Kılıçdaroğlu Van’dan sert çıktı: “Denetimden de tehditten de korkmuyoruz, Feriştahınız gelse bizi korkutamaz, En doğru adres CHP’dir!”

Ana Manşet / Güncel

Kılıçdaroğlu Van’dan sert çıktı: “Denetimden de tehditten de korkmuyoruz, Feriştahınız gelse bizi korkutamaz, En doğru adres CHP’dir!”

CHP’nin 247 belediye başkanıyla birlikte gerçekleştirdiği üç günlük Van kampının ikinci gününde Belediye Başkanları Çalıştayı düzenleniyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’da Van’dan hem Vanlılara hem de tüm Türkiye’ye seslendi.
Sevilcan GÜNAY/ EHAEGE- Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara geldiği an refahın artacağını kaydeden Genel Başkan CHP’li belediyelerin verdiği hizmetleri de teker teker rakam vererek açıklayarak,   Van’ın unutulduğunu, terkedildiğini ve hükümet tarafından sorunları ile ilgilenilmediğini de belirtti.

 

 “SÖZ VERİYORUM VAN’IN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin en güzel kenti Van ve  bizim için  bir başka özelliği de 1 tane bile belediye başkanımız olmaması ama gezerken gördük ki büyük bir kabul ve beklenti var. Bu beklenti ve kabulü beraber büyüteceğiz. Sorunlar var ama bunları çözeceğiz kimsenin inancına, yaşam tarzına kitlenmeden sorunları çözeceğiz. İnsanları sadece insan olarak görüp sorunları çözeceğiz. 7 bin yıllık tarihin üzerindeniz, 3 bin yıllık Van Kalesi hala ayakta. Tarih açısından büyük bir tarih ve olağan üstü bir coğrafyası ve kültürü var. Vanlı kardeşlerimizle olmak bizim için çok önemli. Erol Evgin, Fatih Altaylı, Uğur Yücel, Ruhi Su, İlker Kaleli, Funda Arar gibi birçok ünlüsü de var. Sanayi, turizm açısından da olağanüstü bir kent ve büyümeye hazır, Van biraz terkedilmiş, dışlanmış durumda Van’ın sorunları ile ilgilenen yok ama Van’ın sorunlarını çözeceğiz ve ona yüzümüzü döneceğiz, sınır ticaretinin gelişmesi için Vanlı kardeşlerime sözümdür bunu çözeceğiz. Göreceksiniz bölge;  sanayi, üretim, turizm merkezi olacak, büyüyecek. Sadece Vanlıların değil söz veriyorum Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz. Herkesin, her grubun huzur içinde yaşadığı bir Türkiye inşa edeceğiz” diye konuştu

“KAYYUM UYGULAMASI KALKACAK”

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

Belediye Başkanlarımızın büyük başarısı var, bölgede yerel yönetimlerde sorun var, alanda bize söylenen seçtiğimiz belediye başkanlarına görev yaptırmıyorlar, kayyum uygulamasına karşıyız. 2. Yüzyıla çağrı beyannamesinde bunu ifade ettik, Vanlı kardeşlerimiz de kayyumdan rahatsız,  bizde beyannamede söylediğimiz gibi yerel yönetimlerin kaynakları artacak, motorlu taşıtlar ve  park vergisi belediyenin olacak, kayyum uygulaması bitecek seçimle gelen seçimle gidecek kurultayımız bunu oybirliğiyle kabul etti. ka6 liderin bir araya geldiği Güçlendirilmiş Parlamenter bildirisinde de bu var… Kayyum uygulamasını istemiyoruz” dedi.

“HÜKÜMETİN BİZİM BAŞKANLARIMIZA TEŞEKKÜR ETMMESİ LAZIM”

Belediye Başkanlarımız oldukça iyi hizmet ediyor Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 51.7’sine CHP’li belediyeler hizmet veriyor. CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde 4 milyon 800 bin haneye sosyal yardım yapıldı.  Bu parasal anlamda 12 Milyar Türk Lirası’na tekabül ediyor. Bu sosyal yardımlar yapılmasa Türkiye çok daha kötü sosyal patlamamalarla karşı karşıya kalırdı. Bu nedenle hükümetin bizim belediye başkanlarımıza teşekkür etmesi lazım. Son 3 yılda 2 bin 852 yeni parkı, 2 bin 900 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan vatandaşa CHP’li belediyeler kazandırdı.  Belediye Başkanlarımız çalışıyor, kreş sayımız  2019 yılında 162’di bugün 316 yüzde yüzün üzerinde artış var. Kapasite  2019’da 12 bin 279, bugün 25 bin  519, yoksul semtlerden başlayarak başkanlarımız kreş açtı, geliri düşük ailelerin çocuklarına olanak sağladılar.  20 yıldır yurt sorununu çözemediler, biz iktidar olduğumuz da 1 yılda bu sorunu çözeceğiz dedik 2019’da 22  olan yurt sayısı bugün 54, 2019’da kapasite 2 bin 996 , bugün ise 10 bin 478 öğrenci. Ürettim ve üreticiye de destek verildi,  147 bin üreticiye CHP’li belediyeler yardım ediyor.  50 milyondan fazla sebze ve meyve fidesi dağıtıldı, 120 bin tohum, 75 bin tondan fazla hayvan yemi dağıtıldı, CHP’li belediyelerin olmadığı yerde de  gelen talepler sonrası tohum, fide, yem dağıttık.  1800 tarım aracı da dağıtıldı,  20 binden fazla küçük ve büyükbaş hayvan dağıtıldı. 2 milyon yakın doz aşı temin edildi ve hayvanlar aşılandı, 683 kooperatif ile çalışma yürütüldü, ayrıca bizim belediyelerin olduğu yerlerde bütün ibadethaneler tertemizdir Cem evi, Cami, Kilise, Havra… insanlar en temiz ortamda  ibadet ediyor. Oy versin vermesin insan insansa bizim için büyük bir değerdir. Baskılar, tehditler, soruşturmalar var, belediye başkanlarımızın başarılarını kıskanarak, nasıl set çekeriz diyen bir yönetim var. CHP’li belediyeler nasıl başarısız olur onun arayışındalar, polis baskını, şikayet hepsi yapılıyor. Bu engellemelerin hiç birisi CHP’li belediyelerin hizmet vermesine engel olmayacaktır, tüm engeller aşılarak halktan yana vatandaş için çalışan bir anlayışa sahibiz. CHP’li belediyelerin olduğu hiçbir yerde bir çocuk dahi yatağa aç girmeyecektir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN KOPUK…”

Dün vicdansızlık yapmayın aç kalan yok demiş Erdoğan, hayatımda Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk kimse görmedim. Elbette saraya bakınca kimse aç değil, 5 maaş alıyorlar ama sahaya inen vatandaşı gören yok. Vanlı bir kardeşim  medya aracılığıyla bize gelebilir mi eşim rahatsız ve aylardır elektriğim kesik demiş ben de bu sabah gittim. Sonra bana dediler ki  hallede yoksulluk diz boyu böyle ev çok… Eğer sosyal devlet sosyal devletliğini yapmazsa, bölge halkını bana oy vermedi diye cezalandırırsa… Vanlılardan şunu bekliyorum bize katılacaksınız, destek olacaksınız herkes o zaman Van’ın nasıl bir kent olduğunu görecek. Açlığın ne olduğunu bilmiyorlar. Biz de bir söz vardır Allah kimseyi açlıkla imtihan etmesin açlık sınırı Türk İş  verilerine göre 6 bin liranın  üzerinde ama asgari ücret 4 bin 253 TL olduğu ortamda vicdansızlık etmeyin kimse aç değil deniliyor işte bu da ülkenin hangi anlayışla yönetildiğini ortaya koyuyor dedi.

 “SİZİN FERİŞTAHINIZ GELSE BİZİ KORKUTAMAZ”

Biz denetimden çekinmiyoruz, ama cezalandırma ve önyargı ile gelip algı yaratmaya çalışıyorlar. Başkanlardan istedim  ve verileri bana ulaştırdılar bakın ; Çanakkale Merkez Belediyesi 78 kez, Bursa Mudanya 35,  İzmir Çeşme 42 kez denetlenmiş belediye başkanları nefes almasın diye uğraşıyorlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi  14, Eskişehir Büyükşehir  Belediyesi 26 kez denetleniyor, acaba bir açık bulabilir miyiz diyorlar. Biz halka hesap vermeyi namuslu bir görev olarak kabul eden bir anlayıştan geliyoruz. Belediye Başkanlarımız her şeyi belde halkına söyler, hesabını veriri çünkü bu onların namus borcu. Türkiye’de ciddi sorunlar var, paramiliter güçlerle kendilerine yeni alanlar açıyorlar. SADAT ve benzeri kuruluşlar biz bu vatanı Türkiye düşmanları  ile iş yapana sandıkta teslim etmeyiz, demiş yani ben izin verirsem sen sandıkta kazanırsın diyorlar öyle mi?  Sen bu lafı ediyorsan arkanda biri var demektir, ben senin boyunu posunu görmek isterim, Bizi korkutacaklarını sanıyorlar biz savaş meydanında kurulan bir partiyiz, sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz, Biz Kuvayı Milliye ruhuna sahibiz, biz avukatlık bürosunda kurulmadık. Dışarıya para aktardığınızı biliyoruz, hiçbir belediye başkanımız vakıf kurup para göndermedi, bu memleketi kimseye soydurmayacağız, makam ve mevki ne olursa olsun her karanlık odağın üstüne gitmek bizim görevimizdir” diye konuştu.

“BİZE KATILACAKSINIZ…”

Vanlı Kardeşlerim; Van’da huzur içinde yaşamak istiyorsanız bize katılın, Van’ın büyümesini, bölgenin yıldızı olmasını istiyorsanız, kayyuma son verilmesini istiyorsanız o zaman bize katılacaksınız. Van’ın görkemli tarihinin ve doğal güzelliklerinin, sınır ticaretin gelişmesini isliyorsanız bize katılacaksınız, düşüncesinden ötürü hiç kimse hapse atılmasın, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş serbest kalsın istiyorsanız, uyuşturucu baronlarından, 5’li çetelerden kurtulmak istiyorsanız bize katılacaksınız. Bu ülkeyi sevenler beraber olmak zorundadırlar. Doğu, Batı, Kuzey, Güney ayrımı olmadan toplum kucaklaşsın istiyorsanız yine bize katılacaksınız. En önemlisi her gittiğimiz yerde duyduğumuz şey adalet, bu memlekette gerçekten adalet istiyorsanız, herkesin aşı, işi olsun, hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diyorsanız tek bir adresiniz var, açık ve net ifade ediyorum o adresin adı Cumhuriyet Halk Partisi’dir.  Efendim bu CEHAP’e var ya CEHAP’e eleştirir ama hiçbir iş yapmaz Cumhuriyet Halk Partisi’nin ne iş yaptığını merak ediyorsanız gidin belediyelerimize bakın, göreceksiniz oradaki güzelliği, mutluluğu değişimi göreceksiniz. Kimsenin ötekileştirilmediğini, halkın huzur içinde ve nefes aldığını göreceksiniz. Bir de CHP iktidar olursa o zaman nasıl saygın bir ülke olduğumuzu, Tank Palet Fabrikasının Katar’dan nasıl alındığını, Ülkenin nasıl büyüdüğünü, devletin nasıl saydam olduğunu göreceksiniz. Arzu eden, kaygı duyan arkadaşlar böyle bir kaygınız varsa beni de arayın, başkanlarımızı da arayabilirsiniz. Tüm Türkiye’ye biz beraber olursak hızla büyüyeceğiz, saman, şeker, buğday, mercimek ithal eden bir ülke istemiyoruz. Bizim halkımız üretecek, insanımız zenginleşerek biz bunu istiyoruz. Hangi partiden, hangi görüşten olursa olsun herkes için istiyoruz. Evet, vatandaşlar nefes alamıyor, ciddi bir işsizlik var, gençler, bilim insanları yurtdışına gidiyor, çiftçi 1 dilim ekmeğe muhtaç, bir dönüşüm ve değişime ihtiyacımız var. Bir çalışmaya ve alın teri dökmeye ihtiyacımız var bunu da beraber yapacağız” ifadelerini kullandı.
Bu haber 28.5.2022 15:08:01 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • CHP'li Torun’un istifasının ardından YDK’ya İzmirli yeni üye… İşte o isim!

 • CHP'li Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun istifa etti

 • CHP'li Bülbül'den ÇED Raporları İle İlgili Açıklama: 'AKP'nin Çevre Ve Doğa Düşmanlığı Bitmiyor'

 • İnce İzmir'de konuştu: “Bu memlekete 3A lazım”

 • Yücel Tire’de Açıkladı: “Cumhur İttifakında Oy Kaybı Yüzde 12” 

 • İstanbul İzmir Rotasında En Doğru Seçenek Havayolu!

 • Bayraklı Belediyesi yaz konserleri devam ediyor

 • Karşıyaka Madımak’ı Unutmuyor

 • İzmirli “Demir Lady” Hollanda’da dördüncü oldu

 • Meral Akşener Erdoğan’a çağrı yaptı: Seçim kararı al

 • Ekonomik güven endeksi en düşük seviyede!

 • CHP'li Bülbül, Kepenk Kapatan Esnaf İle İlgili Konuştu: 'Vatandaş Bunun Hesabını Sandıkta Soracak'

 • Motorine bir indirim daha

 • Asgari ücrete zam: Hangi formüller masada?

 • ESHOT otobüslerinde gazilere özel düzenleme

 • Faciadan dönüldü….Tunç Soyer'e suikastı  polis önledi

 • CHP’li Sertel depremzedeler için yapılan konutlardaki kusurları fotoğraflarla gösterdi

 • Seferihisar’da lavanta ve ekinezya hasadı şenlikle kutlanacak

Benzer Haberler