Yeni Bir Kılıçdaroğlu, Farklı Bir CHP
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nun, ilkini Mersin’de gerçekleştirdiği “Milletin Sesi” mitinglerinin sonuncusu bugün, Balıkesir Kuvayi Milliye meydanında gerçekleştirildi.

Milletin Sesi mitinglerinin temel konsepti, bölgesel anlamda sıkıntı yaşayan önemli meslek gruplarının miting kürsüsünde sorunlarını ve sıkıntılarını kendi ağızlarından topluma anlatmaları olarak yazmak sanırım yanlış olmaz. Balıkesir mitingi de bunlardan farklı olmadı.  CHP Lideri kürsüye çıkmadan önce sırasıyla, bölge halkından bir çiftçi, hayvan satıcısı ve Tıp fakültesi mezunu çiçeği burnunda bir genç doktor kürsüye çıkarak sorunlarını ve sıkıntılarını kendi pencerelerinden bütün samimiyetleriyle kalabalığa aktardılar.

FARKLI BİR KILIÇDAROĞLU PORTRESİ

Millet, “sesini” miting için toplanan coşkulu kalabalığa aktardıktan sonra sıra, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na geldi. Kemal Bey’in daha önceki miting performanslarını da takip etmiş genç bir gazeteci olarak rahatlıkla yazabilirim ki, ortada geçmişte olmayan daha farklı olumlu gelişmeler var. Bunlardan en belirgini CHP liderinin artık ciddi ciddi toplumda var olan bazı tabuları yıkması ve CHP’nin iktidar iddiasını her geçen gün arttırması. Bunun en temel sebeplerinden biri, Kemal Bey’in uzun zamandır, iktidarın küçük ve sığ politik tartışmalarına girmeden doğrudan halkın sorunlarına çözüm üretmesi ve siyasal programını bu zemin üzerine oturtması söylenebilir.

Miting konuşmasında da yukarıda yazdığım gibi ağırlıklı olarak, halkın gündeminde olan başta; temel ekonomik sorunlar, emeklilikte yaşa takılanlar, taşeron işçilere kadro, düzensiz göçmen sorunu ve KYK borçlarından faizin kaldırılması gibi konulara değinen CHP lideri, bahsettiği sorunların çözümlerini de ayrıntılı ve detaylı olarak anlatarak, programlarının ve vaatlerinin seçim sürecine ve sonrasına hazır olduğunu göstermiş oldu.

DEVLETİN YENİDEN İNŞASI VE TOPLUMSAL BARIŞ

Yazımın başında da bahsettiğim gibi geçmiş dönemlerden farklı olarak Kemal Bey’in, kendine güvenmiş ve tabiri caizse yumruğunu sıkıp kürsüye çıkmış bu hali seçmen tarafından şimdilik benimsenmiş gibi, özellikle konuşmasının bir bölümünü yozlaşmış kamu kurumlarının inşası/ihyasına ayırması; hak, hukuk, adalet vurgusu bu noktada vatandaşa ve özellikle kendi seçmenine ciddi bir özgüven vermektedir.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI VE SONUÇ

Sonuç olarak, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanlığı adaylığının sinyalini bence net olarak Balıkesir mitinginde verdi. Bunun dışında yeni tarzını siyasal hayatında uygularken de, diğer parti seçmenlerini ötekileştirmeyerek üstüne basa basa “toplumsal barış” ve her fikrin yasal çerçevede, saygıyla tartışılması gibi vaatleri de başta kararsız seçmenler ve farklı partilere mensup ılımlı seçmenler tarafından kabul görecek gibi gözüküyor. Süreç bizi nereye götürür, seçim dönemine girildiğinde seçmenin tavrı ve eğilimi nasıl olur elbette ki tahmin edilmesi imkânsız bir durum ama mitingin sonunda şunu kesinlikle söyleyebilirim ki, Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu yeni siyaset tarzı, mevcut iktidarın uykusunu uzun süre kaçıracak gibi görünüyor.

Yeni mezun bir gazeteci olarak, ilk köşe yazımı siz değerli okurlarla paylaşmış bulunuyorum, bundan sonraki süreçte de, Ege Haber Ajansı’nda farklı konular üzerine yazı kaleme almaya devam edeceğim. Genç gazetecilere kendi bünyesinde böyle bir alan açtığı için, Ege Haber Ajansı yönetimine çok teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.

 

 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları