CHP’li Sertel: Lütuf değil haklarını istiyorlar

Güncel / Gündem / İzmir / Politika

CHP’li Sertel: Lütuf değil haklarını istiyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen depremin ardından evleri yıkılan ve kentsel dönüşüm süreci ile birlikte mağduriyetler yaşamaya başlayan depremzedelerin yaşadıkları mağduriyeti ve taleplerini KİT Komisyonu’nda gündeme getirdi.
TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve yardımcılarının katılımıyla TBMM’de gerçekleştirilen KİT Üst Komisyonu toplantısında TOKİ önderliğinde yapılan deprem konutlarını gündeme getiren Atila Sertel, “Vatandaşlarımız canlarını kaybetti, dişinden tırnağından artırarak aldıkları evlerini kaybetti. Eşyaları, anıları moloz yığınları arasında kaybolup gitti. Maddi ve manevi deri yaralar oluştu. Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek denildi ancak atılan yanlış adımlar depremzedeleri bir kez daha mağdur etti. Depremzedeler devletin şefkatli elini hissetmek istiyor. Onlar lütuf değil haklarını istiyor” dedi.

 

Doğal Afet Vatandaşın Suçu Değildir

Sertel, kat sayısının ve evlerinin metrekaresinin düşürülmesi nedeniyle de ev sahiplerinin mağduriyet yaşayacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“110-150 metrekare arasında olan dairelerin 75 ila 85 metrekareye düştü ve hangi katta, hangi cephede oturacağınız yine devletin çekeceği kuralara göre belirlenecek. Belediyenin verdiği imar ve devletin zemin etüdü yapıp denetlediği bu binalardan vatandaş kat cephesine göre alın terleriyle aldıkları evleri üzerine hiç hak iddia edemedikleri gibi kendi evlerini tekrar üstelik küçülmüş olarak satın alacaklar. Yani 150 metrekareden 85 metrekareye düşmüş olarak tekrar satın alacaklar. Doğal afet vatandaşın suçu değildir. İnsanlar evlatlarına miras, yatırım amaçla ev, konut, dükkân almakla suç işlememiştir. Bu vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti'ne, devletine, belediyesine güvenerek borçlanarak başlarını sokacak bir konut almışlar. Yapılan bu uygulamalarda vatandaşlar suçluluk psikolojisi içerisinde, belirsizlik ve karamsarlık içerisinde bırakılmıştır. Yani ortada psikolojik bir sorun da yaşanmaktadır. Bu vatandaşlar geleceğine endişeyle, korkuyla bakmaktadır.”

Bir Tarafta Gökdelenler Diğer Tarafa 5 Kat

İzmir'de deprem anında 7 bina yıkıldığını, sonradan ağır hasarlı olan 41 binanın da eklenmesiyle şu an için yıkılan bina sayısının 48’e yükseldiğini aktaran Atila Sertel, deprem öncesi 1+7, 1+8 kat olan binaların 5 kata indirilmesinin vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. 5 kat yapılacak binaların az ilerisinin gökdelenlerle çevrili olduğunu hatırlatan Sertel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İzmir'de oturduğum ve o bölgeyi de çok iyi bildiğim için, aslında o bölgede çok yüksek kat yapılmasının çok doğru olmadığını ben de kabul ediyorum. 5 katı kabul ediyorum ama o 5 kat diye verdiğiniz yerin az ötesinde 25 kat, 30 kat, 50 kat, 60 kat civarında ‘İzmir Yeni Kent İmar Planı’ adı altında, bataklık bölgede çok yüksek binalar yükselmiştir. O bölgelerin hem deprem kuşağında olması hem de o bölgenin geçmişte sulak ve bataklık alan olması nedeniyle o bölgede şehircilik açısından da bana göre de bir katliam yaşanmaktadır ve bu katliam sürmektedir. Ama vatandaşa gelince 5 kata indirdiğiniz yerde 25 katı, 30 katı çok rahatlıkla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar iznini vermiştir, vermektedir ve devam etmektedir. İzmir'e İstanbul'dan gelmiş çok ünlü inşaat firmaları buralarda kenti İstanbul'a benzetmek istemektedir.”
Bu haber 17.6.2021 10:33:42 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Malta Büyükelçisi’nden İzmir’e övgü

 • AOSB’de yaşanan tramvay krizi sonrası Büyükşehir’den  o firmayla ilgili sert  açıklama geldi!

 • AK Parti Bornova’dan tüm mahallelerde “karınca modeli çalışması”

 • Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor

 • Türkiye’nin en modern mobilya sektör kümelenmesi sanayi alanı Ege’de kuruluyor

 • İptal olan o zirve bugün gerçekleşti: CHP Foça'dan Başkan Soyer'e sitem!

 • Ebeveyn Akademisi’nin ilk dersinde Başkan Soyer sürprizi

 • Pazar günü Dirmil’de “Keşkek Festivali” var

 • CHP İzmir’de Büyükşehir Meclis üyeleri sahaya iniyor: İşte o ilçeler!

 • İYİ Parti’den o ilçedeki gençlik merkezi için yurt önerisi!

 • Konak’ta can dostlar için büyük heyecan

 • Yücel’den örgüte ve gündeme ilişkin önemli mesajlar

 • AOSB'de tramvay inşaatında kriz: Raylara kum döktü!

 • SODEMSEN'in yönetim kurulu toplantısı İzmir'de yapıldı

 • Büyükşehir’den engelli farkındalığı için söylem kampı

 • LÖSEV’den sessiz isyan çağrısı

 • PET İZMİR 2021 göz doldurdu

 • İZBAN’a yeni istasyon geliyor

Benzer Haberler