Mustafa Necati Bey ve Fikret Otyam isimleri Çiğli’de yaşayacak!

Güncel / Yerel Yönetimler

Mustafa Necati Bey ve Fikret Otyam isimleri Çiğli’de yaşayacak!

Çiğli Belediyesi ilçeye park kazandırma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bugün de 24 Kasım Öğretmenler Gününde Cumhuriyet Dönemi Milli Eğitim Bakanların Mustafa Necati Bey ve Ressam Yazar Fikret Otyam isimleri Ataşehir Mahallesi’nde bulunan parklara verildi.
Törende konuşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Biz Çiğli’de tüm büyük devlet adamlarımızın anısını yaşatmak  ve çocuklarımızın da bu bilinç ile yetişmesini istiyoruz” dedi.

GÜMRÜKÇÜ: “ÇİĞLİ OLARAK ATATÜRK’ÜN YOLUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Mustafa Necati Bey ve Fikret Otyam’ın oldukça önemli isimler olduğuna vurgu yapan Başkan Utku Gümrükçü, “ Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri ve  yurttaşları  olarak hepiniz hoş geldiniz. İzmir’in yetiştirdiği kıymetli bir devlet adamı, bakanlığın yanında,  Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türkiye’nin en önemli görevi Milli Eğitim Bakanlığını ona emanet etmiş onda o devrimci ateşi, sorun çözme kabiliyetini görmüş. Türkiye’nin 100 yılını yetiştirecek temeli atmış ama çatı kuramamış ömrü yetmemiş. Kuvay’ı Milli’yenin yanında o bir de spor adamı, sporun da eğitim için ne kadar önemli olduğunu biliyor. Bugün Ataşehir Mahallemizdeyiz birçok parkımız var 80’ nin üzerinde park bitirdik ama pendemi döneminde açamadık. Geçtiğimiz hafta İnönü Mahallesinde Doktor Atilla Baran parkını açtık. Kendi hayatını toplum yararına hiçe saymış iyi bir sağlıkçı.  Burada ’da şu an  bir devrimci, antiemperyalist olan bir aydınlanma devrimcisi Mustafa Necati Bey Parkını açtık. Gazeteci Yazar Fikret Otyam  adı  da bu mahalle sınırları içinde yaşayacak. Biz Çiğli’de tüm büyük devlet adamlarımızın anısını yaşatmak ve çocuklarımızın da bu bilinç ile yetişmesini istiyoruz. Macera Parkı, Astronomi Havacılık ve Uzay Kampüsümüz ile ve  gelecek yıl bitecek olan Matematik Ve Bilim Kampını açarak çocukların geleceğine bir nebze de olsa katkı koymayı borç biliyoruz. Fikret Otyam’da 17 kitap yazmış, binlerce makale kaleme almış onu da burada tekrar anıyoruz. Mustafa Kemal’e yoldaşlık yapan herkese teşekkür ederim. Biz Çiğli olarak Atatürk’ün yolunda ilerlemeye devam edeceğiz” ifadeelrini kullandı.

UĞURLU: “İZMİR’İN YETİŞTİRDİĞİ EN ÖNEMLİ DEVLET ADAMI”

Mustafa Necati Bey’in yeğeni Gazeteci yazar İsmail Uğural, “Bu kadirşinaslık  ve bu vefa nedekiyle Çiğli Belediyenize ve Başkanımıza çok ama çok teşekkür ederim. Mustafa Necati İzmir’in yetiştirdiği en büyük devlet adamıdır. Mustafa Necati sempozyumu yapıldı 2009’da ve birçok yerden bilim insanı geldi ve iki gün süren sempozyum sonucunda dedikler ki Mustafa Necati’yi İzmir’in yetiştirdiği en büyük devlet adamı olarak görüyoruz ama nedense İzmir’de tanınmıyor.  Ben buna üzülerek dinledim. 26 yaşında milletvekili 28 yaşında Mübadele, İmar ve İskan Bakanlığı, 30’unda Adalet Bakanlığı,  31’nde  de Milli Eğitim Bakanı olunca Büyük Atatürk’ün yakınları diyor ki Mustafa Necati’nin geleceği çok parlak ancak genç Türkiye Cumhuriyetinin en stratejik bakanlığına gelen kişi daha 31 yaşında çok genç değil mi? Atatürk hayır göreceksiniz büyük işler yapacak diyor. Gerçekten de büyük işler yaptı 35 yaşına daha girmeden maalesef apandisiti patladı ve vefat etti” dedi.

DUYGULU: “MUSTAFA KEMAL’İ ÖRNEK ALMIŞ VE DEVRİMCİLİĞİE ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR”

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri  Derneği Başkanı Ethem Duygulu, “Derneğimiz 2001 yılında bir grup aydının Köy Enstitüleri mezunu öğretmenlerin çocukları tarafından kuruldu. Yaklaşık 22 yıldır faaliyetimizi sürdürüyoruz biz 3 bin üyesi olan 69 sayı dergi çıkarmış bir derneğiz. 70. Kitabımızı da çıkardık, burs veriyoruz, sadece eğitim ile ilgilenmiyoruz. Köy Enstitüleri doğa ile iç içe bütünleşmiş bir gelenek yetiştirmeyi hedefler. Yerelden kalkınma, toplumsal cinsiyet eşitliği, Atatürkçülük gibi birçok konuda faaliyet sürdürüyoruz. Yoksul köy çocuklarının eğitime erişmesi için çaba sarf eden bir sivil toplum kuruluşuyuz.  Türkiye’nin birçok yerinde faaliyet gösteriyoruz. Çiğli Belediyesi de bize çok destek verdi onlara da çok teşekkür ederiz. Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü iyi şeyler söylemek isterdim ama akademisyenin görevi her zaman gerçeği ve yalnız bildiği gerçeği söylemektir. Bugün atanamayan, sözleşmeli, öğretmenlik ile emperyalistlerle, yoksulluk ve açlık ile mücadele ediyoruz. Öğretmeler rol modeldir. Biz gerçekten köy enstitüleri kapatıldıktan sonra nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz? Milli Eğitim Politikalarının toplumu kuşatan bir yapısı var mı? Bunları da konuşmalıyız. Mustafa Necati genç yaşta ölen bir eğitim devrimcisi. Onca işinin içerisinde 20 yaşında avukat olmuş, Altay Spor Kulübünü kurumuş. Ulusa ve millete hizmet eden bir devrimcidir. İnsan haklarından, eşitlikten ve özgürlükten yana tavır almış İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne giren bir kişidir.  İzmir’e doğru, Ahenk, Açıksöz gibi dergileri çıkarmış. Mustafa Kemal’i örnek almış layık devrimciliğin önderi olmuş. Balıkesir Barosunu kurumuş ve yönetmiş. İstiklal Mahkemesi Başkanı olarak 422 kişiyi yargılamış 2 dönem burada görev yapmış” diye konuştu.

ERDOĞAN: “BİRÇOK ÖNEMLİ ESER BIRAKMIŞTIR”

Ataşehir Mahalle Muhtarı  Nesrin Erdoğan, “Mahallemizde bulunan bu güzel parka böylesi anlamlı bir günde Atatürk’ün mesai arkadaşının adının verilmesinden onur duyuyoruz. Mustafa Necati Bey 3 dönem Milletvekilliği yapmış ve Milli Eğitim Bakanlığı görevini de sürdürmüştür, Orta Öğretimin parasızlaştırılması için çalışmış ve Köy Enstitülerinin fikir babasıdır, Gazi Üniversitesi içindeki muallim mektebinin kurulmasını sağlamış ayrıca Altay Spor Kulübünün kurucusudur daha  birçok önemli eser bırakmış ve öldüğü zaman Mustafa Kemal Atatürk arkasından  hüngür hüngür ağlamıştır. Başta Utku Gümrükçü olmak üzere  bu parkların açılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

 
Bu haber 24.11.2022 12:52:15 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Sayıştay'dan Büyükşehir'e Kooperatiften Alıma Veto: Soyer’den Darbe Çıkışı!

 • CHP’li Aslanoğlu: “İktidar süt alınmasını engelledi!”

 • Narlıdere’nin Minikleri Play-Off’u Garantiledi

 • Tugay: “Karşıyaka’mızı Taziye Evi’ne kavuşturuyoruz”

 • Güzelbahçe Kahramandere’de çalışmalar tamamlandı

 • Buca’nın Antika ve 2.El Pazarı için ön kayıtlar başladı

 • Başkan Sandal “Halkımızın yanındayız”

 • Torbalı’da Akkaş Başkanlık İçin Yola Çıktı

 • CHP’li Tunus Bayraklı’dan Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı Başvurusunda Bulundu

 • Ahmet Adnan Saygun’da muhteşem 100. Yıl konseri

 • Büyükşehir’den amatör spor kulüplerine destek

 • Hayvan Dostu Belediye

 • Dikili Belediyesi’nden yakacak yardımı

 • Büyükşehir'de bütçe maratonu tam gaz…ESHOT'a dev bütçe ve Torbalı tartışması

 • Gaziemir Belediyesi’nden beş yıldızlık başarı

 • Eski başkan 'Büyükşehir için ben de varım' dedi!

 • Başkan Sandal vites yükseltti:“Yolları ve kaldırımlarıyla daha modern Bayraklı”

 • Karşıyaka’da Cumhuriyet ve kadın konuşuldu

Benzer Haberler