Chp İzmir’den 95. Yılında Medeni Kanun Mesajı

Güncel / Gündem / İzmir / Yerel Politika

Chp İzmir’den 95. Yılında Medeni Kanun Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kadın Kolu Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, Türk Medeni Kanununun kabul edilişinin 95’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Mesajında, “95 Yıl sonra kadınların gerek uluslararası sözleşmeler ve gerekse iç hukukumuz gereği eşit birey olduğu gerçeğinin yok sayıldığını üzülerek görüyoruz” açıklamasına yer veren Uçar, şunları dile getirdi.

MEDENİ KANUN BİREY OLABİLMENİN BAŞLANGICIDIR

Medeni kanunun kabulü, Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisinin başlatmış olduğu hukuk devriminin temel taşlarından olup, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma ülküsünün en önemli adımıdır. Bugün Türk medeni kanununun 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilmesinin 95. Yılını kutluyoruz! Devrim yasamız olan Türk medeni kanunun kabulü ile Türk kadını siyasi, ekonomik hukuki ve sosyal alanlarda erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur.

Medeni kanunun kabulü kadınların eşit ve özgür bireyler olarak toplumsal ve kamusal yaşamda yerini almasının başlangıcıdır. Medeni kanunun kabulüyle kadınlar miras ve boşanma konularında erkekler ile eşit hale gelmiş; tek eşlilik benimsenmiş, resmi nikâh yapma zorunluluğu kabul edilmiştir. Kadınlara, mirastan erkeklerle eşit pay alabilmesinden, mahkemelerde tanıklık yapabilmelerine kadar geniş haklar tanınmıştır. Kadınların toplumda en az erkekler kadar var olabilmelerinin, birey olabilmelerinin başlangıcıdır. Bizlere düşen, kazanılmış bu hakları korumak ve güncel ihtiyaçlar ve gelişen dünya koşulları karşısında her zaman geliştirmektir.

Kadınlar, bağımsızlık savaşımızda erkeklerle omuz omuza mücadele etmiş, cumhuriyet devrimleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Türk medeni kanunu, işte bu eşsiz mücadelenin kazanımıdır. Anayasamız gereği demokratik laik ve sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde bu emanete sahip çıkmak; daha da geliştirmek tüm yurttaşların görevidir.

95 YIL SONRA MEDENİ KANUN ADETA YOK SAYILMAKTADIR

Ne yazık ki medeni kanunun kabulünün üzerinden geçen 95 yılda sağlıklı bir toplum inşa edebilmek için 'kadına karşı şiddetin ve çocuk yaşta evliliklerin önlenmesinin bir amaç haline getirilmesi, bu yolda kararlı bir devlet politikası uygulanması, kadınların yurttaşlık haklarının geliştirilmesi beklentisindeyken kadınlar için hayati önem taşıyan haklara yönelik saldırıların, şiddeti körükler nitelikteki söylemlerin günden güne arttığını büyük bir endişe ile gözlemlemekteyiz. Medeni kanun ile kazanılmış hakların geliştirilmesi bir yana, mevcut haklarımızın kullanılmasının da önüne geçilmektedir. Hatta medeni kanunun yok sayılmasına yol açacak düzenleme ve uygulamalarla karşı karşıya kalmaktayız.

Kadınların gerek uluslararası sözleşmeler ve gerekse iç hukukumuz gereği “eşit birey” olduğu gerçeğinin yok sayıldığını, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin adeta tırmanışa geçtiğini, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamadığını üzülerek gözlüyoruz. Türk medeni kanununun kabulünün yıldönümünde, kadınların eşit birey olarak haklarının korunması ve kazanılmış haklarımıza sahip çıkılması için siyasi iktidarı, ilgili kurum ve kuruluşları ve toplumdaki her bir bireyi, sosyal eşitlik ilkesinin gerekliliklerini yerine getirmek için göreve ve duyarlılığa davet ediyoruz. CHP İzmir İl Kadın Kolları olarak medeni kanununla tanınan hakların yaşama geçirilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına her türlü mücadeleye devam edeceğimizi bildiririz.

Bugün, 17 Şubat’ta; Türk medeni kanununun kabulünü; bir aydınlık dönemin habercisi, onurumuzla yaşamanın güvencesi olarak bir kez daha kutluyor; başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, yolumuzu aydınlatan herkesi minnet ve şükranla anıyoruz.
Bu haber 17.2.2021 13:30:13 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Soyer kadınlara karanfil dağıttı

 • Chp’nin Kadınları Tüm Türkiye’de Tek Yürek Oldu

 • Vali Çelik:

 • İzmir’de FET֒nün hücre evlerine baskın: 31 gözaltı

 • Başkan Ömer Günel’den kadın çalışanlara 8 Mart jesti

 • Kızılay’dan sağlık çalışanlarına siperlik desteği

 • Anne ve kızı çay ocağı açtı, ’Yapamazsın’ diyenlere inat başardılar

 • Şiveli yol isteği sosyal medyayı salladı

 • ÖTO Başkanı Eriş’ten Bakan Pakdemirli’ye kuraklık raporu

 • ‘O’ sanayi sitesinin eğitimli çiçeği

 • Şubat ayı açlık sınırı 2 bin 680 TL oldu

 • Efeler Belediyesi’nin 8 Mart videosu takdir topladı

 • (Özel) Kadın girişimcinin çıraklıktan patronluğa uzanan örnek hikayesi

 • Aydem Perakende, kadın yönetici oranı en yüksek şirketler arasında yer aldı

 • Kütahya’da bir şüphelinin üzerinde bonzai maddesi ele geçirildi

 • Başkan Zolan,

 • O sarı taksilerin nazar boncuğu

 • 39 yılda 100 kilo madeni para ile 15 bin banknot topladı

Benzer Haberler