Malzeme krizi: İzmir`de ameliyatlar durma noktasına geldi!

Ana Manşet / Eğitim - Sağlık / Güncel

Malzeme krizi: İzmir`de ameliyatlar durma noktasına geldi!

İzmir'de ithal tıbbi ürünlere kurdaki belirsizlik nedeniyle ulaşılamayan hastanelerde ameliyatlar rafa kalktı.
TTB ve bağlı odaları arka arkaya ellerinde malzeme olmadığı için 81 ilde birçok ameliyatı yapamadıklarını açıklamasının ardından İzmir'de de durumun farklı olmadığı ortaya çıktı. SES İzmir Şube Eş Başkanı Batmaz, "Hayati dediğimiz ameliyatların maalesef durma seviyesine geldiği haberleri bize de geliyor" ifadelerini kullandı.

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle yaşanan medikal malzeme sıkıntısı halk sağlığını vurdu.

İzmir'de ithal tıbbi ürünlere kurdaki belirsizlik nedeniyle ulaşılamayan hastanelerde ameliyatlar rafa kalktı. Türk Tabipler Birliği (TTB) ve bağlı odaları arka arkaya ellerinde malzeme olmadığı için 81 ilde birçok ameliyatı yapamadıklarını açıklamasının ardından İzmir'de de durumun farklı olmadığı ortaya çıktı.

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'e konuşan ve durumu “Halk sağlığına bir darbe” sözleriyle eleştiren Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, "Özellikle son dönemde hastanelerden bu konudaki geri dönüşler çok fazla... Hayati dediğimiz ameliyatların maalesef durma seviyesine geldiği haberleri bize de geliyor" ifadelerini kullandı.

HAYATİ AMELİYATLAR DURMA NOKTASINDA!

Artan döviz kurunun malzeme tedarikinde etkili olduğuna dikkat çeken SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, “Özellikle son dönemde hastanelerden bu konudaki geri dönüşler çok fazla. Hayati dediğimiz ameliyatların maalesef durma seviyesine geldiği haberleri bize de geliyor. Bunların temel noktası, Sağlıkta Dönüşüm Programı’dır. Özellikle kamu-özel ortalığı ile beraber oluşan şehir hastaneleri ile birlikte artık sağlığın iyice özelleştiği bir durum söz konusu. Maalesef kamu hizmetinin yavaş yavaş bitirilmeye başlandığı, parası olanın sağlığa ulaştığı, olmayanın ulaşamadığı bir durum söz konusu. Bunun temel noktaları da yine her yıl yapılan bir bütçe görüşmeleri... Özellikle sağlığa ayrılan bütçenin maalesef çok düşük olduğunu ısrarla eleştiriyoruz. Sağlığa ayrılan bütçenin büyük bir kısmı özel hastanelere ve ilaç sanayisine bir şekilde aktarılıyor. Temel ekipman ve malzemelerin alınması için hastanelere ayrılan bütçe ise kuş kadar kalıyor. Ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği bir süreçte sağlığa ayrılan bütçenin artık biran önce artırılması gerekiyor” dedi.

HALK SAĞLIĞINA DARBE

Yalnızca ameliyatların ertelenmesi ya da durdurulması değil, hastanelerdeki en temel malzemelerin temininde dahi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Batmaz, “Sağlığa ayrılan bütçede oluşan enflasyon oranı ve döviz kurundaki dalgalanma sağlığı bitirme seviyesine getirdi. Artık ulaşılabilir bir sağlık hizmeti maalesef söz konusu değil. Ekipman eksikliğinin yanı sıra hastanelerden her gün birçok sorun yaşandığına dair haberler geliyor. Sadece ameliyatların durması değil birçok hastanede en temel malzemelerde bile eksiklikler yaşanıyor. Eğer sağlıkta dönüşüm programı biran evvel bitirilmezse ve sağlığa ayrılan bütçenin enflasyona ve döviz kuruna yenik düşürülmesinin önüne geçilmezse sağlık ulaşılamaz hale gelecek. Ertelenen ameliyatların hepsi halk sağlığına birer darbedir. Önümüzdeki süreçte bu durumun takipçisi olacağız. Pandemi ile biriken kronik rahatsızlıklar ve ameliyatların hepsi yeni yapılmaya başlanıyor ama bu sefer de malzeme sorunu yaşıyoruz. Döviz kurundaki artıştan dolayı medikal firmalar malzeme vermek istemiyor. Çünkü verdiğinde döviz artarsa tekrar o malzemenin yerine yenisini koyamıyor. Hastanelerde para yok, malzemeleri borçla alıyorlar. Tıbbi malzemeleri hastanelere temin eden yerler artık vermek istemiyor. Çünkü zarar ettiklerini söylüyorlar, onların zararı da halk sağlığını zarara uğratıyor. Bugün halk sağlığı büyük bir tehlike altında... Bu düzen böyle gitmez. Biran önce Sağlıkta Dönüşüm Programı durdurulmalı, özel hastanelere ve ilaç sanayisine ayrılan bütçe sağlık hizmetlerine aktarılmalı” ifadelerini kullandı.
Bu haber 19.1.2022 11:25:11 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin acı günü

 • Efes Selçuk Sokakları Kadınlara Emanet

 • Kurtuluşun 100’üncü yıl finalleri nefes kesti 

 • Afetler ve sivil toplum Buca’da konuşuldu

 • PERGEL üyesi kadınlardan şiddete karşı farkındalık eylemi

 • Çiğli Belediyesi İnşaat Denetimlerini Sıklaştırdı

 • Sekizinci gençlik kampı Çandarlı’da

 • İşlenmiş Deri Sanatı Narlıdere’de Öğrenilecek

 • Sertel: Bütün imkanlar beşli çetenin ayaklarının altına seriliyor

 • Başkan Soyer açıkladı 9 Eylül yürüyüşüne CHP Lideri  Kılıçdaroğlu’da katılacak 

 • 100 muhtardan İzmir’e 100’üncü yıl hediyesi

 • Resmi Gazete'de yayımlandı! 2. el araçta 6 ay-6 bin km şartı

 • Bornova’da 250 çocuğa toplu sünnet

 • Karşıyaka’da Sancar Maruflu’ya Duygu Dolu Anma

 • Efes Selçuklu Yeni Üniversitelilerin İlk Harçlıkları Belediyeden

 •   15’inci Türkiye Tiyatro Buluşması başladı ….Başkan Soyer’e sanata desteği için onur ödülü

 • Eşrefpaşa Hastanesi metal kapı dedektörü uygulamasına geçti

 • Bayraklı’nın yüzme havuzuna yoğun ilgi

Benzer Haberler