Kocaoğlu’ndan “Emsal artışı” açıklaması: Hükümet taşın altına gövdesini koymalı

Ana Manşet / Güncel / Yerel Politika / Yerel Yönetimler

Kocaoğlu’ndan “Emsal artışı” açıklaması: Hükümet taşın altına gövdesini koymalı

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, emsal artışına yönelik yaptığı açıklamada, “iktidar partisinin milletvekillerinin deprem konusunda ve diğer konulardaki konuşmalarını izliyorum. Son derece haksız olduklarını , belediyelere yükü yıkarak vatandaşın mağduriyeti giderilemez' dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, emsal artışına yönelik yaptığı açıklamada, “iktidar partisinin milletvekillerinin deprem konusunda ve diğer konulardaki konuşmalarını izliyorum. Son derece haksız olduklarını , belediyelere yükü yıkarak popülist konuşmalar yaparak vatandaşın mağduriyetinin giderilmeyeceği, başta en büyük payın, en büyük gücün merkezi hükümette olduğunu da yerel yönetimlerimizin ve kamunun bilmesi gerektiğine inanıyorum. İzmir’de üretilen tüm kaynakların, vergilerin yüzde 95’ini merkezi hükümet alır, yüzde 5’ini belediyeler alır. Biz yüzde 5’inden vereceğiz, merkezi hükümet yüzde 95’inden verecek bir afet, bir proje, bir ihtiyaç olduğunda. Bu oranın hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi elini sokuyorsa, merkezi hükümet gövdesini sokmalı taşın altına” diye konuştu.

Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- İzmir’de 30 Ekim tarihinde meydana gelen depremde evleri hasar alan veya yıkılan depremzedelerin talebi olan emsal artışı hakkında tartışmalar sürüyor. Gelinen noktada; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e emsal artışı vermesi noktasında talimat vermişti. Bunun üzerine depremin en çok etkilediği Bayraklı’da Belediye Meclisi’nde depremde hasar alan ve 6306 sayılı yasa kapsamında riskli binalar için emsal artışını içeren önerge kabul edilmişti. Yüzde 30 emsal artışı talep eden depremzedeler Bayraklı Belediye Meclisi’nin kararına tepki gösterirken gözler 11 Ekim tarihinde yapılacak ve emsal artışının değerlendirileceği İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclis toplantısına çevrildi. Emsal artışı ile ilgili İBB Meclisi’nden ne karar çıkacağı merakla beklenirken İzmir’de 15 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş olan CHP’li Aziz Kocaoğlu’ndan flaş bir çıkış geldi. Kocaoğlu, emsal artışı konusunda basın mensuplarına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kocaoğlu, “Belediye Başkanlığı en önemli konu olarak, benim değimimle planlamada başlar, planlamada biter. İmar’da, planlama çok önemli, bu bir afet sonrası olan bir şey. İlçe belediyelerinin de imar yetkisi yok. Bütün yetki Büyükşehir Belediyesi’nde. O bölgedeki ilçe belediyelerimiz de Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşerek olabilecek, meslek odalarının da uzlaşıyla kabul edebileceği bir yoğunluk artışıyla hem mağduriyetin giderilmesi hem de planlamanın, odaların ilkelerinin bozulmaması gerekiyor. Ortak bir yol bulacaklarına inanıyorum. Başka türlü olmaz” dedi.

“EMSAL TEŞKİL ETMEMELİ”

Mağduriyetler giderilirken emsal karar yaratılmaması gerektiğine dikkat çeken Kocaoğlu, “Ben emsal oranı hakkında bir şey söyleyemem. Bu dönüşüm değil, kentsel dönüşüm maalesef iktidar partisi tarafından biraz anlamı yozlaştırıldı. Burada yaşanan yıkılan binanın yapılması meselesi. Bir kara parçasını düzeltip, yeşil alanlar yaratıp, caddeler, sosyal tesisler yapmak değil. Bu binaya bina yapmak işi. Babamdan kalan bina yıkılmış yahut eskimiş, yıkıyorum, yerine aynı binayı yapıyorum gibi bir şey bu. Onun için kentsel dönüşüm olarak değerlendirmeyip bir afet olmuş, vatandaşın binası oturulamaz hale gelmiş, bunu nasıl çam sakızı çoban armağanı telafi ederiz diye… Sadece belediyenin de değil, sadece imar yetkisiyle de değil. Türkiye Cumhuriyeti devletinden, hükümetinden, yerel yönetimlere kadar depremde evi hasar gören vatandaşlara destek olunması gerekiyor. Ama hepsini de imarla karşılayalım, hepsini de hükümet karşılasın, hepsini belediye karşılasın da olmaz. Bunun bir ortak noktada, usulüyle çözülmesi, mağduriyetin giderilmesi ve emsal teşkil etmemesi gerekir. Yani bir yöneticinin en çok dikkat edeceği şey; emsal karar yaratmamaktır. Çok masum bir karar yaratırsınız, ondan sonra, orada oradan yürüyerek çok farklı bir boyuta, soruna, sorumluluğa ulaşılabilir. Onun için bu örneğe dikkat edilmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“HÜKÜMET GÖVDESİNİ KOYMALI”

Hükümetin bütçesi  ve belediyenin bütçesinin aynı olmadığını vurgulayan Kocaoğlu, “Ben iktidar partisinin milletvekillerinin deprem konusunda ve diğer konulardaki konuşmalarını izliyorum. Benim işim değil, ben emekli olmuşum ama son derece haksız olduğunu, belediyelere yükü yıkarak popülist konuşmalar yaparak vatandaşın mağduriyetinin giderilmeyeceği, başta en büyük payın, en büyük gücün merkezi hükümette olduğunu da yerel yönetimlerimizin ve kamunun bilmesi gerektiğine inanıyorum. İzmir’de üretilen tüm kaynakların, vergilerin yüzde 95’ini merkezi hükümet alır, yüzde 5’ini belediyeler alır. Biz yüzde 5’inden vereceğiz, merkezi hükümet yüzde 95’inden verecek bir afet, bir proje, bir ihtiyaç olduğunda. Bu oranın hiçbir zaman unutulmaması gerekir. ben akıl vermiyorum, yetkili olsam söylerim, yetkili olmadığım için sadece yaklaşımımı söylüyorum. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi elini sokuyorsa, merkezi hükümet gövdesini sokmalı taşın altına” diye konuştu.
Bu haber 10.10.2021 15:30:15 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası tamamlandı

 • Başkan Soyer o zirve için Strazburg’da

 • Başkan Vekili Pehlivan’dan Cumhuriyet Korteji daveti

 • Odalardan İzmir halkına Yardımada’ya sahip çıkalım çağrısı: Çeşme Projesi İzmir’in Kanal İstanbul’udur!

 • Selçuk esnafı CHP’li Bayır’a dert yandı: Kira parasının üç katını elektriğe ödüyoruz

 • Valiliğin saat saat 29 Ekim programı…

 • Başkan Yetişkin’den İkamet çağrısı: “Seferihisar’ı seven Seferihisarlı olsun”

 • Kamu bankalarından faiz indirimi

 • Kemalpaşa 29 Ekim’i Şevval Sam ile kutlayacak

 • Cumhuriyet coşkusuna bilgi yarışması

 • İzmir Cumhuriyet Bayramı’na hazır

 • Fenerbahçe Köprüsü’nde yol yapım çalışması tamamlandı

 • Hobi ve Beceri Edindirme kurslarında kış dönemi başladı

 • Kınık’ta Cumhuriyet’in 98'inci yılı 5 gün kutlanacak

 • Torbalı Belediyesi kırsalı kalkındırmaya devam ediyor

 • Dağ ve Sürekli’den önemli mesajlar: Muhtarlık makamı bizimle değer kazandı!

 • Bayraklı'da Cumhuriyet Haftası

 • ESHOT ailesinin mutlu günü: Otobüs gelin arabası oldu!

Benzer Haberler