İZSU’dan 4 saatlik Genel Kurul… AK Pati ve CHP arasında hizmet tartışması!

Güncel / Yerel Yönetimler

İZSU’dan 4 saatlik Genel Kurul… AK Pati ve CHP arasında hizmet tartışması!

İZSU Genel Kurulunun 2022 Yılı Kasım Ayı Olağan Toplantısı 2. Birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.  İZSU 2023 yılı  bütçesi 14 Milyar lira olarak belirlendi. Bütçe AK Parti ve MHP’nin red oyu ile oy çokluğu ile meclisten geçti.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- İZSU Genel Kurulunun 2022 Yılı Kasım Ayı Olağan Toplantısı 2. Birleşimi  Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Hem bütçe hem de Çiğli Arıtma Tesisi 4. Faz ve 2 İkmal İnşaatı İşi İçin kredi talebi de AK Parti ve MHP’nin red oyu ile meclisten oy çokluğu ile geçti. Hem kredi talebi hem de bütçe bir kez daha AK Parti ve CHP’yi karşı karşıya getirdi.

 

İZSU Genel Kurulu gerçekleşti ve İdaremizin 2023-2024-2025 Mali Yılları Bütçesinde öngörülen borçlanma kapsamında; “Çiğli Atıksu Arıtma IV. Faz 2 İkmal İnşaatı İşi Projesi” ile birlikte, Yatırım programına alınma süreci devam eden; “Çamur Stok Sahalarının Rehabilitasyonu ve Ekolojik Restorasyonu İşi Projesi”,“Peynircioğlu Deresi Körfez Çıkış Ağzı ile Körfezin Kuzey Aksında Karasallaşan Alanın Tarama İşi Projesi” ve “Çiğli Çamur Çürütme Ve Kurutma Tesisinin Revizyon İşi Projesi”ne ihtiyaç duyulan kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmanın yapılması ve kullanılacak olan kredi için gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile ilgili Kurula yetki verilmesi önergesi meclisten oy çokluğu ile geçti.

AYDIN: “DÜNYANIN HER YERİNDE BUNA PARTİZANLIK DENİR”

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “3.3 milyarlık kısmı elektrik zammına gitti. Geçen sene bugün mazot 8.79 lirayken şu an 25 lira aradaki fark yüzde 184, İZSU’nun bu maliyeti bütçe üzerinde büyük bir yük. Buna rağmen yatırım yapmaya devam ediyoruz. Çiğli Atıksu, Aliağa, Torbalı 2 etap, Yazısu  tesissilerine yapılacak çalışmalar  2023 yılı bütçesinden alınacak. Bunun yanında 4 ilçemizde de Atık su tesislerinin yapımına başlayacağız. Dikili, Çeşme, Ödemiş, Tire, Selçuk gibi ilçelerde de yine ihale süreci başlayacak. İller Bankası 2021 yılında tüm belediyeler bin 156 proje sunmuş ve destek istemiş, İller Bankası 156 projenin yüzde 96’sında Cumhur İttifakı Belediyelerine destek olmuş, bu projelerin yüzde 4’ü CHP’li belediyelerdir oysa CHP’li belediyeler Türkiye nüfusunun yüzde 52’sini yönetiyor. İller Bankası 191 belediye projesinin yüzde yüzüne hibe desteği vermiş bunların sadece yüzde 1’i CHP’li belediye yüzde 99’u Cumhur İttifakı Belediyesi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılında 293 İller Bankası da 256  Projemizi reddetmiş. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyelere araç yardımı yapmış yüzde 97’si Cumhur İttifakı Belediyelerine bize ayrılan pay yüzde 3, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 432 milyonluk yardımın tamamını Cumhur İttifakı Belediyelerine yapmış. İşte bu partizanlıktır, dünyanın her yerinde buna partizanlık denir. Belediyeleri kazanmak için Belediyelerin yetki alanını genişleteceksin ama yardım etmeyeceksin. CHP’li Belediyeleri topal ördek yapacaksın. Bunun adı partizanlıktır” ifadelerini kullandı.

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü;

“MERDİVEN ÇIKIYORUZ”

İzmir’in suyunun yüzde 55’i yer altı sularından geliyor, İstanbul suyun yüzde 99’unu barajlardan, Ankara yüzde 98’ni barajlardan  İzmir ise sadece yüzde 45’ni barajdan karşılıyor. Biz suyu kuyu açma, çekme, enerji maliyeti ile çıkarıyoruz, sonra bu suyu arıtma tesisine getiriyoruz, sonra terfi istasyonundan depoya alıyorsun ve buna merdiven çıkmak deniyor, yani kuyudan su çıkarmak, barajdan almanın kat ve kat üstündeki maliyete neden oluyor. Biz merdiven çıktığımız için bu kadar maliyetli oluyor. 1.3 milyar lira ek enerji maliyeti ödüyoruz bu İzmir halkının 3 aylık su faturası demek, yani İzmir halkı 3 ay bedava su içebilirdi. Eklektiğe zam yaptıkları yetmezmiş gibi bir de barajlarımızı yapmayan bir siyasi anlayış ile karşı karşıyayız. Direkt barajdan alsak daha düşük enerji maliyetimiz olacaktı. Mazeret Belediyeciliği mi yapıyorum? Hayır bu Devlet Su İşlerinin görev tanımı Büyükşehirlere içme suyu temin etme görevi var. Dağıtım görevi su ve kanalizasyon idarelerinin. Devletin Genel Müdürlüğü suyu temin etmekle yükümlü, bir başka yükümlülüğü ise baraj inşa etmesi, Gördes Barajına hiç girmeyeceğim dibi delik baraja dünya para verdik ama su yok. O yüzden biz bugün suyumuzun yüzde 55’ini yer altından çıkarıyoruz. En pahalı suyu satan İzmir evet doğru beyefendilerin ihmal ettiği barajları yapılsaydı işte İzmirliler 3 ay su faturası ödemeyecekti. İşte siyasi tercih böyle hayatınızı etkiliyor.

“GÖREVİMİZ OLMAYAN İŞLERİ DE ÜSTLENİYORUZ”

Abone başına merkezi ilçelerde 7 metre küp suyu dağıtmak üzere oluşturulan şebeke ağı yeterliydi ama daha sonra alanlar genişleyince kırsal da bize geldi. DSİ sulama suyunu da temin etmek zorunda ama köylere gelince durum değişiyor, Kırsalda içme, tarım ve hayvancılıkta kullanılıyor. Karaburç köyünde 854 hanemiz var, burada su tüketimi  43 metre küp su çünkü insanlar tarımsal sulamada kullanıyor İZSU sununu, izinli ya da izinsiz kullanıyor.  Kaleköy’de 175 abonemiz için yapılan işlemin kişi başı maliyeti 35 bin 174 lira Elbette bu hizmetleri yapacağız ama biz görev ve sorumluluğumuz dışındaki şeyleri de yapmakla karşı karşıya bırakılıyoruz. Kaçak kuyular da açılıyor, kaçak kuyuları denetlemek de DSİ’nin görevi ve maalesef bir faaliyet yok. İnsanlar sulama suyunu DSİ’den alamadığı için kuyu açıyor ve yer altı sularını da kaybetmekle karşı karşıyayız.

“İZMİR HİZMETTE HALA 71. SIRADA”

Küçük Menderes Havzası’ndan  yılda  yer altından 750 milyon metre küp çekiyoruz bu olması gerekenin 3 katı ve doğanın buna dayanması mümkün değildir. Bu çölleşmedir. Sulama suyunun yeterli temin edilmemesi nedeniyle Küçük Menderes Havzası tehlike ile karşı karşıya. Suyu bir de arıtmamız lazım değil mi? Eğer biz binalardan temin ettiğimiz atık suyu Ankara gibi yüzde 20’ni arıtıp yüzde 80’nini doğaya bırakırsak   bu bedava. Ama biz atık tesisi, çamur bertaraf derken 1 milyon harcıyoruz ve biz bu işlemi yüzde 100’e çıkarılmasına da hazırız. Bu şehrin halkı ödediği vergilerin kendilerine kamusal hizmet olarak gelmesini istiyor. Yüzde 97’lik arıtmayı beğenmeyip yatırımda da 71. Sıraya koyarsanız vatandaşın da size söyleyecek sözü olur.

“YER TAHSİS EDİLMİYOR”

Elektriğe yüzde 400 zam gelince İZSU yenilenebilir enerji santrali ile kendi elektriğini üretmek için çalışıyor. İZSU ürettiği suyu satarken resmi tesis tarifesi üzerinden satış yapıyor yani kamu kurumuna veririnken  27 lira 68 kuruştan satıyor, konutlar ise 41 liradan satın alıyor. Peki, biz kamu kurumu olarak elektrik alabiliyor muyuz? Hayır, sanayi tesisi faturası geliyor. Peki, biz kamu kurumu muyuz değil miyiz? Bir avuç zengine satılan elektrik şirketleri zarar etmesin diye AK Partili belediyelere  de bunu yapıyorlar. Bak burada bir partizanlık yok. Yenilenebilir enerji bakımından ne yapabiliriz diye uğraşıyoruz. İZSU Genel Müdürlüğü Güneş enerjini çatılara kuruyor neden çatılara tırmanıyoruz. Çünkü bize yer tahsis edilmediği için biz çatılara koyuyoruz, yok yer tahsisi de yok. Milli İrade ile itişmek budur, illa siz topal ördek olacaksınız deniyor. Kötü komşu ev sahibi yapar bizi de bu devlet yaratıcı hale getirdi. Su depolarının tepesine panel koyuyoruz.

“SÜREÇ O KADAR UZUN Kİ…”

 Yağmur suyu ve atık suyunu ayrıştırmak için uğraşıyoruz. Bakın körfezi hep tartışıyoruz ya körfezi İzmir’in dereleri kirletiyor. Bunun yetkisi biz de ve bakanlıkta, Gediz’in kolları ve taşkın suları kirletiyor. Büyük ölçüde DSİ’de liman kirliği kimde merkezi hükümette, gemiler sintinelerini boşaltıp gidiyor. Bunu temizlenmesi kimde bakanlıkta, körfezin temizliğini hep beraber sağlamak zorundayız. 209 568 milyon lira yatırım yaptık 1.2 milyar liraya çıkarıyoruz yatırımı körfezi temizlemek için. Ama bu konuda en çok yağmur suyu ayrıştırılması önemli atık su tesisine giderse kapasite zorlanıyor, bunu ayırsak ayrıştırmada biz daha çok kapasite arttıracağız. KDV muafiyeti verin kamu kurumu üzerinden elektrik verin sanayi şirketi gibi değil. Biz kamu yararı gözetiyoruz. İlgili Bakanlıklardan izin almakta sorunlar yaşıyoruz. Bakın bir kredi almak istiyoruz arkadaşlar oy çokluğu veriyor ve diyorlar ki burada rakam yok. Evet, süreç o kadar uzun ki biz rakam belirleyemiyoruz. Bunun yanında da Körfez ile ilgili sorumluluklarını da yerine getirsinler. Biz de suyumuzun yüzde 70-80’ni barajlardan temin edersek İzmir halkının suya ödediği para azalacak. Kırsal da sulama barajı olursa yurttaşlar içme suyunu sulamada kullanmayacak ve kaçak kuyular da açmayacak. Demem odur ki yapacağınız her hizmet İzmir halkınadır.

YILDIZ: “YAPAMAYACAKSANIZ BIRAKIN BİZ YAPARIZ”

AK Parti  Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “CHP’nin  değerli Grup Başkanvekilini dinlerken hep aynı bakış ile yaklaşıyor. 2014 yılında çıkan bütün şehir yasasının dertlerinden bahsetti. Biz İZSU’nun tüm gün bize hizmet eden bir kuruluş. İZSU bizim için suya erişim, çevre demek, altyapı demek, arıtma demek, körfez demek. Derelerin bakımı demek, taşkınla yağmurla mücadele demek. 4. Faz ve Çiğli Arıtma demek. Sayın Aydın ‘dan 14 Milyarlık bütçesi ile kronik sorunları nasıl çözdüklerini anlatmasını beklerdim ama İZSU’yu ve Büyükşehir’i yönetmediğinizi biz 3 yıldır söylüyoruz zaten. Bugün de bunu ispat ettiniz. İZSU iş üretmiyor. 120 Milyar liralık İzmir’e yatırım yapmışız ve Bostanlı, Değirmendere ve Çamlık Barajları barajların projesini DSİ yaptı ama İZSU biz yaparız dedi. Yapamayacaksanız alın meclisten karar onları da biz yaparız. Biz İzmir’e 10’larca baraj yaptık. Ben sizin telefonunuza bu listeyi atacağım siz de Çarşamba günü bütçe konuşmasında bana cevap verin. Beceriksizliğinizin sonucu olarak, suya erişimde sorun yaşıyoruz. Mesela kayıp kaçakta 1 milyar TL kaybımız var, bunu azaltamadık, bunu önlesek 1 Milyar lira tasarruf elde ederdik. 750 milyon dolar bir bütçemiz var 2023’te tüm şehir yasası 5 kat bütçenizi arttırdı. Türkiye’yi de İzmir gibi yönetecekseniz vay Türkiye’nin haline. 3 Milyar lira bir elektrik faturası ön görülüyor. 14 Milyarlık bir bütçeyi bugün görüşeceğiz toplantısını dün yapıyoruz, bunun toplantısını 2 gün önce yapabilirdik ve sorduğumuz sorulara da cevap alamadık” ifadelerini kullandı.

Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü;

“44 ARITMA TESİSİMİZ KAÇAK DURUMDA”

Yenilenebilir enerjide ne yaptınız diye sorduk ama 3 yıldır panel gelmedi, Mars’tan mı geliyor bu paneller? Biraz çevrenize bakın Isparta’da, Yozgat’a, Kayseri’de belediyede var bizde yok. Hala planlıyoruz nere kadar bu planlama, Yozgat’ta ilçe belediyesinde bar. Tahsisi de bekliyorsanız biz de yardım edelim. Bu anlamda sınıfta kaldınız. 65 tane arıtma tesisimizin 44 tanesi kaçak durumunda Çevre Bakanlığının çevre izin belgesi yok. Yani biz tesis yapmışız çevre izin belgesi yok. Bu belge olmayan yere zaten teşvik verilmiyor. Siz ürettiğiniz tesisinin izin belgesini almamışsınız sonra da diyorsunuz neden elektrik için teşvik alamıyoruz. Körfez cansız, renksiz, hareketsiz hatta ölü. Bunu kim söylüyor Sayın Tunç Başkan söylüyor, adayken söylüyor ve seçilince de çözüm çok basit, onlarca noktadan akıntı var, eğer biz körfezi temiz tutmayı başarabilirsek, temizlemeye gerek yok, nasıl kirletmeyeceğimiz yönünde çalışma başlattık diyor. Seçilince bilimselliği terk etmiş tüm raporları incelemiş, 3 yılda yüzerim demiş. Ama hiç biri olmadı. Daha sonra da Gediz’i temizleyip körfezi temizleyeceğiz dedi. Ne oldu? Suçu Gediz’e attık. Foça’ya dökülen Gediz’i unuttuk bu Gediz’in kabahati dedik.

“YAZIN KOKAN KIŞIN TAŞAN BİR ŞEHİR OLDUK”

Geçen sene Belediye Başkanımız Kemeraltı’nda yatırıp yaptık sorunu çözdük dedi hangi altyapıyı yaptık, her yağmurda Kemeraltı sular altında kalıyor, kovalarla su boşaltıyoruz. 1 yıl önce yaptık dediğiniz altyapıyı yanlış mı yaptık yoksa İnciraltı’ndaki marullara ne denir? Dikili’de altyapı sorununu çözdük dedik ama su kesintileri manzaralarını izledik. Dikili yazın ortasında susuz kalmaya mahkum mu? Yazın kokan, kışın taşan bir şehir olduk. Sayın Tunç Soyer yurtdışında bunu söylesin. Tüm İlçe Belediyelerine sesleniyorum İZSU her yeri kazıyor mu kazmıyor mu? Oraları kapatıyor mu kapatmıyor mu? Asfalt atıyor mu atmıyor mu? Fen işlerinize devamlı şikayet gelmiyor mu? Elinizi vicdanınıza koyun. Çeşme ve Karaburun’da irsaliye hattı sorunlarını kim çözdü? Başkanlar burada çıkıp söylesinler, 4 yıldır bu kenti siz yönetiyorsunuz Alsancak, Kemeraltı, Buca, Bornova taşkın ile karşılaşmayan bir ilçemiz var mı? Maalesef bu sadece İzmir’den Seferihisar’a giderken kendini bu ülkeyi yönetirken hayal eden bir başkanımız var yazıktır günahtır. Asıl suçlu da Homeros maalesef İzmir’in alt yapısını mahvetmiş, yanlış iliklemiş gömleği demek ki destanları yazarken yaptı bunu.

SÖZÜPEK: “BÜTÇENİN YÜZDE 57’Sİ YATIRIMLARA”

Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı CHP2li Meclis Üyesi Bülent Sözüpek, “Biz komisyonda sorulan her soruya yanıt verdik. Bu kurumdan 2027 yılına dair bir belge alabiliyorsa Sayın Yıldız, bu da İZSU ve Büyükşehir’in şeffaflığını gösterir. Bize durmadan yerli ve milli diye çıkışan Yıldız kendisi de durmadan bütçemizi dolar üzerinden değerlendiriyor. Burada bir konuşmacı Homeros  ve Mars’tan söz ederken sorun yok ben mi size sataşıyorum. 14 Milyar liralık bütçe ile 2023 yılına giriyoruz. Hem işletme faaliyetlerine hem de yatırımlara devam ettik. Koku sorunu içme suyu, yağmur suyu arıtması gibi yatırımlara devam edecektir. Bütçenin yüzde 57’si yatırımlara ayrılmıştır. Personel giderimiz ise yüzde 19’nu oluşturur. Gider ve gelir  gerçekleşme oranı da yüzde yüze yaklaşıktır. Bu da ne kadar doğru bir bütçe yaptığımızı göstermektedir.

KÖKKILINÇ: “HAKAN BEY’E İLETELİM…”

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Çiğli Arıtma Tesisi içimde GES için hala görüş bekliyoruz. Bunun yazısını Hakan Arkadaşımıza iletelim kendisi takip etsin. Çiğli’de 2.5 milyon küp çamur bakanlığın izni ile biriktirilip olup 2023 yılı içerisinde ıslah çalışması yapılacak. 70 adet arıtmadan 24 tanesi ileri biyolojik arıtma tesisi olup tamamının izni var. Sadece Çiğli’nin izninin yenilenmesi için Mayıs 2022’den beri bakanlıktan yazı bekleniyor. 5216 ve 6360 yasa ile ki İZSU 30 ilçe kapsamında 2012’den bu yana yetkilendirilmiş ve devraldığı  37 biyoloji,  5 doğal arıtmanın  3 adet paketleme,  tesisin çevre izni  yok, yani bu nedenlen İZSU'ya da haksızlık yapmayalım.  Hakan Bey’e bunları da iletelim lütfen ilgilenesin. İzmir en düşük kayıp kaçağı olan 4. İlimiz. Dikili’ de içme suyu sorunu yok. Arıtma suyu için bakanlığın uygun görüş vermemesinden dolayı Dikili’de yazın su kesintisi oldu. Lütfen bunların tamamı Hakan Arkadaşımıza iletilsin. Kamu kurumunda yazı yazılır hemen cevap gelir ama gelmiyor AK Partili Arkadaşlarımız takip etmezse vay halimize. Altyapı ve programları için Cumhurbaşkanlığında bekleyen projelerimiz var, bunları da Hakan Bey’e taktim edelim. Buca Metrosu için  9 ay,  Fahrettin Altay metrosu  için 5 ay, Çiğli tramvayı için 7 aydır, İZSU’nun muhtelif projeleri için de 9 aydır cevap alamıyoruz. Atık suyun yüzde 97’sini de arıtan tek belediyeyiz” diye konuştu.

HIZAL: “BUNUN ADI PİAR”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye deve cevap vermiş nerem doğru ki. İZSU’nun da neresinden tutarsanız tun hep bir sorun var, evrak geldi gitti hep bahane. Temel sorun hangi açıdan baktığınız ile alakalı, yok yazının cevabı gelmedi, o yazının cevabı geliyor ama o yazının cevabı saklanıyor sorun bu. İZSU’da sorunlar var mı var. 2021 yılı Sayıştay denetim raporunda da bu var. Sayın Aydın ve Nilay Hanım okumuş mu bilmiyorum? Ama elektrik fiyatları ile ilgili teşvik hususu var. Sen elektriği yüzde 50 indirimli alabilirsin, ilgili belgelerle başvuru yap diyor. Kurum yapıyor mu yapmıyor. Büyükşehir bir şirket kurdu elektrik fiyatını aşağıya çekeceğiz, dışarıdan elektrik almayacağız, metro yapacağız dendi. Buna piar derler, o şirketten elektrik alıyor musunuz? Hayır o şirkete atıl duruma düştü. Dün öğrendik ki 2 aydır İZSU bu şirketten elektrik alamıyor ve ileri ki ayda da  alamayacak. 52 milyonluk bilişim işi için ihaleye çıkılmış ve raporda diyor ki İZSU bundan çok daha detaylı ihaleleri yapan kurumlar var ve bu kurumlar bu işi daha ucuza hallediyor. Sen ise yaptığın ihale ile çok fazla ücret ödemişsin ve diğer firmaların önünü de kesmişsin diyor. Bu ihale bedeli de su bedeline yansıyor.  Sayıştay ön proje ile ihale yapmazsın diyor. Buradan da bir kamu zararı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla biz burada bugüne kadar yaptığımız eleştiriler İzmir’in ve belediyenin menfaati için. Ama günün sonunda biz bugüne kadar ne dediysek hepsi çıktı, hepsi ortada. 4. Faz ihalesi için şu salonda 50 milyon Euro krediyi onayladık, inşaat başladı mı? Hayır, İhale yapıldı mı evet yapıldı? İzin de geldi. Kredi de onaylandı ama siz bu kuruma dava açan bir şirketi o işi aldı diye cezalandırdınız. Şu anda size Buca Metrosu için dava açan firmaya işi vermediniz herkesi cezalandırdınız. 2.5 milyon metre küp çamur var ve şuradan buradan getirdiğiniz güvenlikçiler ile bizi oraya girmemizi engellediniz. Çünkü o 2.5 milyon çamur ayıbını örtmek istediniz. Bürokrat arkadaşlarla bir takım bürokratik problemleri aşmak için biz AK Partili Meclis üyeleri olarak mücadele veriyoruz” dedi.

ÖZUSLU: “DEMOKRASİ MUHALEFET İLE VARDIR”

Mustafa Özuslu, “Başkan Vekili olarak herkese teşekkür ederim emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün Başkanımız Ankara’daydı ve o nedenle meclise katılmadı.  Başkanımız Cuma günü mecliste olup, arkadaşların eleştirilerine yanıt verecektir ancak ben de birkaç söz söylemek isterim. İZSU İzmir için önemli bir kurum, yaşam kaynağı suyu yönetiyor, sağlıklı içme suyuna kavuşması için çalışıyor, suyun arıtılması ve yeniden kazanılması sürecine destek veren bir kuruluş. Elbette bütçe yapılırken ülkenin mevcut ekonomik durumundan bağımsız yapılamayacağını herkes bilir. Bir bütçe bir siyasi tercihtir, merkezi idarede de, yerel yönetimlerde de böyledir. Kuşkusuz AK Partili bir Belediye bu bütçeyi yapsa biz de eleştirecektik. Demokrasi muhalefet ile vardır, tabii ki eleştirecek. İzmir Meclisine yakışır bir meclis geçirdik. Herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.  
Bu haber 23.11.2022 19:36:35 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İYİ Parti İzmir’de 7 ilçede kongre heyecanı…İl Başkanı Kırkpınar İktidara sert çıktı: “Hadi Oradan”

 • Çiğli Belediyespor Davutlar Belediyespor 1-0

 • Meteoroloji uyardı…  Yağmur ve fırtına hafta boyunca etkili olacak

 • Minik buz pateni sporcusu Doğa annesinin yolunda

 • Mandalinanın Cennetinde Coşku Dolu Festival

 • “İzmir Tarımı” mobil uygulaması devrede…Çiftçiler ani iklim olaylarına karşı uyarılacak

 • Kent Belleğinde Şiddetsiz İletişim Atölyesi

 • AK Parti İzmir’de “Siyaset Akademisi Kadın” başlıyor

 • Özlem nasıl öldü?

 • Kan donduran itiraf… 13 Yıl sonra çözülen yasak aşk cinayeti

 • Karaca’dan Başkan İduğ’a övgü

 • “Şanslı” kanseri yendi!

 • Buca’da şampiyonlar arenasında tansiyon hiç düşmedi

 • Balçova'ya iki yeni okul binası

 • İYİ Parti Konak’ta seçim tamam; Seçimin 2 adaylı olması bekleniyordu ama…

 • Zeytini merkezine alan ilk çocuk festivali İzmir’de yapıldı

 • İzmir’de Çocuk Hakları Günü unutulmadı

 • Menderes AK Parti döneminde altın çağını yaşadı: Toplamda 1 katrilyonluk kamu yatırımı

Benzer Haberler