Kocaoğlu’ndan çok tartışılacak “Karşıyaka Stadı” çıkışı: Karşıyaka Stadı yanlıştır

Güncel / Yerel Yönetimler

Kocaoğlu’ndan çok tartışılacak “Karşıyaka Stadı” çıkışı: Karşıyaka Stadı yanlıştır

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent gündemini uzun süredir meşgul eden Karşıyaka Stadıyla ilgili çıkışta bulundu. Kocaoğlu, “Karşıyaka Stadı yanlıştır, yanlıştır, yanlıştır.
Yeri, konumu yanlıştır. Orada 80 dönüm yer Örnekköy’de, stat ve spor tesisi yapılması için bizim dönemimizde ayrılmıştır. Karşıyaka Stadının yapılmasına ‘Evet’ demek ve bir de onun yapılmasının ücretini üstlenmek İzmir için İzmir Büyükşehir Belediyesi için bir yüktür ve kent için de yanlıştır” dedi. 

 Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı’nın geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirdiği İl Danışma Kurulu’nun yankıları devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, danışma kurulunda Karşıyaka Stadı ile ilgili sert bir çıkışta bulunduğu ortaya çıktı. AK Parti kanadından, gelen, “Biz Karşıyaka Stadını yapacaktık ama Dönemin Belediye Başkanları Aziz Kocaoğlu ve Hüseyin Mutlu Akpınar’ın engellemeleri, açtıkları davalar nedeniyle yapamadık” suçlamalarına yönelik, sessizliğini Danışma Kurulu’nda bozan Kocaoğlu, Karşıyaka Stadıyla ilgili düşüncelerinde bir değişiklik olmadığını ifade etti. Stadın, merkezi yönetim tarafından Örnekköy’de yapılması gerektiğine vurgu yapan Kocaoğlu’nun, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin böylesine bir mali külfetin altına girmesini doğru bulmadığını dile getirdiği belirtildi. Kocaoğlu’nun, stat için öngörülen alandaki trafik sorununa ve orada stattan kaynaklanacak yoğunluğu bölgenin kaldıramayacağına dikkat çektiği öğrenildi. 

YANLIŞTIR YANLIŞTIR YANLIŞTIR

 İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Karşıyaka Stadı ile ilgili yaptığı konuşmada, “Sayın İl Başkanımız 425 milyon müteahhidin vergisini affettiler. Bu müteahhidin vergisi mi? Hakediş karşılığında alınan kimlerin vergisi? Yani siyaseti bu şekilde algılayıp bu şekilde söylemememiz gerekmektedir. Karşıyaka Stadı yanlıştır, yanlıştır, yanlıştır. Yeri, konumu yanlıştır. Orada 80 dönüm yer Örnekköy’de stat ve spor tesisi yapılması için bizim dönemimizde ayrılmıştır. Karşıyaka Stadının yapılmasına ‘Evet’ demek ve bir de onun yapılmasının ücretini üstlenmek İzmir için İzmir Büyükşehir Belediyesi için bir yüktür ve kent için de yanlıştır. Kente hem Bornova’da hem de Tire’de ihtiyaç olan 10’ar bin kişilik statlar yapılmıştır. Göztepe Stadı 15 bin kişiliktir. Bu kente, Karşıyaka’ya ve Karayolları şantiyesinin olduğu yerlere 30-35 binlik statların yapılması gerekmektedir. Bu şekilde bakılmasında fayda vardır” dediği aktarıldı. 

 “KARŞIYAKALILARLA BİRLİKTE MÜCADELE VERDİK”

Aziz Kocaoğlu, mevcut stat alanının değiştirilmesi için bölge sakinleriyle birlikte mücadele verdiklerini belirterek, “Karşıyaka Stadı konusuna Sayın Başkanımız alınabilir ama oranın olmaması için, yanlış olduğu için Karşıyakalılarla birlikte mücadele verdiğimizin de altını çizmek istiyorum. Ben başaracağımıza, sokak sokak, köy köy, mezra mezra çalışıp hem Cumhurbaşkanlığı’nda hem de parlamentoda ezici çoğunluğu alıp, anayasayı değiştirecek en azından halk oylamasına götürecek bir başarı elde etmenin ittifakla beraber mümkün olduğu inancındayım, yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandığı öğrenildi. 

BAŞKAN CEMİL TUGAY, “ÖRNEKKÖY’E GİDERSE TRAFİK OLACAK”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın ise, “Karşıyaka stadı mevcut yerinde yapılırsa oradaki esnafa hareketlilik getirecek, esnafa kazandıracak. Ulaşım kolay olacak. Biz stada insanların yaya olarak ulaşabilmesini hedefliyoruz, Örnekköy’e giderse trafik olacak” çıkışında bulunarak, "Geçenlerde SODEM denetim kurulu nedeniyle İstanbul’a gitmiştim. Aynı zamanda tarım ve kalkınma zirvemiz vardı. Kadıköy’de toplantı yapıldı. Tesadüfen Fenerbahçe’nin de o gün Avrupa kupası maçı vardı. Sesler geliyordu. Selami Başkan bir şeyler söyledi. “Bu stat buraya yapılırken şehrin içine stat olmaz diye itiraz edeneler vardı. Onlara dedim ki; statlar uzakta olursa insanlar yürüyerek gelir. Dışarıda olimpiyat stadı var. Orada maç olduğu gün trafik tıkanıyor. İnsanlar yakıt ve zaman harcıyor. Ama Fenerbahçe stadına yürüyerek geliyorlar. Maç öncesinde ve sonrasında çevredeki esnaf gelen taraftarlardan dolayı çok kazanıyor. O yüzden herkes mutlu. Çok az insan rahatsızlık hissediyor. Ben bunun doğru olduğunu savundum ve stat oradaki esnafı da vatandaşı mutlu etti.  Avrupa’daki statlar şehrin içerisinde, yakında hemen dibimizde Göztepe stadı var. Bunlar hali hazırda şehrimizdeki örnekler. Sizlerin Tire’de, Bornova'da yapmış olduğu stat için de teşekküre diyorum. Karşıyaka’nın da bir stadı hak ettiğini düşünüyorum. Bu konuda dava açmış 7 tane vatandaş var. Bir kısmı davadan çekildi ve davayı kaybettiler. Hukuki olarak stat yapılmasının önünde bir engel kalmadı. Bu süreçte maalesef yaşanan tartışmalar çok kötü boyutlara gelmişti. Bunları tamir etmeye çalışıyorum. Bu konudaki eleştirilerinize karşı kendi görüşümü dile getirmek istedim.  Bunu artık tartışma konusu haline getirmemeyi diliyorum. Bunun yanlış bir karar olmadığına dair kanaatimi dile getirdim” dediği ifade edildi.
Bu haber 11.10.2021 13:39:59 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • CHP Liderinden önemli İzmir mesajları: Muhtar karakolun bekçisi, postanenin nöbetçisi olmamalıdır!

 • CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan Karabağlar’da mesaj seli: 6 milyon 300 bin gencin iradesiyle harami saltanatı son bulacak!

 • CHP Lideri kılıçdaroğlu mobilyacılarla buluştu “Esnaf kredilerinin faizlerini sileceğiz”

 • Türkiye Muhtarlar Buluşması İzmir’de başladı

 • Tarihi Saat Kulesi’nin 120’inci yaşına özel sergi

 • CHP’li Yücel’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyükelçi çıkışı: “Sandık geldiğinde bu millet size kimin istenmeyen adam olduğunu gösterecektir”

 • CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu İzmir’de... Yoğun mesai!

 • Meteoroloji'den sağanak uyarısı

 • Başkan Soyer’den sosyal demokrat belediyecilik dersi: 'Yaptığımız her işte yol gösterici olmalıyız”

 • Kılıçdaroğlu Özfatura’yı evinde ziyaret etti!

 • Aliağa’da emeğin ve barışın şöleni

 • İzmir Metro A.Ş.'de toplu iş sözleşmesi sevinci

 • Soyer’den KOSBİ’ye destek ziyareti

 • Çeşme Ayhan Sicimoğlu ile coştu

 • Konak’ta adım adım tarihe yolculuk

 • Mandalina ihracatında hedef 500 milyon dolar

 • Ata’dan Ana’ya hep birlikte koşuyoruz!

 • Yenilenen parkta başkanla piknik

Benzer Haberler