Dikili Belediye Başkanı Kırgöz`den AK Partili Hızal`a `Hizmet binası` yanıtı…Büyükşehir`imizin başarısını dünya kabul ediyor

Güncel / Yerel Yönetimler

Dikili Belediye Başkanı Kırgöz`den AK Partili Hızal`a `Hizmet binası` yanıtı…Büyükşehir`imizin başarısını dünya kabul ediyor

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal'ın 'Büyükşehir Belediyesi Dikili Belediyesi'nin hizmet binasını ve otogarını yapacaktı, ne oldu' eleştirisine yanıt vererek, 'Müteahhit olumsuz ekonomik gelişmelerden dolayı bıraktı gitti, birçok müteahhit gibi” dedi.
Sevilcan GÜNAY/EHAEGE- Otogar için ise kurumdan olumsuz yanıt geldi. Büyükşehir Belediyemiz yeniden ihaleye çıkacak, hizmet binası da otogar da olacak" dedi. CHP'li belediyelerin gelirlerinin azaldığını, giderlerinin arttığını ancak buna rağmen tıkır tıkır çalıştığını kaydeden Kırgöz, "Tüm olumsuzluklara rağmen özellikle İzmir Büyükşehir'in sosyal projelerdeki başarısını dünya kabul ediyor, Türkiye'mi kabul etmeyecek. Bu dönem CHP'li belediyeler çok başarılı, bunun en somut örneği İzmir'de. Daha net görmek isteyenler gelsinler Dikili'yi turlasınlar, dolaşsınlar" ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, geçtiğimiz günlerde mecliste yaptığı konuşmada, "Tarih 2021 Dikili’de Büyükşehir Belediyemizin hizmet binası için çalışmaya başladık diye tweet atılmış. Ne oldu? Dikili otogarından da, hizmet binasından da oldu. Bir yıl önce tweet atılmış ama yapılan bir şey yok. Biz eleştirilerimizi gerçekler üzerinden yapıyoruz. Nerede hizmet binası? 37 bin zeytin ağacı nerde? Siz bunları görmezden gelip Ardahan’a 1 milyon 300 bin lira verip, sonra da alan memnun, veren memnun derseniz iyi bir yönetici olmazsınız. 'İzmir Büyükşehir Belediyesi bir tefeci anlayışı ile hareket ediyor' dedim ve hala da bunun arkasındayım” açıklamasında bulunmuştu.

"MÜTEAHHİT BIRAKTI GİTTİ"

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, AK Partili Hızal'ın iddialarına yanıt verdi. Hızal'a ekonomik krizi hatırlatan Kırgöz, "Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun, Dikili'nin hizmet binası eksiği vardı onu projelendirdi, ihaleye çıktı ama bu olumsuz ekonomik gelişmeler olduktan sonra müteahhit tam temeli kazdıktan sonra bıraktı gitti, birçok müteahhidin bıraktığı gibi... Daha sonra belli süreçlerin geçmesi beklendi sanırım, tekrar yeni bütçede yılbaşından sonra Büyükşehir Belediyesi'nin tekrar ihaleye çıkacağını biliyorum. 2023 yılı içinde ihaleye çıkar. Teslim süresi  18-20 ay gibi olsa 1,5 - 2 yıl içinde en geç teslim edilir diye düşünüyorum. 2024'ten sonra biter diye düşünüyorum" dedi.

"DİKİLİ'Yİ OTOGARSIZ BIRAKMAYIZ"

Otogarın yapılamama sebebinin ise kurumlardan olumsuz yanıt gelmesi olduğunu kaydeden Kırgöz, "Otogar kısmında Büyükşehir Belediyemizle oturarak bir yer belirlemiştik, oradan da kurum görüşü istedik, kurum görüşünden olumlu yanıt alamadık. Orası kaldı, yapamadık. Başka bir yer vardı, o da mahkemeye taşındı, yargı sürecinde, çalışıyoruz şu an için yer bulamadık ama birçok olumlu gelişme var. Çözeceğiz. Dikili otagarsız kalmaz, biraz geç olur belki ama Dikili'yi otogarsız bırakmayız. Onu da çözeceğiz inşallah" açıklamasında bulundu.

"GELİRLERİMİZ AZALDI GİDERLERİMİZ ARTTI"

Belediyelerin olumsuz ekonomik krizden etkilendiğini anlatan Kırgöz, "Belediyelerin sağlıklı bir bütçe yapıp o bütçeyi uygulamaları çok zor. Aşırı, tahmin edemediğimiz giderler oluşmaya başladı. Özellikle elektrik giderleri müthiş arttı, son 1 yıl içinde yüzde 400'ü aştı. Akaryakıt, yedek parça, bakım onarım, personel giderleri ciddi anlamda arttı. Verdiğimiz personel ücretleri yeterli değil ama alana az, verene çok. Bunların karşılığında belediyelerin gelirlerinde artış yok. Yeniden değerlendirme oranı kadar artırabiliyorsunuz gelirlerinizi. Olumsuz ekonomik gelişmelerden dolayı inşaat işleri durdu veya ağır gidiyor, yenileri gelmiyor. İnsanlar önce karnını doyurma derdinde. Emlak, reklam vergisini, harcını cezasını öteliyorlar. Önce karnını doyurmaya çalışıyor. Dolayısıyla belediyelerin gelirlerinde de ciddi anlamda azalış, giderlerinde ise ciddi anlamda artış var. Belediyelerin işi çok zor" diye konuştu.

"HÜKÜMET TEDBİR ALMALI"

"Merkezi hükümet tarafından ciddi bir tedbir alınmazsa, belediyelere yeni kaynaklar yaratılmazsa, belediyelerin ekonomisini sürdürebilmesi çok zor" diyen Kırgöz, "Belediyelerin görev alanları genişliyor, her geçen gün belediyeden hizmet noktasında beklentiler artıyor ama gelir ve yetkileri azalıyor. Ne yapılabilir dersek; belediyelerin kullandığını akaryakıttan KDV, ÖTV alınmayabilir. Aldıkları araçlardan KDV, ÖTV sıfırlanabilir. Kullandığı elektrik vergilerden arındırılır. Çünkü bizler kullandığımız elektrik ve akaryakıtla kamu hizmeti yapıyoruz. 30 liradan akaryakıt alıp bu hizmetlerin yerine getirilmesi çok zor. Allah yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

"HİZMET GÖRMEK İSTEYEN DİKİLİ'Yİ DOLAŞSIN"

AK Parti ve MHP kanadından gelen "CHP'li belediyeler başarısız" eleştirilerini de değerlendiren Kırgöz, "Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun, CHP'li belediyelerin yaptığı sosyal yardımları açıkladı. İzmir'i göz önüne alırsak, 3,5 yıldır başımıza gelmeyen kalmadı. Pandemi, sel tsunami, depremi yaşadık. Bunlara rağmen İzmir'deki CHP'li belediyeler hiçbir hizmetini aksatmadan hepsini tıkır tıkır yerine getiriyor. Hepsi maaşını ödüyor, projelerini sürdürüyor, çevre düzenlemelerini yapıyor. Tüm olumsuzluklara rağmen özellikle İzmir Büyükşehir'in sosyal projelerdeki başarısını dünya kabul ediyor, Türkiye'mi kabul etmeyecek. Bu dönem CHP'li belediyeler çok başarılı, bunun en somut örneği İzmir'de. Daha net görmek isteyenler gelsinler Dikili'yi turlasınlar, dolaşsınlar" dedi.

"KURUM GÖRÜŞLERİ GELMİYOR, ÖNÜMÜZÜ TIKIYOR"

"Bakanlıklarda bekleyen projeniz var mı" sorusunu da yanıtlayan Kırgöz, "Planlamayla ilgili kurum görüşlerinde çok sıkıntı yaşıyoruz. Kurum görüşlerini bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte tekrar görüşmeler yapacağız, iyice çıkmaza girerse basına açıklama yapacağız. Beklediğimiz kurum görüşleri var, bu da Dikili'de hizmet üretme noktasında önümüzü tıkıyor" dedi.
Bu haber 22.11.2022 09:45:14 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Önal’dan dayanışma çağrısı:“Tebrik çiçekleriniz desteğe dönüşsün”

 • Başkan Demir’den can dostlar için “Canbulans” müjdesi

 • Çiçeği Burnunda Başkan İlk Nikahını Kıydı

 • Başkan Kınay mazbatasını aldı

 • Güzelbahçe’de devir teslim yapıldı

 • Mutlu: İşimiz, gücümüz Konak olacak

 • Başkan Ünsal’ın ilk ziyareti Zübeyde Hanım’a

 • Başkan Demir tebrik çiçeği yerine SMA’lı İkbal’e destek istedi

 • Başkan Eşki, göreve resmen başladı

 • CHP Parti Sözcüsü Yücel’den 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı: “AKP İktidarları, Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedelemiştir”

 • CHP Lideri Özel tarihi zaferin ardından ilk kez İzmir'e geliyor!

 • Başkan Tugay’ın Karşıyaka’daki son açılışı seramik atölyesi oldu

 • Aracını belediyeye bağışladı, makam aracı kullanmayacak!

 • Karşıyaka stadı için miting yaptılar

 • Sağlıklı nesiller için tarım ve spora destek

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel:“Bu Pazar En Önemli İşimiz Oyumuza Sahip Çıkmak”

 • Çandarlı tarihi bir gün yaşadı

 • CHP’li İrfan Önal, “Engelleri birlikte aşacağız”

Benzer Haberler