. Kapatılan park ve yaya yolu kadar Meri Planda, planlama sınırları içerisinde yer alan; 3791 ada parsel, 3792 ada 1 parsel ve tescil harici alanın yer aldığı Turizm Bakanlığı Gençlik Kampı, Turizm Yerleşme Alanı, Günübirlik Tesis Alanı ve park alanı teklif planda Turizm Alanı, Günübirlik Tesis Alanı ve Park Alanı olarak değiştirilmiştir. Nazım imar planı değişikliğine konu alan yukarıda bahsedildiği gibi planlanmış olup, 4472 ada 1 ve 4477 ada 1 parselin yer aldığı planlama alanı; 60,419.44 m2 Turizm Alanı, 7,867.33 m2 Günübirlik Tesis Alanı, 5,317.99 m2 Park Alanı, 1,268.56 m² Ticaret Alanı ve 11,933.20 m2 Yol olarak planlanmıştır”

650 YATAKLI OLACAK

Hazırlanan plan değişikliği raporunda şunlara dikkat çekildi:

Çeşme ilçesi, Alaçatı mahallesinde bulunan ilgili parsellere ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile 4472 ada 1 parsel numaralı ve 4477 ada 1 parsel numaralı taşınmazlar arasından geçen yol kaldırılarak nitelikli bir tesis oluşturulması amacıyla bütünleştirilmiş ve bu taşınmazların mevcut Turizm Yerleşme Alanı ve Günübirlik Tesis Alanı kullanım alanı, teklif planda Turizm Tesis Alanı (Otel), Günübirlik Tesis Alanı, Ticaret Alanı olarak düzenlenmiştir. Sahil şeridinin ilk 50 metrelik kısmında yer alan yaya yolu ve park alanı kullanımları korunmuştur. 4477 parselin içinde kalan ve parseli bölen taşıt yolu ise doğuya kaydırılmıştır. Kaldırılan yol alanı kadar otopak ve yaya yolu açılmıştır. Turizm Tesis Alanında yatak kapasitesi 650 yatak olarak öngörülmüştür”

 

GENÇLİK KAMPI

“4561 ada 1 parsel ve 4562 ada 1 parsel numaralı taşınmazlar da bütünleştirilerek Turizm Yerleşme Alanı ve Yaya yolu kullanım kararı, teklif planda Turizm Tesis Alanı (Otel) olarak değiştirilmiştir. Alınan kurum görüşü çerçevesinde enerji nakil hattı Turizm Tesis Alanı üzerine işlenerek gerekli güvenlik mesafeleri ve trafo alanı oluşturulmuştur. Kaldırılan park ve yaya yolu kadar alanın doğusunda park alanı ayrılmıştır. Turizm Tesis Alanında yatak kapasitesi 650 yatak olarak öngörülmüştür. 3791 ada 1 parsel numaralı, 3792 ada 1 parsel numaralı taşınmazlar ve tescil harici alanın yer aldığı eski Turizm Bakanlığı Gençlik Kampı, Turizm Yerleşme Alanı, Günübirlik Tesis Alanı ve park alanı teklif planda Turizm Tesis Alanı (Otel), Günübirlik Tesis Alanı olarak düzenlenmiştir. Sahil şeridin ilk 50 metrelik kısmında yer alan yaya yolu ve park alanı kullanımları korunmuş olup sahil şeridinin ikinci 50 metrelik kısmı kıyıya paralel uzantılı olarak Günübirlik Tesis Alanı kullanımına ayrılmıştır. Günübirlik Tesis Alanı ile Turizm Yerleşme alanını ayıran Yol ve otoparklar da aynı şekilde korunmuştur. Turizm Tesis Alanında yatak kapasitesi 650 yatak olarak öngörülmüştür. Uygulama imar planı değişikliğine konu alan yukarıda bahsedildiği gibi planlanmış olup, 4472 ada 1 ve 4477 ada 1 parselin yer aldığı planlama alanı; 59,973.31 m2 Turizm Tesis Alanı (Otel), 8,276.32 m2 Günübirlik Tesis Alanı, 5,285.84 m² Park Alanı, 991.99 m² Ticaret Alanı ve 12,291.89 m2 Yol olarak planlanmıştır”

BÜYÜKŞEHİR'DEN DİKKAT ÇEKEN GÖRÜŞ!

Plan değişikliği ile ilgili birçok kurumdan görüş alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süphi Şahin imzasıyla verilen kurum görüşünde şu ifadelere yer verildi:

"....Alaçatı Mahallesi 3792 ada 1 parsel, 3791 ada 1 parsel, 4561 ada 1 parsel, 4472 ada 1 parsel, 4477 ada 1 parsel, ve bir kısım tescil harici alana ilşkin olarak hazırlanan ve ilgili yazıda iletilen 1/5000 koruma amaçlı nazım ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar plan değişikliği önerilerinin ilgili yazı ekinde iletilen öneriye göre emsal değerlerinin düşürülmesi açısından daha olumlu olduğu düşünülmekle birlikte, sosyal ve teknik altyapı alanlarını azaltıcı olması nedeniyle mekansal planlar yapı yönetmeliğinin 26. maddesine aykırı olması ve yapı yoğunulğunu artırıcı, parçacı nitelikte taşıdığı ve emsal teşkil edici olması dikkate alındığında uygun değerlendirilmediği sonucuna varılmıştır"
Bu haber 4.8.2022 11:42:10 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Benzinden sonra motorine de zam geliyor

 • CHP'li 11 Büyükşehir Başkanı Tekirdağ'da bir araya geldi…

 • Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde Su Çalıştayı

 • Binin üzerinde bağış yapanların adı kütüphanelerde yaşayacak

 • AK Parti Menemen’den bir ilk….Önceki dönem İlçe Başkanı ve yönetimi toplantılara katılıyor

 • Türkiye Tiyatro Buluşması Foça’da Gerçekleşecek

 • CHP’li Bakan: KPSS’deki skandal PAEM-7’de de yaşanmış!

 • Başkan Yetişkin bir kez daha yineledi “ Zeytinli Rock Festivali’ne talibiz”

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedelere desteği sürdürüyor…Uzundere konutlarının tahsis süresi yılsonuna kadar uzatıldı

 • AK Partili Bekle’den CHP’li Purçu’ya DEÜ yanıtı

 • Başkan Sandal Körfez Mahallesi’nde vatandaşla buluştu…“Bayraklı’yı birlikte güzelleştireceğiz”

 • CHP'li Torun'dan Soylu'nun açıklamalarına yanıt!

 • Devrim Mahallesi'nde sıcak buluşma

 • Bayındır Belediyesi’nden Aşure İkramı

 • Dijital Torun Projesi Karşıyaka’da Başlatılıyor

 • İzmir’de ‘AK Kadın Zirvesi’

 • Menemen İçin El Ele

 • İZSU Genel Kurulu gerçekleşti… Özuslu’dan körfez çıkışı: “Gelecek kuşaklara tertemiz bir körfez vermek bizim görevimiz ve Başkan Tunç Soyer bu iradeyi ortaya koydu!”

Benzer Haberler