İzmir Büyükşehir Meclisinde ESHOT’a dev bütçe

Güncel / Yerel Yönetimler

İzmir Büyükşehir Meclisinde ESHOT’a dev bütçe

İzmir Büyükşehir Belediyesi kasım ayı olağan meclis toplantısı altıncı birlemişimi gerçekleşti. Meclis toplantısında ESHOT’un 2023 yılı bütçesi 5 milyar 321 Milyon TL olarak belirlendi. Bütçe meclisten oy çokluğu ile geçti.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- İzmir Büyükşehir Belediyesi kasım ayı olağan meclis toplantısı altıncı birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, idaresinde gerçekleşti. Meclisin ana gündemi ESHOT’un 2023 yılı bütçesi oldu. AK Parti ve MHP bütçeye ret oyu verdi ve önerge meclisten oy çokluğu ile geçti. Cumhur İttifakı meclis üyeleri yapılan hizmetin yetersiz olduğunu savunurken, CHP’li meclis üyeleri ise UKOME’de alınan karaların kuruma zarar verdiğini savundu.

 

Fındıklı Belediye Başkanlığı, 3.797.617,86-TL (KDV Dâhil) Sözleşme Bedelli "Asfalt Yol Yapım İşi" için İzmir Büyükşehir Belediyesinden yardım talebinde bulundu. Ancak bu önerge AK Parti’nin ret oyu ile meclisten oy çokluğu ile geçti.

MISIRLI: “40 MİLYONA YAKIN PARA AKTARDIK”

AK Parti Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, “Rize Fındıklı , Denizli Bozkurt biz bu belediyelere 40 milyona yakın para aktarmışız. Bizim kendi ilçelerimizde buna benzer sıkıntılar varken, Kemeraltı’nı daha geçen gün su basmışken biz buna oy çokluğu veriyoruz” dedi.

“SİZİ ANNENİZİN MEMLEKETİNE ŞİKAYET EDECEĞİM”

Bunun üzerine esprili bir şekilde Başkan Vekili Özuslu AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’a “Rize Fındıklı sizin ilçeniz, sizi annenizin memleketine gidip şikayet edeceğim” ifadelerini kullandı. Mecliste o dakikalarda kahkahalar havada uçuşurken, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’dan  “Burası benim memleketim ama ben İzmir ve Bayraklı Meclis üyesiyim elbette memleketim benim için çok kıymetli ama şu an benim için İzmir’in değerleri daha kıymetli saygılar sunarım” yanıtı geldi.

Bornova, Konak, Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama, Dikili, Bayındır Belediyelerinin 2023 yılı bütçeleri meclisten oy birliği ile geçti.

DİRİM’DEN UKOME’YE SERT ELEŞTİRİ: “GARABET BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

CHP’li Meclis Üyesi Raşit Dirim, “İzmir toplu ulaşımın lider kurumu, 7/24 yaşam kalitesinin artırtılması adına yenilikçi çalışmalar sürdürmektedir.  Ülkemizde yaşanan enflasyon artışı;  yedek parçada, elektrikte birçok alanda çok büyük artışlara neden oldu. Böylece ESHOT’un da maliyeti arttı. Kurumda sadece akaryakıt ve personel giderinde değil yedek parça, bakım ve onarıma da bu ekonomik rakamlar yansımaktadır. Ancak kurumumuz hizmetlerini aksatmadan çalışmaya büyük bir çaba sarf etmektedir. ESHOT 2019’dan bu yana sadece 2 kez zam yapabildi. Bu doğru değil, hem demokratik, hem ahlaki hem de hukuki değil. Merkezi idare bizi bunun dışında borçlanma talebimiz yazımız hala cevaplanmadı 421 Milyon lira borçlanma yazısına hala cevap verilmiyor. Bu uygulamalar hem ESHOT’u hem de İzmir Büyükşehir Belediyesini mali sıkıntıya sokan uygulamalardır. Bunun için dava da açıldı ve süreç devam ediyor.  UKOME’de yaşadığımız bu olaya bizim beraber hareket etmekten çok uzak olduğumuz anlamına geliyor. Son derece garabet bir durum ile karşı karşıyayız. Ozanın da dediği gibi Kim okurdu? Kim yazardı? Bu düğümü kim çözerdi? Koyun kurt ile gezerdi fikir başk başka olmasa. Yani anlıyoruz ki herkesin fikri başka başka. İnsanlar metro ağının gidemediği noktalara otobüs ile gitmektedir. Yani kent içi yolcu taşımacılığında en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüs. Seyahat süresi de burada önemlidir, metro ağı gelişmiş ülkelerde de durum böyle” diye konuştu.

“ESHOT ŞU AN DOLMUŞTAN DAHA CAZİP DURUMDA DEĞİL”

AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı “Belediyenin asli görevi altyapı ve ulaşımdır, en önemli gelir kaynaklarını burada kullanmalı ama belediye zaman zaman tesisi, restorancılık, büfecilik, fuarcılık yapıyor, koyun, keçi alıyor. Sayıştay’da bunlarla ilgili bir rapor yazdı ve restoranların belediyeleri zarara soktuğunu kaydetti. Belediyelerin böyle bir misyona ihtiyacı mı var? UKOME o günkü şartlarda değişiklik yaptı ve ilçe belediyelerinin otobüs zammında oy kullanmasına izin vermemeye karar verdi. Ama 1 Nisan tarihinde bakanlıktan borç talebi olmuş. Yetkisi olmasına rağmen belediye zam kararı aldı ve 117 milyon lira gelir elde etti. Mahkeme bu zammı iptal ettiğinde biz bu paraları vatandaşa verdik mi? Sanki Bakanlığa ben yazı gönderdim ama yazı gelmedi diyoruz ama siz önce vatandaştan aldığınız 117 milyonu iade edin. Ama dünyada bir gerçek var bu gerçeği görmeden tek taraflı bir konuşma olur, ekonomik sorunlar şu an tüm dünyada var. Yani bu bizim kendi isteğimizle indirebileceğimiz bir şey yok ki, akaryakıta gelen zamlar tüm dünyada arttı. Doğalgazda  dünyaya bakınca yüzde 300 daha ucuzuz, elektrikte de böyle. Devlet bunu sübvanse ediyor. Büyükşehir’de ESHOT’u sübvanse etmek zorunda.  Zaten bunu vatandaşa yansıtıp, bunu ondan alacağım dersen İzmirli bunun hesabını sorar. Örneğin Karşıyaka’dan otogara direk giden bir otobüs yok ve vatandaş aktarma yapmak zorunda yani sen dolmuştan daha ucuz değilsin. Vatandaş da bu nedenle dolmuşu tercih ediyor çünkü hem daha hızlı, hem daha çabuk geliyor. 457 tane araç aldık bu çok kıymetli. Araç yaşını düşürdü, borç stoku şu an yüzde 15 durumunda bunlar doğru yönetimdendir, kredi yükünü azaltmış, kredi derecelendirme notunu yükseltmiş. Siz vatandaşa bunu duyuracağınıza durmadan zarar ediyorum diyorsunuz. Akıllı duraklar ne oldu? Siz QR kod koydunuz da 80 yaşında amcada Android telefon mu var? Olsa bile bu uygulamayı nereden bilsin? ESHOT 2. Ve 3. Aktarma ile dolmuştan daha ucuz ve daha cazip değil ki. En yoğun saatlerde sefer sıklığı da az ve en iyi otobüsler sanki belli mahallelere veriliyor” ifadelerini kullandı.

KÖKLÜ: “KAMU ZARARI OLUŞTURMAYIN”

CHP’li Meclis Üyesi Bülent Köklü “Mazotta dünya artışını öne sürerek artık ESHOT’a zam yapalım yapmayalım demeyin eğer bu ülkeye kamu zararı vermek istemiyorsanız gelin ücretsiz verin mazotu 3 liraya ESHOT taşısın vatandaşı TL yerle bir olmuştur ve satın alma gücümüz bitmiştir. Maliyet artışından olumsuz etkilendik. Zam yapılamadığı için Büyükşehir kasasından çıkacak birçok gider. Yüzde 600’ü geçti yedek parça fiyatlarına gelen zam.  Bunlara rağmen bilet artışına gidilememiş buna rağmen sabah ve akşam yüzde 50 halk taşıt uygulaması sürdürülmüştü borçlanma da 807 milyonluk borcumuz var ve limiti de aşmamıştır. Sonuç olarak bütçe tasarımız gerçekçi ön görüler ile hazırlanmıştır. Yolcu sayısındaki artışta yenilenmiş araç filosu ve ucuz olmasından ve de insanların özel araçlarına binememesinden tasarruftan olduğu da görülmektedir” dedi.

PARLAR: “ DEVLET MOTORİNDEN VERGİYİ KALDIRSIN BİZ DE 3 LİRAYA VATANDAŞI TAŞIYALIM”

CHP’li Meclis Üyesi Ozan Parlar 3 milyon 141 kişi QR kodu kullanmış, kim kullanıyor diyorsunuz ama kullanılıyor. Memnuniyet oranı yüzde 70. Şu an ESHOT’un sunduğu hizmetin eleştirilecek değil, alkışlanacak bir yanı vardır. 5 misli artan bir girdi var ESHOT’ta elbette Büyükşehir Belediyesi destek verecek. ESHOT sıfır kar ile kendi kendine yetmeyi hedefleyen bir kurum. UKOME’nin diğer toplu taşımalara verdiği zam ile ESHOT’a zam vermemek inadı var. Şu an motorindeki vergiler kaldırılmış olsa ve alınmasa çıplak bedel üzerinden verilse ESHOT bir yolcuyu 3 liraya taşırım diyebilir. Ama bunu gerçekleştirmek için devletin katkısını beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ BARAN’DAN ESHOT’A TEŞEKKÜR

AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran, ESHOT’un engelliler noktasında gelmiş olduğu hizmet durumuna teşekkür etti. Baran, “Geçen gün ESHOT durağı olmayan bir yerdeydim ve ESHOT şoförü durup binek isteyip istemediğimi sordu ben de bindim. Benim meclis üyesi olduğumu bilmiyordu.  Sonra kendisine sordum bunu siz içinizden geldiğiniz için sadece bana mı yaptınız yoksa tüm engellilere mi yapıyorsunuz? Bana bunun tüm engellilere yapıldığını söyledi. Ben de aradım ve ESHOT Genel Müdürümüze teşekkür ettim kendisinden de  engellilere ESHOT’taki  tüm arkadaşların bu duyarlıkta olduğunu duydum bu nedenle de hepinize engelli bir vatandaş olarak teşekkür ederim. Eskiden engelli vatandaşlar için otobüs sayımız o kadar azdı ki ancak bugüne baktığımızda ESHOT ile engelli arkadaşlarımız otobüse binebiliyor. Eksikler ve eleştirilecek konular vardır ama engelliler adına ESHOT’un geldiği duruma çok teşekkür ederim” diye konuştu.

GÜL: “ESHOT DESTEK OLMADAN YÜRÜYEMEZ”

CHP’li Meclis Üyesi Ali Gül, “2019 yılından bu güne kadar motor parçalarında yüzde 600, suntalarda yüzde 50 boyalarda ise yüzde 450 zamlar meydana gelmiştir. 2019’dan bu yana yüzde 292 mazota zam geldi. Hızlı trene yüzde  155,  servislere yüzde  150 zam geldi bizim ise  ESHOT’a yaptığımız zam  tam bilette yüzde 116’dır, öğrenciye ise yüzde 112’dir ESHOT’a destek olmadan bu iş yürüyemez” dedi.

İDUĞ’DAN DAVET

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Bornova’nın 2023 yılı bütçesinin oy birliğiyle geçmesi nedeniyle meclise teşekkür ederek bir de davette bulundu. İduğ, “Yeşilova Höyük ’üne sizleri  davet ediyorum. Tüm meclis üyelerimiz davetlidir ve havanın güzel olduğu bir gün  İzmir Büyükşehir Belediye meclisimizi orada yapalım” dedi.

 

 
Bu haber 25.11.2022 19:48:17 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Hem hava hem karayoluyla afet bölgesine yardım malzemesi gönderiliyor…İzmirliler tek yürek oldu

 • Bayraklı’da seferberlik! Başkan Sandal, “Bu acıyı biliyoruz”

 • Foça’da Deprem Bölgesi İçin Yardımlar Toplandı

 • Ödemiş’te yardım kampanyasına büyük destek

 • Güzelbahçe Tek Yürek

 • Cumhur İttifakı İzmir’de deprem alarmı

 • Tüm Türkiye'de okullar 1 hafta daha tatil

 • Çiğli Yasta! Tüm etkinlikler İptal Edildi

 • Torbalı’dan ilk araç yola çıktı

 • Pehlivan: Canımızla, Kanımızla, Dualarımız Ve Tüm İmkanlarımızla Afet Bölgesindeyiz

 • Karabağlar Belediyesi'nden yardım kampanyası

 • Son Dakika: Bir deprem daha meydana geldi

 • Buca Belediyesi’nden dayanışma çağrısı

 • 7.7'le VE 7.6 ile yıkıldık! Deprem 10 kenti vurdu: Bin 498 can kaybı, 8 bin 533 yaralı

 • Narlıdere’den Deprem Bölgesi İçin Yardım Kampanyası

 • Kemalpaşa Belediyesi’nden Dayanışma Kampanyası

 • Başkan Soyer’den depremzedeler için ‘Umut Hareketi’ Kampanyası işte detaylar!

 • İzmirli Vekiller O İllere doğru yola çıkıyor!

Benzer Haberler