İl Danışma Kurulu’nda ön seçim CHP’yi karşı karşıya getirdi!

Ana Manşet / Güncel / Politika / Yerel Politika

İl Danışma Kurulu’nda ön seçim CHP’yi karşı karşıya getirdi!

2 yıl aradan sonra İzmir’de toplanan CHP İl Danışma Kurulu’nda ön seçim konusu hem vekilleri hem de İl Başkanı Deniz Yücel’i karşı karşıya getirdi CHP’li Bayır’ın ön seçim vurgusuna CHP’li Serter’den temcit pilavı benzetmesi gelirken İl Başkanı Yücel’den de o konu bugünün konusu değil çıkışı geldi.
Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Ağustos 2019’dan bu yana yapılmayan Danışma Kurulu, iki yıllık bir aranın ardından bugün saat 10.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde toplandı. İzmir Milletvekilleri ve onlardan gelen eleştirilere de Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’den cevap geldi. 

BAYIR: HAK VERİLMEZ ALINIR

CHP İzmir Milletvekili ve İzmir İl Eski Başkanı Tacettin Bayır'dan gençlere hak verilmez alınır çıkışı ve ön seçim vurgusu geldi. Bayır,  “Sevgili Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Başkanıma tavsiyem kimse size hak etmediğiniz bir şeyi veremez. Hatta hak ettiğinizi de görmeyebilirler. Hak verilmez alınır. Eğer siz efendim, Genel Merkez benim buradaki çalışmalarımla, İl başkanım, genel başkan yardımcıları alır listeye yazar ve beni milletvekili yapar diye beklerseniz daha çok beklersiniz. Ben 23 yaşında girdim bu işe sizin gibiydim ve saçımda bir tane beyaz yoktu. 38 sene sonra milletvekili oldum. Hep bekledim yukarıdan birileri bizim bu çalışmalarımızı görür ve bizi takdir eder mi? Ve bizi milletvekili yapar mı diye. Ama görmediler ama yapmadılar. Peki, nasıl oldum nihayet önümüze bir sandık konuldu da ön seçimle oldum. Yani ön seçim olmazsa olmazdır. Ankara’da günlerce genel merkez koridorlarında yatıp kalksanız da, şansınız yüzde 1’i geçmez gençler. Aynı şey kadınlarımız için de geçerlidir ve bizi kurtaracak tek şey sandıktır. Tüm parti içi demokrasiler de tüm Türkiye’nin gözü biz de eğer İzmir bir şeyleri değiştirmezse , eğer bu parti içerisinde demokrasi yerleşecekse bunu İzmir yapmazsa İstanbul’dan Ankara’dan beklemeyin. Yukarının talimatları… Başımızın üstünde yeri var, ben bir küskünlükten, kırgınlıktan bahsetmiyorum. İktidara giden yolda bizi kucaklayacak şeyin ön seçim olduğunu söylüyorum. Ben belediye başkanı olmak istiyorum, ben milletvekili olmak istiyorum diyerek dosya doldurursunuz…. Genel merkeze, il başkanına adınızı yazdırdığınızda size seçme hakkını verenler seçilme hakkını vermiyorlar. Böyle şey olmaz, köprülere bayrak asan, evleri gezen, broşür dağıtan, kapı kapı dolaşan gençlere ve kadınlara da seçme hakkı verilmiyor. Hayır, siz kendi belediye başkanınızı da, milletvekilinizi de kendiniz seçmelisiniz. Örgütten içinizden genç kadın liderleri seçecek olsan siziniz. Bu ağabey sözü.”

BAYIR: ÖNÜNE GELENİ PARTİYE ÜYE YAPIYORLAR

Diğer yandan da ilçe başkanlarını eleştiren Bayır, edinilen bilgilere göre şunları kaydetti,  “Bazı ilçe başkanları Bir dahaki seçimde delege anlamında güçlü olmak ve tekrar ilçe başkanı olmak için partili partisiz AK Partili, CHP ‘li demeden önüne geleni partiye üye yapıyor. Eğer iktidara yürüyorsak, kalıcı olacaksak, eğer AKP’nin yarattığı bu problemleri çözeceksek güven vermeliyiz. Önce kendi partimize… Partimiz; partiye, genel başkanımıza, genel merkeze, il başkanına, Büyükşehir Belediye Başkanına güvenecek. Ben artık yoruldum dediğimde de bayrağı genç arkadaşlarımıza vereceğiz. Bence işin doğrusu var. Biz iktidara gidiyoruz arkadaşlar ilçe belediye başkanı ile ilçe başkanın sürtüşmeleri bu bize yakışmıyor arkadaşlar. Bunu lütfen keselim, rica ediyorum lütfen kim nasıl yapacaksa bir heyet oluştursun, birilerinin kulağımı çekilir, uyarılır mı ne yapılırsa bu durumu çözmeliyiz. Başkalarından üstün olduğumuzu düşünmenin aslında hiçbir önemi yoktur. Ama bir önceki günden üstün olmamız önemlidir. İşte biz Cumhuriyet Halk Partililer bir gün önceden üstün olmalıyız, başka bir şansımız yok.”

SERTER: ÖN SEÇİM NEDEN TEMCİT PİLAVI GİBİ GÜNDEME GELİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Bedri Serter’in ise Bazı illerde ilçelerde parti açacak ortam dahi olmadığını kaydettiği aktarıldı. Serter, “Bazı illerde o ilçe örgütünü kurmak için ailesini çoluğunu çoğunu kim varsa üye yapmış. Bizim bunu düşünmemiz gerekiyor. Biz İzmir’de siyasetimizi çok rahat yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyet’i için mücadelemizi sürdürmemiz lazım. Hedefe ulaşmak için çalışmalıyız. Seçime girdiğimizde 11 milyon oyumuz var. Bizim 1 milyon 200 bin üyemiz var. Öbür oylar nerden geliyor? Hadi hepsini toplayıp üye yapalım. Hadi çıkalım sokağa ve üye yapalım ben nereye isterseniz gelirim. Ama halk bizden fazla bize destek veriyor. Bu desteği kendi içimizdeki didişmelerle lütfen yok etmeyelim. Genel Başkanımız müthiş bir çaba içinde biz de gece gündüz çalışıp ona destek vermek zorundayız. Ben vekil olduysam 7/24 çalışmam lazım. Lütfen hem genel merkezi, hem MYK’ları, il ilçede çalışanların orada boşuna çalışmadığını unutmayalım.  Ön seçim yapalım ön seçim yapalım diye bir mücadele peşinde bir birimize girmek olmaması lazım. Ben ön seçime karşı değilim ama devamlı temcit pilavı olarak bunu ortaya koymamıza gerek yok. Biz gücümüzü dışarıya verelim. Eğri oturup doğru konuşalım, hatamız varsa 24 saat telefonumuz açık gelin konuşun bizimle. Biz hedefimizi iktidara geldiğimiz anda ekonomiyi nasıl canlandıracağız bunu düşünmemiz lazım.”

ÇELİK: DIŞARIDA BİRLİK OLMALIYIZ

Parti Meclisi Üyesi Devrim Barış Çelik; “Bizim yeni dönemde iktidar olmak için ve 20 yıllık iktidarı ortadan kaldırmaya çalışan bir Genel Merkezimiz ve stratejimiz var. Bu strateji etrafında çalışan arkadaşlarımız var. Ben Parti Meclisine seçildikten sonraseçimlerde kazanamadığımız belediyeleri İstanbul’da  2024’tekazanmak adına çalışıyorum. 2023’ün planlamasını yapan bir Genel Başkanımız ve arkadaşlarımız var. Artık dönem öyle bir dönem ki tüm Türkiye’de iktidara kilitlenmiş durumdayız. Elbette kızgınlıklarımız, kırgınlıklarımız olabilir elbette onları da burada konuşacağız. Ama dışarıda kendi içimizdeki sorunları dışarıda bir kenara koyarak belediye başkanlarımızın icraatlarını anlatmak zorundayız. Bölgede Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine halkın olan teveccühünü şimdide yönetimde kazanmaya çalışıyoruz.”

YILDIZ: VATANDAŞ İYİ PARTİ VE HDP İLE İTTİFAK OLMAMIZI İSTİYOR

Kurultay Delegesi Özkan Yıldız “Siyasette ittifak olmak artık çok önemli… Geldiğimiz nokta Türkiye’de bir parti meselesi de değil. Bir CHP, MHP, İYİ Parti meselsisi değil. Bir Türkiye meselesi.  Esasında yargının siyasileşmesi, laikleşmenin büyük bir baskı altında olması, kurumların çökmesi  meselesi. İttifak  ile yeni bir sosyoloji ve yeni bir sistem oluşmuş durumda. İzmir İl Başkanımız ve İzmir Büyükşehir Belediye  Başkanımızın bilgisi dahilinde çok küçük yüzdelerle kaybettiğimiz veya çok küçük yüzdelerle kazandığımız ilçelerde bir stratejik çalışma yapmak istemiştik. O anlamda Aliağa’da 3 aylık bir çalışma gerçekleştirdik. Orada çıkan sonuçta şu oldu vatandaş bazı siyasi partilerle bir arada olmamızı istiyor. Özellikle HDP ve İYİ Parti ile…”

ARSALN: GÜÇLÜ YÖNLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARMA DERDİNDE DEĞİLİZ

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi İzmir Milletvekili Ednan Arslan; “Bu toplantılar eksiklerimizi tamamlayıp, güçlü yönlerimizi çıkarmamız gereken toplantılar. Ama görüyoruz ki biz güçlü yönlerimizi ortaya çıkarma derdinde değiliz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızı, İlçe Belediye Başkanlarımız, ilçe başkanlarımızın, milletvekillerimizin, örgütümüzün iyi yaptığı şeylere teşekkür etmek lazım. İl Başkanımıza da çok teşekkür etmek istiyorum. İnsanlar bir çıkış arıyorlar ve bu çıkışı sağlayacak olan Millet İttifakıdır işte buna da sıkı sıkı sarılmamız ve ararımızda kavga etmememiz lazım. “

YÜCEL: YÜREĞİ OLAN ÖN SEÇİME GİRER

İl Başkanı Deniz Yücel, 23 kişinin söz aldığını ve sadece 3 kişinin kadın olduğunu bunu da gözden geçirmek gerektiğini kaydetti. Yücel, “Bizim bir kere kadınların siyasette bir yere gelmelerini engellemek, söz almalarını engellemek ya da herhangi bir şekilde vesayet uygulamak gibi bir duruşumuz, düşüncemiz olamaz. 23 kişiden 3 kişi söz hakkı istiyorsa onlara söz hakkı verilir. Öz eleştiri anlamında bunun masaya yatırılması gerekiyor. Biz kadın kollarımıza da, gençlik kollarımıza da büyük bir değer veriyoruz. Elbette demokrasiyi savunuyorsak ön seçim olmalı ama seçim takvimi geldiğinde bu konuşulur ve tartışılır. Örgütte karşılığı olduğunu düşünen ya da yüreği olan gelir girer ön seçime ama bu bugünün konusu değil. Ama bu her zaman örgütün meselesidir ama zamanı geldiğinde konuşulur ve alınan karar uygulanır. Gençlik Kollarımız elbette iyi yerlere gelsin; milletvekili, belediye başkanı olsun ve her şeyden önce kendinize güvenmenizi istiyorum. Siyasette hiçbir şeyden korkmadan özgür olmak lazım... Ama biz kişiler için siyaset yapmıyoruz, yapmamalıyız. Sıra gelirse olur. Bu işi bir yere gelmek için yapmak yanlış. Ama asıl hedefimiz şu ucube sistemi bitirmek, AKP iktidarına son vermek biz bunun için çalışıyoruz.

“BEN ÜYE OLACAKLARI TANIMAK İSTİYORUM”

İzmir’de 590 köy var ve sadece seçim zamanın da oraya gelmediğimizi gösterdik. O algıyı yıktık, Milletvekillerimiz, il örgütümüz, ilçe örgütümüz değil İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimiz de köylerimizi gezecek.  Seçimlere kadar seçmenle aramızda sürekli olan bir bağ oluşacak. Yılbaşından sonra da tekrar milletvekillerimiz köylerimize gidecek. Bunu sürekliliği olan sürdürülebilir bir sisteme dönüştüreceğiz. Seçmenle birer bir dokunmama gibi geçmişte eksikler vardı o eksiklerimizi kapatıyoruz. Biz göreve geldiğimizde 120 bin olan üye sayımız şu anda 160 binlerde 17 bin yeni üyeler yapıldı. Bizim özellikle uyardığımız belediyemiz ve ilçe başkanlarımız var. Tabi ki genel olarak bir üye çalışması yapıyoruz. Nitelikli üye, genç üye yoksa genç üye, kadın yoksa kadın üye bazı hedefler belirledik ve ilçe başkanlarımızdan bu hedefleri gerçekleştirmelerini istedik. Mesela bana ben toplu üye yapacağım diyen var ama ben de diyorum ki memnun oluruz ana isimleri soy isimleri, TC kimlik numaraları, geçmişte başka bir partiye üyelikleri var mı? Eğitim durumlarını da istiyorum ben bunları da bilmek istiyorum. Yol alacağımız kişileri tanımak istiyorum. Ben bunları isterim, istiyorum. Neden? Bunları bilmek, görmek istiyoruz ve üye olacak kişileri Cumhuriyet Halk Partisinin tanıması, Cumhuriyet Halk Partisi’ne neden üye olacağı yani üye yapılması meselesi form doldur, aidatı yatır değil, bu kadar basit bir şey değil. Üye olacak arkadaşlarla biz bir bağ kurmak istiyoruz, onları tanıyalım istiyoruz, üye olan arkadaşımız partinin çalışmalarına faaliyetlerine katkı koysun istiyoruz. Mümkün olduğu kadar vatandaşla, seçmenler bir araya gelmeye çalışıyoruz. Nobel ödüllü Yazar Gabriel García Márquez’in Kırmızı Pazartesi kitabında bir sözü var; Bana bir önyargı verin dünyayı yerinden oynatayım. Önyargı o kadar etkili bir şey ki biz kendimizi tanıtmazsak bizi başkaları tanıtıyor. Yanlış tanıtıyorlar, iftira atıyorlar, çamur atıyorlar, hedef gösteriyorlar, terör örgütleriyle geçmişte her türlü kirli ilişkiyi kurmalarına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi gibi tertemiz, pırıl pırıl bir partiye çamur atmayı görev ediniyorlar. Bu yüzden kimsenin önyargılı olmasına izin vermeyeceğiz. Örgütü canlı tutmak, diri tutmak çok önemli. Bununla ilgili de bir takım çalışmalarımız, planlarımız var, sade üyelerimizle ilçelerde bir takım çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Yerel yönetimler masası kurduk, 4 arkadaşımız, il başkan yardımcılarımızla 30 ilçemizde belediye meclis üyelerimizle bir araya geliyoruz. Neden? Uyumu sağlamak için, hedeflerimizi anlatmak için, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, ilçe başkanı, ilçe örgütünün uyumunu sağlamak için ben hepsine  katılmadım ama arkadaşlarımız büyük ölçüde tamamladılar. Sanırım 3 ya da 4 ilçe kaldı.

 “ÖRGÜTÜN MOTİVASYONUNU DÜŞÜRECEK, ÖRGÜTÜN İNANCINI, UMUDUNU KIRACAK SÖYLEMLERDEN KAÇINMAK DURUMUNDAYIZ”

Şu anda siyasi konjonktür ve altyapı çok müsait ama karşımızda da her türlü yöntemi deneyecek,  oyunun kurallarını değiştirmeye yeltenecek, heveslenecek bir iktidar var. Sayın Ednan Arslan’ın sözlerine ithafen, asla ve asla umutsuzluğa kapılamamak gerekiyor. Örgütün motivasyonunu düşürecek, örgütün inancını, umudunu kıracak söylemlerden kaçınmak durumundayız. Burada gerçekten örgütümüzün seçkin isimleri var. Moral ve motivasyonu asla ve asla kırmamamız gerekiyor. Hayatta hiçbir şey imkansız değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü var, umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır, umutsuz insan asla değiliz. Genel başkanımızın bu noktadaki kararlılığı ve tutumu Mustafa Kemal’in kararlılığı ve tutumu bize feyz veriyorsa aynı şekilde Genel Başkanımızın tutumu da feyz almamızı sağlaması gerekiyor. Eksikler, hatalar olabilir. Yapıcı bir şekilde bunları düzelterek parti içi meseleleri dışarıda konuşmadan, tartışmadan, seçmene Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde bunu çözememiş, cümlesini oluşturmadan, bütün enerjimizi çalışmalara vermek durumundayız.

“BU SEÇİMDE AKP İKTİDARINI GÖNDERECEĞİZ”

Bu seçimde AKP iktidarını göndereceğiz. Dileğimiz odur ki, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması… Çünkü öyle yetkiler var ki şu anki sistemde yeniden parlamenter sistemin önünü açacak Türkiye’de belki tek isim belki de ender isimlerden bir tanesi. Gönül isterdi ki Cumhuriyet Halk partisini tek başına iktidar yapalım ama ittifak paydaşlarımız, dostlarımız var, önemli olan şu iktidarı göndermek ve yeniden demokrasiye, parlamenter sisteme geri dönmek. Bunu başarabilecek güçteyiz.
Bu haber 10.10.2021 18:00:33 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Vekili Pehlivan’dan Cumhuriyet Korteji daveti

 • Odalardan İzmir halkına Yardımada’ya sahip çıkalım çağrısı: Çeşme Projesi İzmir’in Kanal İstanbul’udur!

 • Selçuk esnafı CHP’li Bayır’a dert yandı: Kira parasının üç katını elektriğe ödüyoruz

 • Valiliğin saat saat 29 Ekim programı…

 • Başkan Yetişkin’den İkamet çağrısı: “Seferihisar’ı seven Seferihisarlı olsun”

 • Kamu bankalarından faiz indirimi

 • Kemalpaşa 29 Ekim’i Şevval Sam ile kutlayacak

 • Cumhuriyet coşkusuna bilgi yarışması

 • İzmir Cumhuriyet Bayramı’na hazır

 • Fenerbahçe Köprüsü’nde yol yapım çalışması tamamlandı

 • Hobi ve Beceri Edindirme kurslarında kış dönemi başladı

 • Kınık’ta Cumhuriyet’in 98'inci yılı 5 gün kutlanacak

 • Torbalı Belediyesi kırsalı kalkındırmaya devam ediyor

 • Dağ ve Sürekli’den önemli mesajlar: Muhtarlık makamı bizimle değer kazandı!

 • Bayraklı'da Cumhuriyet Haftası

 • ESHOT ailesinin mutlu günü: Otobüs gelin arabası oldu!

 • CHP’li Purçu: “Muhtarlık kurumunu güçlendirmek; demokrasiyi güçlendirmektir”

 • Binlerce İzmirli Buca’da Gripin konserinde buluştu

Benzer Haberler